Modelism - RHC Forum: Arthur - all home made - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Arthur - all home made

#1 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 21 December 2009 - 09:40 PM

M-am gandit sa deschid un topic in cinstea unei noi constructii, ARTHUR, planul a circulat destul pe net. Planul l-am marit la un centru specializat si din cate mi-au spus va fi doar 10 ron. Navomodelul va avea 80cm lungime, va fi realizat in intregime din lemn si accentul il pun pe greutatea redusa, de aceea coastele le voi face din placaj de aviatie de 2 mm si acoperirea propriu-zisa o voi realiza cu balsa de 2, peste care voi da un strat de fibra de sticla.
Ultimul navomodel (carabusul) a fost propulsat de 2 motoare 755 alimentate fiecare cu 14 celule, iar rezultatul a fost chiar incurajator, viteza buna si autonomie destul de mare, asa ca din punctul meu de vedere mai bine un motor de cuplu decat unul de turatie, iar in cazul acesta voi face un test cu un motor de stergatoare de parbriz, consum mic si cuplu garla :rolleyes:

Astept pareri si sugestii

planul
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#2 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 21 December 2009 - 09:55 PM

planul

.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Artur_1.png
  • Imagine atasata: Artur_2.png
  • Imagine atasata: Artur_3.png

Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#3 Useril este offline   U1326 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 15-June 08

Postat 23 December 2009 - 07:10 PM

Salut,

Frumos model, se intampla sa-l stiu destul de bine ca macheta. Cu rabdare, lac si cateva esente de lemn, diferite coloristic poate iesi ceva spectaculos. Pentru 80 de centimetrii lungime, parerea mea este sa mergi cel putin cu placaj de 4mm, daca nu de 5mm la coaste. Cred ca cel mai bine ar fi sa le faci din acelasi placaj ca si chila. Nu scutesti mult din greutate cu materialul in plus dar castigi mult la rezistenta.

In rest, succes si asteptam poze.
U-1326
Pics
NON SERVIAM !!!
0

#4 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 24 December 2009 - 01:04 PM

Multam de sugestie, astazi au venit planurile de la marit si din pacate a trebuit sa platesc si un set marite la 60cm, asa ca daca intereseaza pe cineva o sa donez acele planuri.
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#5 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 24 December 2009 - 01:05 PM

Aaaa inca ceva referitor la coastele de 4 sau 5 mm, sincer mi se pare greutate in plus degeaba, n-are rost sa putram polemici pe tema asta, o sa va demonstrez la primavara la prima iesire..:lol:
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#6 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 24 December 2009 - 05:27 PM

Si cum facusem rost de materiale m-am hotarat sa demarez lucrarea, incepem cu trasarea

Apoi a intrat in scena binecunoscutul traforaj

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1010959.JPG
  • Imagine atasata: P1010960.JPG
  • Imagine atasata: P1010961.JPG

Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#7 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

  Postat 24 December 2009 - 05:29 PM

si tot ce am facut in cateva ore :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1010962.JPG
  • Imagine atasata: P1010963.JPG
  • Imagine atasata: P1010964.JPG
  • Imagine atasata: P1010966.JPG

Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#8 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 24 December 2009 - 05:32 PM

De remarcat coastele le-am facut din placaj de aviatie de 2 mm, iar chila dintr-un lambriu de samba luat de prin brico :rolleyes:
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#9 Useril este offline   gun man 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 24 December 2009 - 05:54 PM

Acu in functie cu ce il acopeti vei avea probleme cu coastele SUNT PREA SUBTIRI si se vor torsiona cand vei pune fileurile de bordaj!

Aceasta postare a fost editata de gun man: 24 December 2009 - 05:54 PM

0

#10 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 24 December 2009 - 06:08 PM

O sa le invelesc cu balsa de 1,5 sau 2 si n-o sa trag prea mult de ele:)
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#11 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 26 December 2009 - 06:37 PM

Si astazi am mai lucrat nitel la tovarasul Arthur, am montat axul, motorul, coastele si baghetele de sustinere, iata ce a iesit :mellow:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1010968.JPG
  • Imagine atasata: P1010969.JPG
  • Imagine atasata: P1010970.JPG
  • Imagine atasata: P1010971.JPG

Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#12 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 26 December 2009 - 06:41 PM

Am ramas la varianta de motorizare cu un 755, se pare ca motorul va fi asezat in mijlocul cocii ca in poze din cauza caderii tubului etambreu. Nu stiu exact la astfel de ambarcatiuni cum se realizeaza echilibrarea, presupun ca pentru stabilitate trebuie sa intre in apa pana la linia de plutire?? Astept un raspuns ms
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#13 Useril este offline   U1326 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 15-June 08

Postat 26 December 2009 - 08:20 PM

Salut,

Daca nu mergi cu accu Pb-Acid sigur va trebui sa-l echilibrezi cu plumb. Deja ai montat motorul. Eu as fi mers pe o solutie cu reductor sau doar cu roti dintate (1/1), astfel incat sa pui motorul cat mai inspre pupa cu periile spre spate si cuplajul spre prova, astfel incat sa-ti ramana loc in centru pentru un accu mare si greu.
Dupa ce-l termini, adica ai suprastructurile si tot, il bagi in cada si vezi ce greutate trebuie sa adaugi sa-l scufunzi pana la linia de plutire. Dupa ce ai vazut cat plumb intra, faci niste mulaje din ipsos dupa fundul barcii, intre coaste si chila. Dupa mulajele respective, faci o matrita in care torni plumbul respectiv. Asa o sa stea si fix, si duci centrul de greutate cat mai jos posibil.
Ce scara este Arthur la 80cm lungime?

Parerea mea inconstienta,
U-1326
Pics
NON SERVIAM !!!
0

#14 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 26 December 2009 - 10:17 PM

De treaba cu plumbul sunt sigur ca uzez nitel, ramane sa vad cat si in ce fel. Motorul e 755 si are turatie mica 5600-8400rot/min, l-am folosit pt ca stiu cat de bun e, iar la 14 celule se misca chiar ok si consumul e mai mult decat bun. Iar de scara nu ma intreba ca habar n-am pur si simplu am luat planul si le-am zis celor care se ocupau de marire sa mi-l faca la 80 cm, din planuri parea cam mic pentru gusturile mele dar acu la constructie se pare ca nu e asa:)
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#15 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 December 2009 - 11:38 AM

Bogdane, nu te supara dar chiar nu inteleg de ce tii neaparat sa-ti iasa cat mai usor ptr ca apoi sa pui o galeata de plumb in el. Un astfel de model, construit "normal" (cum ti-au spus U1236 si gun mann), la lungimea de 80 de cm are oricum o flotabilitate foarte mare. Iar ce ti-a spus gun mann despre curbarea coastelor subtiri este foarte adevarat.
Daca il faci din materiale foarte subtiri si usoare, punand cateva kilograme de plumb (cam 2), risti sa-l rupi cand il ridici. Daca te muncesti sa-l intaresti cu fibra de sticla si rasina, il faci aproape la fel de greu cat ar fi fost daca puneai coaste de 4-5mm si il acopereai cu baghete de brad. Dar te chinui in plus.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 27 December 2009 - 12:06 PM



0

#16 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

  Postat 27 December 2009 - 01:04 PM

Sunt de acord cu voi, dar faza e ca materialele astea usoare sunt mai usor de prelucrat, oricum totul e un test vreau sa vad ce iese chiar daca vor fi destule discutii, fara suparare.
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#17 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 03 January 2010 - 02:10 AM

Si cum a inceput anul au inceput si lucrarile, iata ce a iesit in prima sambata din 2010 undeva pe la orele 24. In primul rand locul crimei si ulterior si rezultatul :unsure:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1010986.JPG
  • Imagine atasata: P1010987.JPG
  • Imagine atasata: P1010988.JPG
  • Imagine atasata: P1010989.JPG

Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#18 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 03 January 2010 - 02:15 AM

Lemnul folosit pentru umplutura a fost cel de balsa de 40mm suprapus pe mai multe straturi si lipit sanatos cu aracet.
Concluzia: operatia de prelucrare a lemnului a durat o ora si jumatate si s-a realizat chiar nesperat de usor, daca foloseam lemn de brad sau de tei cred munca ar fi fost mai multa si timpul aferent mai indelungat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1010990.JPG

Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#19 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 03 January 2010 - 02:24 AM

Voi incerca pt invelirea navomodelului o metoda noua, proprie ca sa zic asa direct cu tesatura de fibra de sticla si cu rasina, fara sa folosec fasii sau lemn de balsa.
Intrebare: chila nu trebuie ascutita acolo unde sta in apa, cat si in fata elicii? Caci din cate observ imi ocupa un loc destul de generos in fata elicii si in mod sigur scade randamentul sau poate va batea in gol (cavitatie).
Mentionez ca elicea folosita e una de 50 de la botosani tripala, motorul este cel de 755, iar ca acumulatori voi folosi 2 pakuri a cate 14 celule legate in paralel de 3300mah, iar cu acestea navomodelul se va ingreuna considerabil, ba chiar imi mai ramane si un loc pt un acumulato de lipo de 4 celule de 4 ah. Cred ca daca as pune toti acumulatorii navomodelul ar functiona (dupa cele experimentate cu un altul cu aceeasi motorizare) cam o ora jumate fara intrerupere.
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#20 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

  Postat 03 January 2010 - 11:52 PM

Si cum astazi duminica n-am facut mai nimic m-am hotarat spre seara sa mai lucrez nitel la tovarasul arthur :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1010991.JPG

Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#21 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 03 January 2010 - 11:58 PM

Ramasesem la invelitul cocii pe care am facut-o cu tesatura de fibra de sticla, iar rezultatul a fost mai mult decat multumitor. Initial ma gandeam la balsa, apoi solarfilm (folie de impanzit pt aripile aeromodelelor) iar ulterior sa trag o fibra peste el ca sa-i copiez forma.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1010992.JPG
  • Imagine atasata: P1010993.JPG
  • Imagine atasata: P1010995.JPG

Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#22 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 04 January 2010 - 12:03 AM

Iar ulterior am dat cu rasina peste tesatura aplicata pe corp, planul este ca dupa uscare sa mai aplic 2-3-4 maini de tesatura, apoi indreptat pe ici pe colo cu chit poiesteric, iar la sfarsit inca o mana de fibra.
De remarcat aplicarea tesaturii si tragerea in rasina a durat aproximativ 2 ore, iarasi cred ca in stilul asta am scutit multa munca cu baghetele de brad.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1010997.JPG
  • Imagine atasata: P1010998.JPG
  • Imagine atasata: P1010999.JPG

Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#23 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 04 January 2010 - 12:12 AM

Sper ca am putut sa-mi aduc contributia cu o noua metoda (mai rapida) de invelire a cocii navomodelelor clasice cu structura de lemn, iar baietii care imi atrageau atentia la inceput despre materialele usoare utilizate sa nu se supere si sa inteleaga ca totul a fost un test, reusit zic eu.

Sper ca lucrul sa decurga usor si in continuare si sa-mi raspundeti la intrebarile si nelamuririle mele.

O seara placuta :)
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#24 Useril este offline   ionuth22 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 28-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2010 - 09:18 PM

Imi place ideeea si arata bine!!!
abia astept sa vad produsul finit,app daca te uiti la unul din modelele lui pic33 o sa obs ca a facut o treaba identica numai ca nu a lipit coastele de material si a iesit super(a folosit hartie lucioasa :rolleyes: si pe ea a aplicat rasina)...........Spor la treaba in continuare !!!

Aceasta postare a fost editata de ionuth22: 04 January 2010 - 09:20 PM

0

#25 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 05 January 2010 - 06:58 PM

Ideea cu hartia e preluata de la aero (hartie japico) se foloseste la impanzitul aripilor, iar eu cred ca daca impregnezi hartie cu rasina de fibra se face chiar beton si chiar poti s-o pui linistit pe apa. Oricum mi-ar face mare placere sa aud si alte modalitati de lucru, si sa vad si alte idei care ies din tiparul drumului deja batatorit.

Cu stima :lol:
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#26 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 05 January 2010 - 07:07 PM

...o sa bagi 5 kile de chit sa ajungi la linia de finisare!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#27 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 05 January 2010 - 07:16 PM

Vezi postareaipsihi, la Jan 5 2010, 07:07 PM, a spus:

...o sa bagi 5 kile de chit sa ajungi la linia de finisare!!!


ramane de vazut, eu sincer cred ca o sa folosesc doar o cutie mica :lol:
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#28 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 05 January 2010 - 07:21 PM

Nu te supara, dar tot solutia clasica: balsa acoperita cu fibra de sticla este mai buna...parea mea. Asa esti departe de forma pe care ar fi trebuit s-o aibe si ajungi la cele 5Kg de chit ale lui Ipsihi.
Pentru verificare, pune o bagheta flexibila pe coaste. Ia va lua forma corecta. Distanta dintre bagheta si fibra trebuie umpluta cu chit.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 05 January 2010 - 07:23 PM

0

#29 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 05 January 2010 - 07:31 PM

Vezi postareadan_mitea, la Jan 5 2010, 07:21 PM, a spus:

Nu te supara, dar tot solutia clasica: balsa acoperita cu fibra de sticla este mai buna...parea mea. Asa esti departe de forma pe care ar fi trebuit s-o aibe si ajungi la cele 5Kg de chit ale lui Ipsihi.
Pentru verificare, pune o bagheta flexibila pe coaste. Ia va lua forma corecta. Distanta dintre bagheta si fibra trebuie umpluta cu chit.


nu ma supar stai linistit, tu ai dreptate intr-adevar balsa cu fibra era o combinatie de materiale compozite mult mai usoare si rezistente decat fibra simpla, tu mi-ai dat o idee buna cu bagheta flexibila intre coaste pt a vedea exact cat trebuie umplut, dar exista un dar fibra de sticla pusa pana acum nu e suficienta pt a asigura rezistenta, si tot mai trebuie puse cateva straturi, iar viitoarele straturi nu se vor pune de la un cap la altul ci doar intre coaste pt a se si indrepta, iar cand totul va fi cat de cat ok vin cu chitul doar pt indreptare si apoi un strat de fibra peste tot corpul......asa am gandit eu si sper sa mearga :lol:

cu stima
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#30 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 08 January 2010 - 07:53 PM

Am revenit cu noi poze, intr-adevar a trebuit sa umplu destul de mult pentru a indrepta spatiile dintre coaste, umplutura s-a realizat cu fibra tocata in rasina si cu colorant alb pentru a vedea cat se ia la smirghel. Nu a fost cea mai buna solutie, drept urmare coca s-a ingreunat putin, fiind foarte dura la smirgheluit. Singurul avantaj este ca totul este beton, iar probabil umplutura ar fi trebuit s-o fac cu balsa. Iata ce a iesit dupa smirgheluirea initiala

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1020002.JPG
  • Imagine atasata: P1020003.JPG
  • Imagine atasata: P1020004.JPG
  • Imagine atasata: P1020005.JPG

Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro