Modelism - RHC Forum: Schema electrica a unei barcute - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Schema electrica a unei barcute pentru cei care nu stiu!!!

#91 Useril este offline   csjmihailiviu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 21-July 10

Postat 23 July 2010 - 08:33 AM

Salut la toata lumea
Ma numesc mihai si sunt incepator
vreu sa-mi fac si eu o barcuta de nadit tip cataraman cu 2 motoare
Daca optez pentru 2 motorase ,,POWER 755/ 40'' (Tensiune nominala: 7.2 - 18 V)
Curent nominal: 5.1 A), ma gandeam sa pun cate 1 acumulator Pb-Acid 12 V/ 7.2 pe fiecare, dar sunt cam grei -Masa: 2420 g
Interbare:
Pot sa pun pe moroarele de mai sus cate 1 acumulator de 6V si un transformator sa creasca putin voltajul (pe la 8-12 V)?
Barcuta suporta si acumulatorii mari de 12 V dar nu vreau sa o ingreunez inutil.
Care varianta e mai buna ?
0

#92 Useril este offline   csjmihailiviu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 21-July 10

Postat 23 July 2010 - 08:48 AM

Precizez ca acumulatorii Plumb-Acid 6 V au 12 A si o greutate de 1840 g iar cei de 12 V au 7,2 A si o greutate de 2420 g
Daca merge sa pun cate un transformator la cei de 6V castig si la greutate si la Amperaj
Se poate pune transformator la cei de 6 volti??
0

#93 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 06 August 2010 - 01:03 PM

Vezi postareacsjmihailiviu, la Jul 23 2010, 08:48 AM, a spus:

Precizez ca acumulatorii Plumb-Acid 6 V au 12 A si o greutate de 1840 g iar cei de 12 V au 7,2 A si o greutate de 2420 g
Daca merge sa pun cate un transformator la cei de 6V castig si la greutate si la Amperaj
Se poate pune transformator la cei de 6 volti??

Transformatorul este folosit, doar, in curent alternativ. Curentul continuu nu se poate modifica atat de usor. Aceasta a fost si cauza pentru care Edison a pierdut batalia si s-a impus curentul alternativ.
Oricum nu ai castiga nimic...ba ai pierde din cauza randamentului...Energia inmagazinata in acumulator este constanta. Maresti tensiunea, se reduce curentul, astfel, incat puterea ramane constanta.
0

#94 Useril este offline   Adistul 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1490
  • Inregistrat: 26-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, in 4 la ala Grasu'

Postat 08 August 2010 - 11:36 PM

Vezi postareacsjmihailiviu, la Jul 23 2010, 09:33 AM, a spus:

Interbare:
Pot sa pun pe moroarele de mai sus cate 1 acumulator de 6V si un transformator sa creasca putin voltajul (pe la 8-12 V)?
Barcuta suporta si acumulatorii mari de 12 V dar nu vreau sa o ingreunez inutil.
Care varianta e mai buna ?


... 2 acumulatori de 6v in serie... si obtii 12V. Cu 12V alimentezi ambele motoare. Se recomanda 2 regulatoare si mixaj daca are statia.
Spor!
Cand esti mort, nu stii ca esti mort: e greu doar pt ceilalti.
La fel e si cand esti prost.


tel: 0771 088 207

adistul@yahoo.com
0

#95 Useril este offline   VipDarkAngel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 19-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Pescuitul si tot ce este relaxant

Postat 13 August 2010 - 03:01 PM

dar o schema pentru aprinderea becurilor din telecomanda fara sa atasez un servo si bla bla.... ceva electronic care din cele 3 fire care ies din receptor sa imi iasa dupa montaj doar 2 de care sa le legi luminile nu are cineva???
VipDarkAngel
0

#96 Useril este offline   mig3002 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 28-August 10
  • Gender:Male

Postat 31 August 2010 - 02:58 PM

salut! as dorii mai multe detalii despre regulatorul ESC si BEC ! sant impreuna? sant separat? servourile lucreaza la 6v si BEC-ul ne da aceasta tensiune? ma refer la acc. de12v!am obs pe schema ca sant imediat dupa accumulator ! multumesc .
0

#97 Useril este offline   Adistul 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1490
  • Inregistrat: 26-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, in 4 la ala Grasu'

Postat 31 August 2010 - 10:43 PM

Vezi postareamig3002, la Aug 31 2010, 03:58 PM, a spus:

salut! as dorii mai multe detalii despre regulatorul ESC si BEC ! sant impreuna? sant separat? servourile lucreaza la 6v si BEC-ul ne da aceasta tensiune? ma refer la acc. de12v!am obs pe schema ca sant imediat dupa accumulator ! multumesc .


Pot fi impreuna sau separat. Se recomanda folosirea unui BEC separat, chiar daca are si regulatorul unul incorporat... caz in care se scoate doar + de la mufa BEC a regulatorului, pentru anulare si se pune + de la BEC. - de la mufa BEC-ul regulatorului trebuie sa fie comun cu - de la BEC-ului separat.

Sper sa fi fost inteles...

Schema barcutei mele aratacam asa:

Fisier atasat  Schema_electrica_Barcuta_finala.JPG (331.96K)
Number of downloads: 1280

Aceasta postare a fost editata de Adistul: 31 August 2010 - 10:45 PM

Cand esti mort, nu stii ca esti mort: e greu doar pt ceilalti.
La fel e si cand esti prost.


tel: 0771 088 207

adistul@yahoo.com
0

#98 Useril este offline   Zubi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 19-September 10

Postat 26 September 2010 - 08:00 PM

Interesanta schema , multumesc pentru postarea ei. S-ar putea ca 16,8v sa fie in realitate 14.8v.
0

#99 Useril este offline   Adistul 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1490
  • Inregistrat: 26-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, in 4 la ala Grasu'

Postat 27 September 2010 - 09:28 AM

Vezi postareaZubi, la Sep 26 2010, 09:00 PM, a spus:

Interesanta schema , multumesc pentru postarea ei. S-ar putea ca 16,8v sa fie in realitate 14.8v.


Dap, fiecare pune ce acumulator are, dar in principiu schema e cam la fel. Se mai poate elimina servo 'INAPOI' ( eu am o barcuta cu jet si reversul este comandat de un servo care ricica/lasa o clapeta de sens al apei ). Se poate pune in locul lui un Switch care sa comande aprinderea/stingerea luminilor din telecomanda sau inca un regulator daca barcuta are 2 motoare. Este o schema generala care poate fi adaptata de fiecare in functie de necesitati.

Spor.
Cand esti mort, nu stii ca esti mort: e greu doar pt ceilalti.
La fel e si cand esti prost.


tel: 0771 088 207

adistul@yahoo.com
0

#100 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

  Postat 06 October 2010 - 04:36 PM

Vezi postareadan24sdd, la Jul 21 2010, 09:49 PM, a spus:

Am si eu o problema,fiind nou in ale pescuitului am achizitionat o barcuta de plantat JABO2si nestiind sa o folosesc cum trebuie o cam bag in stuf,intrbarea mea este se poate modifica sa dea inapoi.Daca da cum ma invatati sau daca ati mai facut asa ceva va rog sa ma ajutati si pe mine. :rolleyes: :D

salut, am avut si eu una dar sincer te-asisfatui sa scapi de ea in cazut in care inca mai merge
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#101 Useril este offline   mitza25 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 05-November 10

Postat 06 November 2010 - 06:10 PM

Vezi postareacharlie, la Dec 26 2009, 07:31 AM, a spus:

Sau varianta cu device-uri ;)

De unde se pot lua device-urile Charlie?Sau cum se pot face?
0

#102 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

  Postat 06 November 2010 - 06:19 PM

Vezi postareamitza25, la Nov 6 2010, 06:10 PM, a spus:

De unde se pot lua device-urile Charlie?Sau cum se pot face?

daca cauti gasesti, exista sus in dreapta fereastra cauta si acolo scrii ce vrei si vei gasi,stima
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#103 Useril este offline   VipDarkAngel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 19-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Pescuitul si tot ce este relaxant

  Postat 11 November 2010 - 10:05 PM

Ce ziceti de schema asta electrica pentru barca ????

Fisiere atasate


VipDarkAngel
0

#104 Useril este offline   Adistul 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1490
  • Inregistrat: 26-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, in 4 la ala Grasu'

Postat 12 November 2010 - 10:36 AM

Vezi postareaVipDarkAngel, la Nov 11 2010, 10:05 PM, a spus:

Ce ziceti de schema asta electrica pentru barca ????


Este OK schema... doar ca intrerupatorul trebuie pus pe BEC... nu pe ESC in opinia mea... sau ar trebui pus un intrerupator de amperaj foarte mare... altfel risca sa fie topit daca ai un motor care suge prea mult. Totusi ar putea fi intercalat cu un contactor similar cu cel pus pe Auto pentru incalzirea bujiilor, contactor care poate fi de 60/120A, in functie de cum considera fiecare consumul motorului. Motorul meu are varfuri si de 120A. ... spre exemplu si am optat pe un intrerupator pus pe BEC, regulatorul fiind alimentat permanent pe toata durata partidei de pescuit, avand in vedere ca are un foarte mic consum in gol. La sfarsitul partidei de pescuit scot acumulatorii care sunt de tip Li-Po (conexiuni CT4) si-i pun intr-o cutiuta de tabla bine izolata cu fasii de izopren.

Aceasta postare a fost editata de Adistul: 12 November 2010 - 10:38 AM

Cand esti mort, nu stii ca esti mort: e greu doar pt ceilalti.
La fel e si cand esti prost.


tel: 0771 088 207

adistul@yahoo.com
0

#105 Useril este offline   VipDarkAngel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 19-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Pescuitul si tot ce este relaxant

Postat 12 November 2010 - 05:28 PM

Vezi postareaAdistul, la Nov 12 2010, 10:36 AM, a spus:

Este OK schema... doar ca intrerupatorul trebuie pus pe BEC... nu pe ESC in opinia mea... sau ar trebui pus un intrerupator de amperaj foarte mare... altfel risca sa fie topit daca ai un motor care suge prea mult. Totusi ar putea fi intercalat cu un contactor similar cu cel pus pe Auto pentru incalzirea bujiilor, contactor care poate fi de 60/120A, in functie de cum considera fiecare consumul motorului. Motorul meu are varfuri si de 120A. ... spre exemplu si am optat pe un intrerupator pus pe BEC, regulatorul fiind alimentat permanent pe toata durata partidei de pescuit, avand in vedere ca are un foarte mic consum in gol. La sfarsitul partidei de pescuit scot acumulatorii care sunt de tip Li-Po (conexiuni CT4) si-i pun intr-o cutiuta de tabla bine izolata cu fasii de izopren.


M-am gandit si la varianta asta dar eu nu vreau sa imi stea nimic alimentat in momentul in care opresc alimentarea pentru ca nu vreau sa stau mereu sa scot acumulatorul. Am pus pe alimentare intrerupator de 25A (cel putin asa scrie pe el) dar pot sa mai fac o treaba- sa pun un releu de 100A/contact pentru alimentare cu toate ca motorul este un "Motor Electric POWER 755/ 40" care nu cred ca suge asa mult dar nu poti risca ;)
VipDarkAngel
0

#106 Useril este offline   metrix4you 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 04-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Giurgiu
  • Interests:calculatoare , electronica si mai nou navomodelism

Postat 07 January 2011 - 11:01 AM

Salut
Sunt nou prin zona , dar vreau sa-mi construiesc si eu o barcuta.Trec peste partea de coca si alte alea si ajung la partea electrica.
Telecomada vreau sa fie : reclama
Motorul cred ca 755/40
Acumulator: ??? nu stiu , poate recomandati voi ceva
Servo S3003

Nu stiu ce regulator sa folosesc si mai ales (am citit peste tot) ce este ala BEC ?
Servo se pot conecta direct la receiver ?
Daca vreu ca barca sa mearga cu spatele , cum se procedeaza ? se inverseaza alimentarea motorasului ?
Vreau sa stiu cat mai mult , asa ca nu va suparati ca pun atatea intrebari

Aceasta postare a fost editata de navigator: 07 January 2011 - 07:44 PM

Toate filmuletele mele despre barcute:
http://www.youtube.c...ou?feature=mhee
0

#107 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 26 February 2011 - 09:18 PM

Vezi postareadan24sdd, la 21 July 2010 - 08:49 PM, a spus:

Am si eu o problema,fiind nou in ale pescuitului am achizitionat o barcuta de plantat JABO2si nestiind sa o folosesc cum trebuie o cam bag in stuf,intrbarea mea este se poate modifica sa dea inapoi.Daca da cum ma invatati sau daca ati mai facut asa ceva va rog sa ma ajutati si pe mine. :D :yahoo:

In primul rand iti trebuie un regulator care face treaba asta inainte si inapoi recomand regulatoare mariandmd,in al doilea rand iti trebuie o radio comanda cu minim 4 canale acum depinde de cate cuve de basculare ai, si chiar cu una singura iti tebuie o camanda cu minim 4 canale....jabo daca nu ma insel sunt cele care se gasesc in comert de jucarie......daca ai pune niste poze cu barca si radiocomanda am vedea si noi ce ti-ar mai trebui.......poti primi mai multe sfaturi ....stima
0

#108 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 26 February 2011 - 10:31 PM

Vezi postarearoro, la 26 February 2011 - 09:18 PM, a spus:

In primul rand iti trebuie un regulator care face treaba asta inainte si inapoi recomand regulatoare mariandmd,in al doilea rand iti trebuie o radio comanda cu minim 4 canale acum depinde de cate cuve de basculare ai, si chiar cu una singura iti tebuie o camanda cu minim 4 canale....jabo daca nu ma insel sunt cele care se gasesc in comert de jucarie......daca ai pune niste poze cu barca si radiocomanda am vedea si noi ce ti-ar mai trebui.......poti primi mai multe sfaturi ....stima


Sunt sigur ca din iulie anul trecut, mariandmd a mai inventat si altceva in afara de mersul inapoi.
0

#109 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 27 February 2011 - 02:22 PM

Vezi postarearad_gaby, la 26 February 2011 - 10:31 PM, a spus:

Sunt sigur ca din iulie anul trecut, mariandmd a mai inventat si altceva in afara de mersul inapoi.

Asa si......mai exista si altceva decat un regulator care sa poata face asta?.......mr senior,asta pt cultura mea generala...?
0

#110 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 27 February 2011 - 02:40 PM

Vezi postarearad_gaby, la 26 February 2011 - 10:31 PM, a spus:

Sunt sigur ca din iulie anul trecut, mariandmd a mai inventat si altceva in afara de mersul inapoi.

In primul rand daca esti un senior in ale navomodelismului ca tu cred ca asa te-ai nascut .....super inteligent si nu ai avut nevoie de ajutorul nimanui,te-ai bagat exact ca musca.......stii proverbul,puteai sa-i dai un sfat referitor la intrebarea pusa nu sa-mi spui mie ca mariandmd a mai inventat si altceva din iulie,este foarte adevarat,dar eu nu cred ca a inventat un regulator sa faca mersul pe lateral stanga dreapta.....dupa cunostintele mele umile prinse de pe acest forum.
Esti seniorul spune-i baiatului de toate inventiile pe care tu personal le ai si lasa -ma pe mine .....el avea nevoie de un raspuns tu nu faci decat sa poluezi un pic topicul si nimic mai mult......caca maca senior,aburelide 2 bani......invata-i si pe alti tata ca tu tot asa erai un invatacel la inceput.....
0

#111 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2011 - 04:41 PM

roro, junior sau senior nu inseamna ca esti incepator sau avansat in modelism. Inseamna doar ca ai putine postari sau ceva mai multe. Poti sa ai si foarte multe cum are stelian ce nu scapa nici o ocazie sa posteze: "bravo tati"; "grabeste-te"; "ia-o incet"; " imi place"; ":) " (asta este postarea lui favorita) etc., etc., si sa ajungi "Membru de onoare" chiar daca nu meriti. Stii cum se zice: " nu intotdeauna ce e mult e si bun". Sunt niste machetisti prin Galati care dau clasa la multi navomodelisti dar pentru ca au postat foarte rar, strictul necesar, sunt inca "Juniori" sau cel mult "Seniori".
In alta ordine de idei, te rog si pe tine cum am rugat si pe altii sa nu mai faceti reclama la regulatoarele mariandmd. Lasati-l pe el sa-si faca. Dupa ce si-a sters toate pozele atasate pe forum, inca mai astept raspunsul la intrebarea "de ce a facut-o", raspuns pe care era dator sa-l dea inca de la readmiterea lui pe forum. Nu de alta dar destul de des apar inflamari de la produse mdm si m-am saturat.


0

#112 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 28 February 2011 - 07:43 PM

Vezi postareanavigator, la 28 February 2011 - 04:41 PM, a spus:

roro, junior sau senior nu inseamna ca esti incepator sau avansat in modelism. Inseamna doar ca ai putine postari sau ceva mai multe. Poti sa ai si foarte multe cum are stelian ce nu scapa nici o ocazie sa posteze: "bravo tati"; "grabeste-te"; "ia-o incet"; " imi place"; ":blush: " (asta este postarea lui favorita) etc., etc., si sa ajungi "Membru de onoare" chiar daca nu meriti. Stii cum se zice: " nu intotdeauna ce e mult e si bun". Sunt niste machetisti prin Galati care dau clasa la multi navomodelisti dar pentru ca au postat foarte rar, strictul necesar, sunt inca "Juniori" sau cel mult "Seniori".
In alta ordine de idei, te rog si pe tine cum am rugat si pe altii sa nu mai faceti reclama la regulatoarele mariandmd. Lasati-l pe el sa-si faca. Dupa ce si-a sters toate pozele atasate pe forum, inca mai astept raspunsul la intrebarea "de ce a facut-o", raspuns pe care era dator sa-l dea inca de la readmiterea lui pe forum. Nu de alta dar destul de des apar inflamari de la produse mdm si m-am saturat.


Am inteles ideea dar....postari poate face oricine.......dar forumul asta al modelistilor este pt a ajuta nu pt a ironiza si in alta ordine de idei de ce tot timpul se gaseste cate unu care in loc sa faca niste postari ce nu tin nici macar de subiectul dat....o fac totusi dar tinta fiind cel care incearca cu un minim de cunostinte sa ajute,......imi cer scuze pt reclama facuta nu am stiut ca dauneaza atat de mult si nici macar nu cunosc omul asta..... dar pe viitor promit ca nu se va mai intampla dar crede-ma ca ma oftic tare rau cand se gaseste cate unu ca nu are ce face mai face niste postari si incearca sa mai faca nitel misto.......ok....toata stima si am prins ideea

Aceasta postare a fost editata de roro: 28 February 2011 - 07:44 PM

0

#113 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 01 March 2011 - 01:24 PM

Vezi postareanavigator, la 28 February 2011 - 04:41 PM, a spus:

roro, junior sau senior nu inseamna ca esti incepator sau avansat in modelism. Inseamna doar ca ai putine postari sau ceva mai multe. Poti sa ai si foarte multe cum are stelian ce nu scapa nici o ocazie sa posteze: "bravo tati"; "grabeste-te"; "ia-o incet"; " imi place"; "<_< " (asta este postarea lui favorita) etc., etc., si sa ajungi "Membru de onoare" chiar daca nu meriti. Stii cum se zice: " nu intotdeauna ce e mult e si bun". Sunt niste machetisti prin Galati care dau clasa la multi navomodelisti dar pentru ca au postat foarte rar, strictul necesar, sunt inca "Juniori" sau cel mult "Seniori".
In alta ordine de idei, te rog si pe tine cum am rugat si pe altii sa nu mai faceti reclama la regulatoarele mariandmd. Lasati-l pe el sa-si faca. Dupa ce si-a sters toate pozele atasate pe forum, inca mai astept raspunsul la intrebarea "de ce a facut-o", raspuns pe care era dator sa-l dea inca de la readmiterea lui pe forum. Nu de alta dar destul de des apar inflamari de la produse mdm si m-am saturat.

Opa .... atentezi la viata mea nenea navigator ? daca postez asta asta nu inseamna ca am dus lumea in eroare asa cum o fac uni ,oricine mi-a cerut ajutorul l-am ajutat cu ce-a mai mare placere , si altceva ... eu daca a-si fi in locul tau a-si face , topicele inportante sa nu se mai poata posta pe ele fel si fel de 'baliverne ... ca se tulbura .Si atunci te mai intrebi cum de nu inteleg noii useri !

bafta in dradoste :) !

Aceasta postare a fost editata de stelian: 01 March 2011 - 01:29 PM

facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#114 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2011 - 01:30 PM

Gata, am luat masuri sa nu mai postezi baliverne.


0

#115 Useril este offline   costin67 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 16-July 10
  • Gender:Male

Postat 08 March 2011 - 04:15 PM

CENZURA FUNCTIONEAZA!

Tehnica pumnului in gura a dat dintotdeauna roade! Este regretabil ce se intampla!
0

#116 Useril este offline   Kosmo 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 10-March 11

Postat 10 March 2011 - 11:03 PM

Salutare.

Am o barcuta cu 2 motoare pe 6v si nu am carma. Am citit ceva mai sus si am vazut ca se poate pune un mixer daca si radiocomanda suporta. Vreau sa cumpar o E-FLY 100B 2.4GHz si am vazut ca are acces pentru mixer. Am rugamintea sa imi spuneti cum construiesc acest mixer sau sub ce nume il gasesc la magazin ca am tot cautat si nu gasesc nimic.

Multumesc !

Aceasta postare a fost editata de Kosmo: 10 March 2011 - 11:04 PM

0

#117 Useril este offline   Adistul 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1490
  • Inregistrat: 26-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, in 4 la ala Grasu'

Postat 10 March 2011 - 11:33 PM

Telecomanda are mixerul pe ea.
Daca nu ai luat-o inca... poate gasesti un SpringRC Himodel 2,4Ghz care e mai OK si sigur are mixer... iti pot explica eu cum faci mixajul... si legaturile motoarelor.
Sper ca ai si 2 ESC-uri. Daca vrei musai un mixer separat... te ajut eu. Contact pe privat.
Cand esti mort, nu stii ca esti mort: e greu doar pt ceilalti.
La fel e si cand esti prost.


tel: 0771 088 207

adistul@yahoo.com
0

#118 Useril este offline   ryfpit 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 11-March 11
  • Gender:Male
  • Location:pitesti

Postat 17 March 2011 - 11:37 AM

salut, daca ma poate si pe mine sa ma ajute cineva cu o schema electrica pt o barca cu un motor, dar as vrea o schema fara regulator si bec. multumesc anticipat
0

#119 Useril este offline   nicku_81 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 17 May 2011 - 11:56 PM

buna.sper ca mai aveti loc pentru inca un amator si pasionat de barcute.si ca orice incepator as avea si eu nevoie de putin ajutor.vreau sa cumpar o radiocomanda si din cate am vazut nu este echipata cu cristal.puteti sami spuneti daca functioneaza si fara sau trebuie neaparat si o pereche de cristale?si care este rolul cristalelor?
0

#120 Useril este offline   GEO13 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 09-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2011 - 03:02 PM

La schema asta http://www.rhcforum....attach_id=68889 , daca ai regulatorul cu BEC, poti pune un intrerupator dublu pentru bec-ul extern si cel de pe regulator ? http://www.elecdirec...erminaldpdt.jpg
Sau poti folosi un intrerupator de curent mic care sa actioneze un releu auto de 40 A http://www.tenereclu...u-protectie.jpg pus pe plusul general.
Care varianta credeti ca este mai buna ?

Aceasta postare a fost editata de GEO13: 15 June 2011 - 03:06 PM

0

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro