Modelism - RHC Forum: ajutor vopsire - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

ajutor vopsire

#1 Useril este offline   nebanceaalin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 27-December 08
  • Gender:Male
  • Location:timisoara
  • Interests:modelism!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Postat 01 December 2009 - 02:44 PM

nu stiu exact ce culori sa folosesc la vopsirea uneio vedete torpiloare romanesti din al 2 -lea razboi mondial,tip vosper ,mai exact nu stiu cu ce culoare erau vopsite sub linia de plutire si /sau linia de plutire ,mi-ar fi de folos niste foto color va multumesc anticipat
0

#2 Useril este offline   MUGUR 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 255
  • Inregistrat: 14-December 08
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 01 December 2009 - 04:50 PM

Vezi postareanebanceaalin, la Dec 1 2009, 02:44 PM, a spus:

nu stiu exact ce culori sa folosesc la vopsirea uneio vedete torpiloare romanesti din al 2 -lea razboi mondial,tip vosper ,mai exact nu stiu cu ce culoare erau vopsite sub linia de plutire si /sau linia de plutire ,mi-ar fi de folos niste foto color va multumesc anticipat



Salut nebanceaalin,

Cu toate ca au avut o durata de serviciu scurta, vedetele torpiloare din clasa VOSPER au fost piturate in mai multe feluri:

1.La sosirea din Anglia- opera vie gri inchis cu linia de plutire alba, opera vie-rosu;
2.Doua nuante de gri, in jumatatea dinspre prova gri inchis, cealalta jumatate gri deschis, linia de plutire nemarcata, opera vie rosu;
3.21.oct.1941- opera vie rosu, corpul gri deschis, linia de plutire nemarcata.
4.1943- VISCOLUL a fost vopsit in alb complet, inclusiv suprastructurile;
5.In ultima parte a serviciului- opera vie rosu, opera moarta gri, similar cu unitatile clasei POWER.

Fotografii color nu am, pot sa-ti spun ca sunt destul de putine si majoritatea provin din albumul asp. Marcel Diaconescu.

O zi buna,
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro