Modelism - RHC Forum: micro magic - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

micro magic hm.... un fel de kit review

#151 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2010 - 07:04 PM

Vezi postareaBogdanStancu, la Oct 12 2010, 12:55 PM, a spus:

Iertati-ma ca ma bag in ciorba voastra, nu sunt si nici nu voi fi posesor de asemenea bijuterii pentru ceasornicari. Ceea ce vreau, fara sa capat acceptul Mizzului (si imi cer scuze) e sa traduc ce a vrut el sa zica:
"Rallyman, eu cred (am si argumente, dar ti le pot exxplica odata, la un ceai cald) ca daca faci asa cum vrei tu, n-o sa iasa bine. Probabil ca mai bine ai face sa pui packul in centru si servoul altundeva(poate mai spre in spate), pentru ca packul e mai greu decat servoul... uite cum am facut eu si sunt multumit:..."

Scurt. Restul e cancan si deja prea multe cuvinte (masa, scaune, greutati, bucurii, Einstein; se pregateste Dl. Hawking).


frate bogdane, viu la matale si o sa-ntelegi: in cazul de fata, exista o contradictie mult mai acuta vis-a-vis de aspectele tehnice din "ciorba" de fata, au cite unii senzatia ca e p-acilea cazul de abordari similare celor pe care le-a avut d-al'de marco polo, magellan, vasco da gama sau cristofor columb, cind aratau cioburi colorate bastinasilor, iar consecinta a fost aparitia unor natiuni europene MAI bogate, MAI civilizate si MAI evoluate economic, pe seama simplei dar nefastei imprejurari prin care au ajuns sa arate altora cioburi colorate...
ce zicea cineva de melci?...intr-un film?...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#152 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2010 - 07:29 PM

Vezi postarearallyman, la Oct 12 2010, 05:14 PM, a spus:

pina una alta nu vrei sa ai rabdare sa vezi F3A-ul gata si pe APA si dupa aceia sa-ti dai cu parerea ? nu de alta dar in post am spus INCERCAM - traducere
a face o incercare a folosii o alta varianta ( de repartitie a maselor ) etc.......
sint curios ce te faci tu si absolventii de IFA daca iar am dreptate ............. nu de alta dar nu as fii la prima infractiune de dreptate ( sau viziune noua zii cum vrei )

sau stai de abia acum m-am prins sa inteleg ca ti-e frica ca F3A-ul iese mai buna decit a matale.........si dea aia bagi deastea ///////// asa preventiv


draghe rejvane...inche ceva, ase, ca si agiutor: nu uita sa INCERCI(ca vaz ca "o dai" cu incercarile acuma...) sa privesti barca in dubla ipostaza: ca si ansamblu de mase in miscare de translatie, pe de-o parte, si ca sistem intern cu pronuntate tendinte de oscilatie, in jurul centrului de masa(ia sa ne si spui in ce conditii coincide cu centrul de greutate...he-he...!).
ca si exercitiu de "incalzire", enunta un pic definitia vitezei unghiulare, cu aplicatie la miscarea oscilanta...daca nu-ti mai amintesti, ai voie cu fituici, da' numa' d-alea scrise de valterasu' in germana...
a, am uitat sa-ti mai spun ca factorul de perturbare a starii de echilibru, in cazul tendintelor/miscarilor de oscilatie in jurul CM-ului, este in cazul de fata tocmai forta eoliana, SUPLIMANTATA cu PLASAREA MASEI pack-ului de accu la cuca macaii...
hai, ca sint rau ...deja... da' si mataleeee... ce-avusesi cu fasolea?
chiar asa: oare nu o fi mai SIMPLU sa INCERCI sa gasesti un mod mai eficient de a folosi robinetul, decit sa inventezi apa calda?...asa, ca metafora...
inteleg sa incerci ceva nou, dar cu o fundamentare mai atenta...ca am vazut, din pacate, uneori, oameni care s-au apucat de fumat, tot asa, din dorinta de a INCERCA ceva nou...si au inceput prin a fuma t.h.c., apoi au trecut de teofilina, alea-alea, si au terminat nu neaparat in extaz...s-ar putea sa exagerez un pic, da' si talica, zau c-ai derapat tare cu echilibrarea/dezechilibrarea "ieftreiaului" nautic de conjuctura...
bafta si minuni!

Aceasta postare a fost editata de mizzone: 12 October 2010 - 07:39 PM


"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#153 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2010 - 08:03 PM

M-a mancat sa ma bag in ciorba: m-am ales cu cleierii capului terci, cu o promisiune de ceai si cu una de escplicatii.
Hai, c-avem timp, pana umplu astia lacurile, sa o dam la pace si s-o luam de la cap.
Ba Mizzi, lasa-l ma pe om sa incerce: o gresi, modifica, n-o gresi, aia e. Nici nu vreau sa inteleg cum, la lindicele astea de barci va puteti da voi seama de "ce si cum" daca bese o vaca mai tare pe langa ea. Sau oi fi eu in eroare?... :rolleyes:

Sincer, da' va rog, nu ma combateti si nici nu incercati sa-mi explicati, eu la fizica jucam jocuri in ora, va rog nu ma luati cu vectori ca Valterasu, ca ma mananca pielea rau: daca concentrati totul in centru, eu zic ca, ca si ala care sare la trambulina (sau ca fi-meu care se da in rotitoare), cand se ghemuieste, se invarte mai repede, deci daca le puneti pe toate in centru, masa (scaunele, etc...) va lasa zdranganeala (cum e, tangaj sau ruliu?) sa-si faca de cap mai rau decat daca le imprastii prin interiorul cocii, iar la ceasornicele astea de mana, un val mare de 5cm e rau.
Nu tin partea nimanui, da' aduceti nene unu care n-a facut prostii in scoala, ca sa ne lumineze, da' sa fie neutru, sa nu punem paie pe foc.
Desi, daca stau sa ma gandesc mai bine, Mizzi tu nu mi-ai oferit inca un ceai la subiectul asta, asa ca daca nu iesi la interval... ;)
Si, la urma urmei, mai bine trageati cu ocheanu' la Dom Mitu, daca a facut d-lui asa, o sti de ce, ca de aia a castigat prima tura...
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#154 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2010 - 08:14 PM

Vezi postareaBogdanStancu, la Oct 12 2010, 09:03 PM, a spus:

M-a mancat sa ma bag in ciorba: m-am ales cu cleierii capului terci, cu o promisiune de ceai si cu una de escplicatii.
Hai, c-avem timp, pana umplu astia lacurile, sa o dam la pace si s-o luam de la cap.
Ba Mizzi, lasa-l ma pe om sa incerce: o gresi, modifica, n-o gresi, aia e. Nici nu vreau sa inteleg cum, la lindicele astea de barci va puteti da voi seama de "ce si cum" daca bese o vaca mai tare pe langa ea. Sau oi fi eu in eroare?... :rolleyes:

Sincer, da' va rog, nu ma combateti si nici nu incercati sa-mi explicati, eu la fizica jucam jocuri in ora, va rog nu ma luati cu vectori ca Valterasu, ca ma mananca pielea rau: daca concentrati totul in centru, eu zic ca, ca si ala care sare la trambulina (sau ca fi-meu care se da in rotitoare), cand se ghemuieste, se invarte mai repede, deci daca le puneti pe toate in centru, masa (scaunele, etc...) va lasa zdranganeala (cum e, tangaj sau ruliu?) sa-si faca de cap mai rau decat daca le imprastii prin interiorul cocii, iar la ceasornicele astea de mana, un val mare de 5cm e rau.
Nu tin partea nimanui, da' aduceti nene unu care n-a facut prostii in scoala, ca sa ne lumineze, da' sa fie neutru, sa nu punem paie pe foc.
Desi, daca stau sa ma gandesc mai bine, Mizzi tu nu mi-ai oferit inca un ceai la subiectul asta, asa ca daca nu iesi la interval... ;)
Si, la urma urmei, mai bine trageati cu ocheanu' la Dom Mitu, daca a facut d-lui asa, o sti de ce, ca de aia a castigat prima tura...

parol, "derect"!
io-l las pe "om" sa-NCERCE, da' sa ne deruteze...(???)...
lacurile nu s-au golitara inca, chiar azi am vorbit cu andrei sa mai facem o regata peste vreo 12 zile...
p-aia cu... chioru-n tara orbilor, o stii...?...daca tot adusesi vorba de prima regata MM ...Mitu erea cu cele mai vechi state de navigator rc dintre "martorii" d-acolo, asa ca deh....nu cred ca i-a fost asa greu sa cistige...deci nu cred ca obligatoriu trebuie sa deducem ca are si cel mai bine facut MM ...
promit ca maine vin la tine, cu ceai de macese...si am si plansa si creion, rigla si raportor, sa vezi seminar de fizicuta ce-ncingem...iupiiiiiiiiiii!
bafta si minuni!
P.S.: e bine macese, sau schimbam? mai am flori de galbenele...
bafta si minuni!

Aceasta postare a fost editata de mizzone: 12 October 2010 - 08:16 PM


"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#155 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2010 - 08:22 PM

Vino, de macese e ok, dar daca pe plansa aia indraznesti sa-mi desenezi un vector, cat de mic, fac plansa sul si ...iti torn ceaiul fierbinte pe gat. Cu tot cu macese, creioane si pisicile din birou. Si ti le-indes cu raportoru'
Scuze de off, dupa ce citeste mizzi, sa facem un pic de curat, macar la aberatiile mele.
Mersi.

Aceasta postare a fost editata de BogdanStancu: 12 October 2010 - 08:31 PM

Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#156 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2010 - 08:34 PM

Vezi postareaBogdanStancu, la Oct 12 2010, 09:22 PM, a spus:

Vino, de macese e ok, dar daca pe plansa aia indraznesti sa-mi desenezi un vector, cat de mic, fac plansa sul si ...iti torn ceaiul fierbinte pe gat. Cu tot cu macese, creioane si pisicile din birou. Si ti le-indes cu raportoru'
Scuze de off, dupa ce citeste mizzi, sa facem un pic de curat, macar la aberatiile mele.
Mersi.

e curat.
vin cu macese.
da o schita simpla cu pixu' tot iti fac...
chiar ma gindeam daca n-ar fi oportun sa mutam la "tehnice"...
cum ies din birou, te sun.
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#157 Useril este offline   gobi71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 28-July 10
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodele, caterinca, travel & living,haleala

Postat 13 October 2010 - 02:50 PM

domnilor, printre bernuli, arhimezi si einsteini, imi permit sa va adresez urmatoarea intrebare legata de aceste MM-uri:exista vreo piesa care sa poata fi modificata astfel incat sa nu depaseasca limitele regulamentului(ma refer la carena, derivor, lest, carma) sau trebuiesc lasate asa cum au venit ele in kit?
0

#158 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 13 October 2010 - 05:03 PM

In regulamentul tradus de Dan, scrie clar ce (nu) se poate modifica. Se poate vopsi, etc, dar nici o modificare importanta nu e permisa.
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#159 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2010 - 07:11 PM

heee....
am baut si ceai de macese azi....la bogdan la birou....
mi-a aratat pisicile de care pomenea...io NU i-am aratat vectori, n-a fost nevoie...
am facut in schimb azi 137+137 km si mi-am luat de acasa culegerile si manualele de fizica(acu' sint pe autostrada, ma-ntorc spre bucuresti)....mi-am luat aceasta masura de prevedere in mod evident necesara, deoarece cine stie ce nota ne spune "derutantul" c-a avut la fizica si, mai stii, poate ma pomenesc ca trebuie sa m-apuc iar de-nvatat....
da' vad ca nu vrea sa ne spuna...
nu-i nimic...poate o sa ne spuna, pina la urma....sau, mai stii?...poate isi da seama cum stau lucrurile, si ne cere scuze...de ce?...simplu, pentru ca ne-a jignit minima inteligenta elementara, o data, iar apoi pentru prezumtiva "frica" de asa zisul "ieftreia" de conjunctura nautica...
asa...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#160 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 14 October 2010 - 01:03 PM

Nu ar fi mai bine ca articulatia de la servo-ul cel mic sa fie deasupra? Ai putea avea intreaga cursa. Asa cum se vede in fotografie cursa este limitata...zic si eu.
Ma refer la fotografiile din postul 144.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 14 October 2010 - 01:06 PM

0

#161 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 14 October 2010 - 06:21 PM

Vezi postareadan_mitea, la Oct 14 2010, 02:03 PM, a spus:

Nu ar fi mai bine ca articulatia de la servo-ul cel mic sa fie deasupra? Ai putea avea intreaga cursa. Asa cum se vede in fotografie cursa este limitata...zic si eu.
Ma refer la fotografiile din postul 144.

Nu caci mi-ar incurca cursa bratului de carbon - nu neaparat al bratului cit al scotelor trase de acesta . Ar trebuii sa pastrez zona de circumferinta cit ma libera de posibile obstacole pt scote _ sa nu uiti ca sint pina la urma niste " sforicele" care daca mai sint si ude au propria lor cinematica .
Am si pus poze cu cele doua pozitii diferite al bratului troliului .
L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#162 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 18 December 2010 - 09:10 PM

Salut la toata lumea, m-am stricat si eu :rolleyes:
Am o intrebare despre prinderea velei mari in partea dinspre catarg, jos. In manual e un fir care prinde vela de punte, cu un sistem de intindere. Pe mine ma intereseaza cum se leaga acest fir de vela, pentru ca presupun ca trebuie demontabil pentru transport. Daca s-ar putea niste poze mi-ar fi de mare ajutor.
Sunt complet incepator cand e vorba de navomodele :}
0

#163 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 19 December 2010 - 12:28 AM

eu am facut un carlig din sarma subtire......
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#164 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 19 December 2010 - 06:55 PM

Vezi postareaDragos Avramescu, la Dec 18 2010, 09:10 PM, a spus:

Salut la toata lumea, m-am stricat si eu :)
Am o intrebare despre prinderea velei mari in partea dinspre catarg, jos. In manual e un fir care prinde vela de punte, cu un sistem de intindere. Pe mine ma intereseaza cum se leaga acest fir de vela, pentru ca presupun ca trebuie demontabil pentru transport. Daca s-ar putea niste poze mi-ar fi de mare ajutor.
Sunt complet incepator cand e vorba de navomodele :}

Incerc sa fiu mai explicit decit Gyula - pe desen ai configurat o scota care are un intinzator si capatul liber urca prin cele doua gauri ale "piciorului catrgului "
sau Gooseneck si se prinde cu un nod de coltul randei [vela mare = randa] ( sau corect spus de coltul de mura al randei ) - nodul il inlocuiesti cu un mic cirlig -
sper ca ai inteles - sint niste poze pe aici puse de mine in care o-sa vezi si alta configuratie .
Si daca e iarna si ne gindim la regatele viitoare poate va inspirati de aici http://picasaweb.goo.../NewBoatTrials# :Sint noile modele
ale lui Buzz" Coleman (GBR12) et Mike Weston (GBR234) cu velatura "Graphite " ( cu titlu informativ un set costa cit un ......... Kit complet de la Andrei )

Aceasta postare a fost editata de rallyman: 19 December 2010 - 07:07 PM

L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#165 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 19 December 2010 - 07:00 PM

Multumesc, o sa incerc asa. Daca nu stiu... ma gandeam la cine stie ce nod special :)
0

#166 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 19 December 2010 - 07:00 PM

Si daca e frig afara sa va mai dau idei

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Nouvelle_image5.jpg
  • Imagine atasata: Nouvelle_image.jpg
  • Imagine atasata: Nouvelle_image3.jpg
  • Imagine atasata: Nouvelle_image4.jpg
  • Imagine atasata: Nouvelle_image6.jpg

L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#167 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 19 December 2010 - 07:04 PM

Vezi postareaDragos Avramescu, la Dec 19 2010, 07:00 PM, a spus:

Multumesc, o sa incerc asa. Daca nu stiu... ma gandeam la cine stie ce nod special :)

Atentie daca vrei sa faci totul usor demontabil regula este sa lasi Gooseneck-ul pe model( bineinteles ca ramane si ghiul randei ) si scoti numai catrgul -trebuie sa nu lipesti tubul de aluminiu si catargul .
L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#168 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 28 December 2010 - 02:14 AM

Mai am o intrebare: cat ar fi unghiurile facute de ghiul randei, respectiv de al focului, cu axa longitudinala a navei, atunci cand sunt deschise? la mine randa se deschide cam 75 de grade, pe cand focul sare de 90. E normal ?
0

#169 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 28 December 2010 - 11:57 AM

Vezi postareaDragos Avramescu, la Dec 28 2010, 02:14 AM, a spus:

Mai am o intrebare: cat ar fi unghiurile facute de ghiul randei, respectiv de al focului, cu axa longitudinala a navei, atunci cand sunt deschise? la mine randa se deschide cam 75 de grade, pe cand focul sare de 90. E normal ?

e foarte bine, dar cred ca nu ai reglat bine deschiderea focului si din aceasta cauza focul se duce mai mult de 90 de grade
regleaza intii culoarul dintre foc si randa ( aprox 4 cm offset ) si dupa aceia verifica deschiderea pe larg
L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#170 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2011 - 01:22 AM

A cam venit vremea... (Desi daca ma uit afara nu prea, dar calendarul nu minte)
As dori sa va exprimati parerea asupra locului de desfasurare a regatelor ARMM de anul acesta. Timp pentru deliberare: aceasta saptamana.
ARMM a stabilit un calendar provizoriu, vor fi 5 etape (07.05, 11.06, 23.07, 03.09, 08.10) si in rezerva, functie de vreme 05.11.
Locatiile le lasam libere, va rog sa va exprimati cu propuneri, vor fi alese locatiile cu numarul maxim de exprimari (ma feresc sa folosesc cuvantul "vot", prietenii stiu de ce)

Cateva rugaminti:
1. Cei care se exprima sa fie participanti la regatele noastre, sa aibe un numar de vela atribuit pe care sa-l mentionete la inceputul postului
2. Cand mentionati o locatie, va rog sa o faceti complet (Bucuresti, de ex. nu este suficient, trebuie mentionat lacul si, daca se poate si locatia pe lac. Am aceasta rugaminte pentru a putea discuta cu autoritatile competente si a obtine aprobarile necesare)
3. Decizia finala o vom lua totusi in cadrul conducerii ARMM, bazandu-ne pe propunerile voastre. Daca va reiesi un rezultat aberant (de ex 4 etape la Satu Mare (nimic impotriva SM, e doar un exemplu pentru a sugera ceva)), vom schimba. Va rog sa nu lauti nimic personal si sa nu va simtiti ofensati de faptul ca (poate) va iesi alt rezultat decat va asteptati.

Altceva nu-mi vine in cap. Pe parcursul sondajului s-ar putea sa mai adaug si alte rugaminti, functie de cat de bramburit voi fi de raspunsurile voastre (no offence!)
0

#171 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2011 - 08:24 AM

pai, o prima propunere ar fi sa incercam sa organizam o etapa cu "ior"-istii, la ei pe lac...
am mai incercat de curind si alta locatie, mai exact in Tineretului, dar, la a doua iesire, ne-au asfixiat ierburile acvatice, era plin, de-abia s-a reusit recuperarea micromagicului pletilian...
o alta problema insa, DIN PACATE, ar trebui sa o constituie actualizarea "celor care mai sintem", de curind am luat la cunostinta ca rallyman s-a "lasat", deci minus doi...(ca tragea si leia...)...!!!????
e drept ca am reusit sa mai "virusez" eu inca unul, si anume george de la electrice, dar, totusi, cred ca ar fi bine sa stim citi mai sintem p-acilea, mai ales ca si Valterasu s-a relocat in iarna asta...
asta ar putea fi asa, chiar ca o ..."preinscriere"...
bafta si minuni!

Aceasta postare a fost editata de mizzone: 13 April 2011 - 08:26 AM


"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#172 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2011 - 08:47 AM

Merci Mizzi pentru informatii. Nu stiasm de Razvan, imi pare sincer rau (daca e asa), e decizia lui si trebuie sa o respectam. Dar sa asteptam un punct de vedere oficial.

Buna ideea cu preinscrierile, vedem cine se anunta. Sigur ca vom exprima aici si pareri ale celor care nu scriu pe forum (de ex. dl. Mitu)
0

#173 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 13 April 2011 - 08:54 PM

Vezi postareamizzone, la 13 April 2011 - 08:24 AM, a spus:

am mai incercat de curind si alta locatie, mai exact in Tineretului, dar, la a doua iesire, ne-au asfixiat ierburile acvatice, era plin, de-abia s-a reusit recuperarea micromagicului pletilian...

In Tineretului de obicei se curata lacul, insa dureaza (cred ca daca ar incerca prea repede, s-ar chinui degeaba).
As veni si eu in IOR, daca ma anunta careva (nici nu stiu cum se ajunge). Dar daca e vremea prea frumoasa, ies cu planorul :D
0

#174 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2011 - 06:45 PM

in IOR ieseam anul trecut atunci cind erau si Cornel et comp. pe lac, anul asta nu stiu inca daca au inceput sa iasa, duminicile pe la 11 se adunau...
daca ne-or da un semn, mergem "peste ei"...
in tineretului ar fi foarte bine daca se curata de vegetatie apa, e acces usor si sint deja vreo doua-trei balize instalate, alea de scrie scaldatul interzis pe ele...
sa nu uitam si de herastrau, anul trecut ne-a placut acolo...
insa ar fi bine sa "iesim" si in afara bucurestiului ... c-asa mi-am adus aminte de serile cu foc de tabara, palinca si bunatati pe jar de prin ardeal...!...valterasuleeeeeeee...alooo...brasovuuuuu...receptie?...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#175 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 14 April 2011 - 08:03 PM

Ar trebui inventariate locurile unde bate vantul, pt ca asa cum am mers la Baneasa sincer, nu a prea avut farmec, cel putin pentru mine. Din aceasta cauza nici nu indraznesc sa propun Tg Muresul, cei care au fost pe aici, stiu cum e vantul (mai bine zis lipsa de vant) de aici.
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#176 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 14 April 2011 - 08:06 PM

prima etapa la veliere se tine la Galati...mi se pare buna locatia,mai ales ca vant este mai tot timpul anului si balta este k.
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#177 Useril este offline   Dan Stroie 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 09
  • Gender:Male

Postat 14 April 2011 - 09:13 PM

Primul concurs de la Galati este organizat ca si etapa din campionatul national de veliere RC. Prin urmare, duminica dimineata se desfasoara regata MicroMagic din campionatul federatiei. Actiunea despre care e vorba pe acest forum este complet separata de federatie. Prin urmare, Galati poate fi dar nu in acea duminica dimineata. Eventual dupa.
0

#178 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 15 April 2011 - 11:27 AM

eu nu am mentionat ca unul din concursurile legate strict de micromagic sa se suprapuna peste etapa de la galati ....ci doar ca este o locatie buna si se poate lua in considerare.cat despre micromagic stiam ca se desfasoara mereu in ultima zi alocata unei regate.
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#179 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 16 April 2011 - 03:20 PM

Ma bucur ca se mai intimpla ceva pe pe aici , O serie neagra de probleme personale si de servici m-au impiedicat sa ma mai uit pe acest post .
Sa o luam metodic .
Bravo Men era si timpul sa se dea starul . 07.05 - ok ca data eu as propune Bucuresti lac Straulesti avem acces de la proprietarul luciului de apa
11.06 - ok locatie Amara
23.07 - 0k locatie lac Buftea relatii excelente cu primaria
03.09 - 0k locatie Constanta rada port Tomis
08.10 - ok locatie lac Herastrau zona Expoflora
acum am si eu citeva intrebari: noi propunem (astia care ar cam fii pe tabelul lui Silviu66 )si voi adicatelea ARMM ( recte tu ,Dan si Florin ) decide am inteles bine ? Ce sa intimplat sau intimpla cu vestitele formulare de inscriere in ARMM ? Pina la urma care sint membrii ARMM ? sint trecuti undeva? exista un tabel cu ei macar . Caci reiese ca voi propuneti, noi ne dam cu parerea ,da ramane cum stabiliti voi .
Caci no offence dar cam trecut ceva vreme de cind asteptam o intrunire a membrilor ARMM ca sa nu mai spun de o confirmare a celor care sint membrii .
Anul acesta se vor folosii tot "arbitrii" cu multa bunavointa dar cu putine (no offence) cunostinte?
Vom folosii tot poligonul triunghi sau incercam si altceva ( ceva ce se practica la CE de Micro Magic ) stiu de afinitatea extraordinara a citorva
colegi de micro magic pentru Triunghi dar hai sa incercam si pe ce se naviga afara .
Aveti in postul meu urmator citeva idei luate de la ultimul National al Frantei .
Miti - nu am pomenit nimic de Leia - va concura incontinuare si pe cit voi putea va avea cele mai bune modele . De asemenea voi contunua sa fac la comanda modele de MicroMagic - de concurat eu la ARMM mai vedem .

Aceasta postare a fost editata de rallyman: 16 April 2011 - 03:22 PM

L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#180 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 16 April 2011 - 03:25 PM

iata despre ce vorbeam - poligon si locatie rada de port

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_0158.JPG
  • Imagine atasata: DSC_0157.JPG
  • Imagine atasata: DSC_0164.JPG
  • Imagine atasata: DSC_0171.JPG
  • Imagine atasata: DSC_0170.JPG
  • Imagine atasata: DSC_0168.JPG
  • Imagine atasata: DSC_0167.JPG

L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro