Modelism - RHC Forum: Vreau si eu un elicopter - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Vreau si eu un elicopter

#1 Useril este offline   odin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 426
  • Inregistrat: 19-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:aero, navo, auto

Postat 18 November 2009 - 06:29 PM

Buna ziua.Vreau sa-mi iau un elicopter RC mai ieftin(asta dupa un avion RC pe care inca nu stiu sa-l stapanesc cum trebuie :blink: ) si am observat ca pe net, in SUA, se gasesc modele f ieftine si, se pare, de buna calitate(xheli.com).Stiti si alte situri de profil cu preturi bune?
1.CE CUMPAR> Oscilez intre Walkera CB180Q(http://www.xheli.com...helicopter.html), cu "fixed pitch",mecanism de aliaj, care arata si foarte bine, si Walkera MH22E, 3D, cu mecanism de plastic si nu foarte elegant.DAR 3D. Ce sfat imi puteti da?M-am dat cu un heli "de jucarie" , ceva cu RC in infrarosu(il am si acum), si inteleg cam ce se intampla ca sa zboare OK. Ma atrage inverted flight, si alte 3D-uri, dar oare m-as pricepe?
2.PIESE DE SCHIMB>se gasesc usor?ca dupa ambitiile mele, nu va fi usor pt aparat.
3.CUM CUMPAR>am vazut ca se poate face plata electronica, dar nu prea am inteles mecanismul bine.posta aduce si in RO.pe site nu figura in lista de destinatii implicite...?cu cat platesc posta?ce mecanisme folositi voi pt. achizitie.
Multumesc anticipat.sper ca o sa primesc raspuns macar la o parte din intrebari.
Servus!
0

#2 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 18 November 2009 - 08:42 PM

Servus si bine ai venit!

Te rog sa ai rabdare si sa citesti multe din posturile din aceasta sectiune a incepatorilor.
Vei gasi raspunsuri la multe din intrebarile tale.

p.s. cu modelele descrise de tine sigur nu vei face 3D. Si nu, nu te vei pricepe din prima, iti va trebui ceva vreme sa inveti...

Dar cu rabdare si perseverenta...
0

#3 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2009 - 08:42 PM

1. Nu cumperi din USA dacat daca nu ai incotro. E scump, e scump transportul, sanse mari sa platesti vama si TVA.

2. Nu cumpari Walkera dacat daca ai motive intemeiate, MH-22E a fost prost si acum 5 ani cand a aparut, azi e si mai prost.

3. Daca nu ai mai cumparat pana acum ceva de pe net, e bine sa incepi prin a cumpara din RO. Poti cumpara de pe net intai o piese mica sa vezi cum e, unde ajunge, cat te costa, nu te arunci la un pachet scump din prima. Se gasesc de vanzare la noi atat pe forum cat si in magazine destule heli OK.

4. Citeste putin forumul, cele mai multe chestii au fost spuse de mai multe ori, asta nu inseamna ca nu merita intrebate din nou, poate acu 4 ani erau alte recomandari.

5. Pana la 3d e drum lung, cei mai multi nu il parcurg niciodata, heli cel mic cu infrarosu e bestial dar nu are nici o legatura cu unul adevarat.

Ca sa avem un punct de plecare spune ce buget ai.

Stefan
0

#4 Useril este offline   odin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 426
  • Inregistrat: 19-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:aero, navo, auto

Postat 19 November 2009 - 06:03 AM

Servus.
Mai intai merci pt promptitudine.
Dupa ce am scris topicul am mai navigat vreo 2ore pe forum ca sa vad pareri, si vechi(2006 ?!?) si noi.
Cum bine puncta stiganas, cam la bani se rezuma totul.Dupa calculele mele, as fi putut iesi cu vreo 400ron RC 2,4GHz+heli cat de cat.Cu sanse sa folosesc RCul si la avioane(oare?).
Aseara, totusi, am constatat ca :
1.gasesc si in RO kituri de heli(da, dar tre' sa mai pun osul la treaba ca sa-l completez, si nu prea ma stiu inca).
2.kiturile de heli sunt(unele) de calitate indoielnica, iar pt un incepator, nu cred ca prea e de dorit.
3.sistemul RC (de pe Walkera) nu cred ca sunt sanse sa-l folosesc pe altceva decat eventual alt heli din cauza integrarii "dedicate" si eventual programarii(asa este?).deci mai bine dau 700roni pe un sist RC in 2,4GHz "de firma", pe care sa-l pun pe ce vreau eu.
4.cred ca o sa iau un HK450 sau un JSM180(ce parere aveti de kitul acesta, ca arata bine), oricum ceva cat de cat mic,cu mecanism de metal. Nu am inteles insa unde comanda unii pe net kiturile de HK.Ce am enumerat eu sunt la un tip de pe net, din Bucuresti.

Salutari si sanatate.
0

#5 Useril este offline   odin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 426
  • Inregistrat: 19-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:aero, navo, auto

Postat 19 November 2009 - 06:28 AM

scuze, era SJM180 3D
0

#6 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 19 November 2009 - 09:01 AM

- simulator - neaparat un simulator bun, legat la statie si multe, multe ore de joaca

- sa fie mare - cel mai mare pe care poti sa ti-l permiti
- sa aiba piese - da piese in Ro, in magazin nu pielea ursului din catalog
- daca poti sa iei unul documentat pe forum - sunt diverse elicoptere la zbor, daca-ti iei unul si mai ai citva colegi care-l zboara, poti primi multe sfaturi utile
0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2009 - 09:06 AM

OK,

Incepem sa ne apropiem de ceva. Ai doua optiuni majore
1. heli RTF care au totul in cutie; il desfaci, incarci bateriile si zbori. Nu trebuie sa construiesti nimic, nu trebuie sa reglezi nimic, zboara din prima.

Dupa 15 secunde trebuie insa sa cumperi piese de schimb si, vrei nu vrei, trebuie sa inveti cum se demonteaza, remonteaza, regleaza.

Cel mai bun kit RTF al momentului este Blade400 - vinde cineva pe forum unul la 1000 de RON parca. E o afacere excelenta, daca nu as avea de toate l-as cumpara imediat. Dar la Blade400 nu se gasesc la fel de usor piese ca pentru Trex (nu la noi)

Dupa aceea mai sunt kiturile de heli coxiale si cele FP de la Walkera si Esky. Sunt kituri bune, relativ simple, inveti sa zbori, sa repari. Costa 100-150 USD si dupa ce inveti sa zbori poti sa le dai mai departe cu pierdere minima (adica juma de pret)

2. Poti sa alegi sa il faci tu. In cazul asta HK450 este imbatabil atat la pret cat si la calitate. Dar dupa ce aduni tot, cu tot cu statie, baterii, etc. nu scapi fara 1000-1500 RON chiar si cu lucruri luate second de pe forum.

Ai bafta, e un moment bun sa te apuci de acest hobby, preturile sunt in scadere masiva, calitatea e din ce in ce mai buna. Tipul din Bucuresti la care ai gasit kitul este foarte serios, sa asculti sfaturile lui (daca e cine cred eu).

Ai evident si optiunea original vs clona (e vorba de Trex) si cat de mare sa fie dar deja vorbim de bani mult mai multi.

Cateva chestii care nu trebuie sa te preocupe acum, la achizitia primului heli (pot sa te preocupe asa, ca griji pentru viitor):

- cat de departe bate statia;
- sat de sus zboara heli;
- cat metal este in el si cat de mult 3d face (asta e SJM-ul), etc

Regulile forumului nu permit listarea/comentarea comerciantilor autohtoni; nici nu sunt prea multi pe heli.

Daca dai un anunt la cumparari o sa ai sigur oferte.

Concret eu daca as incepe azi si as stii tot ce stiu acum as lua un HK450, l-as echipa cu electronica ieftina si as cumpara o statie clasica buna in 35Mhz de pe forum. In felul asta poti sa stai sub 1000 RON.


Inainte sa cumperi poti sa ceri sfaturi aici. Stefan
0

#8 Useril este offline   cornel parscov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 549
  • Inregistrat: 05-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2009 - 10:04 AM

eu zic sa iei direct un trex500, e raportul optim usor de invatat/pret. daca bagi mult simulator si ai rabdare cu el poti sari peste ceva etape intermediare.
* Logo 400 V-Bar
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro