Modelism - RHC Forum: cum se arde lutul? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

cum se arde lutul?

#1 Useril este offline   Alice 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 15-November 09
  • Gender:Female
  • Location:Arges

  Postat 16 November 2009 - 02:47 PM

ieri m-am apucat si am facut cateva figurine din lut alb cumparat din magazin,si nu stiu cum trebuie sa le ard.pot sa le bag in cuptorul aragazului?si daca da ,cat trebuie sa le tin???va rog am nevoie de o sugestie cat mai urgent pana nu se usuca de tot :( :) :(

Aceasta postare a fost editata de Alice: 16 November 2009 - 02:47 PM

0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 November 2009 - 02:59 PM

Esti sigur ca este din cel cu coacere in cuptor ?
Exista variante care se usuca la rece !
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 16 November 2009 - 04:02 PM

Sugestie: http://www.lucas-imp...spx?id=223&it=4
Unii se multumesc cu 800 grade, altii cu mai putin. Asa ca poti lasa cu incredere in cuptor ca nu se strica nimic. Dar nici ars complet nu este. O sa fie doar bine uscat. Da-i mai bine decat deloc.
Vorba colegului de mai sus, depinde de material. Pentru ce este cumparat ar trebui sa primesti si instructiuni de folosire. In cel mai rau caz intreaba la firma care l-a "produs" (poate mai ai eticheta), macar telefonic.
Mult succes!
Cred ca gasesti multe discutii pe internet, lutul e vechi pe mesele oamenilor. Posibil ca au trecut si altii prin problema ta. Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#4 Useril este offline   Alice 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 15-November 09
  • Gender:Female
  • Location:Arges

Postat 16 November 2009 - 04:24 PM

Vezi postarearenatoa, la Nov 16 2009, 02:59 PM, a spus:

Esti sigur ca este din cel cu coacere in cuptor ?
Exista variante care se usuca la rece !

sincer nu sunt sigura!defapt nu stiu ,pe el nu scie nici o instructiune de utilizare :|
0

#5 Useril este offline   Alice 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 15-November 09
  • Gender:Female
  • Location:Arges

  Postat 16 November 2009 - 04:55 PM

Vezi postareabitex, la Nov 16 2009, 04:02 PM, a spus:

Sugestie: http://www.lucas-imp...spx?id=223&it=4
Unii se multumesc cu 800 grade, altii cu mai putin. Asa ca poti lasa cu incredere in cuptor ca nu se strica nimic. Dar nici ars complet nu este. O sa fie doar bine uscat. Da-i mai bine decat deloc.
Vorba colegului de mai sus, depinde de material. Pentru ce este cumparat ar trebui sa primesti si instructiuni de folosire. In cel mai rau caz intreaba la firma care l-a "produs" (poate mai ai eticheta), macar telefonic.
Mult succes!
Cred ca gasesti multe discutii pe internet, lutul e vechi pe mesele oamenilor. Posibil ca au trecut si altii prin problema ta. Spor la treaba!

incerc sa le bag la cuptor sa vedem ce iese :( dupa ce le termin o sa va arat :(:(

multumesc :)!
0

#6 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 16 November 2009 - 07:39 PM

Bine ai venit. Antevorbitorii au fost atat de grabiti sa-ti raspunda, incat au uitat sa-ti dea binete.
Te rog sa nu ne uiti cu fotografiile obiectelor realizate.
Baftaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
0

#7 Useril este offline   Alice 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 15-November 09
  • Gender:Female
  • Location:Arges

Postat 16 November 2009 - 07:46 PM

Vezi postareadan_mitea, la Nov 16 2009, 07:39 PM, a spus:

Bine ai venit. Antevorbitorii au fost atat de grabiti sa-ti raspunda, incat au uitat sa-ti dea binete.
Te rog sa nu ne uiti cu fotografiile obiectelor realizate.
Baftaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.

Multumesc si ma bucur ca am gasit un loc unde oamenii sunt interesati de asta :X
Obiectele nu sunt cine stie ce ,cateva accestorii si niste figurine decoratiuni pt Craciun(vreau sa fac un fel de scena a Nasterii domnului in miniatura ) >:)< multumesc de incurajari sper sa imi iasa. o sa va arat dupa ce termin :D:X
0

#8 Useril este offline   9unuunu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 802
  • Inregistrat: 07-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Suceava
  • Interests:flying, skydiving,snowboarding,paragliding

Postat 18 November 2009 - 07:40 PM

Vezi postareaAlice, la Nov 16 2009, 07:46 PM, a spus:

Multumesc si ma bucur ca am gasit un loc unde oamenii sunt interesati de asta :X
Obiectele nu sunt cine stie ce ,cateva accestorii si niste figurine decoratiuni pt Craciun(vreau sa fac un fel de scena a Nasterii domnului in miniatura ) >:lol:< multumesc de incurajari sper sa imi iasa. o sa va arat dupa ce termin :D:X

this is aquard.... :blink:
FLYING IS AN ART
0

#9 Useril este offline   Dom*PROFESOR 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1301
  • Inregistrat: 17-April 02

Postat 18 November 2009 - 08:57 PM

Draga Alice
Am intuit imediat ca datorita lui Google , cautand cuvantul modelaj ai ajuns la modelisti, modelism, forumul modelistilor.Treaba care nu are nici o legatura cu modelajul lutului.Este posibil ca unii dintre noi sa se priceapa si la lut.Am doua sfaturi. Incinge cuptorul la maxim si coace un timp cat mai lung, poate o ora cred, figurinele.Lasa sa se raceasca cu cuptorul.2 vezi ca la Palatul copiilor , la subsol exista cercul de ceramica unde au mult lut, roata olarului si cuptoare de coacere.Treci pe acolo si ai sa primesti toate sfaturile de care ai nevoie..
PS acum cativa ani a fost un anunt pentru ocuparea unui post la federatia romana de modelism. au sunat toate pitzipoancele din Bucuresti ca vor si ele in modeling.....
PER ASPERA AD ASTRA!
Live to fly!!!!!
Subiectul JURNAL DE ZBOR este initiat de Dom*PROFESOR la 1 septembrie 2003
0

#10 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 19 November 2009 - 03:22 PM

intr-o vreme era o plastilina din plastic care se intarea la cuptor.. 130 de grade sau asa ceva. Se puteau face chestii interesante, inclusiv piese de modelism.

Pentru lut / caolin temperaturile-s mai mari si timpii mai lungi. Racirea trebuie sa fie lenta. Piesele se lasa sa se usuce in prealabil (sau pot fi uscate la temperaturi "caldute". O ceramica acceptabila se obtine prin arderea in groapa cu talaj. Se face o groapa, se pune talaj de un lat de palma, apoi piese, care se acopera cu cativa cm de talaj, samd pana se umple groapa cu piese de ceramica si talaj. Se aprinde de deasupra si se acopera cu un capac de tabla si nisip/pamant lasind o gaurica pentru aer ca sa arda lent. Dupa 24 de ore se desface groapa, ceramica ar trebui sa fie intarita... patina negru cu roscat care iese e destul de interesanta http://www.youtube.c...h?v=sV7Q_QmiJpk

Vezi tehnica pe scurt aici: http://www.youtube.c...h?v=OZtWewsZAsI

Se presupune ca ai o curte in care sa faci nebuniile alea.
0

#11 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 19 November 2009 - 07:33 PM

Vezi postareaDom*PROFESOR, la Nov 18 2009, 08:57 PM, a spus:

Draga Alice
Am intuit imediat ca datorita lui Google , cautand cuvantul modelaj ai ajuns la modelisti, modelism, forumul modelistilor.Treaba care nu are nici o legatura cu modelajul lutului.Este posibil ca unii dintre noi sa se priceapa si la lut.Am doua sfaturi. Incinge cuptorul la maxim si coace un timp cat mai lung, poate o ora cred, figurinele.Lasa sa se raceasca cu cuptorul.2 vezi ca la Palatul copiilor , la subsol exista cercul de ceramica unde au mult lut, roata olarului si cuptoare de coacere.Treci pe acolo si ai sa primesti toate sfaturile de care ai nevoie..
PS acum cativa ani a fost un anunt pentru ocuparea unui post la federatia romana de modelism. au sunat toate pitzipoancele din Bucuresti ca vor si ele in modeling.....

Eu nu vreau sa supar pe nimeni. Totusi ar fi pacat ca Alina sa creada ca nu-i bine primita aici. In definitiv, daca ar fi facut soldatei din ceramica sau caramizi pentru un zid de diorama era perfect...nu? Diferenta este subtila...parea mea.
Iar fraza din post scriptum mi se mare cam deplasata.
Baftaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 19 November 2009 - 07:35 PM

0

#12 Useril este offline   Alice 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 15-November 09
  • Gender:Female
  • Location:Arges

  Postat 19 November 2009 - 08:03 PM

Vezi postareaDom*PROFESOR, la Nov 18 2009, 08:57 PM, a spus:

Draga Alice
Am intuit imediat ca datorita lui Google , cautand cuvantul modelaj ai ajuns la modelisti, modelism, forumul modelistilor.Treaba care nu are nici o legatura cu modelajul lutului.Este posibil ca unii dintre noi sa se priceapa si la lut.Am doua sfaturi. Incinge cuptorul la maxim si coace un timp cat mai lung, poate o ora cred, figurinele.Lasa sa se raceasca cu cuptorul.2 vezi ca la Palatul copiilor , la subsol exista cercul de ceramica unde au mult lut, roata olarului si cuptoare de coacere.Treci pe acolo si ai sa primesti toate sfaturile de care ai nevoie..
PS acum cativa ani a fost un anunt pentru ocuparea unui post la federatia romana de modelism. au sunat toate pitzipoancele din Bucuresti ca vor si ele in modeling.....

mda... m-am prins si eu despre ce fel de modelism era vorba dar oricum vad ca nu a deranjat pe nimeni pana acum si am mai gasit topicuri cu modelaj in lut aici ca asa am si ajuns la acest forum am cautat despre modelajul lutului ,da ma rog...cat despre PS-ul tau... :rolleyes: :) <_<
0

#13 Useril este offline   Alice 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 15-November 09
  • Gender:Female
  • Location:Arges

  Postat 19 November 2009 - 08:08 PM

Vezi postareadan_mitea, la Nov 19 2009, 07:33 PM, a spus:

Eu nu vreau sa supar pe nimeni. Totusi ar fi pacat ca Alina sa creada ca nu-i bine primita aici. In definitiv, daca ar fi facut soldatei din ceramica sau caramizi pentru un zid de diorama era perfect...nu? Diferenta este subtila...parea mea.
Iar fraza din post scriptum mi se mare cam deplasata.
Baftaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.

Ms ca mi-ai luat apararea :)><_<< eu mi-am dat seama despre ce era vorba cu adevarat dupa ce am vazut mai multe topicuri dar am zis ca e in regula odata ce mi s-au dat niste raspunsuri :D oricum..:D greseala mea...aaa si.. ma cheama Alice :rolleyes:):D
0

#14 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 19 November 2009 - 08:25 PM

Alice, ca sa arzi ceramica iti trebuie cuptor care sa duca la cateva sute (poate 700 ?) de grade. Deci intrebarile pe care poti sa ti le pui sunt:
- cat de mare ai nevoie sa fie versus unde poate fi amplasat - in casa sau curte?
- ce sursa de caldura iti convine - lemne, gaze sau electric? (asta influenteaza si dimensiunea si locul - nu cred ca poti face cuptor pe lemne in casa)
- si ultima pe lista - cat costa?

Aceasta postare a fost editata de ctotth: 19 November 2009 - 08:26 PM

0

#15 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 20 November 2009 - 03:54 AM

Vezi postareaAlice, la Nov 19 2009, 09:08 PM, a spus:

...aaa si.. ma cheama Alice :blink:):D

Scuze. Sclerozia, bat-o vina. Iti datorez un miel.
Baftaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
0

#16 Useril este offline   Leos 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 16-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Sector 4, Berceni, București, România, Europa N-V, Terra :)

Postat 19 April 2013 - 01:14 AM

Suntem in anul de gratie 2013 si din 2009 pana in prezent nu ne-a incantat ochii cu nici-un produs finit.

Pot doar sa presupun ca ori a gasit in alta parte suportul de care avea nevoie, ori ... ei bine nu i-a iesit combinatia, ca e foarte greu sa lucrezi in lut fara sa se crape la uscare sau coacere, mai ales daca nu ai cunostintele necesare din domeniu.

Eu sunt la stadiul in care am mai multe intrbari decat raspunsuri si am ajuns aici din plictiseala cautand informatii despre cum sa previi crapare lututlui.

Da, se vede frumos pe roata, ud si abia format si alte nebuneli, si ai impresia ca treaba se opreste acolo si il "arunci" direct in cuptor.

Ei bine .... NU!!!!! este asa.

Lutul ca sa iasa lut mai intai se formeaza, pe roata olarului sau nu, dupa care trebuie uscat bine de tot, pana procentajul de apa scade undeva la 0.5 si abia apoi se asvarle in cuptoare de temperaturi mari. Procedeul de coacere, am impresia, fiind cu ridicare temperaturii in mod constant si lent pana undeva la valoarea de 1500~2000 de grade C. Astfel apare fenomenul de vitrificare in care siliciul din lut se topeste si glazureaza obiectul format, ceea ce ii ofera acel luciu.

Se mai poate da in mod voit cu diferiti compusi pentru a forma acel luciu care apare in procesul de vitrificare, dar nu mai stiu exact cu ce.

cuptor electric poate fi facut si home-made, in regim de DIY cu caramizi de BCA si rezistente, ideea asta o am inca de cand eram la liceu si am vazut resourile alea in regim de DIY de pe la liceu. Dar aici trebuie sa stii si putina electronica (nu e complicat dar daca folosesti electronica elementara se poate realiza) gen, cati metri de rezistenta din nush ce ai nevoie, cum sa controlezi temperatura electronic sau mecanic si inca cateva chestii. A! si era sa uit, toata chestia asta neaparat trebuie imbracata in foaie de tabla neagra de 3~3.5~4 mm NEAPARAT!!, existand riscul ca placile sa se fisureze (si ofera si o baza foarte stabila pentru caramizi)

Eu in schimb nu stiu cum sa fac sa nu se crape lutul cand se usuca, si ma enerveaza la culme cheztia asta.

Modelare fericita in continuare tuturor.
0

#17 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 19 April 2013 - 08:23 AM

Multi folosesc FIMO ca se gaseste relativ usor in multe magazine, desi e destul de scump. In schimb e mai putin pretentios la lucrare.
N-ai completat locatia la profil ca scriam mai la obiect.
Recomand cand faci o vizita prin nordul tarii sa opresti la Marginea si ai ocazia sa vezi tot procesul. Primesti explicatiile corecte si la obiect, nu se fereste nimeni... Cu crapatul lutului la uscare e si problema de lut (compozitie) si de uscare (conditii si timp). Restul e cum ai spus, doar cu mici diferente.
Nu folosi BCA-ul pentru suport de rezistenta. Se gasesc placute ceramice speciale, cu canale, din care poti construi ce structura vrei. Trage o cautare cu gogu pe la Turda ca le gasesti. Sunt faine alea de 75x150. Daca pui si o sarma buna pe post de rezistenta, jumate e treaba facuta.
Izolatia o poti face cu materiale tot refractare, de genul placilor din fibre ceramice, sau cu vermiculita, silicat de calciu sau alte minuni, in functie de temperatura maxima. BCA-ul nu este cel mai potrivit, ca sa nu mai spun ca la temperaturi mari in anumite conditii se aprinde din cauza imperfectiunilor compozitiei (probabil resturi de aluminiu).
Si legat de invelisul metalic, merge si cum spui dar arata bine si cu ceva mai subtire, eventual inoxidabil si cu aspect frumos. O tabla de 0.8-1 mm grosime e mai mult decat perfecta. Daca izolatia e suficienta, tabla ramane doar calduta, nu se coloreaza si nu se deformeaza. Ceva atentie trebuie si la captusirea usii. daca cuptorul are asa ceva. Tot materialele ceramice isi fac bine treaba. In ultima vreme se gasesc caramizi refractare sau tot felul de structuri din aceeasi compozitie in majoritatea magazinelor ca Dedeman, Hornbach... Inclusiv chituri pentru ele. Dar n-as pune din alea in contact cu rezistenta electrica.
Bafta.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 19 April 2013 - 10:44 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#18 Useril este offline   Leos 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 16-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Sector 4, Berceni, București, România, Europa N-V, Terra :)

Postat 19 April 2013 - 06:05 PM

Vezi postareabitex, la 19 April 2013 - 08:23 AM, a spus:

1. Multi folosesc FIMO [...]

2. N-ai completat locatia la profil ca scriam mai la obiect.

3. Recomand cand faci o vizita prin nordul tarii sa opresti la Marginea [...]

4. Se gasesc placute ceramice speciale, cu canale, [...].

5. Trage o cautare cu gogu pe la Turda ca le gasesti. Sunt faine alea de 75x150.

6. Daca pui si o sarma buna pe post de rezistenta, jumate e treaba facuta.

7. Izolatia o poti face cu materiale tot refractare, [...]

8. Si legat de invelisul metalic, merge si cum spui dar arata bine si cu ceva mai subtire, eventual inoxidabil si cu aspect frumos. [...]

9. Ceva atentie trebuie si la captusirea usii. daca cuptorul are asa ceva.

10. Tot materialele ceramice isi fac bine treaba. In ultima vreme se gasesc caramizi refractare sau tot felul de structuri [...]

Bafta.


In primul rand salut din nou.

Prefata: Sper ca nu te-ai suparat daca am editat un pic mesajul tau, am editat deoarece este mult mai usor de urmarit linia discutiei.

1. FIMO, ce este FIMO.

2. Acum e completata locatia :).

3 Ar trebui sa merg acolo doar pentru chestia asta, adica gen 4 5 zile, ca daca e sa fac o excursie de o zi IN MOD CERT!!! nu o sa inteleg nimic =}}}}.

4. Un link ceva o referina, un magazin daca puneai, filozof erai :).

5. Din nou, link. Sau macar cu ce cuvinte cheie sa caut, ca asa caut si alternator de 17~18 KW si nu gasesc decat alternatoare de dacia 1300 de 4 milioane sau alternator de logan la 1100 RON, sau alte alternatoare. Ori grupuri electrogene pe motorina, ori eu nu caut decat "motorul" electric propriuzis, cel ce transforma energia mecanica in energie electrica, dar asta este alta discutie pentru alt subiect.

6. Daca pun rezistenta luata din Bazar din Obor .... nu e buna? Sau sunt diferente de constructie ale sarmelor de rezistenta si sunt diferente majore?

7. Despre izolatie nu spun nimic ca nu stiu de unde sa cumpar, la fel ca multe altele care habar nu am de unde as putea sa le iau.

8. Nu ma intereseaza aspectul foarte mult cat integritatea si rezistenta structurala a intregii constructii. Daca vreau ceva frumos as putea pune o foaie subtire de otel inoxidabil, aluminiu sau cupru, peste foaia de 4 de tabla neagra sau decapata (au la turbotub, numai ca trebuie sa cumperi in foi de 1500 pe 6000, costa 1100 foaia si cantareste 2~300 de kile), si unde pun atata magaoaia, ca stau la bloc, da nu ca ar fi asta o problema, cat faptul ca daca o iau si imi iau eu cateva bucati, dupa cu restul ce fac????? il las sa rugineasca si dupa il duc la fier vechi si imi iau o mare ... baloasa in gura la 1 sfert din cat am dat? :))

9. Aici o sa fiu un pic ironic (cu scuzele de rigoare, desigur :) ). Nu, o sa fac un cub perfect etans in care o sa asvarl bucati de lut uscat prin puterea telepatica si minunata a mintii :) :D :)), desigur ca o sa aibe usa, doar cum o sa bag bucatile de lut altfel???? Si plus de asta ca trebuie sa fie si incinta etansa pentru a nu intra aer rece, ca altfel se strica integritatea piesei realizate.

10. Stiu ca se gasesc materiale refractare, dar din 2007~2008 de cand au deschis astia de la Hornbach magazin in Berceni, sa ma bata vantu daca am vazut picior de caramizi refractare la ei in magazin, si alte astfel de produse. Probabil ca le tin dospite de dupa tejghea sau asa ceva :)).

11. Am o lista intreaga de materiale pe care habar nu am de unde sa le iau, cum ar fi azotat de potasiu (bine, ca la asta am gasit un site al unei fabrici romanesti, dar nu stiu cat m-ar costa transportul) bucati mai mici de 1500 pe 6000 de tabla de 4, carbid, perlita, ciment refractar, caramizi refractare, caolin sau mai popular spus material pentru portelan, bari si placi din grafit sau carbon, lingouri de plumb, lingouri de staniu si lista poae continua pana ajunge de 1 metru :D :).

Multumesc pentru informatiile oferite (chiar daca ai dat informatii pe jumatate) apreciez efortul depus in a completa cunostintele generale ale altora care stiu mai putine de cat tine.

Un weekend cat mai placut si modelare placuta in continuare.

Cu stima si respect,
Bogdan.
0

#19 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 19 April 2013 - 07:03 PM

Buna. Nu e nici o suparare, de asta suntem impreuna pe forum.
1. Daca scrii cuvantul "fimo" in Google o sa gasesti explicatia in primul link de pe pagina. Daca nu te descurci, revin cu detalii, dar un link de plecare poate fi chiar ce am zis mai devreme.
2. N-am fost atent la inceput si acum cand scriu mesaju nu vad locatia. Asa ca te cred pe cuvant. Probabil ca o sa adaug raspunsul , verific locatia si editez. Scuze anticipat.
3. Gata, e OK. Aproape ai dreptate, drumul e de aproape 10 ore dus si tot atat intors. Diferenta e ca ai mei stau la cativa km de comuna Marginea si merg des in vizita, deci stiu ca ce spun nu e chiar vorba in vant. Ai posibilitate sa lucrezi singur ceva acolo si sa iei produsul final cand e gata. Sunt foarte amabili.
4. si 5. Pun un link cu ceva in care apare elementul ceramic de care zic, dar nu la firma asta ma refeream. E alta care le produce. Este ca un element ceramic folosit la resoul clasic, doar ca are 75x150 mm si aceeasi grosime. Pot fi facute diverse configuratii, si iese o incinta faina pentru cuptor. Ca tot esti din zona, ia legatura cu cei de la Caloris din Berceni si vezi de elementele de care ziceam, de 75x150, cateva bucati. probabil sa ai noroc. Am lucrat la ei, stiu ce au si ce folosesc. Eventual vorbim in particular, dar ma misc greu din lipsa de interes. Pot sa pun o poza cu una bucata obiect cu pricina, daca e cazul dar nu te ajuta prea mult.
6. Am vazut in Obor si span vandut ca rezistenta electrica. Cauta ceva gen kanthal sau superkanthal. Merge si ce aveam noi pe vremuri (nichelina, ...), dar sunt cateva detalii care le diferentiaza (rezistenta la socuri, faptul ca unele devin friabile dupa prima incalzire, etc. ).
7. Cauta informatii despre materialele refractare ceramice si vezi de alea care rezista la temperatura dorita. E plin netul, revin daca e cazul.
8. Tocmai aici e ideea, nu are rost sa cumperi o foaie de otel de 3 mm grosime cand poti lua una de 0,8-1. Rolul ei este acelasi. Cred ca trebuie sa apelezi la un atelier care sa te ajute cu prelucrarea.
9. Nu glumeam cand spuneam de usa. Multe cuptoare electrice sunt paralelipipedice si au usa, dar exista si varianta de cuptor cilindric la care alimentarea se face prin partea superioara si nu necesita usa clasica, cu balama. Aproape orice placa izolatoare bine dimensionata poate "inchide" incinta. Deci nu e o usa in sensul clasic ci mai degraba un capac. Cu toate astea, are acelasi rol.
10. Nu ma pune la incercare sa-ti aduc din fiecare magazin cate o caramida sau un tub din material refractar, ca n-am ce face cu ele.. Gasesti in Bricostore, Praktiker, Hornbach, Baumax, Dedeman.
11. O parte din materialele enumerate nu au legatura cu topirea materialelor sau cu lutaria. Cand ai timp adu lista la vedere si discutam despre fiecare in parte.
Din nefericire nu dau informatii complete din simplul motiv ca ele exista la liber pe internet si nu ma simt prea bine sa le copiez de acolo si sa le pun la noi pe forum. Trebuie sa cer acceptul proprietarului si uneori dureaza mult pana primesc raspunsuri la mailuri. Asa ca mai degraba dau link-uri sau idei unde ele pot fi gasite.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 19 April 2013 - 07:56 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#20 Useril este offline   Leos 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 16-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Sector 4, Berceni, București, România, Europa N-V, Terra :)

Postat 20 April 2013 - 03:38 PM

Vezi postareabitex, la 19 April 2013 - 07:03 PM, a spus:

10. Nu ma pune la incercare sa-ti aduc din fiecare magazin cate o caramida sau un tub din material refractar, ca n-am ce face cu ele.. Gasesti in Bricostore, Praktiker, Hornbach, Baumax, Dedeman.
11. O parte din materialele enumerate nu au legatura cu topirea materialelor sau cu lutaria. Cand ai timp adu lista la vedere si discutam despre fiecare in parte.
Din nefericire nu dau informatii complete din simplul motiv ca ele exista la liber pe internet si nu ma simt prea bine sa le copiez de acolo si sa le pun la noi pe forum. Trebuie sa cer acceptul proprietarului si uneori dureaza mult pana primesc raspunsuri la mailuri. Asa ca mai degraba dau link-uri sau idei unde ele pot fi gasite.


O sa iti raspund la pct. 10 si 11, pentru ca la restul deja iti multumesc foarte mult pentru timpul acordat.

10. Stiu ca ar trebui sa merg si la alte magazine in afara de Hornbach, dar avand in vedere ca ajung cel mai repede, cam de acolo ma aprovizionez de fiecare data, cu toate ca sunt cam scumpi la anumite produse. Asa ca o sa fac o vizita si o sa intreb de caramizi si alte chestii refractare.

11. Stiu ca mare parte din materialele enumerate nu au ABSOLUT nici-o legatura cu lutul sau cu modelajul, dar ... HEI ... doar suntem pe un site de modelare si modelaje ... deci :D daca iti pui un pic mintea la contributie, cu toate materialele enumerate poti sa faci cam orice, ei ... aproape orice, dar cu toate astea ... doar maginatie sa ai ;).

Cand altii balesc si casca ochii la masini femei si fotbal, mie imi lasa gura apa o mare una bucata de lingou de metal (ori ce fel de metal ar fi, nu conteaza) si multe alte obiecte care alti cand le au in mana habarnau ce tin in mana si le arunca ca boii la gunoi, ca de ... ce fac ei cu o bara de cupru :)). Sau cu un prajitor de paine stricat, ori un cuptor cu microunde (si la asta stiu 2 produse pe care le poti face din el) sau mai stiu eu ce altceva.

La final, ca sa spulber orice dubiu cum ca zic aiureli, o sa las 2~3 linkuri cu produse ce pot fi achizitionate, dar si ce se pot face cu acele produse.

Miezuri din ferite moi, Cuprom firma romaneasca care livreaza la palet, da ce fac eu cu o bobina de 1000 de kile? ma apuc sa ce sa fac? Alternatoare de hidrocentrale electrice? :))Comat Electro astia aveau si carbid, dar nu am mai gasit sa aibe, dar oricum o sa le fac o data si o data o vizita.

P.S.: Sper ca nu e nici-o problema daca am pus linkuri la cateva firme si fabrici.

Un weekend cat mai placut si modelare placuta in continuare.

Cu stima si respect,
Bogdan.
0

#21 Useril este offline   Leos 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 16-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Sector 4, Berceni, București, România, Europa N-V, Terra :)

Postat 21 April 2013 - 12:24 PM

Vezi postareaLeos, la 20 April 2013 - 03:38 PM, a spus:


Miezuri din ferite moi, Cuprom firma romaneasca care livreaza la palet, da ce fac eu cu o bobina de 1000 de kile? ma apuc sa ce sa fac? Alternatoare de hidrocentrale electrice? :))Comat Electro astia aveau si carbid, dar nu am mai gasit sa aibe, dar oricum o sa le fac o data si o data o vizita.


Am uitat sa zic ce se pot face cu astea :)).

Poti sa faci transformatoare si altele asemenea acasa, desi stiu ca se pot gasi transformatoare de tot felul pe maica Domnului, cate-o data nu poti gasi transformatorul de care ai nevoie, mai ales daca te apuci sa fac radiouri si emitatoare-receptoare din carti mai vechi, unde se zice si cum iti faci tranformatorul singur acasa, adica ai tabele si astea. Am vre-o 3~4 carti de genul, 3 dintre ele trase la xerox care si la alea le lipsesc vre-o 2~3 pagini, asta am descoperit cand incercam sa le trag in digial si sa imi fac gen o cartulie digitala care sa le aiba pe toate incorporate din care sa ma inspir si eventual sa le dau si la altii :) :D, ca asa ceva nu stiu daca se mai tipareste ori se mai gaseste.

Si ca tot veni vorba, citeam pe un alt forum cum ca exista niste tipi care trimit acasa maculatura cu tona despre cam orice isi doreste un tip interesat ca mine mai in de toate :D :) :)).


Modelare placuta in continuare.

Cu stima si respect,
Bogdan.
0

#22 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 23 April 2013 - 01:30 PM

Poate sunt pe langa si, in acest caz, va cer scuze.
Am lucrat cu incalzitoare electrice pentru temperaturi mari. Sunt, un pic, altceva decat ceea ce stiam despre subiect.
Vorbesc despre ceva in genul:
http://www.thermcraf...re-heaters.html
Multa, multa bafta.
0

#23 Useril este offline   Leos 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 16-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Sector 4, Berceni, București, România, Europa N-V, Terra :)

Postat 23 April 2013 - 02:22 PM

Vezi postareadan_mitea, la 23 April 2013 - 01:30 PM, a spus:

Poate sunt pe langa si, in acest caz, va cer scuze.
Am lucrat cu incalzitoare electrice pentru temperaturi mari. Sunt, un pic, altceva decat ceea ce stiam despre subiect.
Vorbesc despre ceva in genul:
http://www.thermcraf...re-heaters.html
Multa, multa bafta.



Salut,

Da Dane, sunt frumoase sunt la stas sau la iso, dar cine are bani de asa ceva? :))

Eu vorbesc de un arzator de lut creat in regim de DIY care sa nu coste o avere, adica in viziunea mea sa nu depaseasca MAXIM!!!!! 500 de roni, si stiu ca, cu 500 de roni poti sa faci o mai mare mandretea de arzator de lut, asta ca sa nu te pacalesti cu cuptorul de acasa si sa ai impresia ca pe langa fripturi si prajituri, poti sa coci si lut.

Am vazut ca un nene care tine cursuri de olarit ... sa ii zic ... are si un tutorial despre cum sa faci un arzator home made dar asta este pe gaz si mai ales pe gaz GPL, in care a folosit un butoi de ulei industrial gasit eventual la margine de oras, deci in procesul asta a mai si reciclat, ca asa ar trebui sa facem astia care suntem cu diy-ul, sa luam obiecte care altii le vad nefolositoare si sa le transformam in ceva folositor.

Ma rog, am dat cam multe detalii :)).

Ideea de baza e ca eu nu am nevoie de ceva super-profesional, ca nu o sa ma apuc sa fac statuete, sa le vand, ca mai apoi sa imi scot banii de pe obiectele alea, cred ... Dar oricum, nu dau eu 15~20 de mil pe un cuptor pe care il pot face si eu :D

La fel si cu roata olarului, cat de greu e sa iei un fier beton sau alta tija, sa ii pui 2 rulmenti la o distanta oarecare de un capat si celalalt, dupa care ambele capete sa le inchizi cu 2 flanse, si suprafata de lucru sa o faci din lemn iar roata sa o faci din ceva beton turnat ... e? :-/ :D nu ca e geniala ideea mea? Si cat te pot costa materialele astea? abia DACA!!!!!! 100 de Roni :)), si in magazin sub 1000 de roni nu gasesti.

Acum ... chiar ca o sa fiu off topic rau de tot, gen o sa deraiez de la subiect bine de tot.

Daca as fi un tip care ar lucra de la 6 la 9 seara si as avea slariul de CEL!!! putin 4000 de RON pe luna, poate ca mi-as permite sa dau o mica avere pe sculele astea, avand in vedere ca nu am timp sa stau sa le mesteresc eu, la fel cum e si cu masa de taiat cu circular, care in weekend am vazut cel putin 3 modele facute in regim de diy. Dar chiar si asa, cred ca tot mi-as face eu sculele si uneltele de care am sau as avea nevoie, ca de ce sa dau o mica avere cand pot sa dau pe materiale un sfert din bani (sau chiar nici-un ban :D) si cu restul de bani iau alte materiale si fac alteceva.

Gandesc in termeni de raport pret-functionalitate, in care o unealta dupa parerea mea nu ar trebui sa coste mult si sa faca exact pentru ce a fost gandita, nu sa iti faca si cartofi prajiti si cafea si sa mai si croseteze hanie sau mai stiu eu ce stiu uneltele astea sa faca :)).



P.S.: Nu vreau ca mesajul de mai sus sa fie considerat o ofensa la adresa nimanui, numai ca eu gandesc cat se poate de practic, scurt si la obiect, si nu mi-se pare ca se justifica o gramada de bani aruncati pe niste chestii care pot fi facute in casa. Si aici ma refer la unelte, nu si la echipament de protectie, care pe ala TREBUIE!!! NEAPARAT sa il cumperi din magazin, si cu cat e mai profesional si mai scump, cu atat mai bine :).

O zi cat mai buna sa aveti si modelare placuta in continuare.

Cu stima si respect,
Bogdan.
0

#24 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 April 2013 - 06:29 PM

Nu zice nimeni de scule scumpe, dar cam cu elemente din astea se poate lucra fain. Si nu-s scumpe daca le gasesti de luat ca semifabricate sau de la producator. E logic ca un cuptor complet, cu electronica mofturoasa te duce la cat spui, dar se poate si mai ieftin.
Daca nu te deranjeaza spatiul ocupat de cuptor, poti izola cu ce vrei, doar sa-si faca treaba. Important este elementul de incalzire si pe ala il cumperi de unde vrei la preturi rezonabile. Doar sa fie bun. Poti folosi de la rezistente in tuburi de cuart (numai cuart nu e ala) cu conectorii aferenti, facute pentru 220V, pana la rezistenta in aer pe care o faci singurel acasa sau la un strung. Totul e sa fie cum zici, sa-si faca treaba bine. Ceva grija la primul strat de izolatie de langa rezistanta sa fie de calitate si apoi poti pune ce vrei. Merg si cateva caramizi refractare, de cativa lei bucata. Carcasa poate fi orice.
Eu am primit de la cineva de pe forum un cuptor cu microunde pe care speram sa-l transform intr-un cuptor pentru topit ceara dein formele de ipsos, dar n-am mai ajuns sa termin. A ramas pe lista. Am cumparat un cuptor electric tare frumusel, cu aproximativ 100 lei care putea fi foarte usor transformat in ceva fain, dar l-a "arestat" nevasta. O etuva de uscare s-ar face usor si din carcasa unui mic frigider golit de plastice si modificat corespunzator, sau orice produs electrocasnic care are o usa faina de la care sa iei carcasa din tabla. Am cumparat candva si un pumb de rezistente din acelea de 400W, in tuburi de sticla. Normal ca treptat, le-am folosit la un radiator normal... Si tot mergand pe ideea ta, ca poti face lucruri ieftine din orice si adevarul e ca poti, am ajuns pana la urma sa fac rost de un cuptor micut, industrial, in care mai topesc cate ceva. Adica tot la a cumpara ceva facut de altii am ajuns desi imi puteam face singur, plus ca aveam si cu ce. Plus ca am lucrat si la o firma care facea etuve, cuptoare, uscatoare si tot ce tine de caldura...
Trebuie sa ajung la plita de care ziceam, sa-i fac o poza ca e o bijuterie. E musai. Ca o paranteza, 3 plite ceramice de resou, din alea clasice, rotunde, cu rezistanta buna fac un cuptor de nota 10. Dar trebuie calculata sarma sa nu consume prea mult, desi s-ar gasi si gata dimensionate. Restul e izolatie, carcasa si termostat, care poate fi si cu releu ca nu se moare din asta.
Spor la treaba.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#25 Useril este offline   czd 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 12-October 08
  • Gender:Male
  • Location:baia mare

Postat 28 April 2013 - 01:37 PM

Ofer 10buc rezistente 1000w/220,nichelina.Dan
0

#26 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 May 2013 - 11:16 AM

Am trecut din nou pe la atelierul de ceramica sa mai clatesc ochii. Am primit un vas nears, pe care il pastrez cu mare placere. Normal, devine negru la ardere, ornamentele se realizeaza inainte...
Multa bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN12951.JPG

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#27 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 29 May 2013 - 11:02 PM

Am tot ramas dator cu poza legata de plituta aia mica cu care se pot face tot felul de configuratii placute si la ochi si la buzunar. Postez acum ce pot si se intelege ce o fi... Multa bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture 955 (Large).jpg
  • Imagine atasata: Picture 956 (Large).jpg
  • Imagine atasata: Picture 954 (Large).jpg

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#28 Useril este offline   Leos 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 16-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Sector 4, Berceni, București, România, Europa N-V, Terra :)

Postat 30 May 2013 - 12:55 PM

Vezi postareabitex, la 29 May 2013 - 11:02 PM, a spus:

Am tot ramas dator cu poza legata de plituta aia mica cu care se pot face tot felul de configuratii placute si la ochi si la buzunar. Postez acum ce pot si se intelege ce o fi... Multa bafta!



Pai si astea de unde se cumpara, ca exact la asta ma gandeam si eu ... dar facut din bca :))
0

#29 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 30 May 2013 - 02:36 PM

Plita ceramica are dimensiunile 150x80x17 si daca nu gresesc, se face undeva pe la Turda. Parca noi o ceream ca fiind de 150x75x15, dar probabil ca ma lasa memoria. E de trimis cateva mailuri si intrebat, sunt mai multe firme cu acelasi obiect de activitate in zona, nu mai tin minte amanunte. Adevarul e ca daca as avea eu nevoie sa cumpar, m-as misca destul de usor ca as lua-o pe fir, dar acum nu-i cazul.
Multa bafta.
Probabil ca poti face si din BCA, dar am mai spus, in functie de calitatea lui, rezista mai mult sua mai putin la temperaturi foarte inalte. Nu rar am vazut BCA aprins de la o rezistenta incinsa. In cazuri exceptionale as debita din plita de resou electric clasic, rotund, sau as folosi chiar plita lui rotunda, nemodificata. E mai rezistenta decat BCA-ul. Doar ca nu stiu cum mai sta la pret. Parerea mea.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 30 May 2013 - 02:37 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro