Modelism - RHC Forum: Cea mai trasnita idee de pe acest forum - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Cea mai trasnita idee de pe acest forum adresat romanilor pasionati de aerospatiale !

#31 Useril este offline   liviu123 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 15-October 06

Postat 08 December 2009 - 10:42 PM

Usor cu pianul pe scari. Obiective de asemenea amploare nu vor fi niciodata realizate “prin corespondenta” sau exclusiv pe baza de voluntariat. Asta nu inseamna ca nu se poate incepe ceva suficient de serios, urmand ca pe masura ce apar rezultate, bulgarele sa se rostogoleasca la vale si poate va ajunge suficient de mare ca sa se treaca la activitati comerciale.
Ca in orice intreprindere, oamenii sunt elementul principal dar cheia intregii actiuni se afla la cel care are raspunderea organizarii si coordonarii activitatii.
Este nevoie de competenta, calificare si experienta dovedite, combinate cu anumite trasaturi de caracter. Un tip foarte destept si inarmat pana in dinti cu cunostinte sau experienta va duce totul de rapa daca este increzut si nu poate accepta pareri diferite.
Situatia este inca mai serioasa daca consideram mult prea obisnuita tendinta a romanilor de a nu respecta autoritatea, de a contesta capacitatea sefului sau a colegilor, in numele acelui “eu stiu mai bine ce trebuie facut”, mai ales daca nu exista constrangeri contractuale. Am inceput asa, ce-i drept cam dur, pentru ca –in opinia mea- daca este sa se inceapa o astfel de activitate trebuie constientizat de la inceput ca nu se va putea face cu oameni luati de pe strada, oricat de sufletisti ar fi.
S-a pomenit de acel SS2S ca un model de succes: poate fi un model in ceea ce priveste organizarea, structura, unele obiective, modul de recrutare si calitatea oamenilor. Mai ramane un marunt aspect de analizat: rezultatele. Au inceput de mai bine de 5 ani si nu sunt nicaieri aproape de jumatatea proiectului. E drept ca au fost prevazatori si nu au pus (publicat) termene pentru fiecare etapa, constienti fiind de complexitatea lucrarii. Luati biografiile fiecarui membru si observati ca cvasi-totalitatea sunt ale unor persoane cu multa scoala si experienta, inainte de a fi mai mult sau mai putin rachetisti amatori.
2. Dexter & all, detalii tehnice de genul ce fel de motor, combustibil, echipamente si altele ca acestea pot fi discutate mult si bine pe forumul acesta, la modul foarte general sau informativ. In momentul in care va exista cea mai mica evidenta ca se trece la treaba, adica organizare, plan, membrii, etc. astfel de detalii vor inceta sa mai fie publice si va fi activat un loc special pentru dialog. Cu toate astea, chiar inainte de acel moment, e bine ca anumite idei sa fie indeajuns de “rumegate” de autor si eventual amanata expunerea lor. Se pot evita astfel multe inconveniente sau “tratamente” de genul de care au avut parte cei de la ARCA.
0

#32 Useril este offline   liviu mic 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 26-February 10
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 02 June 2010 - 05:58 PM

Eua as zice s-o luam mai incet deoarece nu cred ca are cineva experienta in zboruri la o asemenea inaltime(nu sunt sigur).Sa ajungem la o altitudine de 100 km ne trebuie o forta imensa si o multime de bani.Nu vreau sa fiu pesimist,dar ar trebui sa urmam exemplul studentilor de la MIT.dintr-un buget de 150 usd au reusit sa faca poze la o altitudine de 30.000.000 metri(30km),cu ajutorul unui banal aparat de foto digital,pe care lau setat sa faca cate o poza la fiecare 5 secunde,un telefon mobil care avea G.P.S. care lea ajuta sa afle unde a ajuns aparatul foto dupa ce a aterizat cu ajutorul unei parasute si au mai folosit un balon meteorologic care a fost umplut cu heliu.Proiectul a fost un succes total. http://www.youtube.c...h?v=u-J_YIWJ698 filmuletul de pe youtube. Am facut deja cateva desene pe care o sa incerc sa le pun pe forum.
0

#33 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 02 June 2010 - 06:27 PM

Vezi postarealiviu mic, la Jun 2 2010, 06:58 PM, a spus:

... 30.000.000 metri(30km).....

Sunt trei zerouri in plus.
Postul lui Liviu123 era de anul trecut. Cred ca s-a cam diminuat interesul pentru proiect.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 02 June 2010 - 06:28 PM

0

#34 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 02 June 2010 - 06:36 PM

Vezi postarealiviu mic, la Jun 2 2010, 06:58 PM, a spus:

Eua as zice s-o luam mai incet

Vezi postareadan_mitea, la Jun 2 2010, 07:27 PM, a spus:

Cred ca s-a cam diminuat interesul pentru proiect.

:)


Acu' sa vedem ce face ARCA cu "tarasenia" de rachete ca tare is curios.
It's difficult to make things simple!
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro