Modelism - RHC Forum: INCEPATOR - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

INCEPATOR Despre radiocomanda... ???

#1 Useril este offline   smarius36 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 08-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Gilau-Cluj

Postat 17 October 2009 - 05:21 PM

Buna ziua,
Sint incepator, dar am studiat un pic acest forum. As dori niste sfaturi !
Pentru inceput vreau sa-mi iau o radiocomanda. Am vazut un sfat a lui Primus despre un Spektrum Dx6i. Am gasit pe HobbyKing dar nu stiu daca site-ul este de incredere.Daca cineva poate sa-mi spuna daca a cumparat de aici, cam cit dureaza sa ajunga marfa, cit costa transportul ,cit costa vama? Inca o nelamurire: nu am gasit cablu pt. simulator. Stiti unde il pot gasi ?
Marius
0

#2 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 17 October 2009 - 06:19 PM

Iregistreaza-te pe acel site si afli toate costurile cand simulezi o comanda. Sunt de incredere.
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#3 Userul este online   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19169
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 October 2009 - 06:51 PM

Dureaza 2 saptamani, vama poate sa nu fie daca il declara ca fiind sub 65$, si vamesul inghite asta. Arata totusi a scula...
Daca nu o inghite, 19% tva, nu vama, dar nu stiu din ce valoare.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   smarius36 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 08-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Gilau-Cluj

Postat 17 October 2009 - 08:16 PM

Stie cineva , despre cablu pt simulator pt Spektrum Dx6i.Nu inteleg de ce nu il au cei care vind radiocomanda !

Aceasta postare a fost editata de smarius36: 17 October 2009 - 08:18 PM

Marius
0

#5 Userul este online   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19169
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 October 2009 - 08:21 PM

Nu inteleg, dar deloc... de ce ar trebui sa il aiba !!!
Dipa stiinta mea nici o firma RC nu vinde si cabluri simulator pentru propriile statii.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 17 October 2009 - 08:23 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8287
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2009 - 10:00 PM

HobbyKing e minunat dar nu pentru produse Spektrum. E posibil sa astepti pana la anul sa fie in stoc.

La statii e bine sa ai garantie. Dx6i a avut ceva probleme, au fost rechemate ceteva sute/mii de statii.

In ordine as cumpara din RO de la un dealer serios, de pe forum, din USA, din europa si in final de la hobbyking. Interfata de simulator te costa 10 USD, e pe toate drumurile.

Stefan
0

#7 Useril este offline   smarius36 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 08-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Gilau-Cluj

Postat 17 October 2009 - 10:28 PM

Vezi postareastiganas, la Oct 17 2009, 11:00 PM, a spus:

Interfata de simulator te costa 10 USD, e pe toate drumurile.

Stefan

Adica unde? Intelege, sint incepator !
Marius
0

#8 Userul este online   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19169
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 October 2009 - 10:34 PM

gogu "cablu simulator" pe pagini din Romania.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   mihai3d 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 10-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2009 - 10:36 PM

sal eu mi am luat un spektrum dx 7 de la www.der-schweighofer.at , lindinger e altu , da vezi ca statiile vindute la mag din europa au putere mai mica decit cele luate din usa mai ieftin gasesti in china - fliyng hobby
eu sunt multumit de statia mea
0

#10 Userul este online   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19169
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 October 2009 - 10:38 PM

Vezi postareamihai3d, la Oct 17 2009, 11:36 PM, a spus:

...da vezi ca statiile vindute la mag din europa au putere mai mica decit cele luate din usa ...

Adica o vei putea folosi in mod legal http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wink.gif
... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   mihai3d 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 10-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2009 - 11:21 PM

FLYING HOBBY ( scuze! )
da asa e cu legalitatea , oricum raza e arhisuficienta - peste 1 km
0

#12 Useril este offline   smarius36 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 08-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Gilau-Cluj

Postat 18 October 2009 - 07:41 PM

Credeti ca este mai convenabil Futabahttp://%^&*&$#%^&/Futaba-FF-7-(T-7CP)-2-4-GHz-p2298p.html?
Marius
0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8287
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2009 - 09:19 PM

E o statie buna dar mai scumpa, RX-urile mai scumpe. Multa lume are si e foarte multumita.

Futaba ca sa nu strice piata au limitat-o in mod artificial. De pilda desii are 7 canale nu are functii specifice de planor. Am avut FF7 clasica si am vandut-o, acum am DX6i si Optic 6. Fiecare in parte imi place mai mult ca Futaba. Chestie de gust.

Au o mufa tampita, proprietara de trainer/simulator, altii bani, alta distractie. Dx6i are mufa de casti. Cei din Botosani sunt seriosi, numai de bine despre ei. Stefan

Vezi postareasmarius36, la Oct 18 2009, 08:41 PM, a spus:

Credeti ca este mai convenabil Futabahttp://%^&*&$#%^&/Futaba-FF-7-(T-7CP)-2-4-GHz-p2298p.html?

0

#14 Useril este offline   ndmihai 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 02-December 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti (Iancului)

Postat 19 October 2009 - 08:51 AM

Salut!
Asa m-am gandit sa-ncep si eu cu radiocomanda! :( M-am decis tot pe un Dx6i, din cate am vazut pe forumuri...

Eu am luat de pe heliguy: http://www.heliguy.com/Extras/Radio-Transm.../Spektrum-DX6i/ e din UK, a venit intr-o saptamana cu UPS, poti sa urmaresti pe unde umbla coletul! Fiind din UE la pretul de pe site se adauga doar transportul, TVA e inclus in pret adica nu-l mai platesti in Ro si nici taxa vamala!

Pentru simulator un site foarte explicit mi s-a parut: http://www.smartpropoplus.com/dnn/
Cablul mi l-am facut singur, practic iti trebuie un cablu cu mufe audio mono jack normal(adica de 3.5mm parca)!! Daca urmaresti pasii de pe site ar trebui sa-ti iasa f usor!!!!!!!!!!

Ca si simulatoare am incercat FMS http://www.flying-model-simulator.com/ dar pt elicoptere oricat m-am chinuit nu imi merg comenzile si nu am inteles de ce(pt modelele de avioane in schimb merg f bine) dar nu-mi place softul, nu prea imi dau seama in aer unde sunt ;) , in schimb am incercat unul care-mi place Clear View http://rcflightsim.com/ doar demoul care nu mai functioneaza dupa o mica perioada de fun!!! Am mai vazut pe forumuri exemple de sim...si deocamdata mai caut!!!

Sper ca o sa-mi iau si zburatoarea pana la urma!!! :lol:
0

#15 Useril este offline   smarius36 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 08-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Gilau-Cluj

Postat 19 October 2009 - 11:15 AM

Multumesc mult pt. pareri!
Marius
0

#16 Useril este offline   smarius36 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 08-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Gilau-Cluj

Postat 19 October 2009 - 11:32 AM

Vezi postareandmihai, la Oct 19 2009, 09:51 AM, a spus:

Salut!
Asa m-am gandit sa-ncep si eu cu radiocomanda! :( M-am decis tot pe un Dx6i, din cate am vazut pe forumuri...

Eu am luat de pe heliguy: http://www.heliguy.com/Extras/Radio-Transm.../Spektrum-DX6i/ e din UK, a venit intr-o saptamana cu UPS, poti sa urmaresti pe unde umbla coletul! Fiind din UE la pretul de pe site se adauga doar transportul, TVA e inclus in pret adica nu-l mai platesti in Ro si nici taxa vamala!

Pentru simulator un site foarte explicit mi s-a parut: http://www.smartpropoplus.com/dnn/
Cablul mi l-am facut singur, practic iti trebuie un cablu cu mufe audio mono jack normal(adica de 3.5mm parca)!! Daca urmaresti pasii de pe site ar trebui sa-ti iasa f usor!!!!!!!!!!

Ca si simulatoare am incercat FMS http://www.flying-model-simulator.com/ dar pt elicoptere oricat m-am chinuit nu imi merg comenzile si nu am inteles de ce(pt modelele de avioane in schimb merg f bine) dar nu-mi place softul, nu prea imi dau seama in aer unde sunt :lol: , in schimb am incercat unul care-mi place Clear View http://rcflightsim.com/ doar demoul care nu mai functioneaza dupa o mica perioada de fun!!! Am mai vazut pe forumuri exemple de sim...si deocamdata mai caut!!!

Sper ca o sa-mi iau si zburatoarea pana la urma!!! :lol:

Se gaseste si la noi, de ce n-ai luat-o de aici?
Marius
0

#17 Useril este offline   ndmihai 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 02-December 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti (Iancului)

Postat 19 October 2009 - 11:44 AM

Sincer nu am gasit la noi sau poate nu am cautat destul, gasisem alternativa de la Futaba! Uite de exemplu era una la Vanzari aci pe RHC!
0

#18 Useril este offline   cornel parscov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 549
  • Inregistrat: 05-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 October 2009 - 09:42 PM

Vezi postareastiganas, la Oct 17 2009, 11:00 PM, a spus:

HobbyKing e minunat dar nu pentru produse Spektrum. E posibil sa astepti pana la anul sa fie in stoc.

La statii e bine sa ai garantie. Dx6i a avut ceva probleme, au fost rechemate ceteva sute/mii de statii.

In ordine as cumpara din RO de la un dealer serios, de pe forum, din USA, din europa si in final de la hobbyking. Interfata de simulator te costa 10 USD, e pe toate drumurile.

Stefan


Auzi Stefane, tu in ce ordine ai cumparat pana acum? (adica ai luat mai multe din tara?) Eu recomand cu incredere Flying Hobby si Hobby King. de la ambele am multe comenzi si sunt de incredere. La noi hobby-ul este f putin dezvoltat si ca atare magazinele nu pot supravietui din vanzari si nu pot face stocuri adecvate si obtine preturi minime * din pacate.
* Logo 400 V-Bar
0

#19 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8287
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2009 - 02:23 PM

Hehe,

Nu o sa-ti vina a crede dar am luat si din RO, o Futaba FF7 in 40 Mhz din Botosani. De fapt am luat mai multe de la ei si nu pot spune decat de bine. Sunt scumpi ca orice magazin din europa dar nu te jupoaie extra. DX6i l-am luat din state cand au avut o mare promotie in care dadeau 2 receptoare moca daca cumparai o statie si 2 receptoare cu bani. Hitec Optic l-am luat de pe forum.

Flying Hobby, Hobby King, infinityhobby, miracle-mart, rc711; de la toate am luat si au fost mai mult decat OK, ba chiar si-au dat silinta sa fie clientul multumit.

Din tara am luat de la Botosani si din Harghita de la Kelemen si iarasi am fost foarte multumit. Am luat si din Bucuresti, de pilda modelele Multiplex sunt mai ieftine in Bucuresti decat in Austria.. Oricine lucreaza oficial plateste taxe si devine scump.

Pe de alta parte o garantie la hobbyking e foarte scumpa caci trebuie sa trimiti produsul inapoi. Un servo merge (am facut-o) dar o statie ... the jupoaie posta.

Ar fi pacat sa ramanem fara magazine de hobby in RO. Stefan

Vezi postareacornel parscov, la Oct 20 2009, 10:42 PM, a spus:

Auzi Stefane, tu in ce ordine ai cumparat pana acum? (adica ai luat mai multe din tara?) Eu recomand cu incredere Flying Hobby si Hobby King. de la ambele am multe comenzi si sunt de incredere. La noi hobby-ul este f putin dezvoltat si ca atare magazinele nu pot supravietui din vanzari si nu pot face stocuri adecvate si obtine preturi minime * din pacate.

0

#20 Useril este offline   pcl19732002 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 18-October 09

Postat 24 October 2009 - 12:41 AM

Buna ziua,
Sunt incepator in domeniul RC.
As vrea sa cumpar o statie dx6i.
A cumparat cineva dx6i din RO? Ma intereseaza un magazin care sa trateze eventualele probleme de garantie sau recall-uri cu seriozitate. Stiu ca dx6i a avut ceva probleme si au fost multe recall-uri si nu vreau sa aterizez la un magazin care nu poate sa rezolve o astfel de problema.
Rog pm cu sfaturi si adrese( sa evitem warn-urile).
Multumesc
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro