Modelism - RHC Forum: CNC low cost - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

CNC low cost

#61 Useril este offline   enastase 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 16-January 10

Postat 20 February 2011 - 08:46 PM

ne poti da si noua linkul de unde sa descarcam planurile dxf?
0

#62 Useril este offline   Mr.Pink 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 21-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 20 February 2011 - 09:53 PM

Vezi postareaenastase, la 20 February 2011 - 08:46 PM, a spus:

ne poti da si noua linkul de unde sa descarcam planurile dxf?


http://www.forumcnc.....php?f=55&t=204
E un forum italian facut in jurul acestui cnc
smart-custom.ro
0

#63 Useril este offline   enastase 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 16-January 10

Postat 20 February 2011 - 11:34 PM

mi-am facut cont si tot imi spune "Non sei autorizzato a leggere questo forum" desi sunt login-at :drinks:
0

#64 Useril este offline   Mr.Pink 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 21-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 21 February 2011 - 07:12 AM

Vezi postareaenastase, la 20 February 2011 - 11:34 PM, a spus:

mi-am facut cont si tot imi spune "Non sei autorizzato a leggere questo forum" desi sunt login-at :good:


Probabil trebuie sa activezi contul, vezi in mail
smart-custom.ro
0

#65 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 21 February 2011 - 07:36 AM

Vezi postareaenastase, la 20 February 2011 - 08:46 PM, a spus:

ne poti da si noua linkul de unde sa descarcam planurile dxf?


...nici chiar daca iti faci cont pe acel forum nu ai de unde sa descarci planurile.De acolo poti lua ideea. Eu le-am desenat dupa imagini si dupa mecanica care am avut-o. Si chiar si asa tot mai trebuie retusat ca nu se potriveste 100%, apar diferente de mm care iti scapa la proiectare.

Aceasta postare a fost editata de OldMann: 21 February 2011 - 07:37 AM

If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#66 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 20 March 2011 - 11:46 AM

aprope, aproape...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PIC_0001.JPG
  • Imagine atasata: PIC_0002.JPG
  • Imagine atasata: PIC_0003.JPG
  • Imagine atasata: PIC_0005.JPG

If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#67 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 20 March 2011 - 11:47 AM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PIC_0004.JPG

If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#68 Useril este offline   AG-74-HESS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3573
  • Inregistrat: 04-February 08
  • Gender:Male

Postat 20 March 2011 - 05:46 PM

Vezi postareaOldMann, la 18 February 2011 - 05:39 PM, a spus:

daca tot e moda cu CNC-ul hop si eu...nu din pal din tego...

Bravo! Scula de scula iese.Acum vre`o luna cand ai postat ceva piese de navo facute de tine mi-am dat seama ca ai ceva posibilitati si am vrut sa te intreb de`atunci de ce nu te apuci de un CNC. Iti va folosi tot timpul.
0

#69 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 02 December 2012 - 03:54 PM

....probe cu scula...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Resize of DSC_0004.JPG

If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#70 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 25 March 2013 - 07:20 PM

Acelasi proiect alta constructie...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Resize of 22032013128.jpg
  • Imagine atasata: Resize of 22032013129.jpg
  • Imagine atasata: Resize of 22032013130.jpg

If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#71 Useril este offline   Drakulya 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 01-April 09

Postat 26 March 2013 - 11:13 AM

Atentie mare la axele mari Y sau X ( depinde cum le considera fiecare )
Sarcina pe aceste axe este prea mare. O sa ai surprize.
Din cate vad, cred ca sunt axe se 16mm. Lungime prea mare raportat la grosime.
Poate gresesc, dar vom vedea.
0

#72 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 26 March 2013 - 11:34 AM

Asta la prima vedere...daca o calculezi ca pe o grinda circulara incastrata la ambele capete pe care se aplica o forta concentarta pe un anumit segment de grinda vei avea o veritabila problema de rezistenta materialelor, static determinata. Se face prin anul 2 la mecanica... Acum daca luam in considerare distributia de sarcina pe cele doua bare, prin calcule se poate determina sageata, daca apare, in locul unde avem apasarea maxima.
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#73 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2013 - 06:17 PM

si cat iese? :) asa sub propria greutate...
in general, nu se considera incastrare lungimea pe care ai pus barile in placa de aluminiu. plus ca si acelea se stramba mai mult decat pare la prima vedere
Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

#74 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 26 March 2013 - 07:57 PM

Si cat iese ce? Da ce se considera incastrare?

Ti-as putea explica, da nu pot in termeni ca "barile" , "se stramba"...( o bara ; doua bare ; pluralul este barele(articulat) )

Incastrarea respectiva ar putea suferi deformatie prin strivire in cazul in care diametrul alezajului ar fi mai mare ca diametrul arborelui, in acest caz putem considera un contact hertzian pe o anumita lungime care se supune calculelor din mecanica contactului.

In cazul de fata alezajul si arborele s-au tolerat la sutime pentru a fi preluate jocurile si pentru contact pe toata circumferinta.

Problemele static determinate sunt pentru dimensionare, se tolereaza in plus rezultatele pentru supradimensionare.

Uitai, nu e aluminiu e aliaj 6082 laminat.

Aceasta postare a fost editata de OldMann: 26 March 2013 - 07:58 PM

If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#75 Useril este offline   Wheelflyer 

  • Members
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 172
  • Inregistrat: 16-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Calator

Postat 26 March 2013 - 09:24 PM

Planurile sunt contra cost.
Aveti aici link spre ebay, unde puteti achizitiona:

" http://www.ebay.it/i...1#ht_512wt_1397

"KIt-ul BABY CNC cuprinde :

Un fisier in jpg de dimensiuni reale gata pentru imprimare la un plotter, ca pe urma sa fie lipite bucatile si retaiate.



Se pot avea chiar si toate bucatile frezate (Contactati-ma telefonic)

Zona de lucru 520x460x130"

Si eu vreau sa fac una, dar a intervenit mereu altceva.
0

#76 Useril este offline   visinica 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 23-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare
  • Interests:Electronica
    Calculatoare
    CNC
    Navomodelism

Postat 26 March 2013 - 11:57 PM

buna
imi pare rau sa va spun dar cncul va fi sortit esecului
domnul drakulya va spus el ceva cu modestie dar din pacate eu am observat foarte multe greseli
mult prea multe ca sa poate fi functionabil
si ma mir, ca vad ca ati facut unu din lemn
si nu v-ati dat seama care erau greselile?
inseamna ca sunteti total paralel cu mecanica
va spun numai citeva
1 axa Z , acolo cursa utila mai mult de 50mm nu ai nevoie, un motor kress sau pocnitori nu au mai mult de 2 kile,
placa din fata nu e bine, placa de jos nu e bine, cuplajul hmmmm
la cncuri mari de 1500-2000mm folosesc eu axa z asa mare!!!!!!
2 laterale, ce timpenie mare!!!!!! de unde naiba ati scos sa le faceti asa inalte? asa vibratii veti avea , o mama ce prostie, si ca sa scoti vibratiile trebuie sa reduci mult viteza de transmisie , va merge cncul ca melcul
3 arborii , la axa x trebuie sprijiniti obligatoriu, carcasele cu rulmenti liniari sa fie din alea crapate, la axa y ar merge dar puneti de 20 dar e cu cintec si acolo, tot veti avea o curba landa, poti pune lagare dar cu timpu tot va avea jocuri
suruburile trapezoidale prea subtiri , cred ca is Tr12x3 asa dupa poza, sper ca stiti ca suruburile nu is calite si se indoie foarte usor!!!!! eu chiar si la surub trapez de Tr20x4 umblu ca si cu oauale

tare multe greseli fara suparare dar daca doriti ca numai sa zgariati niste pcburi atunci mergeti in continuare cu proiectul , altfel e sortit esecului, si e pacat de bani si de munca inutila

nu o luati in nume rau e numai niste sfaturi, le luati de bine sau de rau

va urez succes , totusi sfatul meu era totusi sa intrebati pe careva care a mai facut cncuri
0

#77 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 27 March 2013 - 07:46 AM

Buna ziua!
Haideti sa nu exageram cu greselile de proiectare ...am inteles caci fiecare isi spune punctul de vedere dar haideti sa le gandim un pic.
Din punctul meu de vedere acel mic router cnc nu are nevoie de ghidaje sprijinite, inaltimea portalului nu este o asa mare problema...poate vrea domnu sa puna acolo o menghina si necesita spatiu,cuplajul este foarte ok...
Parerea mea este doar ca barele de ghidaj trebuie neeaparat mai groase 25 mm axa X si 20 mm axa Y(portal)pentru a evita aparitia vibratiilor.
Bafta si spor la construit! :drinks:
0

#78 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2013 - 09:09 AM

Vezi postareaOldMann, la 26 March 2013 - 07:57 PM, a spus:

Si cat iese ce? Da ce se considera incastrare?

Ti-as putea explica, da nu pot in termeni ca "barile" , "se stramba"...( o bara ; doua bare ; pluralul este barele(articulat) )

Incastrarea respectiva ar putea suferi deformatie prin strivire in cazul in care diametrul alezajului ar fi mai mare ca diametrul arborelui, in acest caz putem considera un contact hertzian pe o anumita lungime care se supune calculelor din mecanica contactului.

In cazul de fata alezajul si arborele s-au tolerat la sutime pentru a fi preluate jocurile si pentru contact pe toata circumferinta.

Problemele static determinate sunt pentru dimensionare, se tolereaza in plus rezultatele pentru supradimensionare.

Uitai, nu e aluminiu e aliaj 6082 laminat.


mea culpa cu barile, multumesc pentru atentionare. cu se stramba nu stiu care e tema.
ca tot suntem aici, poti si tu sa mai lucrezi la "da de ce", "da nu pot", "alezajul si arborele s-au tolerat la sutime"

nu stiu de ce e lumea asa suparata pe forum si le ia pe toate personal. Era o simpla intrebare daca ai calculat deformarile, nu un repros...
incerc sa fac si eu un CNC si m-a pus dracu' sa calculez cat se deformeaza unele componente si rezultatul e mult mai rau decat ar parea la prima vedere.
asta era tot....
Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

#79 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 27 March 2013 - 10:56 AM

Vezi postareavisinica, la 26 March 2013 - 11:57 PM, a spus:

buna
imi pare rau sa va spun dar cncul va fi sortit esecului
domnul drakulya va spus el ceva cu modestie dar din pacate eu am observat foarte multe greseli
mult prea multe ca sa poate fi functionabil
si ma mir, ca vad ca ati facut unu din lemn
si nu v-ati dat seama care erau greselile?
inseamna ca sunteti total paralel cu mecanica
va spun numai citeva
1 axa Z , acolo cursa utila mai mult de 50mm nu ai nevoie, un motor kress sau pocnitori nu au mai mult de 2 kile,
placa din fata nu e bine, placa de jos nu e bine, cuplajul hmmmm
la cncuri mari de 1500-2000mm folosesc eu axa z asa mare!!!!!!
2 laterale, ce timpenie mare!!!!!! de unde naiba ati scos sa le faceti asa inalte? asa vibratii veti avea , o mama ce prostie, si ca sa scoti vibratiile trebuie sa reduci mult viteza de transmisie , va merge cncul ca melcul
3 arborii , la axa x trebuie sprijiniti obligatoriu, carcasele cu rulmenti liniari sa fie din alea crapate, la axa y ar merge dar puneti de 20 dar e cu cintec si acolo, tot veti avea o curba landa, poti pune lagare dar cu timpu tot va avea jocuri
suruburile trapezoidale prea subtiri , cred ca is Tr12x3 asa dupa poza, sper ca stiti ca suruburile nu is calite si se indoie foarte usor!!!!! eu chiar si la surub trapez de Tr20x4 umblu ca si cu oauale

tare multe greseli fara suparare dar daca doriti ca numai sa zgariati niste pcburi atunci mergeti in continuare cu proiectul , altfel e sortit esecului, si e pacat de bani si de munca inutila

nu o luati in nume rau e numai niste sfaturi, le luati de bine sau de rau

va urez succes , totusi sfatul meu era totusi sa intrebati pe careva care a mai facut cncuri

Va multumesc pentru ultimul sfat, eu merg pe proverbul "cine nu munceste nu greseste" si " din greseala in greseala spre victoria finala". Oricum o analiza se face atunci cand ai toate datele problemei, cand o faci dupa intuitie poate sa-ti joace feste si altruismul paleste in subiectivisv sau ridicol, dupa caz.


Referitor la prostiile pe care clamati ca le-am facut consider ca nu sunteti in masura a da calificative cum nu sunteti nici in masura a acorda icadrari profesional, de obicei lungul nasului spune mult mai mult.

Va dau dimensiunile masinii: axa Z cursa 120mm, axa X cursa 310mm, axa Y cursa 410mm. Masa totala axa X+Z = 4200g sau Greutate = 42N.

Modulul de elasticitate al otelului folosit pentru ghidaje il luati dupa analiza metalografica a acestora. Plecand de la aceste date consider ca prin cunostintele mecanice pe care dvs. clamati ca le aveti si eu nu, va va fi foarte usor sa dimensionati ghidajele, si respectiv valoarea tensorului simetric de ordin doi, numit tensor de deformatie specifica. V-as da si formula tensorului da posibilitatile de scriere pe forum nu permite acest lucru...dar probabil ca v-as jigni cu asemenea nimicuri.

S-au puteti alege metoda dimensionarii prin aproximare la element finit, acolo veti putea observa inclusiv contraratorul de efort si locul unde ghidajele suporta stres maxim.





Vezi postareapatrocle, la 27 March 2013 - 09:09 AM, a spus:

mea culpa cu barile, multumesc pentru atentionare. cu se stramba nu stiu care e tema.
ca tot suntem aici, poti si tu sa mai lucrezi la "da de ce", "da nu pot", "alezajul si arborele s-au tolerat la sutime"

nu stiu de ce e lumea asa suparata pe forum si le ia pe toate personal. Era o simpla intrebare daca ai calculat deformarile, nu un repros...
incerc sa fac si eu un CNC si m-a pus dracu' sa calculez cat se deformeaza unele componente si rezultatul e mult mai rau decat ar parea la prima vedere.
asta era tot....

nu e nimic personal, am inteles perfect , ...arborii si alezajele se pot dimensiona cu joc sau cu strangere, in cazul de fata sa tolerat pe minus (la sutime) pentru ca montarea arbore alezaj sa fie facuta cu strangere si sa preia si deformatiile microasperitatilor care apar prin prelucrare, alezajul nefiind rectificat interior. Cu alte cuvinte N+Ai >= N+as. De unde rezulta toleranta ajustajului la strangere : Tas= Smax -Smin = (ai - Ai) - (ai - As) = Ts+Td adica Tas=Ts+Td



If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#80 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 March 2013 - 01:17 PM

Acum ca partea cu incovoierea e pe sfarsite, propun sa o deschidem pe aia cu vibratiile din timpul functionarii :yahoo: .
Presupun ca au fost calculate independent pulsatiile proprii de vibratie ale elementelor, apoi pe cate un subansamblu. Si in final pentru intreg ansamblu... Apoi vazut ce genereaza motorul, pentru a se evita situatiile... De la frigul de afara se trage, asa ca-i scuzabil.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#81 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 27 March 2013 - 02:04 PM

Fratilor ... am citit ultimele 6-7 posturi si m-a luat durerea de cap ... concentratori de efort ? tensor simetric ? modul de elasticitate ? analize metalografice ? Pfui ...
de parca am face componente pentru sateliti artificiali sau rachete purtatoare ... bine , am inteles unde batea toata chestia , dar totusi ... LOL .

Bine a zis omul: daca nu muncesti , nu gresesti !!! Fiecare face ce stie , si cu ce bani are . E treaba lui daca accepta sau nu sfaturi . Daca o da in bara ,
asuma responsabilitatea si gata , urmatoarea o face mai bine ...

Ce sa zic , nici mie nu-mi place un gantry inalt ...vibreaza , se indoaie ... dar asta nu inseamna ca nu se poate rezolva problema .

succes.
0

#82 Useril este offline   visinica 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 23-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare
  • Interests:Electronica
    Calculatoare
    CNC
    Navomodelism

Postat 27 March 2013 - 05:22 PM

Referitor la prostiile pe care clamati ca le-am facut consider ca nu sunteti in masura a da calificative cum nu sunteti nici in masura a acorda icadrari profesional, de obicei lungul nasului spune mult mai mult.

Va dau dimensiunile masinii: axa Z cursa 120mm, axa X cursa 310mm, axa Y cursa 410mm. Masa totala axa X+Z = 4200g sau Greutate = 42N.





1- Va inselati, chiar daca la mine in profil scrie ca sunt incepator sa nu va inselati, am 25 de ani vechime lucrati intr-o fabrica si am si 4+2 ani inginerie+ management TCM, am la activ 9 freze cncuri plus 1 strung pe care il termin in citeva zile, din care 7 sunt de dimensiuni mari
si apropo eu am renuntat definitiv la arbori, eventual la axa z mai pun, eu folosesc profile rectangulare pline rectificate

2 daca tot ziceti ca suntem asa de prosti macar spuneti si noua cum va dat 4200g? si inca ceva ca sa va invat macar ceva. intodeauna axa cea mai lunga e X

asa ca un fapt divers eu toate cncurile le fac din cap , o singura data am facut niste calcule ceva mai serioase ca sa aflu din curiozitate grosimea surubului la ce doresc eu, si am aflat informatia,
si cum va vad asa preocupat cu tot felu de calcule , incercati Cosmoworks si asa va veti da seama daca e ok cncul dumneavoastraa

Va urez din tot sufletul sa reusiti sa construiti cnc-ul
succes
:drinks:
0

#83 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 27 March 2013 - 06:57 PM

Domnul Visinica .. o rugaminte :

avem un coleg pe forum care a tot incercat sa faca cate un CNC ( mai mic mai mare ) .. cred ca a scris si dansul doua vorbe in topicul de fata .. ce crede-ti daca va aruncati o privire de profesionsit ii putem da un sfat sa o scoata la cap ca am vazut ca nu a mai avansat si nu a mai pus poze ?

Uitati aici a inceput lucrarea : http://www.rhcforum....-machine-build/

Scuzati indrazneala .. si multumiri anticipate ..
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#84 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 March 2013 - 06:59 PM

Vezi postareavisinica, la 27 March 2013 - 05:22 PM, a spus:

1- Va inselati,


Am zis eu ca de la zapada se trage...
Nu mai pune omule la suflet tot ce se scrie pe net, doar nu esti copil sa crezi tot ce scrie acolo.
Intai ca nu prea intereseaza pe nimeni ce sau cum face unul sau altul.
Apoi ca faza cu calculele o faci undeva pe la mijlocul perioadei. Cand esti incepator nu le faci ca nu stii a le face, si cand ai destula experienta nu le mai faci ca stii si fara calcule rezultatele. E o scurta perioada cand te roade curiozitatea sa calculezi ceva si observi ca de fapt au calculat altii totul inainte si e suficient sa te uiti atent in niste tabele, pe la firmele de la care cumperi materialele. Chiar daca le-ai face pe bune tot nu stii ce sa bagi exact ca date de intrare si nu poti verifica usor daca alea de iesire sunt bune. Pana la urma tot "facand" le inveti cel mai bine.
Nu prea e reclama buna, dar cam asa facem toti, plecam cu schita "din cap", creionam cateva dimensiuni ca sa nu le incurcam chiar pe toate si construim in functie de ce stim si ce materiale avem sau banuim noi ca o sa avem candva. Si bineinteles ca mai plecam si cu speranta ca o sa rasturnam pamantul cu ce o sa facem, pentru ca dupa putin timp sa ne apucam de alt proiect.
Iti dai seama ca eu fiind la origine nordist, nu pot sa ma pun rau cu Oldman, dar nici cu altii n-am chef. Fiecare avem dreptate si le stim pe ale noastre, dar nu-i timp pe forum de intrat in detalii. Acum daca e sa fiu cinstit si eu am fost mirat de cei 42 N dar nu ma afecteaza valoarea indiferent daca e corecta sau nu, asa ca nu comentez.
Legat de aia cu axa X e aia mai lunga, nu stiu daca asta este regula. Dar recunosc ca nu stiu care este. De exemplu, cei de la ISEL au notata axa X cand pe aia mai scurta cand pe aia mai lunga si nu cred ca au greseli de genul asta in cataloage. Nu pun poze ca e plin netul cu datele tehnice si notatiile lor. Alta e smecheria cu notatul axelor, dar mie imi scapa. Asa ca pana la o alta explicatie, merg pe mana ta...
Spor la treaba.
Mai bine vedem cum facem sa ne intalnim candva anul asta, ca tot n-a venit sfarsitul lumii, poate ne cunoastem mai bine si o punem de un pahar de vorba. Au mai fost tentative, dar s-a indoit de la mijloc in timp.

Spor la treaba tuturor si mult succes celor care mesteresc, cu sau fara calcule!

PS. nu ti-a batut tastatura un "s" la "Cosmoworks", sper ca nu-i cu suparare. Am patit-o si eu pe la unele cuvinte, cu alte litere.

Scuze pentru editare, am recitit titlul topicului si era ceva legat de "CNC low cost". Eu zic ca se potriveste bine titulu cu continutul subiectului.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 27 March 2013 - 07:08 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#85 Useril este offline   visinica 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 23-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare
  • Interests:Electronica
    Calculatoare
    CNC
    Navomodelism

Postat 27 March 2013 - 10:03 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 27 March 2013 - 06:57 PM, a spus:

Domnul Visinica .. o rugaminte :

avem un coleg pe forum care a tot incercat sa faca cate un CNC ( mai mic mai mare ) .. cred ca a scris si dansul doua vorbe in topicul de fata .. ce crede-ti daca va aruncati o privire de profesionsit ii putem da un sfat sa o scoata la cap ca am vazut ca nu a mai avansat si nu a mai pus poze ?

Uitati aici a inceput lucrarea : http://www.rhcforum....-machine-build/

Scuzati indrazneala .. si multumiri anticipate ..



accept multumirile si va multumesc si eu la fel anticipat, nu stiu pt ce dar multumesc

Eu nu comentez realizarile domnului Katran , eu o data am zis ce am avut de zis pe elforum
ar fi mai bine sa vedem ce zic alti despre realizarile lui
Nu amatori ci vorbesc de adevaratii profesionisti?
o micuta intrebare am?
de ce crezi ca eu NU voi folosi niciodata aluminiu in masini unelte?
care au lucrat pe bune cu fierele stiu de ce
dar daca la dumneavoastra numai aspectu va intereseaza la un cnc treaba dumneavoastra!!
no comment
am incheiat subiectul
multumesc anticipat
0

#86 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 March 2013 - 10:39 PM

Vezi postareavisinica, la 27 March 2013 - 10:03 PM, a spus:

o micuta intrebare am?
de ce crezi ca eu NU voi folosi niciodata aluminiu in masini unelte?


Scuze si eu ca raspund neintrebat, dar m-am pus in pielea personajului... Daca ar trebui sa raspund eu, as face-o tot cu o gluma, pe ocolite, ca mai devreme.

Raspuns indirect: Din cauza ca noi nu avem acces la CNC-uri (sau alte masini bunisoare) care pot prelucra oteluri sau fonte, sau nu consideram ca-i eficient sa facem altfel pentru o activitate de hobby. Pe de alta parte, daca as putea face la fel, si eu as lasa aluminiul doar pentru castronul de dat apa la caine sau mancare la pasarele. Problema duce la unii spre buzunare sau la altii ca doresc ceva si repede si frumos pe masa, dar sufieicnt de bun pentru cate un scop.
Mai incerc din sudura cu cate un otel dar daca e mare ma incurc la rectificat. Am auzit ca s-ar mai putea turna fonta pe ici pe colo dar tot la prelucrarile ulterioare ma poticnesc. Asa ca-i trag rapid un dural zgariat pe o frezuta, care se lungeste pe masina imediat cum rasare soarele. Dar nu ma supar de asta.

Poate nu apuc ziua cand o sa merg sa-mi torn 2-3 piese din fonta de macar vreo tona impreuna, sa pot astepta un an pana sa le prelucrez, sa pun doar sine profilate de calitate, suruburi cu bile macar clasa C3, sa mai am si 3 servomotoare cat mine de mari cu electronica pret de jumate de apartament si spindle pe masura, doar ca sa pot spune si eu ca am facut un CNC adevarat si sa fac pe el un capac de ventil de bicicleta pe luna, sau eventual 4 gauri in cate o placa de textolit. In rest, toate ar fi bune.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 27 March 2013 - 10:54 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#87 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 28 March 2013 - 05:05 AM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 27 March 2013 - 06:57 PM, a spus:

Domnul Visinica .. o rugaminte :

avem un coleg pe forum care a tot incercat sa faca cate un CNC ( mai mic mai mare ) .. cred ca a scris si dansul doua vorbe in topicul de fata .. ce crede-ti daca va aruncati o privire de profesionsit ii putem da un sfat sa o scoata la cap ca am vazut ca nu a mai avansat si nu a mai pus poze ?

Uitati aici a inceput lucrarea : http://www.rhcforum....-machine-build/

Scuzati indrazneala .. si multumiri anticipate ..



N-am mai avansat din motive de timp disponibil ... teoretic , mecanica e gata , controllerul e si ala aproape gata ( trebuie doar sa-l cablez ) ... saptamana viitoare
intru in concediu si sper sa termin ... vreau sa ma apuc de un printer 3D bazat pe mecanica Delta , sunt extrem de curios sa vad cum functioneaza chestia ...

cheers.
0

#88 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 28 March 2013 - 11:08 AM

Vezi postareavisinica, la 27 March 2013 - 10:03 PM, a spus:


Eu nu comentez realizarile domnului Katran , eu o data am zis ce am avut de zis pe elforum
ar fi mai bine sa vedem ce zic alti despre realizarile lui


Pai ce sa zica ? Sunt naspa , au probleme , sunt urate , nu functioneaza bine , sunt scumpe , etc ...
Da' n-are importanta , ma fac eu mare si merg la scoala si invat la ce se foloseste tensorul simetric ( sper ca nu e ceva obscen )!!!

P.S. Dar macar au despre ce sa zica ...

Aceasta postare a fost editata de katran: 28 March 2013 - 11:11 AM

0

#89 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 28 March 2013 - 11:32 AM

Vezi postareakatran, la 28 March 2013 - 11:08 AM, a spus:

Pai ce sa zica ? Sunt naspa , au probleme , sunt urate , nu functioneaza bine , sunt scumpe , etc ...
Da' n-are importanta , ma fac eu mare si merg la scoala si invat la ce se foloseste tensorul simetric ( sper ca nu e ceva obscen )!!!

P.S. Dar macar au despre ce sa zica ...


Adevarat grait .. naspa si urate .. mie nu imi plac deloc ! Ma uit la poze dintr-un singur motiv si anume ..
.. imi place la nebunie incaperea, curatenia din incapere ... adevarat laborator .. curatenie si materiale de calitate ca la .... NASA ..( nu N.A.S.A ci nasa Aurica .. nasa de cununie .. asa are ea in bucatarie .. cica sa nu penetreze microbii )

In rest aluminiu ala si oxideaza, se intinde si se slabesc suruburile tot timpul si trebuie sa le restrangi ca altfel se imprastie pe jos toate piesele .... varza ! .. da curat ! imi place ..
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#90 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2013 - 11:35 AM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 28 March 2013 - 11:32 AM, a spus:

.. imi place la nebunie incaperea, curatenia din incapere ... adevarat laborator .. curatenie si materiale de calitate ca la .... NASA ..( nu N.A.S.A ci nasa Aurica .. nasa de cununie .. asa are ea in bucatarie .. cica sa nu penetreze microbii )

...asta ca n-ai vazut radioul ala facut de cand te-ai nascut tu... :good:
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro