Modelism - RHC Forum: USS Costitution - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

USS Costitution A doua incercare in navo... ca imi place

#1 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 08 October 2009 - 05:25 PM

Buna ziua dragi prieteni,


Asa cum am zis in topicul in care mi-am distrus crucisatorul, am inceput lucrul la aceasta corabioara.


Ea e mult mai mica, fata de precedenta. are lungimea de aproape 50 cm poate putin mai mult.
Am inceput aceasta corabioara deoarece e singura la care am gasit planuri mai detaliate, in care sa vad cum pot realiza mai mult decat carena, ca de exemplu la Crucisator am facut carena dupa planuri si la punte aveam cateva poze si eu trebuia sa imi dau cu presupusu ce si cum ar trebui sa fac pe acolo.
Eu am dorit chiar daca incep o corabioara sa fie una ceva mai mare, ca sa nu umblu cu penseta cand o asamblez, dar acuma asta e daca asta e tot ce am gasit mai bun. Am cautat si prin "link-uri utile" si am gasit multe planuri dar nimic ceva mai detaliat. Asa ca cu ce am avut am dat navala la un centru din oras care printeaza foi si am incercat sa o scot pe o coala A0 ca poate asa o iasa mai mare, dar chestia era ca imi ingrosa linile cu mult, si iarasi nu era bine ca acolo se putea gresi mult, si asa ca eu fac o gramada de greseli incepator fiind si am zis mai bine A3 si sa vad cum ma descurc.
Totodata cu aceasta corabioara am primit ceva materiale mai "profesionale" pentru modelism. Cum ar fi o placa de placaj care o cautasem vre-o 4 luni si nu gaseam nicaieri, acum o am si pot sa mai iau; si un traforaj electric cu care am taiat toate piesele corabioarei intr-o singura zi, ceea ce mi-a dat impresea ca pot sa scot navomodele pe banda rulanta de acum, vise :rolleyes: . Multumesc lui Dumnezeu ca numai de la El se putea procura aceste noi elemente pentru acest "hobby".
Am si cateva poze, ca sa vedeti ce am facut pana acum, si va rog frumos sa ma indrumati si pe mine pe tot parcursul acestei aventuri ca tot incepator sunt.

PS: Daca cumva se intampla ca cineva sa aiba ceva planuri de nave, nu conteaza ca sunt de carton sau lemn, numa militare sa nu fie va rog sa imi trimiteti si mie pe urmatoarea adresa de mail, ca eu le voi face pe toate si o sa vedeti procesul constructiei aici. Multumesc anticipat si sa stiti ca am rasfoit deja link-urile de pe forum si tot ce gaseam erau modele la scara prea mica, si eu incerc ceva mai maricel *(peste un mentru lungime)* .

Cu Dumnezeu inainte!
0

#2 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 08 October 2009 - 05:31 PM

Poate merge acuma.
http://www.imagehost.ro/pict/081849064ace09f23a20a.jpg

Aceasta postare a fost editata de claudiuu: 08 October 2009 - 05:39 PM

0

#3 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 08 October 2009 - 05:41 PM

Va rog sa scuzati claritatea, dar vor aparea si mai clare imediat ce progresez.
http://www.imagehost.ro/pict/081850094ace0a3105362.jpg

tot ea
http://www.imagehost.ro/pict/081851094ace0a6d00a58.jpg
0

#4 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 08 October 2009 - 05:43 PM

La inceput doresc sa o invelesc cu carton si sa o chituiesc dupa care ii prind asa zisele "scanduri".
http://www.imagehost.ro/pict/081851454ace0a91f009a.jpg

alta.
http://www.imagehost.ro/pict/081852514ace0ad3af27f.jpg

e facuta din placaj, ce minune ca pana acu lucram cu carton presat.
http://www.imagehost.ro/pict/081853214ace0af158271.jpg
0

#5 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 08 October 2009 - 06:29 PM

In primul rand vreau sa te felicit pentru proiect. Este o nava splendida. Care merita toata atentia.
Am vizitat-o asta vara si am facut peste o suta de fotografii. Am intrebat la vremea respectiva daca este cineva interesat sa le postez...nu a fost nimeni.
http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?show...st&p=318907
Daca te intereseaza le pun undeva...cumva...Vreau doar sa-ti spun ca nava era, din pacate, in curs de schimbare a puntilor si, in consecinta, arborada era demontata si frumos aranjata pe cheu. Asa ca am putut fotografia doar corpul, puntile si armamentul. Aici as vrea sa fac o alta remarca. Nu este nici pe departe o nava pasnica. Dimpotriva. A fost cea mai mare nava militara din lemn construita in state. Demn de remarcat ca este in serviciul activ fiind deservita de militari. Nu-i o epava intr-un muzeu.
Baftaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 08 October 2009 - 06:31 PM

0

#6 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 08 October 2009 - 06:55 PM

Multumesc Dane

Cred ca militare e, pentru ca in schema am vazut mici tunulete, dar oricum la dimensiunile ei nu stiu cate din acele tunulete o sa le pot face, eu sper sa pot construi cat mai mult din ea si chiar sa fie dusa la bun sfarsit pentru ca asta e si scopul. Si pentru ca tot am planurile ma gandeam sa mai fac macar inca 2.
Am uitat sa pun adresa de mail ea fiind remenyic@yahoo.com in caz ca aveti ceva planuri care pot fi scoase si pe coli A0 ca cu acel pantograf nu imi dau seama cum sa maresc la scara schitele. Si orice altceva care m-ar putea ajuta in constructia de modele, reviste, carti etc.

Si in legatura cu pozele acelea, daca vrei poti sa imi trimiti si mie cateva macar, ca vad si eu in ce m-am bagat.

PS: vizionati si voi urmatoarele video-uri ca sunt foarte frumoase:
http://www.youtube.c...h?v=Eiy3_KRKNaQ
http://www.youtube.c...h?v=rzw45z_QK7g

Aceasta postare a fost editata de claudiuu: 08 October 2009 - 06:56 PM

0

#7 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 October 2009 - 07:46 PM

Vezi postareaclaudiuu, la Oct 8 2009, 07:55 PM, a spus:

Si orice altceva care m-ar putea ajuta in constructia de modele, reviste, carti etc.

Daca prin absurd ajungi la Amerigo Vespucci, incerc sa te ajut cu cateva poze pentru detalii. Am vazut ca iti place un anumit tip de nava. Cred ca pot scana niste poze mai vechi pentru nava folosita in Piratii, de Polanski (nava se afla in portul din Genova). Cautai detalii pentru Piratii din Caraibe dar pentru aia n-am.
Multa bafta si succes in ce ai inceput!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#8 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 09 October 2009 - 04:53 AM

Ti-am trimis un mail cu ceva fotografii. Bune...rele....cam asa ceva am.
Baftaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
0

#9 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 09 October 2009 - 06:27 AM

Multumesc domnule bitex si Dan

Am gasit si eu pana la urma ceva poze cu nava din "Piratii din Caraibe" dar erau foarte mici planurile si nu puteau fi marite ca se deformau liniile. Cred ca avea 20 cm lungime dupa planurile alea. Dar trimite tot ce ai ca se poate invata cate ceva din toate.

Dane esti un inger, iti multumesc pentru mail-u trimis si pentru sprijinul oferit. Sa ai sanatate.

O zi buna tuturor.
0

#10 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 09 October 2009 - 06:02 PM

Am lipit intreaga chila (varful de corp), si placajul ala de pe punte. Si ceva sa intamplat, sa strambat chila putin, sa vedem ce se poate face acum.

ceva poze maine.
0

#11 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 11 October 2009 - 01:06 PM

putin cate putin...
http://www.imagehost.ro/pict/111414374ad1be1d68988.jpg
http://www.imagehost.ro/pict/111415354ad1be57cdfe0.jpg
http://www.imagehost.ro/pict/111416014ad1be7141c7f.jpg
http://www.imagehost.ro/pict/111416364ad1be94e7f01.jpg
0

#12 Useril este offline   gobi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 18-May 08

Postat 15 October 2009 - 10:26 AM

lumineaza-ma:de ce acoperi corpul cu carton, sau ce o fi ala, in detrimentul baghetelor de... ce lemn vrei tu?
0

#13 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 15 October 2009 - 05:41 PM

Vezi postareagobi, la Oct 15 2009, 10:26 AM, a spus:

lumineaza-ma:de ce acoperi corpul cu carton, sau ce o fi ala, in detrimentul baghetelor de... ce lemn vrei tu?

Buna ziua!
Drag prieten, eu invelesc corpul cu carton de la librarie si apoi am sa il chituiesc. Pentru ca la mine in oras, si anume in Galati, am un singur magazin care vinde baghete de lemn si acelea sunt 3,5 lei bucata si imi trebuie cam multe. Si chiar si asa nu prea le pot folosi caci cele mai subtirele au 5x5 mm . Am mai cautat la aceste ateliere de tamplarie si am gasit si acolo ceva ceva, dar si acelea sunt prea groase. Vreau sa mentionez ca lungimea corabioarei este de 40 cm, cam mica pentru baghete de 5x5.

Cu aceasta ocazie va rog sa imi recomandati o solutie cum as putea face aceste baghete tinand contu ca nu imi permit sa cheltui bani. Am acasa atat: traforaj electri si un traforaj manual. Nici macar o bormasina nu am dar caut sa procur sa am si eu una.
Ori poate doreste cineva sa vanda o masina care poate taia baghete la un pret nu foarte mare.

Inca mai astept ceva planuri de corabioare sau chiar nave cu motor. As dori ca dupa Craciun sa incep lucrul la corabia Amerigo Vespucci sau nava romaneasca Libertatea. Daca are cineva ceva planuri va rog sa ma ajutati.

Domnul sa ne pazeasca pe toti!
0

#14 Useril este offline   gun man 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 15 October 2009 - 06:08 PM

Daca ai nevoie de baghete cauta ma ca mai am cate ceva din vechi si eu! 0722802993
0

#15 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 17 October 2009 - 09:05 AM

Buna ziua dragi prieteni,

Asa cum ziceam am chituit carena, am folosit un chit destul de bunicel si ma asteptam sa se intareasca dar nu prea a fost asa. Cartonul sa imbibat cu uleiul din chit si sa imuiat, dar veste buna ! Nu sa si incretit, deci arata la fel ca inainte dar e mai moale. Mai trebuie data o mana ceva mai gros ca tot se vad "nervurile" de la carton.
Si inca o veste buna, cu ajutorul lui Dumnezeu am capatat si o sacosa de furnir, in lungime de aprox. 50 cm si lat de aprox. 30 cm. Nu e cine stie ce dar sper sa pot folosi ceva sa acopera corabia, sa ii dea aspectul acela de lemn, sa pot schimba vopseaua pe bait si lac.


Ziua buna tuturor.
0

#16 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 26 October 2009 - 05:00 PM

Buna seara,
De multa vreme nu am mai dat pe aici, oricum subiectul nu e abandonat.
Corabioara e chituita dar cred ca inca mai trebe un strat.
Astazi am descoperit o noua jucarie, Dremel. Vreau sa spun ca pentru modelism e o unealta care incorporeaza foarte multe, foarte buna la biroul cu barcute.
Acum nu dar de aparatul de fotografiat sa arat o poza cu stadiul lucrarii la barcuta, dar mai pe seara sper pot face o poza macar.
0

#17 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 27 October 2009 - 09:58 AM

Slava Domnului ca am reusit sa mai adaug ceva la acest topic ...
Va rog sa ma scuzati pentru indelungata absenta, dar oricat ar dura eu tot o sa termin proiectul. mai ales acum cu noua piesa de "sculptat" ingerasii de pe corabiara si nu numai.


Poze

http://www.imagehost.ro/pict/270956024ae6a792e1bff.jpg
http://www.imagehost.ro/pict/270957314ae6a7eb142c6.jpg
http://www.imagehost.ro/pict/270957584ae6a806d9d8c.jpg
http://www.imagehost.ro/pict/271006454ae6aa155a596.jpg
http://www.imagehost.ro/pict/271008294ae6aa7d64ca6.jpg


Va rog frumos, cei ce mai vizitati acest topic scrieti ceva aici, poate sa fie o critica cat de rea si dura - eu ma bucur ca mai vin si de astea, cumva ar trebui sa ma intareasca - sau poate un indiciu la ce ar trebui sa lucrez in continuare.
Si vizavi de aceasta freza Dremel, cine mai are poate imi impartaseste si mie niste sfaturi, la ce anume ti-a folosit si cat de inventiv ai fost cu ea, ca mie imi e tare draga, aseara sculptam in lemn si faceam oasele unu schelet uman cu ea. Stiu si eu ea poate sa faca mai mult de atat, si caut sa aflu si eu.
Eu am luat setul cu 25 de pise. Cu putin ajutor am sa completez si cu restul frezelor si pieselor de gravat.
0

#18 Useril este offline   jelibon 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 23-October 09

Postat 27 October 2009 - 10:18 AM

ai uitat sa scrii adresa de mail,si o alta chestiune ar fi ca si nava la care lucrezi era tot de razboi.
nu incerca sa ii spui unui om ca este idiot,ca sigur iti v-a demonstra ca ai avut dreptate
0

#19 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 08 November 2009 - 11:09 AM

Slavit sa fie Domnul! Astazi 8 nov. se sarbatoreste Mihail si Gavril, eu Mihai imi sarbatoresc ziua, si va urez un CALDUROS LA MULTI ANI tuturor care va numiti asa!
Din ebraica Mihail inseamna = "Cine este ca Dumnezeu?", iar Gavril = "barbat-Dumnezeu" (Gavril sugereaza ca nasterea Domnului Isus va fi de parte barbateasca)
De asemenea Arhanghelul Mihail a fost cel ce a batut balaurul (diavolul) si la aruncat de sus.
Va iubesc dragilor si la multi ani, caci purtati nume mari!
Doresc tuturor sa se ridice mai sus de numele ce il poarta cu ajutorul Domnului, caci toti cei ce se nasc din nou sunt fii si fiice de Dumnezeu. Ingerii sunt o nimica toata pe langa noi oameni buni! Bucurativa de aceasta indentitate, dupa cum ii place si Domnului.

0

#20 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 22 January 2010 - 01:10 PM

La multi ani tuturor! Va doresc un an cat mai fericit si plin de intamplari fericite! Chiar daca si acest an veti fi furati, nedreptatiti si multe altele voi sa nu puneti la inima si sa faceti din grupul oamenilor buni! Intr-o lume intunecata fi-ti lumini.

Acum ca urarea a fost facuta, am sa incerc sa insir in cateva cuvinte ce mai e nou.
Asa cum era de asteptat "lenea" ma lovit si pe mine, nimic neobisnuit pana aici doar ca eu am fost mai slab si nu m-am impotrivit asa tare, drept urmare a pus sptapanire pe mine. O intamplare fericita si neprevazuta mi-a facuto Puitzu, care putin dupa ziua de Craciun ma sunat sa imi spuna ca vrea sa ne intalnim, zis si facut. Surpriza a fost ca nu a venit cu mana goala, mi-a dat 2 DVD-uri cu planuri si o mana de baghete, aha baghete! Asa ca din punctul acesta am deviat viitorul corabioarei. Planul initial era sa o acoper cu carton si sa o dau cu chit ca apoi sa o slefuiesc si sa o vopsesc, dar acum cu aceasta mana de baghete am decis sa o "imbrac" . De asemnea am schimbat aracetul pe un alt adeziv " Moment pentru Lemn " , initial am crezut ca am luat o decizie buna, caci citind pe eticheta am aflat ca e nevoie de numai 30 min sa se intareasca, de asemenea mai aveao o groaza de calitati insirate, Doar ca la sfarsit scria cam asa : " A nu se folosi la barci " . Initial am crezut ca nu vad bine si am mai citit odata, dupa multe ganduri fulgeratoare l-am achizitionat la un pret de 3 ori mai mare decat cel al aracetului. Partea prosta a fost ca acest adeziv se lipeste DOAR pe lemn poros! deci atentie ca nu se lipeste pe lemn finiast pana aproape de luciu, nu se lipeste pe plastic si Nici pe chit. Partea buna e ca transparent. Dupa multa bataie de cap si dupa ce am invelit aproape jumate de corabie, am observat ca se dezlipea " momentu " , asa ca am bordat o noua varianta: am facut gauri pe carena de chit astfel incat cand pun adezivul sa nu se prinda numa la suprafata exterioara, ba chiar sa cuprinda si interiorul, astfel sa format un fel de "nit" care a prins foarte bine baghetele. Oricum, de tinut minte: Niciodata sa nu mai invelesc cu carton + chit si apoi baghetele, pentru ca e foarte dificil sa faci baghetele sa se muleze de carena si sa si ramana.
Dupa o munca de aprox. 3 saptamani a iesit ce se vede. Nu arata prea promitator dar cum ziceam " Un lucru bun e 99% transpiratie si numai 1% inspiratie " .
Toate probleme intalnite la aceasta vor fi ocolite mai tarziua la eventualele noi proiecte.


Imi cer scuze ca scriu foarte mult, si ca nu e un forum de literatura, ci unu mai mult tehnic, dar eu incerc sa nu iau foarte in serios treaba asta astfel incat sa nu ma atasez foarte tare, ci mai mult sa confectionez si sa ramana o amintire placuta.
De asemenea as dori de acum in colo sa las cate un verset biblic la fiecare poza ca sa nu uit cine ma ajutat pana acum.

O zi buna tuturor!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PIC_0001.JPG

0

#21 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 22 January 2010 - 02:26 PM

Iata.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2PIC_0002.jpg

0

#22 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 22 January 2010 - 02:33 PM

Spatele, in parte caci nu e gata.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2PIC_0003.jpg

0

#23 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 22 January 2010 - 03:22 PM

Intre timp, am primit ceva lut de modelaj de la surioara mea. Si 10 min mi-am bagat degetele prin el, nu am mai incercat niciodata dar iata ce a iesit.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PIC_0014.JPG
  • Imagine atasata: PIC_0012.JPG
  • Imagine atasata: PIC_0011.JPG

Aceasta postare a fost editata de claudiuu: 22 January 2010 - 03:22 PM

0

#24 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 22 January 2010 - 05:21 PM

mai maresc un pic paranteza, navigator te rog din toata inima sa nu te superi pe mine, stiu ca incalc reguli facand offtopic, dar vroiam sa apara si astea aici.
am mai bagat o scobitoare prin acest lut si si-a modificat putin forma, nu am nici o idee ce voi face cand ating capul acesta, mainile pur si simplu ii da contur, eu is gura casca acuma.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PIC_0015.JPG
  • Imagine atasata: PIC_0016.JPG
  • Imagine atasata: PIC_0017.JPG

0

#25 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 23 January 2010 - 02:33 PM

am bagat smirghelu` in ea.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PIC_0018.JPG
  • Imagine atasata: PIC_0019.JPG

0

#26 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 23 January 2010 - 02:34 PM

incet, incet incepe sa arate a barca de pescuit :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PIC_0020.JPG
  • Imagine atasata: PIC_0021.JPG
  • Imagine atasata: PIC_0022.JPG

0

#27 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 23 January 2010 - 02:35 PM

am vazut eu pe undeva ca "santurile" dintre baghete se trateaza cu adeziv si rumegus.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PIC_0004.JPG
  • Imagine atasata: PIC_0005.JPG

0

#28 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 23 January 2010 - 02:36 PM

Punte am sa o rad toata, ca am vazut la un alt topic ceva care a iesit frumos. am sa incerc sa reproduc in parte cat pot si ma pricep

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PIC_0006.JPG

0

#29 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 23 January 2010 - 04:40 PM

Am ras si puntea, si dintr-o miscare mai brusca am dat jos si contructia din spate, dar nu`i nimic se poate pune alta mai frumoasa in loc.
Acum puntea nu arata rau, ba chiar ma gandeam sa o las asa, singura problema e "botul" navei, ca nu stiu cum se numeste. e plin de chit.
Sa eplic un pic: eu cred ca planurile navei erau pentru o coala A0 nu pentru una A4 cum am printato eu, drept urmare unele piese sunt foarte foarte greu de facut datorita dimensiunilor, asa ca nu le-am mai facut deloc, dar cand am decupat placajul pentru punte l-am facut normal dupa plan si nu sa mai potrivit cu scheletul navei. Asa ca au ramas niste spatii goale prin unele locuri, unde am bagat chit fara nici o remuscare.
Acuma eu nu stiu cum sa continuii, sa folosesc din ce baghete mai am pentru a acoperi puntea sau sa o las asa si in locurile cu chit sa fac ceva constructii?
Va rog sa ma scuzati, dar nu posed cunostinte prea tehnice in domeniul maritim, dar sunt dispus sa invat.

Va rog frumos indrumati-ma in vreun fel.

Iata cum arata aceasta punte si materia prima care o mai detin.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PIC_0001.JPG
  • Imagine atasata: PIC_0002.JPG
  • Imagine atasata: PIC_0003.JPG

0

#30 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 23 January 2010 - 04:41 PM

inca ceva, lungimea navei e putin peste 30 cm :rolleyes:
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro