Modelism - RHC Forum: USS Costitution - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

USS Costitution A doua incercare in navo... ca imi place

#31 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 23 January 2010 - 10:54 PM

cat am asteptat un raspuns, mi-am mai varat degetele in lutul acela, iata ce a mai iesit.
Acum ca ziua e aprope pe terminate nu prea mai am ce face. luni probabil am sa mai umblu un pic pe la barca, numa ca incep sa cred din ce in ce mai mult ca navomodelismul nu e pentru mine.
O zi buna tuturor, si pana data viitoare sanatate si toate cele bune.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PIC_0001.JPG
  • Imagine atasata: PIC_0002.JPG
  • Imagine atasata: PIC_0003.JPG
  • Imagine atasata: PIC_0004.JPG

0

#32 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 24 January 2010 - 09:27 PM

ram, pam, pam si trum, bum, bum
Noe construieste acum.


Se adauga la jurnal:
-schimbat punte
-stricat "caroseria" in partea dorsala chiar langa carma, dar se rezolva.

poze maine, sanatate si dragoste tuturor.
0

#33 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 25 January 2010 - 11:17 AM

O noua zi, un nou inceput.
Pozele nu sunt din cele mai clare, dar mai multe detalii vor putea fi vazute in cele ce vor urma.
0

#34 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 25 January 2010 - 11:20 AM

Ma scuzati sunt pozele un pic cam mari si a trebuit sa schimb tactica cu uploadu.
http://www.imagehost.ro/pict/251120014b5d62415e847.jpg

Aceasta postare a fost editata de claudiuu: 25 January 2010 - 11:20 AM

0

#35 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 25 January 2010 - 11:24 AM

Pentru ca acestea au fost singurle mele baghete, m-am descurcat cu ele. Asadar am depasit "un pic" marimile asaziselor scaduri de pe punte. Pe viitor o sa incerc sa respesct cat mai mult din plan si sa lucrez cat mai fin.
Atat pe moment, ne vedem mai tarziu.



http://www.imagehost.ro/pict/251122034b5d62bb91e33.jpg

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.imagehost.ro/pict/251122224b5d62cedd8d4.jpg

Aceasta postare a fost editata de claudiuu: 25 January 2010 - 11:25 AM

0

#36 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 25 January 2010 - 05:40 PM

Buna seara, drag cititorule

Afara sunt aproape -20 grade C, asa ca lucrul la barcuta continua.
A fost confectionata prima barcuta, nu este o capodopera, dar cu siguranta va salva vietile marinarilor in caz de nevoie :rolleyes:
Acum eu nu stiu ce sa mai scriu, nimeni nu intreaba nimic, nimeni nu zice nimic, dar unii macar se uita la poze, asa ca vizionare placuta!
PS: cele doua poze in care apare barcuta pe corabie imi plac mult, mai ca imi vine sa le pun de wallpaper.
http://www.imagehost.ro/pict/251738464b5dbb06aa8ee.jpg
http://www.imagehost.ro/pict/251739504b5dbb468271e.jpg
http://www.imagehost.ro/pict/251740064b5dbb5623f18.jpg
0

#37 Useril este offline   KIT 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 12-November 06

Postat 26 January 2010 - 12:57 AM

cu tot respectul, dar filele de punte sunt mult prea late. nu arata deloc bine. cel putin asta e parerea mea.
0

#38 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 26 January 2010 - 01:07 AM

Multumesc KIT pentru comunicare ! si pentru parere.
E adevarat ca arata aiurea, dar intre puntea din placaj de mesteacan si baghete astea, care erau si singurele pe care le detin, am ales baghete.
Mi sa facut o oferta sa dau ceva contra unui circular de modelism, acum ma gandesc daca ar merita achizitionat.
Dar cu siguranta ca la urmatorul proiect, voi avea o gama mai diversa de materiale. Asta daca o sa dau de cineva sa imi imprumute un plan pe coli mari.
Dar mai e pana atunci.
0

#39 Useril este offline   KIT 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 12-November 06

Postat 28 January 2010 - 12:02 PM

ajutor vei capata doar daca ceri. la fel cum si eu am beneficiat de el atunci cand am intrat pe acest forum, sau pe altele.
circularul merita achizitionat fara probleme. eu am cumparat un aparat care pe timpul lui Ceausescu se gasea la cercurile de modelism si caruia ii zicea "maini indemanatice" pentru ca facea cam de toate. am apelat la cineva si mi l-a transformat intr-un circular adevarat la jumatate din pretul cu care gasesti pe piata unul de firma. si merge la fel de bine, daca nu chiar mai bine.
0

#40 Useril este offline   Puiutzu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 316
  • Inregistrat: 26-May 03

Postat 02 February 2010 - 09:02 AM

Saluti Claudiu.
Parerea mea este ca daca vrei sa continui sa faci corabii un circular micut este un ajutor inestimabil. Dar..asa cum ti-am mai spus..nu mai incerca sa faci machete de 30 cm pur si simplu sunt prea mici si nu poti lucra pe ele . De aici pana la dezamagire nu e decat un pas.Micro machetele sunt ca si desert.lasa-le mai incolo .
Mareste pana la 60-90 cm ..si incearca sa te gandesti inainte la toate nazbatiile cum anume le vei face ,adesea ingineriile aparute pe traseu se rezolva cu multa chinuiala si rezultate nu grozave. Si ai in vedere ca la o corabie ce ai lipit prost tot prost se vede , chitul si vopseaua nu mai vin sa acopere greselile.
Deci...daca poti ia-ti un circular mic merita! Eu ti-as recomanda unu de la proxxon . e cam scumpisor dar isi face datoria.
Noroc Bun

Pt Kit..baghetele au fost facute pt a fi folosite la o macheta 1:96 nu pt macheta de 30 cm de aceea sunt prea late
Toate bune

Aceasta postare a fost editata de Puiutzu: 02 February 2010 - 09:06 AM

There are more planes in the ocean than submarines in the sky
0

#41 Useril este offline   claudiuu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 16-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 07 February 2010 - 09:35 PM

Buna seara dragi prieteni,

Multumesc frumos de atentie, caci ma inveselit putin in ce priveste modelismul.
Eu la corabia nu am mai lucrat in ultima vreme, caci am avut ceva mult mai important in viata ce capta toata atentia mea. Dar cu ajutorul lui Dumnezeu am sa o termin.
Ceva nou ar fi, ca si fratele meu, mult mai mic in varsta, a pus mana pe traforaj si a inceput lucrul la prima lui barcuta. Nu este ceva foarte maret, dar important e ca isi doreste, ceea ce construieste e o salupa mica de cam 25 cm lungime.

Nu am reusit sa contactez persoana ce trebuia sa dea acel circular, dar sper ca pana la urma voi rezolva treaba asta, circularul trebuia sa fie un proxxon.
Intre timp, tatalui meu ia placut foarte mult acea mica figurina din lut, si a decis sa imi faca cadou un set de daltite pentru sculptura, ele sunt frumoase, acum si ascutite, am si butuci mici din nuc ca material prim, acum sa vad daca scapara ceva din mine.

Intre timp, sfatuit de un prieten, pe messenger, el fiind mai invarsta si cu mai multa experienta in acest domeniu, de altfel ca si Puiutzu, am decis sa ma gandesc la o viitoare nava, si de data aceasta ceva mai mare. Sfatul a venit prima oara de la Puiutzu si apoi de la acest prieten de aceea am inceput sa caut ceva planuri.
Avand din nou de la Puiutzu, 2 DVD-uri cu planuri de machete, am inceput sa le rasfoiesc planurile pana gasesc ceva placut. Si m-am oprit in dreptul corabiei HMS Bounty. Este o corabie cu o punte libera, spatioasa mi se pare mie, are un bot aprope rotund, putine tunuri, si cu niste forme mult mai frumoase, mie imi plac foarte mult liniile impletite frumos iar aceasta nava detine cateva. Dupa o examinare a planurilor de aprope 2 zile, am constat ca sunt cam sarace in detalii, iar un incepator ca mine ar fi trebuit sa improvizeze cam mult, ceea ce nu e bine.
Asa ca am cautat in continuare prin planuri dupa o nava placuta dar cu mai multe detalii, si am si gasit. Corabia se numeste Royal Caroline, este mult mai diferita de ceea ce ofera Bounty, dar ce mi-a placut la ea, este faptul ca puntea este impartita in mai multe compatimente, iar asa zisele " cabine " cu usi si geamuri nu sunt in spatele navei, asa cum des se intalneste, ci sunt la mijloc, partea asta mi-a facut cu ochiul si mi-a placut.
Despre planuri. Planurile contin cam 13 coli, incepand de planul cu coaste, inclusiv al chilei si toate piesele de pe bord, pana la partea in care arata cum se fac nodurile la "sfori". Inca un plus (+) pentru ca multe lucruri nu le stiam. Detine planuri pentru barcile de salvare inclusiv, iar notatiile sunt simplu de citit. De asemenea nava contine cateva sculpturi care incojoara nava pe toata lungimea balustradei, si mai are cate una asezata in mod placut in anumite locuri.
Singura problema ar fi imposibilitatea de a le printa, deoarece planurile trebuie scos pe coli de format mai mare, iar la mine in oras ar trebui sa platesc peste 150 ron doar pentru planuri, este o suma mare, iar eu pana se termina frigul raman tot somer pentru ca lucrez in constructii. Placaj am, baghete mai am, scule am, lipici am, vointa este.
KIT mi-a sugerat sa apelez la ajutor, asa ca fac apel la aceasta comunitate, daca cineva lucreza la un xerox sau are pe cineva in familie care lucreaza la un xerox, si are posibilitatea sa scoata macar planurile vitale ale unei nave, poate doreste sa intinda o mana de ajutor. Bugetul meu imi permite sa printez doar pe coli A3 cel mult, ceea ce inseamna din nou o nava de 30 cm. Doresc sa adaug, ca tot ce lucrez va fi donat, ca sa inveseleasca o inima, in caz de lucrarea va arata mai bine, se va vinde si dona suma obtinuta in intregime. Asa ca nimic nu se opreste la mine deca planurile si bucuria de a face ceva.

O zi buna tuturor, imediat ce se va mai completa ceva la USS Constitution, se va up-data si topicul.
Sa fiti fericiti si sa iubiti.
0

#42 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 15-May 04
  • Gender:Male
  • Interests:shipmodels

Postat 08 February 2010 - 07:42 PM

ca o sugestie
deschide poza in paint ,la page setup iti alegi o varianta ca marime si olistezi la ce dimensiune vrei iti va iesi la imprimanta a 4 mai multe pagini decupezi lipesti c a la puzle si gata problema xeroxului
si apropo daca te duci la mixera pe strada balcescu la parterul blocului albatros este cinci lei coala a 0 te poti duce cu plansele sau cu ele in format electronic 13 x 5 + 65 roni

Aceasta postare a fost editata de victordegalati: 08 February 2010 - 07:48 PM

0

#43 Useril este offline   KIT 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 12-November 06

Postat 09 February 2010 - 10:37 PM

recunosc sincer ca nici nu m-am uitat la scara. dar chiar si asa, mi se par mult prea late.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro