Modelism - RHC Forum: Litoral - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Litoral

#1 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 23 June 2004 - 07:33 AM

tot suntem la locatii
a zburat cineva aeromodele pe litoral??
daca da unde?
pe plaja se poate seara?sau e briza prea puternica pt electrice?sau intra nisip la motor si se arde iar? :D
mai am un pic si plec in conced si tare as lua avionul cu mine... :)
flying is my life...
0

#2 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 23 June 2004 - 10:54 AM

o sa incerc sa ma duc la fosta uniate de elicoptere de la tuzla.
o sa va spun ce am facut si ce mai gasesc pe akolo.
flying is my life...
0

#3 Useril este offline   Tomcat 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 23 June 2004 - 11:28 AM

Eu zbor pe undeva pre la iesirea din Ovidiu.E un camp care are cultura de grau. Excelent pentru electrice(dar e prea inalt pt.termice).Permite "aterizari" foarte dure.Ca reper:este o bila mare de tot de radar.(nu bruiaj!!!am zburat fara probleme de fiecare data).
La Tuzla ai grija ca zboara cei de la partea civila si sa nu ai probleme cu ei.Noi de la cercul de aero din CT am fost de vreo doua ori dar am avut totul programat pt. zile in care nu zburau.Si mai sunt si platformele de beton pt. rulaj la elicoptere in partea militara in care a facut cineva praf un model(nose dive to mother erath).

Aceasta postare a fost editata de Tomcat: 23 June 2004 - 11:31 AM

0

#4 Useril este offline   wabo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 01-April 02

Postat 23 June 2004 - 12:49 PM

La capat de plaja in Mamaia unde este camping am zburat anul trecut cu electrice.
Salutare
Walter Born
0

#5 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 23 June 2004 - 03:38 PM

N-AM zburat fiindca pe-atunci nu stiam ce si cum e cu zborul la panta dar cu siguranta acum as incerca in doua locuri:

1. Pe faleza de la Plaja Modern in Constanta ( atentie la boschetii inalti ! )
2. Eforie Sud pe faleza deasupra strandului

Imi pare rau dar alte zone cu mal inalt nu cunosc...poposeam preponderent in zone de plaja cu nisip intins unde zburam cu zmeul toata ziua...
0

#6 Useril este offline   Tomcat 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 23 June 2004 - 04:51 PM

partea rea la faleza la Modern e ca atragi juma' de oras.Chestie nedorita(cel putin de mine)
0

#7 Useril este offline   Tomcat 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 05 July 2004 - 10:50 PM

Daca treceti prin CT sa imi dati si mie un semnal pe MI ca vreau si eu sa mai vb si cu alti modelisti(in carne si oase, nu in forma DE 0 SI 1)
0

#8 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 06 July 2004 - 12:09 PM

eu o sa trec prin constanta sambata si stau fo 10 zile pe litoral
da din pacate n-am net deci nu pot sa-ti dau mi.
poate daca lasi mobilu sa ne vedem la o bere :D
flying is my life...
0

#9 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2004 - 09:27 AM

La faleza se poate zbura la Costinesti, atat in Nord, la epava cat si in Sud, linga hotel Forum si mai in sud la Golful Francez, pe unde se aduna yoghinii si unde zboara parapantistii.

Faleza mai e si la Eforie Nord si chiar si la Vama Veche.

Silviu, ia oricum si Paiparul cu tine, ca nu-ti ia loc mult. Ai grija, daca e umezeala, nu-l pune la treba si lasa-l in ambalajul lui, sa nu oxideze partile metalice. In rest, no problem, nu-ti tre cine stie ce loc...
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#10 Useril este offline   Ady13 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 27-January 04

Postat 16 January 2005 - 09:06 PM

Imi pare rau ca am vazut tarziu acest subiect. Eu sunt din CT si am cautat mult un loc de bun de zbor, dar pana la urma am gasit.
La iesire din Ovidiu vreo 2-3 Km pe malul canalului e o pajiste imensa cu iarba rara si f. scurta tot timpul anului. Drumul e asfaltat si masini circula aproximativ una la 10 min. O singura problema ar fi si anume vara cand e f. cald, nu exista nici un copac unde sa stai la umbra.


Oricum pana se face timpul bun de zbor ne mai auzim.
Orice om are.... un dram de nebunie!
0

#11 Useril este offline   alouette 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 31-October 04

Postat 25 January 2005 - 11:34 PM

daca ajungeti pe litoral si doriti un zbor fara probleme la tuzla ma puteti contacta . zborul pe acest aerodrom presupune insa disciplina, nu cred insa ca acesta ar fi un impediment pentru aeromdelisti , nu ?
0

#12 Useril este offline   controloru 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 23-April 05

  Postat 24 April 2005 - 11:08 AM

Se poate rezolva.Aerodromul(civil)apartine soc Regional Air Services patronul este un tip de treaba.Telefonati la 0241694402 in prealabil, singura conditie este disciplina si colaborarea cu organul TWR.Vara este deschis pentru zboruri de agrement(doritorii pot face oricand o tura,in functie de buzunarul fiecaruia).Anul trecut am avut Cessna-172 Anul asta incercam sa o facem pe "mana noastra "cu o Wilga si un AN 2 in varianta pasageri.Oricum printre picaturi va putem face loc si voua.Aerodromul ofera conditii absolut civilizate(vara avem deschis chiar si un bar garnisit cu tot ce trebuie)este usor accesibil din soseaua Constanta-Mangalia(la aproximativ500m de iesirea din Tuzla se face o deviatie la reapta)si este marcat corespunzator.Mai multe informatii gasiti la www.regional-air.ro

controloru'
0

#13 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2005 - 07:22 AM

controloru, la 24 Apr 2005, 11:08, a spus:

Se poate rezolva.Aerodromul(civil)apartine soc Regional Air Services patronul este un tip de treaba.Telefonati la 0241694402 in prealabil, singura conditie este disciplina si colaborarea cu organul TWR.Vara este deschis pentru zboruri de agrement(doritorii pot face oricand o tura,in functie de buzunarul fiecaruia).Anul trecut am avut Cessna-172 Anul asta incercam sa o facem pe "mana noastra "cu o Wilga si un AN 2 in varianta pasageri.Oricum printre picaturi va putem face loc si voua.Aerodromul ofera conditii absolut civilizate(vara avem deschis chiar si un bar garnisit cu tot ce trebuie)este usor accesibil din soseaua Constanta-Mangalia(la aproximativ500m de iesirea din Tuzla se face o deviatie la reapta)si este marcat corespunzator.Mai multe informatii gasiti la www.regional-air.ro

controloru'

Salut Controloare, bun venit!
Si asa e, baietii de la Tuzla sunt de gashca.
Salutari lui Adi Vasilache et. Comp!
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#14 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2005 - 09:14 AM

lucrurile nu sunt clare si lumea poate nu are timp sa caute o panta la care se poate ajunge si cu masina si la care sa nu se stranga juma de oras; pe de alta parte, pentru vreo aterizare (nedorita)pe plaja, merita cautat un loc unde aceasta se poate face fara probleme;
asteptam detalii de la cunoscatori.
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#15 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 16 May 2005 - 09:19 AM

In centrul Constantei se afla plaja "Modern" (si mai salbateca, spre carciuma "Zorile"...intreaba localnicii...), cu faleza si panta, plaja...o gramada de spatiu la dispozitie! Acces si cu transport in comun si cu autoturism.
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#16 Useril este offline   Ady13 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 27-January 04

Postat 18 May 2005 - 08:28 PM

Marinaru, la 16 May 2005, 09:19, a spus:

In centrul Constantei se afla plaja "Modern" (si mai salbateca, spre carciuma "Zorile"...intreaba localnicii...), cu faleza si panta, plaja...o gramada de spatiu la dispozitie! Acces si cu transport in comun si cu autoturism.

Intr-adevar Marinare ai perfecta dreptate. Este un loc bun de zbor pt. slowflyere si planoare. Dar ce te faci - dupa cum spunea BogdanStancu - cand se aduna juma de oras langa tine?
Locul meu preferat de zbor ramane - dupa cum am descris - aici.
Orice om are.... un dram de nebunie!
0

#17 Useril este offline   mobi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 27-May 04

Postat 18 May 2005 - 08:33 PM

Eu am vazut la 2 mai o sosea care duce la plaja, face o cotitura la un moment dat, loc este foarte mult pentru pista, pe de o parte e marea, iar pe cealalta parte e un camp!. La intrarea in 2 mai faceti prima la stanga!
o sa incerc vara asta sa zbor acolo.
0

#18 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 19 May 2005 - 08:03 AM

La Costinesti sus pe faleza in dreptul epavei se pot da cu aero linistitzi incepatorii k mine... Am vazut anul trecut culturi de grau sau orz nu mai stiu (ca nu le am cu etno'), deci nu mai trebuie sa-ti bati asa mult capul cu aterizarile....
...audaces fortuna iuvat...
0

#19 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 19 May 2005 - 07:58 PM

Silfax, la 19 May 2005, 08:03, a spus:

deci nu mai trebuie sa-ti bati asa mult capul cu aterizarile....

ofcors,pentru ca alea cu care te dai o ia vantu si o duce departe .......si te uiti luuung.....
mai ales acolo sus pe faleza.
flying is my life...
0

#20 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2005 - 01:09 PM

@Silviu
Baaaaai! Lasa bascalia, ca te tund si te bag la arest!

am fost miercuri la Costinesti si m-am dat la panta (faleza), la sud de hotel Forum, cam pe unde se bea pipi de guru.
Se intra prin sat si se cauta intrarea masinilor in tabara studenteasca (se mai cheama asa?); o luati prin dreapta intrarii, e un drum asfaltat+mac adam (paralel cu linia ferata), care se paraseste imediat spre stanga, mergeti pe langa gardul taberei pana langa faleza, de unde spre dreapta, paralel cu aceasta, e drum de pamant, dar de calitate rezonabila, se ajunge la faleza. se poate parca usor masina. locatia aleasa de mine e pe la jumatatea distantei intre hotel si o manastire, undeva in dreptul unei unitati milita(u)re cu niste radare; banuiesc ca nu si-au platit curentul pe luna asta, ca nu se misca nimic si nici nu am avut parte de vreu fel de bruiaj, in afara pescarusilor care mi-au insotit planorul.
locul are si avantajul ca e o viroaga prin care -la o adica- se poate cobori pe plaja. dezavantajul (ele): nu se pot zbura termice, doar planoare aruncate din mana, ceva buruieni (in crestere)pe campul din apropiere.

Aceasta postare a fost editata de BogdanStancu: 01 July 2005 - 04:53 PM

Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#21 Useril este offline   andreyus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 19-June 05

Postat 30 June 2005 - 02:08 PM

In Olimp sau prin apropiere e vre un camp de zbor pt. electric ???
Las-o ba ca merge asa !
0

#22 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 30 June 2005 - 03:22 PM

andreyus, la 30 Jun 2005, 14:08, a spus:

In Olimp sau prin apropiere e vre un camp de zbor pt. electric ???

Pe drumul care duce Mangalia spre Saturn si Jupiter, cum ai trecut de pod faci dreapta ai CIMP si balarii.
Daca nu necesita folosirea trenului de aterizare e OK!
PS: ia-ti un buzzer si pune-l pe model ca riscul de a-l pierde e mare! :)
0

#23 Useril este offline   andreyus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 19-June 05

Postat 30 June 2005 - 09:09 PM

Ok! meci mult
Las-o ba ca merge asa !
0

#24 Useril este offline   sacea 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 24-January 04

Postat 25 July 2005 - 03:20 PM

e cineva in costinesti intre 1-8 august sa zburam impreuna?
0

#25 Useril este offline   avy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 246
  • Inregistrat: 22-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto Moto Aero

Postat 22 July 2008 - 10:04 PM

Am fost pe litoral in aceasta luna si am zburat cu succes in 3 locuri cu un EasyStar in jurul Neptunului si anume:
La restaurantul Popasul pescarilor lunga fosta tabara 23 August ,un loc superb, aproape gol dar nu se poate ajunge cu masina pe plaja decit pe un drum cam complicat deoarece la tabara trebuie traversata calea ferata, imposibil cu masina.
In Olimp Resort in spatele hotelului Crisana, se poate ajunge cu masina pe plaja si e putina lume. Se poate zbura la termica, locul de aterizare permite si rulaj, iar fetele se pot bronza linistite iar apa ffffff limpede(la 2m adincime se vede fundul cu destul de multi pesti) dar cu fundul cam stincos. Aici am zburat cel mai mult, cel mai lung zbor a fost de 35 min. cu un pak de 9,6 ; 1000mAh
Loc de seara: plaja dintre Saturn si Venus. Trebuie sa fie mai pe seara ca sa puteti intra cu masina caci nu e voie, se poate face plaja si zbura in voie, se poate rula la sol dar nu recomand termice( nici in zonele prcizate mai sus). Sa nu fiti mirati cind veti vedea masinile oprte si oameni aliniati facind poze dar efectul de parc e foarte puernic !
NU va faceti griji la pescarusi , sint de gasca si vor veni si ei sa va insoteasca.

http://wikimapia.org/#lat=43.8903156&lon=2...=14&l=0&m=a&v=2

Aceasta postare a fost editata de avy: 22 July 2008 - 10:05 PM

0

#26 Useril este offline   Abburo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 02-June 07

Postat 23 July 2008 - 09:22 AM

Sa inteleg ca intre Saturn si Venus s-ar putea zbura si ziua? Nu e aglomerata plaja?
Nu de alta dar ajung la Saturn in August.. :D
URGENT !!! schimb Caiet A4 cu Audi acelashi model….rog seriozitate!!!
0

#27 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 23 July 2008 - 12:59 PM

Plaja dintre Saturn si Venus nu e aglomerata. Sunt terenuri de beach-bal.... da-i loc destul de destrabalare. Eu voi fiu pe plaja din 30.07 dar fara aeromodel.
0

#28 Useril este offline   melsoft 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 16-April 05
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

  Postat 24 July 2008 - 09:33 AM

Se poate zbura intre Saturn si Venus si in timpul zilei, dar aveti grija la curiosi, ca vin de pe plaja si mai ales la aterizare sa nu 'pescuiti' pe cineva. Mai sunt multe zmee pe cer si trebuie grija la zbor k io am luat o ata cu aripa, dar am avut noroc sa nu se duca in mare! Pentru siguranta eu zbor numai seara pe plaja, pt ca e mai putina lume si nu vreau neplaceri. Imi place mai ales plaja din 2 mai, cu toate ca e mai ingusta, dar e mai putin populata: http://www.vimeo.com/1392895
http://www.mangalia.ro/files/marius/poze/IMG_0005m.jpg

Aceasta postare a fost editata de melsoft: 24 July 2008 - 09:43 AM

0

#29 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 29 July 2008 - 10:25 AM

in 16 august sunt si eu pe litoral am vorbit cu cineva de pe forum si voi zbura in mangalia...
daca mai e cineva pe acolo sa dea un mi..............
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#30 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 06 August 2008 - 07:49 PM

SALUT,
Eu m-am dat cu EZ -ul la iesires din Eforie sud, spre Tuzla pe faleza. Super, loc liber, termca cat incape , nu te doare capul. Exista un drum de pamant pe care se poate ateriza shi decola foarte bine (pentru cei motorizati mai serios).
La Techirghiol, este deasemenea un loc minunat de zbor (la 300 m de baza de tratament) cu deschidere spre lac shi un drum de pamant unde se poate ateriza.
Am facut deasemenea zboruri pe plaja (intre Eforie Nord si Eforie Sud) daca nu prinzi modelul in mana la aterizare, sufli la nisipul care intra in motor de te ia drk. ...nu recomand, chiar daca se zboara minunat la malul marii.....
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro