Modelism - RHC Forum: Combustibili alternativi - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Combustibili alternativi Ce mai incearca altii !!!

#1 Useril este offline   NSC 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 10-April 04

Postat 29 September 2009 - 09:12 PM

Ce spuneti despre "Alice" ?

http://www.spacenews.com/military/air-forc...ocket-fuel.html
0

#2 Useril este offline   NSC 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 10-April 04

Postat 29 September 2009 - 09:28 PM

Si ceva de pe la noi !

http://www.arcaspace.ro/ro/ele.htm
0

#3 Useril este offline   NSC 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 10-April 04

Postat 30 September 2009 - 04:43 PM

Asta chiar cred ca nu merge !

http://www.ghostnasa...saltrocket.html

Am gasit un filmulet interesant despre Alice ! merita vazut !

http://www.youtube.c...h?v=-b7siH1Ausc
0

#4 Useril este offline   IMG 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 20-December 07

Postat 04 October 2009 - 02:16 PM

:) Interesant dar pilitura de aluminiu e cam greu de gasit (daca se gaseste) de cumparat. :blink:
0

#5 Useril este offline   NSC 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 10-April 04

Postat 04 October 2009 - 04:14 PM

Asta nu cred ca ar fi o problema majora ( nu am cautat inca ), problema cred ca este cum o faci foarte fina ?

Dar alte variante de combustibili ? Nimic ?
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 04 October 2009 - 04:41 PM

Nu o faci foarte fina, o cumperi gata facuta.
Daca prelucrezi acasa din aluminiu, obtii pulbere gata oxidata, proape inutilizabila. Daca-i granulatie mare nu-i ce trebuie si daca-i fina e gata oxidata.
Firmele care produc beton celular autoclavizat (BCA) folosesc asa ceva. Unele incearca sa-l inlocuiasca din compozitie. E greu sa cumperi butoiul intreg, dar asa vine livrat, la butoi metalic. Cine intelege ce zic, pricepe ce are de facut...
A cam disparut din comert acel aluminiu pulbere, la plic de 5 g, ca era o solutie acceptabila. A ramas in comert doar varianta cu pulberea gata amestecata in lac. Extrasa de acolo nu e ce trebuie.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 04 October 2009 - 05:03 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#7 Useril este offline   Adierea 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 16-November 08

Postat 04 October 2009 - 11:31 PM

Nam reusit sa vad tot filmu dar la inceput arata cum macinau aluminiu ,si parca se vedea si ceva care incalzea aluminiul care era pus la macinat ,iar aluminiul macinat care lau aratat in recipient nu parea sa fie numai aluminiu ci parca era amestecat cu vasilina sau alceva .
Aluminiul in atmosfera se acopera cu o pelicula de oxid ,indiferent de cine il macina .
Aluminiu nealiat cu alte elemente ,cel mai pur se gaseste la conductoarele electrice ,cabluri .
Aluminiu incalzit pana aproape de topire devine casant ,se farama .
Nam inteles din film ,aluminiul era presat in niste tuburi ,si dupa cum incepea sa scoata scantei ,era incalzit sau ce .
Masina de macinat parea cam de genul celei pentru cafea ,binenteles ca cutitu difera etc.
Aluminiu macinat se gaseste la chimice sub denumirea de bronz praf ,dar acela e cam de granulatie mai mare decat aratau in film .
0

#8 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 October 2009 - 12:17 AM

Vezi postareaAdierea, la Oct 5 2009, 12:31 AM, a spus:

iar aluminiul macinat care lau aratat in recipient nu parea sa fie numai aluminiu ci parca era amestecat cu vasilina sau alceva
...
Aluminiu macinat se gaseste la chimice sub denumirea de bronz praf ,dar acela e cam de granulatie mai mare decat aratau in film .

N-am vazut film deloc, dar ai dreptate. N-am zis pana acum ca n-a intrebat nimeni. Pana si pulberea de aluminiu cea mai fina e acoperita cu un strat protector. Eu stiu ca se acopera cu stearina, dar e ceva neoficial. Posibil ca se poate afla exact de la un producator sau dealer.

Daca gasesti plicuri cu pulbere de aluminiu, pune mana pe ele ca alta sursa nu mai ai! Buna si asa, arde perfect. Denumirea de "bronz" e improprie, poate "bronz-aluminiu" dar nici asa nu-i corect. Problema e ca pe plic nu scrie pulbere de aluminiu.

Am auzit ca unii au facut acasa, dar dureaza mult macinarea. Nu stiu alte detalii.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 05 October 2009 - 12:22 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#9 Useril este offline   liviu123 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 15-October 06

Postat 05 October 2009 - 02:15 AM

Salut popor !
Ma bucur ca discutati despre lucruri "serioase", aveam impresia ca tot romanu discuta acum numai politica...
Am avut de a face cu aluminiu si magneziu sub forma de pulbere foarte fina, mult mai fina si curata decat cea numita "bronz". Recipientii in care era pulberea aveau desenati pe ei capul de mort, semnele specifice substantelor inflamabile si o multime de etichete de atentionare, dar nu era nevoie pentru ca se vedea imediat ca trebuie sa fie ceva special si oricum, stiam dinainte despre ce e vorba.
Pulberea fina de Al si mai ales magneziu pur este foarte inflamabila, se poate aprinde la temperatura ambianta, nu se stinge odata aprinsa pentru ca nici nu e timp sa se actioneze. Asta e valabil desigur pentru materiale speciale, la care oxidarea a fost impiedicata si pastrate in recipiente etanse si racite. La laboratoarele de chimie se mai gaseste cate ceva asemanator. Aluminiul se acopera cu strat de oxid in mai putin de o zecime de secunda de la producere asa ca aluminiul folosit pentru motoare de racheta (Space Shuttle SRB) este acoperit imediat cu un strat fin de polimer "la sursa", apoi este trimis spre amestec cu restul substantelor.
Deci atentie ca pulberea fina este periculoasa iar cea mai putin fina (pilitura) poate fi ineficienta. Iarasi atentie ca aluminiul in cristale fine are proprietati piezoelectrice, adica la presare potentialul electric poate provoca scantei.
Ce se vede intr-un film sau articol , despre nanotehnologie, nanopulberi folosite ca si combustibili e o chestie "pe val", de mare viitor, si chiar daca arderea este foarte rapida, aproape de neutilizat deocamdata, se pare ca va avea viitor frumos.
0

#10 Useril este offline   SEPI 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 11-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Fagaras

Postat 27 November 2009 - 11:55 PM

Salutare!
Am folosit bronzul aluminiu pe vremuri (acu vreo 25 de ani) pentru motoare. E un reducator puternic. Il foloseam impreuna cu permanganatul de potasiu pe post de oxidant. Acum parca e intrezis ca substanta ... permanganatul de potasiu face parte din categoria precursorilor din cate am auzit. Am calculat la vremea respectiva o reteta dupa cartea de chimie anorganica. Viteza de ardere era mare. Defapt a fost singurul combustibil cu care am reusit sa ridic un rachetomodel. Cel cu azotat dupa cartea rachetomodelistului nu a mers. Acum daca ma gandesc bine e posibil sa fi folosit azotit de potasiu in loc de azotat iar carbunele nu era de cea mai buna calitate. Ma rog... cu aluminiu am reusit. Cred ca merge si in combinatie cu alti oxidanti.. trebuie calculat si probat. Oricum fata de alti reducatori cred ca are temperatura de ardere mai ridicata.
Oare se mai gaseste in comert?
Succese tuturor!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro