Modelism - RHC Forum: Stie cineva? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Stie cineva?

#1 Useril este offline   mogo 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 21-June 04

  Postat 21 June 2004 - 04:57 AM

Stie cineva cat "bate" o statie FUTABA Attack 2ER sau una Ranger 2N?

Multumesc.
0

#2 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2004 - 09:09 AM

Salut Mogo!

In general tema "raza de actiune" la statille R/C moderne nu mai exista. Raspunsul la intrebarea ta este simplu: cat vezi cu ochii. Asta este valabil in aer. La sol/apa nu stiu sa-ti spun exact dar oricum e destul de mult (poate tot "cat vezi cu ochii")

In calcul trebuie lauata si sensibilitatea si selectivitate receptorului. Perechea emitator (oricare) si un receptor de slaba calitate iti asigura o buna legatura la 200-300 metrri in aer (la distanta asta un model cu anvergura de 1,5 m este miiiic, miiiic....). Cu un receptor de calitate creste distanta asta la 500-600m (acelasi model apare cat un pixel)

Stima si consideratia
Men
0

#3 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 21 June 2004 - 09:14 AM

1,5 km linie dreapta cu aeromodelul la 100 m inaltime
da dupa cum bine a spus si Men nu mai vezi nimik la distantza aia :D
flying is my life...
0

#4 Useril este offline   mogo 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 21-June 04

Postat 24 June 2004 - 05:42 AM

Stati sa inteleg! Aceste dou statii sunt de calitate slaba? ....sau buna? Deci merg la 200-300m sau la 1.5Km?
0

#5 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 24 June 2004 - 08:11 AM

De obicei emitatorul "bate" suficient de mult ca sa nu-ti faci probleme din cauza lui. Raza de actiune a sistemului RC emitator-receptor e influentata cel mai mult de receptor. Receptoarele micro destinate slowfly-erelor sau parkfly-erelor (modele de dimensiuni mici) asigura o legatura sigura pana la 300m.
Sculele mai serioase, pt aeromodele mai mari, merg pana la 1000m si mai mult.
In general producatorul trece la caracteristicile receptorului si raza de actiune la care sa te astepti.

Sincer nu cred ca statiile enumerate de tine merg mai mult de 300m. Daca deja ai statia+receptorul, un rezultat rapid si sigur obtii testand tu insuti raza de actiune a sistemului.
Cum au spus si antevorbitorii, un model cu dimensiunea de 2m la o distanta de 300m se vede ffff mic. Daca ajungi cu modelul la limita razei de actiune a sistemului RC deja esti prea departe.
Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

#6 Useril este offline   mogo 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 21-June 04

Postat 24 June 2004 - 08:58 AM

Multumesc de informatii. Pot opta sa cumpar una din statiile de mai sus. Care o fi mai buna? ....calitate, fiabilitate, servo-uri etc. ..... :)

Aceasta postare a fost editata de mogo: 24 June 2004 - 11:59 PM

0

#7 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 25 June 2004 - 08:23 AM

Dintre cele 2, Atack 2ER pare mai serioasa. Dotarea pare la fel, emitator, receptor, 1-2 servouri, suport pt baterii, cuarturi.
Din punctul meu de vedere nu merita sa bagi banii in asa ceva. Cele 2 canale te vor limita la utilizarea unui model mic si simplu. Daca modelul tau e un automodel sau o barcuta simpla o sa mearga dar asta e tot ce o sa poti comanda vreodata cu o statie de genul asta.
Daca planuiesti sa te implici serios in hobby-ul asta, sfatul meu e sa-ti iei ceva cu MACAR 4 canale, daca nu chiar o statie cu software inclus. O sa constati foarte repede ca o statie cu 2 canale nu o sa-ti ajunga si o sa incepi din nou cautarea unei statii mai bune, mai scumpe, etc. Desi investitia initiala este mai mare in cazul unei statii mai performante, te scuteste de griji si alergatura ulterior. O sa poti alege dintr-o plaja mult mai larga de modele, nu o sa cauti tot timpul ceva pt 2 canale. Bani de un polistiren, un placaj, un motor, o baterie se mai gasesc, dar sa o iei de la capat cu achizitionarea un sistem de telecomanda nou e mai dificil.

Sper sa te fi ajutat macar putin sa-ti faci o idee despre ce si cum, si iti urez bafta sa faci miscarea corecta.
Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

#8 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 25 June 2004 - 10:54 AM

Sebathorus, la 25 Jun 2004, 08:23, a spus:

Daca planuiesti sa te implici serios in hobby-ul asta, sfatul meu e sa-ti iei ceva cu MACAR 4 canale, daca nu chiar o statie cu software inclus.

Uite-asa am ajuns eu sa am 3 statii...dar pana ce nu voi avea muuulte receptoare pentru o singura statie...le mai folosesc pe rand.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro