Modelism - RHC Forum: Un alt tip de bruiaj... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Un alt tip de bruiaj...

#1 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2004 - 09:34 AM

Salutare la toata lumea!
As dori sa va povestesc ceva:
Alaltaieri dupa-amiaza am iesit (unde in alta parte decat) la Clinceni. Vreme frumoasa, cald de innebuneai... Tras vreo 2 zboruri cu termicu'. Totul OK. Apoi un zbor cu electricu'. Iar OK. Intre timp s-au adunat nori si undeva la vreo 3-5 km in directia N a inceput furtuna cu descarcari electrice: tunete, fulgere alea alea...
La al treilea zbor cu termicu, totul OK pana am ramas (din fericire pentru scurt timp) fara comenzi. Modeul este un trainer ´pe care trebuie sa muncesti zdravan ca sa-l angajezi. In acel moment a inceout sa se insurubeze catre Terra intr-un mod uluitor pentru el: repede si fara menajamente. La vreo 7-8 metri am avut din nou control si l-am redresat dar. pentru ca intrasem in panica, i-am "cedat" lui Grig aterizarea. In fine, nu s-a intamplat nimic grav dar as indrazni sa desprind o morala din toata povestea:
Nu zburati in timpul descarcarilor electrice deoarece kilovoltii ne aduc la disperare micile noastre receptoare supersensibile si selective si grozave. Si asta fara DualRate, fara Expo si alte mofturi d'astea. Primeste si executa comanda full, fara sa mai conteze ce vine de la emitator.
Daca totusi va hotarati sa faceti prostia pe care am facut-o si patiti la fel, CALMO, nu intrati in panica ca isi revine si veti avea din nou control.

In plus, in asemenea conditii atmosferice, nu numai modelul este in pericol dar si noi astia de ne jucam cu el. Antena emitatorului este ideala pentru descarcarea kilovoltilor. In acest moment emitatorul se transforma intr-o cutie diforma, neagra (daca-i Graupner sau Futaba culoarea ramane) iar pilotul.... ca-n filmele de vineri seara. Mai bine strangeti calabalacul, stati in masina pana trece sau ... acasa

Stima si consideratia
Men
0

#2 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 23 June 2004 - 09:49 AM

Men, la 23 Jun 2004, 09:34, a spus:

dar as indrazni sa desprind o morala din toata povestea:
Nu zburati in timpul descarcarilor electrice deoarece kilovoltii ne aduc la disperare micile noastre receptoare supersensibile si selective si grozave.

mi se pare normal sa se intample asa.
si in plus daca vezi ca vine furtuna strangi si pleci,ca nu mai are nici un rost sa stai.

doar daca vrei sa zbori "LA GRELE" :D
flying is my life...
0

#3 Useril este offline   Andrei 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 15-March 02

Postat 23 June 2004 - 10:03 AM

De asta ati plecat voi! Chiar ma intrebam de ce nu ati mai stat.
Andrei
-- Nu mor caii cind vor cainii --
0

#4 Useril este offline   ReD 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 481
  • Inregistrat: 12-August 03
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Heli, Aero, Auto

Postat 23 June 2004 - 12:13 PM

Citeaza

Nu zburati in timpul descarcarilor electrice deoarece kilovoltii ne aduc la disperare micile noastre receptoare supersensibile si selective si grozave. Si asta fara DualRate, fara Expo si alte mofturi d'astea. Primeste si executa comanda full, fara sa mai conteze ce vine de la emitator.


din ce zici tu inteleg ca dual rate, expo etc sunt din receptor

cum nu se poate mai gresit. ele sunt facute de emitator si daca e sa se intample comanda merge pana la maxim indiferent de cum este setata statia

red
come to the dark side. we have cookies!
0

#5 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2004 - 12:43 PM

Da mai ReD! Asa e, nimic mai gresit. Setarile sus-mentionate vin de la emitator. Ceea ce am scris se voia un fel de gluma amara. Daca tu asa ai perceput-o, SCUZE! Am vrut numai sa spun ca in momentul descarcarii electrice receptorul nu mai asculta in nici un fel de emitator. Atat!

Imi cer scuze, deasemnea, si fata de ceilalti participanti la forum daca post-ul a fost inteles in modul descris de ReD. Voi incerca sa scriu si mai rar decat scriu pentru a nu mai stresa lumea cu sarade. Scopul acestui post a fost extrem de simplu si de bun simt: nu iesiti la zbor cand e vremea nasoala pentru ca uite ce se poate intampla! Asta e tot!

Stima si consideratia
Men
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 June 2004 - 06:06 PM

Cred ca ReD e singurul care a inteles ca Red, fara nici o suparare. Si nici el n-a inteles asa, precis a vrut s-o faca drept un fel de gluma, tot amara. Cine stie ce-i aia Dual Rate nu cred ca nu intelege ce a fost in acel mesaj. Asa ca eu zic ca merita tinut cont de informatie, cu sau fara gluma. Parca imi amintesc ca uneori descarcarile electrice erau foarte departe de receptor si tot erau sesizate de acesta. Poate merita verificata problema, ca posibil sa fulgere peste deal si nu auzi sau nu vezi nimic si receptorul sa simta totusi. Uite ca incercam sa vad ce mai poate creea probleme unui receptor sau emitator. Incercam sa vad de telefonul mobil daca e la curea sau in buzunar si statia la 30-40 cm de el, apoi posibil descarcarile electrice din atmosfera, apoi o alta statie RC sau ceva care emite unde trebuie, si tot asa. Poate se mai lamuresc unele lucruri.
Cine mai stie cate ceva legat de problema e rugat sa spuna, ca-i pacat sa nu aflam si noi. Multam fain anticipat!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#7 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 23 June 2004 - 07:00 PM

iote asa sta la hangar polistirenu meu
daca se mai joaca fimiu cu rc sa vada cum se misca suprafetele (cu motorul decuplat evident ca mia bulit o elice deja) nare treaba.
2 calc;2 neturi diferite(cu switchuri,cu modemuri de cablu);2 tel mobile;tel fix cu antena,etc

cand m-apuc sa scriu un cd servourile o cam iau razna.numai din cand in cand si impulsuri scurte pe directii aleatoare ca prima oara am crezut ca am stricat eu ceva pe la el.

in rest nici o problema
ia uite si poza

p.s. se vede pe ecran si cum ma conversam cu marinaru si paharu de schpritz dupa care plangea :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMGP3686.jpg

Aceasta postare a fost editata de SILVIU66: 23 June 2004 - 07:03 PM

flying is my life...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro