Modelism - RHC Forum: ajutoor! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

ajutoor! caut schema controler CNC

#1 Useril este offline   drosofila72 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 11-November 08

Postat 17 November 2008 - 08:13 AM

Imagine atasata: 1.jpg
am cumparat trei motoare pas cu pas si as vrea sa ma ajute cineva cu scheme pentru un Controler CNC .
doua motoare sunt de 7,4V 1A si unu de 6,4 1.0A. E vreo problema daca sunt diferite?
0

#2 Useril este offline   drosofila72 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 11-November 08

Postat 18 November 2008 - 08:01 AM

Vezi postareadrosofila72, la Nov 17 2008, 09:13 AM, a spus:

Atasament 1.jpg
am cumparat trei motoare pas cu pas si as vrea sa ma ajute cineva cu scheme pentru un Controler CNC .
doua motoare sunt de 7,4V 1A si unu de 6,4 1.0A. E vreo problema daca sunt diferite?

e cineva care ma poate ajuta?
0

#3 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 18 November 2008 - 10:28 PM

Nu e bai ca sunt diferite.
Acu depinde ce vrei sa misti cu ele.
Scheme si nu numai gasesti pe http://hobbycnc.hu
Daca ai mana buna, poti sa te apuci de asa ceva.
Daca nu, mai bine cumperi controlerul.
Vezi si www.hiend.ro
Spor la treaba!
0

#4 Useril este offline   drosofila72 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 11-November 08

Postat 22 November 2008 - 08:10 AM

Vezi postareaznecula, la Nov 18 2008, 11:28 PM, a spus:

Nu e bai ca sunt diferite.
Acu depinde ce vrei sa misti cu ele.
Scheme si nu numai gasesti pe http://hobbycnc.hu
Daca ai mana buna, poti sa te apuci de asa ceva.
Daca nu, mai bine cumperi controlerul.
Vezi si www.hiend.ro
Spor la treaba!


iti multumesc mult ptr adresa dar totusi as vrea o schema sigura ptr un controller CNC fiindca la mecanica ma pricep dar partea electrica i-mi poate face un prieten.
ca sa-mi cumpar unul deagata nu-mi permit fiindca sunt foarte scumpe iar cu bugetul sunt la pamint.
cunosti pe cineva care are schema de la partea electrica de la A la Z?
0

#5 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 22 November 2008 - 08:49 AM

Postez eu un link din care sa le scoti pe celelalte. Vezi "external link"... Apoi pe fiecare pagina pe care intri poti proceda cam la fel. Si tot asa pana imbatranesti. Apeleaza cu incredere la amicul nostru Gogu. Daca arunci privirea pe acelasi montaj descris pe 3-4 pagini diferite o sa observi fie ca nu sunt greseli fie gasesti care sunt alea. E ca prin reviste, "gasiti 12 diferente in figurile alaturare"...

Daca te-a afectat criza financiara iti ramane ca solutie sa-l construiesti singur ca poate faci economie la bani, dar pierzi timp (adica tot un fel de bani daca o iei altfel). Si se mai adauga faptul ca poti gresi, asta implica ceva cheltuieli suplimentare.
Motoarele au caracteristici asemanatoare si le poti comanda bine chiar cu un singur controler. Apare uneori problema asta cand ai un controler dar motoare mult diferite ca tensiune nominala. Esti obligat sa le alimentezi la aceeasi valoare chiar daca poti regla independent curentul prin ele. Ele vor functiona bine, dar nu poti ajunge la cea mai buna setare pentru macar unul din ele.
Ori incerci ceva cu circuite ieftine sa faci economie serioasa la bani, ori mai renunta la femei o scurta perioada si cumpara controler bun. In locul tau n-as renunta, ca vremea trece... Economie o sa poti face mai tarziu, spre pensie. Parerea mea!
Spor la treaba!
Am sters mesajul celalalt si l-am lasat doar pe asta. Problema a fost discutata si o continuam aici daca mai e cazul.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 22 November 2008 - 08:54 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#6 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 22 November 2008 - 03:36 PM

[quote name='bitex' date='Nov 22 2008, 08:49 AM' post='256226']
Postez eu un link din care sa le scoti pe celelalte. Vezi "external link"... Apoi pe fiecare pagina pe care intri poti proceda cam la fel. Si tot asa pana imbatranesti. Apeleaza cu incredere la amicul nostru Gogu. Daca arunci privirea pe acelasi montaj descris pe 3-4 pagini diferite o sa observi fie ca nu sunt greseli fie gasesti care sunt alea. E ca prin reviste, "gasiti 12 diferente in figurile alaturare"...

Unde e link-ul coane Bitex?
Ca m-as uita si eu nitel.
0

#7 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 22 November 2008 - 03:42 PM

Am avut briuaj intre urechi de nu l-am postat.
http://www.opencircu...om/Motor_driver
Scuze...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#8 Useril este offline   Sofian 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 20-August 06

Postat 22 November 2008 - 05:22 PM

uite aici schema Drivere de Motoare
0

#9 Useril este offline   Aztec 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-February 04

Postat 22 November 2008 - 06:36 PM

@Sofian: ;) Eram curios sa vad schema, dar n-am gasit-o pe linkul dat!
@drosofila72: Poti incerca SCHEMA ASTA. Am testat-o si pentru inceput e ok! Mai sunt pe-acolo cateva chestii interesante, merita rasfoit linkul.
Si cand vei realiza ca MPP-urile pe care le ai sunt cam slabute iti recomand PROBOTIX. Mai ieftin ca in Romanica ;)

LE: Arunca-ti o privire si AICI

Aceasta postare a fost editata de Aztec: 22 November 2008 - 06:47 PM

Tell me and I forget it; show me and I remember; involve me and I understand.
0

#10 Useril este offline   drosofila72 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 11-November 08

Postat 23 November 2008 - 08:58 AM

Xerox-urile au MPP?......si daca sunt bune de ceva.
0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 November 2008 - 09:42 AM

Majoritatea au cateva, depinde de vechime. Daca au, sunt bune la ceva. Important e daca sunt bune la ce-ti trebuie tie. De regula te alegi cu cateva roti dintate, ceva cureluse poate si un lant cu rotile aferente, cateva cuplaje electromagnetice, niste rulmenti, ceva electreonica de care te cam incurci, o gramada de plastic...
Te-ai hotarat la o electronica?
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#12 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 23 November 2008 - 09:43 AM

Vezi postareadrosofila72, la Nov 23 2008, 08:58 AM, a spus:

Xerox-urile au MPP?......si daca sunt bune de ceva.



Copiatoarele au MPP-uri dar au si motoare de curent continuu cu encoder.
Desigur ca MPP-urile pot fi bune la ceva.
Intr-un copiator gasesti mai multe tipuri de motoare.
Functie de marimea (puterea) lor, le folosesti adecvat.
Ideal ar fi sa pui mana pe cateva copiatoare mai marisoare care au fost casate si sa le jumulesti personal.
Sunt si alte chestii care merita atentie intr-un copiator.
Cele mai vechi au motoare si mecanica mai robusta decat cele noi.
Parerea mea.

Aceasta postare a fost editata de znecula: 23 November 2008 - 09:44 AM

0

#13 Useril este offline   drosofila72 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 11-November 08

Postat 24 November 2008 - 12:07 AM

poate sa-mi spuna si mie cineva ce motoare folosesc cei din filmuletul acesta?
http://es.youtube.co...h?v=8viItUSoKx8
0

#14 Useril este offline   OSorescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 13-December 08

Postat 15 December 2008 - 05:00 PM

Un driver pt. motoare pas cu pas bipolare (sau unipolare) se poate achizitiona de pe www.hi-end.ro unde o sa gasesti chiar si sursa de alimentare iar mai nou am vazut chiar o sursa +driver gata facuta dar cu un pret cam mare. Singurul inconvenient este ca nu poti seta driverul decat maxin half-step adica la maximul 400 pasi la in MPP de 1.8 grade. Tensiunea de alimentare la MPP poate fi marita pt a avea viteza mai mare (se ajunge si la 30V !). Limitarea apare doar la timpul de aplicare a impulsului de curent ,dar driverele noi nu tin mult curentul cuplat pe bobina.
De pe situl mentionat am luat driverul cu 4 canale si eu spun ca este in regula . CNC-ul meu merge inca cu el si-s multumit .
0

#15 Useril este offline   vrajitoru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 10-July 07

Postat 16 December 2008 - 12:26 PM

Daca vor fi cereri cat de cat se vor ieftini si acelea in cutie.

La controlerele pe 4 axe au fost pana acuma doar 2 care s-au defectat pana acuma, sa ars cate un tranzistor la fiecare pentru ca nu era bine strans pe radiator. In rest totul a mers perfect dintr-o multime destul de mare vandute

Sa revin la subiectul acestui topic;
Atasez schema care merge perfect cu motoarele autorului, schema este a acestui controller http://www.hi-end.ro/controler-cnc-pentru-...pas-p-2249.html

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de vrajitoru: 16 December 2008 - 12:27 PM

0

#16 Useril este offline   vrajitoru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 10-July 07

Postat 18 December 2008 - 05:27 AM

Vezi postareaOSorescu, la Dec 15 2008, 05:00 PM, a spus:

Un driver pt. motoare pas cu pas bipolare (sau unipolare) se poate achizitiona de pe www.hi-end.ro unde o sa gasesti chiar si sursa de alimentare iar mai nou am vazut chiar o sursa +driver gata facuta dar cu un pret cam mare. Singurul inconvenient este ca nu poti seta driverul decat maxin half-step adica la maximul 400 pasi la in MPP de 1.8 grade. Tensiunea de alimentare la MPP poate fi marita pt a avea viteza mai mare (se ajunge si la 30V !). Limitarea apare doar la timpul de aplicare a impulsului de curent ,dar driverele noi nu tin mult curentul cuplat pe bobina.
De pe situl mentionat am luat driverul cu 4 canale si eu spun ca este in regula . CNC-ul meu merge inca cu el si-s multumit .


Pun o poza sa vedeti ce e in ala gata pus in cutie, ala cu 200Euro nu cel cu 350 si motoare care are alte controllere

Daca facem un calcul... zic ca pretul este corect
60 euro driverele http://www.hi-end.ro...lere/drv928.jpg
25 euro transformatorul http://www.hi-end.ro...ri/traf120i.jpg
20 euro sursa(pretu e un pic intradevar maricel la ea) http://www.hi-end.ro...ursa35-5-12.jpg
13 euro cutia nu am link
8 euro ventilatorul(e ventilator din aluminiu la 220V) nu am link
20 euro mufele si intrerupatoare(minim dar se compenseaza cu sursa) aici s-ar putea pune si mufe mai ieftine dar eu sunt intr-o doaga, mi se par mai profi astea http://www.hi-end.ro...ctica/mf5pr.jpg
5 euro firele interioare si cablurile, se da si 2 metri de cablu cu 5 fire care potriveste exact pe mufele alea http://www.hi-end.ro...ca/mf5pr_01.jpg
5 euro cablul pentru paralel este in toate magazinele dar le caut pe cele mai bune :blink:
1 euro suruburile de la magazin metalo chimice
Total 157 euro
Ideea si munca 40 Euro(cam mult dar e mult de lucru si cum sunt lenes... lucrez 1 zi pe ea)

Deci aici sunt banii dvs...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_2971.jpg

Aceasta postare a fost editata de vrajitoru: 18 December 2008 - 05:41 AM

0

#17 Useril este offline   drosofila72 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 11-November 08

Postat 21 December 2008 - 05:51 PM

Vezi postareavrajitoru, la Dec 18 2008, 05:27 AM, a spus:

Pun o poza sa vedeti ce e in ala gata pus in cutie, ala cu 200Euro nu cel cu 350 si motoare care are alte controllere

Daca facem un calcul... zic ca pretul este corect
60 euro driverele http://www.hi-end.ro...lere/drv928.jpg
25 euro transformatorul http://www.hi-end.ro...ri/traf120i.jpg
20 euro sursa(pretu e un pic intradevar maricel la ea) http://www.hi-end.ro...ursa35-5-12.jpg
13 euro cutia nu am link
8 euro ventilatorul(e ventilator din aluminiu la 220V) nu am link
20 euro mufele si intrerupatoare(minim dar se compenseaza cu sursa) aici s-ar putea pune si mufe mai ieftine dar eu sunt intr-o doaga, mi se par mai profi astea http://www.hi-end.ro...ctica/mf5pr.jpg
5 euro firele interioare si cablurile, se da si 2 metri de cablu cu 5 fire care potriveste exact pe mufele alea http://www.hi-end.ro...ca/mf5pr_01.jpg
5 euro cablul pentru paralel este in toate magazinele dar le caut pe cele mai bune :D
1 euro suruburile de la magazin metalo chimice
Total 157 euro
Ideea si munca 40 Euro(cam mult dar e mult de lucru si cum sunt lenes... lucrez 1 zi pe ea)

Deci aici sunt banii dvs...

eu am motoarelecu 6 fire. cum le leg la acest controler?
0

#18 Useril este offline   drosofila72 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 11-November 08

Postat 21 December 2008 - 05:53 PM

Vezi postareadrosofila72, la Dec 21 2008, 05:51 PM, a spus:

eu am motoarelecu 6 fire. cum le leg la acest controler?
dupa cite vad aici am doar 4 iesiri.

0

#19 Useril este offline   vrajitoru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 10-July 07

Postat 26 December 2008 - 08:24 PM

Nu am intrat deci nu am putut raspunde.

Legi doar capetele bobinelor, prizele mediane nu le legi nicaieri. La cerere fac si pentru motoare unipolare cu 6 fire cu controller unipolar(SLA7062M) :rolleyes:

Impreuna cu Bitex am facut un mic standard... de acuma incolo toate controllerele in cutie care le voi face vor avea aceasta mufa ca in atasament, bineinteles cele sub 4A

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: supernc.jpg
  • Imagine atasata: supernc1.jpg
  • Imagine atasata: supernc_01.jpg

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de vrajitoru: 26 December 2008 - 08:35 PM

0

#20 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 December 2008 - 09:00 PM

N-am nici un interes, nu produc controlere si nici nu sunt mare consumator de astfel de produse.
Dar am intalnit o problema cu legarea motoarelor la un conector. N-am gasit nicaieri o regula.
Nu pun la socoteala ca fiecare firma are un cod al culorilor firelor, propriu. Dar intampinam urmatoarea problema:
aveam o mecanica de CNC completa cu motoare si toate celelalte. Bineinteles ca aveam cat se poate de serios motoarele legate la un conector. Niciodata nu am gasit un mod de legare a firelor la lacel conector sa ma pot lega fara probleme la altceva...
Sa zicem ca aveam motor unipolar cu 6 fire, legam la un conector DB9 sau DB15 ca nu aveam curenti mari dar nu gaseam nicaieri un mod de legare astfel incat sa ma pot conecta lejer la un controler. Am multe motoare, mereu trebuia sa memorez scheme si fire, trebuia sa umblu cu firele in aer sau sa fac tot felul de improvizatii.
De aceea am zis ca n-ar fi rau sa respectam toti o aceeasi regula sa fim compatibili la testari, schimburi sau altele similare. Legarea la conector discutata cu Vrajitoru e sugestiva si corecta, zic eu. Mufa DB9 are (pentru situatiile uzuale) destui pini pentru o axa compelta. Indiferent ce motor legi la conector, respectand regula in discutie se poate face o conectare simpla la orice controler. E logic ca nu se poate comanda motor bipolar cu controler unipolar, dar orice alta varianta este posibila si facila. Si pana acum puteam sa-mi fac (chiar si aveam) modul propriu de legare la conector, dar nu ma potriveam cu nimeni si eram nevoit sa fac testele cu motoare fara conecotr legat. Eram nevoit sa umblu cu ciocanul de lipit dupa mine, cu aparatul de masurare in buzunar. era greu cnad schimbam des controlere sau motare, cand faceam teste.
Cred ca orice propunere e buna de discutat. Dar mai mult de atat cu un conector DB9 nu se poate face. Si celalalt poate e prea mare ca gabarit. Nu stiu...
Eu sunt bucuros ca macar am unde sa trimit spre documentare pe cineva interesat. Intalneam des faza ca eram rugat sa testez controlere sau motoare dar fara conexiunile facute, ca eram nevoit sa incarc ceva fara sa am cabluri cu conectori facuti. Nu e simplu s-o iei de la zero.
Macar la capitolul motoare sper sa fie mai simplu de acum. Nu e nimeni obligat sa respecte ce am discutat acum, dar sigur nu are nimeni de pierdut nimic daca respecta o astfel de regula.
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#21 Useril este offline   mishu_g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 541
  • Inregistrat: 22-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Deva - Hunedoara

Postat 27 December 2008 - 11:38 PM

Ideea de standardizare este binevenita insa avand in spate vreo 20 de ani de lucru cu tot felul de conectori, indraznesc sa spun ca nu prea am incredere in conectorii DB9 pentru alimentarea motoarelor.
Eu prefer conectorii cu 5 pini pe care i-a prezentat vrajitoru ceva mai sus pentru ca ii folosesc de vreo cativa ani fara nici cea mai mica problema chiar si in conditiile in care sunt conectati-deconectati de sute de ori !
0

#22 Useril este offline   cnc77hobby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 18-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi

Postat 28 December 2008 - 01:01 AM

Eu am folosit pentru masina euromod F conector DB 15 la care am unit cate 2 pini pt fiecare fir ce vine din motor, si anume 1 cu 9 ,2 cu 10 , 3 cu 11 si tot asa pentru toate cele 6 fire ale motorului. In final mai raman 3 pini liberi pe care i-am folosit pt limit switch. Masina a venit echipata cu alt tip de conectori dar alaturi avea decupat un locas pt DB15 .

P.S. In multe cazuri este folosit conectorul tip DB chiar in mediul industrial pt conectarea motoarelor pana intr-o anumita putere .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DB15.jpg
  • Imagine atasata: DB_15.jpg

0

#23 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2008 - 01:48 AM

In industrie se poate si mai rau! Solutia cu pini uniti pare a fi cea mai sigura insa. Din pacate desi uneori se pun pini in paralel se neglijeaza sectiunea firelor. "Minuni" gasesti in fiecare zi...

Citeaza

pana intr-o anumita putere .
Asta e bine zis!

Bafta!
Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#24 Useril este offline   Bogdan Rotaru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 21-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 09 October 2009 - 06:45 PM

Am doua MPP AEG SO25/48 B, Asemanatoare cu imaginea de mai jos:
https://shop.strato.de/WebRoot/Store/Shops/15164820/Products/P111-15/p5111-15.jpg
Numai ca au 6 fire.
Se poate ceva informatii??? eventual schema pentru driver???

Rog moderatorul sa redirectioneze acest mesaj daca am gresit topicul. Multumesc!
0

#25 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 10 October 2009 - 11:44 AM

[]
Am doua MPP AEG SO25/48 B, Asemanatoare cu imaginea de mai jos:
Numai ca au 6 fire.
Se poate ceva informatii??? eventual schema pentru driver???

Pe eticheta motorului nu se dau referinte la curent?
Scheme pt drivere gasesti in link-urile date mai sus inn acest topic
Motoarele tale sunt unipolare asa ca uita-te dupa scheme adecvate.
Dar aceste motoare se pot lega si in varianta bipolara.
Asa ca te orientezi.

Stima.
0

#26 Useril este offline   Bogdan Rotaru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 21-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 20 October 2009 - 02:15 PM

Se poate sa ma indrume cineva unde gasesc sina din poza de mai jos?
http://www.mcmaster.com/catalog/115/gfx/small/1582tc1s.gif
0

#27 Useril este offline   mirciulica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 29-September 07

Postat 20 October 2009 - 06:40 PM

Buna seara.
Este scumpa varianta. Am intrebat la o reprezentanta din TM si costul rolei este de cateva zeci de euro. Nu mai spun de sina.
Cu stima Mirciulica

PS. Mai buna este solutia daca vrei de rola cilindrica cu rulmenti pe o bara cilindrica. Rulmentii sunt cu ace.
0

#28 Useril este offline   Bogdan Rotaru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 21-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 20 October 2009 - 07:38 PM

Vezi postareamirciulica, la Oct 20 2009, 07:40 PM, a spus:

Buna seara.
Este scumpa varianta. Am intrebat la o reprezentanta din TM si costul rolei este de cateva zeci de euro. Nu mai spun de sina.
Cu stima Mirciulica

PS. Mai buna este solutia daca vrei de rola cilindrica cu rulmenti pe o bara cilindrica. Rulmentii sunt cu ace.


Am inceput constructia variantei MechMate adaptata nevoilor proprii, si de asta intrebam.
Nu ma aranjeaza rola cilindrica si bara pentru ca am nevoie de o lungime mare!
Am dat rolele la facut la strung din OL50.
Sina o obtin din prelucrarea unui profil L insa am ceva dubii in privinta calitatii si de aia intrebam macar de sina
Am optat pentru variante Low cost!!! Very Low Cost!!!

Aceasta postare a fost editata de Bogdan Rotaru: 20 October 2009 - 07:40 PM

0

#29 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 20 October 2009 - 07:56 PM

Am si eu astfel de role si confirm ca nu-s foarte ieftine (parca 19 euro+TVA, pe bucata). Nu stiu de sina deloc, rolele sunt folosite cu bara rotunda.
E bun profilul L daca-l alegi cum trebuie. Incearca sa tai o sina de cale ferata sa vezi ca nu-i asa dur materialul. Asta nu inseamna ca nu merge trenul pe ea. Mai low cost de atat nu stiu cum poti face. Nu te complica cu prelucrarea unei aripi a profilului L. Cumpara un profil drept si pune-l cu aripile in jos, pe suport. Mergi pe muchia lui. Vezi ca e o problema cu unghiurile acolo. Daca si rola si ghidajul au acelasi unghi, apare frecare intre ele. O sa ajungi la un compromis intre suprafata de contact si uzura. Se rezolva de la sine.
N-ai motoare mai puternice, de prin imprimante vechi?

Aceasta postare a fost editata de bitex: 25 October 2009 - 05:46 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#30 Useril este offline   mirciulica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 29-September 07

Postat 20 October 2009 - 07:56 PM

Salut.
Am vazut solutia. Este interesanta solutia. Rola din OL 50 poate este din material prea dur ca duritate. Sina trebuie sa fie mai dura decat rola.
Recomand ca rola sa fie montata totusi pe un rulment sau 2 rulmenti pe un ax pentru a reduce jocurile si a marii fiabilitatea si respectiv a reduce frecarile. Rulmentii sunt in jur de 10 Ron bucata sau mai ieftini depinde de locul de cumparare.
Cu stima Mirciulica.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro