Modelism - RHC Forum: acumulatori grei....pot pune de celular - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

acumulatori grei....pot pune de celular de ce nu sa merga si ala de telef mobil

#1 Useril este offline   Mamutel 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 700
  • Inregistrat: 18-March 04
  • Gender:Male

Postat 09 June 2004 - 07:35 PM

am un acum li ion de sagem mix 5 .....cu patru as avea tensiune si amperaj ca la un pack de 400 gr,1850mA, 9,2V.... rata de descarcare e singurul impediment..... daca se pricepe careva in domeniu asta sa ma lamureasca si pe mine care e treba cu acum astia de mobil .... de ce nu pot sai pun pe rc
0

#2 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 09 June 2004 - 07:43 PM

vezi subiect
http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?act=...=8&t=2094&st=10
si mai sapa ca mai e unu bun despre li-ion tot aci la tehnice
si nu rata articolul lui alexella din vademecum ala cu acumulatorii 8)
flying is my life...
0

#3 Useril este offline   Mamutel 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 700
  • Inregistrat: 18-March 04
  • Gender:Male

Postat 10 June 2004 - 05:56 PM

am mai sapat shi acumulatoru meu chinezesc de la sagem mix 5 are exact aceleasi specificatii si forma ca altele li ion pt RC se pare ca sunt salvat dar telefonu cred ca o sa incarce nonstop baterii!!!!( http://www.rcgroups....ad.php?t=186318 )
0

#4 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 11 June 2004 - 01:01 AM

Salut. stii sunt tare curios cum obtzii tu 9,2Vcc din 4 elemente de 3.6-3.7Vcc ca doi inseriatzi doi in paralel dau 7.2 sau 7.4, iar la4 inseriatzi deja itzi arzi regulatorul, dar trecand de asta mare grija ca au un circuit de protectzie care nu-tzi permite curent prea mare, iar daca-l sari risti sa-i unflii si bubuie cam nasol, pe timpi mici cred ca potzi scoate din ei ce vrei, dar se incalzesc repede si se distrug la fel de repede la supratemperatura. dar intzeleg ca problema ta este greutatea si cred ca ar trebui sa te orientezi mai de graba la NiCd, Lion dor la autonomie dau bine, NiCd permit rate de descarcare foarte mari pt ca rezistentza interna mica, astfel potzi pune capacitate mica a acumulatorilor si sa obtzii totusi un curent mare mare pt greutate mica, nasol cu autonomia insa, dar la greutate iesi un pik mai bine asa, pe de alta parte la NiCd potzi face incarcare rapida si in cateva minute zbori din nou, si un ultim aspect sa spunem ca NiCd se zboara sigur.

Aceasta postare a fost editata de xorg: 11 June 2004 - 01:18 AM

0

#5 Useril este offline   Mamutel 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 700
  • Inregistrat: 18-March 04
  • Gender:Male

Postat 11 June 2004 - 06:02 PM

deci speed 400.... 7,2V;...nu mai stiu cati mA....
...rezulta pachete de cate doi(inseriati).... cele doua pachete puse in paralel..... ce zici?(fiecare acum de tlf are 3,6V;850mA dar daca scotocesc orasul mai bine cred ca gasesc si de 1200 mA, sau poate chiar de LiPol dar pretul cred ca e destul de prohibitiv!!!) in scimb pot sa-i incarc sigur la telef!
0

#6 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 11 June 2004 - 10:49 PM

Incearca de ericsson a2628 liion de 1500Mah bateria ortiginal;a parca atat avea, sau polimer de 3310 tot pe la 1500Mah asteast cele mai mari pe care le stiu eu la mobile cu litiu, dar vezi ca exista si pe notebucuri liion de dimensiuni mari poate gasesti asa ceva. Bafta
0

#7 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 11 June 2004 - 11:16 PM

Uite eu m-am jucat cu un pachet dintr-un toshiba si dadeau rezultate bunicele, dar s-au descarcat si nu am reusit sa aflu ce si cum cu incarcarea pt litiu, asa ca acum zac intr-un dulap plini de praf din pacate.

Aceasta postare a fost editata de xorg: 11 June 2004 - 11:18 PM

0

#8 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2004 - 12:41 AM

Intrebarea este cat curent pot debita acc de tel mobil?
Un speed 400 pus ca lumea la treaba consuma intre 5,5 si 7A (pe direct, fara reductor). Accumulatorului de tel mobil nu i se cere asa ceva, prin datele problemei.
Apoi 2 celule LiIon dau, cum bine spune Mamu, 7,2V. OK! Dar un 400 de 7,2V alimentat cu 7,2V are un randament prost (il las pe altii sa explice de ce). In modelism supravoltam motoarele sistematic. este un procedeu fundamental gresit dar facand o evaluare pret de cost / rezultate pe tremen scurt zau ca merita sa-l servim pe batranul speed 400 cu vreo 9,6V (8 celule)

Inca ceva: atentie la firele de conexiune: chiar daca accu da ceva Amperi, firele/lamelele de contact sunt, de regula, subtiri (ca sa incapa in telefon, cred). Se vor incalzi si vor crea probleme densitatii de curent.

Am trecut si eu prin faza asta dar am abandonat-o in momentul in care am aflat ca exista acc LiIon de modeism care debiteaza (unii dintre ei) pana la ... 24A (douazecisipatru)!!!

Oricum, SUCCES!!
Men
0

#9 Useril este offline   Mamutel 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 700
  • Inregistrat: 18-March 04
  • Gender:Male

Postat 12 June 2004 - 01:43 PM

cred ca am inteles problema ...fiecare celula din pack-ul de celular trebe se aiba 1600-1800ma.... ahaaaa
0

#10 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 13 June 2004 - 09:56 AM

Daca tot este deschis subiectul acesta, pun si eu o intrebare:
Am un acumulator NiCd de 24V 1,7 Ah, care a stat multa vreme (din iarna) descarcat, iar acum nu vrea sa se incarce mai mult de 30% si pace... Ce i-as putea face k sa-l fortez o tzara? Incarcatorul lui este de tip Bosch si nu vrea sa-si continue incarcarea dupa ce indica 30%. Nici la nivelul de tensiune sau curent nu pot umbla, dar am in schimb o sursa stabilizata si full reglabila curent-tensiune (0-10A; 0-50V) pe care as intentiona s-o folosesc, dar intrebarea este la ce tensiune si ce curent sa folosesc pt. a incerca sa-l reformatez?
Mc anticipat

PS. Scuze Mamutel ca m-am bagat si eu peste subiectul tau, dar acum mi-am adus aminte de chestia asta cu acumulatorii.... :)
...audaces fortuna iuvat...
0

#11 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 13 June 2004 - 12:43 PM

Citeaza

pe care as intentiona s-o folosesc, dar intrebarea este la ce tensiune si ce curent sa folosesc pt. a incerca sa-l reformatez?
Mc anticipat

ia verifica matali linku asta:http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?act=ST&f=8&t=2422&
dupa ce cetesti bine alea 2 pagini incearca sa bagi 50 mah in el si lasa-l fo 3 zile akolo
mai vb
flying is my life...
0

#12 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 13 June 2004 - 09:50 PM

Citeaza

Silviu66 si lasa-l fo 3 zile akolo
mai vb

...Danke pt. directive, sunt deja cu el in priza de 2 zile.... maine te caut B)!!!
...audaces fortuna iuvat...
0

#13 Useril este offline   Mamutel 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 700
  • Inregistrat: 18-March 04
  • Gender:Male

Postat 24 June 2004 - 08:26 AM

merg accu de celular dar acum alta problema ... am un controler(GS 600 JR) care e dat la max 9,6 V... daca ii bag 10,8V se prajeste?

Aceasta postare a fost editata de Mamutel: 24 June 2004 - 08:30 AM

0

#14 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 24 June 2004 - 06:16 PM

pai creca da.
poate nu imediat .
sau poate intra in protectzie si nu mai lucreza.(varianta fericita)
flying is my life...
0

#15 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 26 June 2004 - 12:07 AM

acumulatorii de celulare se pot folosii cu succes pe modele mici ceva pe la 700mm anvergura si motorizare speed180/280.pt motoare mai mari speed400 un acc de celular nu face fata! am incercat cu un acc de alcatel311 3.6V la 700mAh si alt pack de acumulat.ma asteptam sa rezolv ceva dar cam slabutz!
nu merita
0

#16 Useril este offline   Mamutel 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 700
  • Inregistrat: 18-March 04
  • Gender:Male

Postat 26 June 2004 - 02:45 AM

deci.... am patru de acelasi tip... si imi fac un trainer cu un speed 300 incerc sa vad daca iese ceva daca ii pun in paralelcate doi in serie.... ca in serie cu o pereche nu iese decat 900 mA si 7,2V.... iar pusa si celalta pereche in paralel... sa zicem 1800 mA... cred.... sa vad ce iese cu experimentul.....
0

#17 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 26 June 2004 - 11:28 PM

might work! dar nu te astepta la cine stie ce performante.nu vreau sa-ti tai craca dar si eu am fost la fel de entuziasmat ca si tine! :D
0

#18 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 27 June 2004 - 05:21 AM

Citeaza

daca ii pun in paralelcate doi in serie.... ca in serie cu o pereche nu iese decat 900 mA si 7,2V....


o sa iasa o varza...
acumulatorii nu o sa se descarce in acelasi ritm,si oricum curent f mare nu o sa ai...
flying is my life...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro