Modelism - RHC Forum: Wireless 1000m - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Wireless 1000m pentru a trece peste un deal

#1 Useril este offline   eis 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 04-November 05

Postat 03 September 2009 - 09:26 PM

Mi-am luat internet mobil de la Romtelecom (un USB stick), pentru ca e singura solutie pe care o am la tara. Antena este la 12 km, dar, intre antena si casa este un deal mai maricel, la 1 km de casa.
In virf de deal am 2 Mb/s, in casa am 0.3..0.5 Mb/s, dar care depind de vreme (daca ploua, pica conexiunea)

O solutie ar fi sa pun modemul in virf de deal, cu un laptop vechi, sa se conecteze la antena. De laptop leg un router wireless, care va crea o retea wireless si la care apoi ma pot lega de la casa. Insa, problema este ca retelele astea wireless merg pina la 300 m outdoor, deci, cam putin.

Sunt routere/placi retea sa mearga mai departe? Sau antene directionale? Sau amplificatoare?

O alta solutie ar fi sa folosesc un fel de proxy de USB, adica sa am in calcul de acasa ceva infipt in portul de USB, care se va conecta wireless cu perechea lui, aflata la distanta, si care va avea modemul USB atasat. Asa elimin laptopul si routerul din schema, deci alimentare de putere mai mica, dar nu stiu daca exista asa ceva. Si sa mai bata si 1000 m. O chestie de genul asta ar fi Hub USB Wireless 5 porturi Belkin F5L009ea, care de fapt nu e wireless, ci se leaga la un router wireless tot Belkin, si bla bla bla comercial. Deci imi trebuie un router, cu aceleasi limitari de 300 m, plus ca nu toate device-urile USB functioneaza cu acel aparat. Singurul lui avantaj ar fi ca elimin laptopul din schema, dar atit.

Se poate "mesteri" ceva in sensul acesta? Avind un modul de comunicare full duplex (parca sunt statii de radiocamanda pe 2.4 GHz full duplex) poate as putea aranja sa trimita semnalul USB de la calculator la modem si inapoi, dind impresia calculatorului ca are modemul conectat in mufa lui de USB.
0

#2 Useril este offline   Calin 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 11-June 07

Postat 03 September 2009 - 09:52 PM

orice router wireless are functia de repetor. Poti pune in varf de deal un router wireless cu un omni iar la capete 2 directionale.

defapt acum am citit atent, nu e vorba de 2.4 sau 3.5 aici ce de netul de la operatori mobili... asa ca e aiurea ce-am scris mai sus.

De ce nu va strangeti 10 din locatia ta si faceti o cerere de montare a unui repetor? Ar fi mult mai elegant asa.

Aceasta postare a fost editata de Calin: 03 September 2009 - 09:54 PM



0

#3 Useril este offline   Porumbeu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 824
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aero, Auto

Postat 03 September 2009 - 10:03 PM

Nu merge cu un prelungitor de cablu USB pana sus pe casa ? Una e sa fie la 50cm de pamant si alta la ~3m in aer :ph34r:
0

#4 Useril este offline   ice.age 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 24-July 04

Postat 03 September 2009 - 10:08 PM

sigur o sa vina romtelecom sa bage repetor ( romtelecom = sucks )
poti sa incerci cu un modem 3G de la dialog asta in cazul in care au semnal acolo sau partea cu laptopul + un Punct Acces + antena omnidirectionala spre casa ta iar ca receptie sint 2 usb (cele mai puternice de pe piata romaneasca) unu Edimax cu 300mw pe la 100 ron iar altul la 500mw cam 150-200 ron
Spor
0

#5 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2009 - 10:11 PM

se gasesc bridge-uri wireless (radio) care acopera cu usurinta distanta cu pricina. E ca si cum ai avea un fir intre capete (ma rog, mai exact ca si cum ar fi 2 porturi in acelasi hub).
am folosit acum cativa ani, nu mai stiu cat costa, dar nu era un capat de tara. lungimea era de vreo 3km si nu s-a intrerupt niciodata.
cauta pe net, sigur gasesti
Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

#6 Useril este offline   ice.age 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 24-July 04

Postat 03 September 2009 - 10:12 PM

Vezi postareaPorumbeu, la Sep 3 2009, 11:03 PM, a spus:

Nu merge cu un prelungitor de cablu USB pana sus pe casa ? Una e sa fie la 50cm de pamant si alta la ~3m in aer :ph34r:


Nu merge sigur
la usb peste 1,5 m se pierde din semnal si trebuie un repetitor de semnal pe cablu alimentat separat ......etc . e un fel de sa te legi la cap fara sa te doara.
O solutie sa captezi semnalul mai sus e sa ai o placa de retea in 2,4 careia sa-i prelungesti cablul de antena iar pe casa sa-i montezi antena ei originala sau sa ii pui un mai puternica.
Treaba cu bridge merge intre PA si user , el trbuia mai intii sa capteze semnalul semnalul de la romtelecom prin GSM si pe urma sa puna un bridge sau un alt purtator de semnal pina la pc.
Iar ca tusa finala sa-ti pui un wpa sau wep sa nu ii treaca si altuia prin cap sa se conecteze la teava ta .
spor

Aceasta postare a fost editata de ice.age: 03 September 2009 - 10:17 PM

0

#7 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 03 September 2009 - 10:28 PM

Vezi postareapatrocle, la Sep 3 2009, 11:11 PM, a spus:

se gasesc bridge-uri wireless (radio) care acopera cu usurinta distanta cu pricina. E ca si cum ai avea un fir intre capete (ma rog, mai exact ca si cum ar fi 2 porturi in acelasi hub).
am folosit acum cativa ani, nu mai stiu cat costa, dar nu era un capat de tara. lungimea era de vreo 3km si nu s-a intrerupt niciodata.
cauta pe net, sigur gasesti


Legenda zice ca la usb cablu mai lung de 2m nu merge.

Dar dintr-un magazin mi-am luat un cablu prelungitor USB de 5m (pt un modul bluetooth). Nu am avut nici o problema.

Daca poti scoate usb-ul pe geam mai sus - sigur o sa fie ceva mai bine.

Daca vrei sa fie si mai bine incearca sa faci (sau sa gasesti un reflector parabolic din metal - cum erau la antenele turcesti de TV acu fro 10 ani), sau faci unul cilindro parabolic dintr-o tabla. Toata ideea e sa pui modemul-ul in focar, si sa indrepti antena spre sursa de net. Desi nu o sa fie solutie Kathrein, o sa fie o imbunatatire, plus distractie la mersterit - daca iti place.

PS boii de la romtelecom ("un tzarr = un milion") nu au modemuri cu mufa de antena externa? Asa ai putea pune antene comerciale cu castig consistent.

Aceasta postare a fost editata de MrSpace: 03 September 2009 - 10:30 PM

0

#8 Useril este offline   eis 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 04-November 05

Postat 03 September 2009 - 11:04 PM

Am modem de la Vodafone, de un an, si acolo nu merge decit GPRS, adica 53 Kb/s (teoretic, de fapt intra si mai putin)
As fi incercat cu Orange, ca ar avea acoperire 2G, adica EDGE, dar acolo nu intra Orange, si nimeni in acel satuc nu are telefon de la ei.

Din intimplare am verificat la Romtelecom, are celula de 3.1 Mb/s in orasul de linga, iar mie, cu modemul scos pe geam, prin cablu de 3 m merge 0.3..0.5 Mb/s.
Super acceptabil, pentru ce imi trebuie mie. Doar ca propagarea depinde de vreme. Cind vine ploaia, pica semnalul, cind revine soarele, revine si semnalul. Intr-o zi cu ploaie am urcat in masina, si am mers pe deal, la 1 km. Semnal super, 2 Mb/s.

Dealul este maricel, peste 50 m, deci nu merge sa urc pe casa modemul.

Din pacate, acest model de modem nu are mufa de antena exterioara. Merge pe 450 MHz, folosind CDMA.

Idea e sa iau semnalul CDMA prin modem, ajunge in semnal USB, iar de aici.... trecut prin laptop si apoi ethernet sau wireless, sau direct emis catre casa, prin ceva modul de 2.4 GHz.

Pentru modemul de la Vodafone am gasit ceva hack, sa il desfac, si sa ii lipesc o antena externa. La cel de la Romtelecom inca nu.....
Oficial, celula de Romtelecom are raza cam 6-7 km, deci eu oricum sunt in afara retelei lor, dar in afara de zilele cu ploaie, nu am avut probleme.
0

#9 Useril este offline   Mitica 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Bucuresti Titan

Postat 03 September 2009 - 11:52 PM

Ai putea sa incerci sa faci o antena dintr-o cutie de bere.. tai cilindrul pe 1/2 (pe lungime), dai o gaura in centru discului de la baza, bagi cablu de usb pe acolo si obtii o cutie de bere cu un modem in interior. Ca o miniparabolica. Sau daca ai o antena de dolce sau digi pui modemul langa LNB si vezi ce iese
0

#10 Useril este offline   motzu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 775
  • Inregistrat: 23-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2009 - 08:53 AM

Copii

terminati cu antenele citite pe net ca CDMA-ul zapp/rtl merge in 450 mhz nu in 2.4 Ghz dupa stiinta mea timpita

Iar reflexiile inntr-o parabolica la 450 mh sunt frectie Diana la crac de lemn - la fel si in cutia de pringles

@eis

Daca ai pe acel deal semnal bun si mai ales sursa de curent poti pune un router cu port usb pe care sa mearga in mod dial-up modemul rtl - totul in cutie etansa de plastic sau metal

de la iesireea antenei acelui router te legi cu un cablu low loss cu conector sma/tnc/bnc/ etc si pui o antena u castig de 14-24 dbi in 2.4 ghz indreptata catre casa ta

la tine acasa va trebuie sa pui un client tot cu antena cu castig - client sub forma de stick wireless usb conectat la al tau comp si la acesta antena externa
( multe stick-uri au conector de antena externa ) sau chiar un alt router wles care stie sa faca si pe clientul nu doar pe ap-ul

E cam ciudat setup-ul dar va merge

succes
0

#11 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 04 September 2009 - 09:39 AM

Incerca repetor pasiv cu 2 antene puse spate in spate, antene la frecventa aia care trebuie. Doua Yagi ar putea sa mearge. Si costa putin sa incerci.
0

#12 Useril este offline   eis 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 04-November 05

Postat 04 September 2009 - 11:12 AM

Vezi postareamotzu, la Sep 4 2009, 09:53 AM, a spus:

Daca ai pe acel deal semnal bun si mai ales sursa de curent poti pune un router cu port usb pe care sa mearga in mod dial-up modemul rtl - totul in cutie etansa de plastic sau metal

de la iesireea antenei acelui router te legi cu un cablu low loss cu conector sma/tnc/bnc/ etc si pui o antena u castig de 14-24 dbi in 2.4 ghz indreptata catre casa ta

la tine acasa va trebuie sa pui un client tot cu antena cu castig - client sub forma de stick wireless usb conectat la al tau comp si la acesta antena externa
( multe stick-uri au conector de antena externa ) sau chiar un alt router wles care stie sa faca si pe clientul nu doar pe ap-ul


Deci, idea e sa am un router cu o antena externa, gen BabuYaga, apoi la calculatorul din casa o placa cu o antena asemanatoare, cele doua antene fiind intreptate una spre cealalta. Acest gen de antene asigura transmisia pina la 1 Km sau mai mult ? Daca la 450 MHz eram bruiat de ploaie, la 2.4 GHz voi fi iar bruiat de ploaie, si atunci e suficient cistigul dat de aceste antene ? Partea cu cistigul dBi nu o stapinesc prea bine pentru a putea face o apreciere.

Eu am un router Canyon, fara wireless, care are un port USB pentru imprimanta. Sunt probabil routere cu wireless care au port USB. Intrebarea este daca sunt astfel de routere care sa suporte orice fel de USB, nu doar imprimanta ? Stiti un anumit model? Ca atunci nu ar ma trebui sa pun in cimp decit routerul si modemul, altfel trebuie sa pun si calculatorul. Nu ar fi o problema deosebita, dar in varianta fara calculator ar merge o sursa de curent mai slabuta ca putere.
0

#13 Useril este offline   eis 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 04-November 05

Postat 04 September 2009 - 01:04 PM

Vezi postareacharlie, la Sep 4 2009, 10:39 AM, a spus:

Incerca repetor pasiv cu 2 antene puse spate in spate, antene la frecventa aia care trebuie. Doua Yagi ar putea sa mearge. Si costa putin sa incerci.


Deci iau 2 antene Yagi pe 450 MHz, le pun pe acelasi stilp, una spre antena de RTL alta spre sat.
Ca sa mearga smecheria trebuie ceva adaptare speciala intre ele? sau pur si simplu cablu de la una intra in cealalta, si gata ?
La Yagi stiu ca se face ceva bucla de lungime lamda/2, sau alta lungime, si depinde de tipul dipolului, deschis sau inchis.
Am vazut prin piata antene care nu cred ca aveau bucle de nici un fel.
0

#14 Useril este offline   docmarius 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 398
  • Inregistrat: 05-July 08

Postat 04 September 2009 - 08:02 PM

Daca folosesti yagi cu dipol inchis foloseste panglica de 300 ohmi sa le legi intre ele (erau pe vremuri la antenele de camera...).
Daca ai yagi cu dipol deschis merge cablu de 50 ohmi direct (ex. RG58, nu 75 ohmi ca cel de TV - ala e RG59).
La orice alta combinatie ai nevoie de adaptari: gamma match, bucle etc.

Aceasta postare a fost editata de docmarius: 04 September 2009 - 08:03 PM

West Hobby Team
--------------------
Modele: Robbe Pitts S12, GL-450C, Pelikan X-treme, Ripmax Bossanova 15cc, Raptor 620SE
R/C: Futaba FF9C 35MHz/Jeti Duplex 2.4GHz, ESU ECoS II
0

#15 Useril este offline   motzu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 775
  • Inregistrat: 23-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2009 - 11:01 PM

Vezi postareadocmarius, la Sep 4 2009, 09:02 PM, a spus:

Daca folosesti yagi cu dipol inchis foloseste panglica de 300 ohmi sa le legi intre ele (erau pe vremuri la antenele de camera...).
Daca ai yagi cu dipol deschis merge cablu de 50 ohmi direct (ex. RG58, nu 75 ohmi ca cel de TV - ala e RG59).
La orice alta combinatie ai nevoie de adaptari: gamma match, bucle etc.

O sa aiba la pierderi pe feeder-ul ala de 300 de o sa mearga semnalul 3 metri dupa care cade unda pe jos

Exista routere broadband de la asus parca - si stiu si dd-wrt alternativ pe ele - care pot folosi portul de usb ca si conexiune dial-up 3g - cauta pe gougle ca mi-e lene - daca ti-e prea lene scrie si caut eu :D

da cu 14 dbi la 1k vizibilitate direct ai semnal sa-ti bagi si-n fund mai ales in provincie unde zgomot e oha

iar chestia cu atenuarea cu ploaia e buna... - dar nu se aplica la tine :D

btw daca vrei sa faci repetor pasiv de obicei se folosesc ghid(uri) de unda cuplate nu antene cu cablu - ala care a zis ca afacut asa ceva si ii si merge cu rezultate multumitoare maninca perje

succese nebune carele este
0

#16 Useril este offline   ovi_m 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 20-November 06

Postat 05 September 2009 - 12:10 AM

Vezi postareaeis, la Sep 4 2009, 11:12 AM, a spus:

Acest gen de antene asigura transmisia pina la 1 Km sau mai mult ? Daca la 450 MHz eram bruiat de ploaie, la 2.4 GHz voi fi iar bruiat de ploaie, si atunci e suficient cistigul dat de aceste antene ? Partea cu cistigul dBi nu o stapinesc prea bine pentru a putea face o apreciere.


Cu 100mW/2.4GHz si antene de 24dB am facut o comunicatie la aproximativ 4km, care n-a cazut nici la cele mai aprige precipitatii. Probabil ar fi fost functionala si la 10km, dar n-a fost cazul.

ovi
0

#17 Useril este offline   docmarius 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 398
  • Inregistrat: 05-July 08

Postat 05 September 2009 - 07:57 AM

Vezi postareamotzu, la Sep 5 2009, 12:01 AM, a spus:

O sa aiba la pierderi pe feeder-ul ala de 300 de o sa mearga semnalul 3 metri dupa care cade unda pe jos
...
da cu 14 dbi la 1k vizibilitate direct ai semnal sa-ti bagi si-n fund mai ales in provincie unde zgomot e oha
...
btw daca vrei sa faci repetor pasiv de obicei se folosesc ghid(uri) de unda cuplate nu antene cu cablu - ala care a zis ca afacut asa ceva si ii si merge cu rezultate multumitoare maninca perje


Mai nu stiu de unde scoateti date din astea.
1. Panglica de 300 ohmi are atenuare mai mica fata de un coaxial. In plus nu are 10 km de cablu ci doar vre-o 2m. Iar o adaptare proasta aduce pierderi chiar mai mari decat un cablu prost.
2. la un castig 14 dbi sunt curios cat de mare se face antena aia! 2-3 m? E vorba de 66 cm lungime de unda! Iar ce n-ai inteles din expunere este faptul ca exista un deal in drum. Asa ca poti sa-ti introduci semnalul in locul mentionat doar daca iti ridici fundul undeva la inaltime destul de mare, pe vre-un pilon, cat sa se vada fundul din partea cealalta a dealului.
3. Si tot la 70cm lungime de unda ce folosesti ca ghid de unda? Teava de hota de 120mm? Sau teava de canalizare de 400? Nu vorbim de 2.4GHz ci de 450MHz! Unii folosesc cu succes asa ceva in radiocomunicatii si nu mananca nimic. Ce-i drept nu neaparat pentru legaturi de date, ci voce.

Ovi zicea de 4km cu 24dB.
Confirm comportamente bune la 2.4 GHz su antene California Amplifiers pe distante similare.
Cu antene panou (de fapt art trebui botezate "tigaie") de 15 dB de la Sirio, 2 km de asemenea nu sunt o problema. Conditia este vizibilitatea directa si lipsa de bruiaje (tip "provincie" cum zic unii).

Succesuri!

Aceasta postare a fost editata de docmarius: 05 September 2009 - 08:06 AM

West Hobby Team
--------------------
Modele: Robbe Pitts S12, GL-450C, Pelikan X-treme, Ripmax Bossanova 15cc, Raptor 620SE
R/C: Futaba FF9C 35MHz/Jeti Duplex 2.4GHz, ESU ECoS II
0

#18 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 05 September 2009 - 05:27 PM

Antenele trebuie sa aiba pus la ele cablul asa ca si cand ar trebui sa le conectezi la un aparat de receptie...trebuie sa fie adaptate tot tacamul. Si apoi le legi cablurile intre ele...chiar si printr-un conector I pentru mufa respectiva.
Antenele le pui asa cum ai zis...spate in spate...una catre "tine" una catre "de unde vine semnalul". Este bine ca tu sa vezi stalpul cu antene si stalpul cu antene sa vada sursa de semnal, site, etc. Sa existe vizibilitate directa ca sa zis asa.


Succes.
0

#19 Useril este offline   mishu_g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 541
  • Inregistrat: 22-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Deva - Hunedoara

Postat 05 September 2009 - 10:24 PM

Mie, varianta propusa Charlie, mi se pare de bun simt si cu investitii minime dat fiind ca doua antene pentru 450 MHz se pot face usor in cateva ore !!!
Eu am folosit pe vremurile dinainte de '89 solutia aceasta la tara, unde casa este intre doua dealuri si TVR-ul nu intra aproape de loc.Am pus doua antene cu dipol deschis si cablu de 50 ohmi intre ele si am avut rezultate socant de bune !
Cred ca merita sa incerci aceasta varianta si sa vezi rezultatele (... poate ni le spui si noua !!!)
0

#20 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2009 - 10:38 PM

E corect si realizabil. Tot spilul e in adaptarea antenelor.

Bafta!
Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#21 Useril este offline   motzu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 775
  • Inregistrat: 23-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2009 - 11:27 PM

Marius si alte soacrelor carele sunteti :rolleyes:

Cred ca m-am grabit in exprimare si s-au inteles merele cu perele...

Am facut timp de 10 ani transmisii date radio in cele mai ciudate contexte - nu vreau sa ma dau balena'n borcan ci sa ajutam omul - restul e frectie Diana la obiect de lemn

Nu cred obiectiv vorbind ca pierderile datorate adaptari de impedanta in 450 mhz vor ajuta la ceva in cazul in care vrei sa faci un repetor pasiv - in 2.4 si mai sus sigur nu ajuta ca am incercat - daca stai poate la 50-100 m de antena repetor ajuta dar la 1km nu - pe linga adaptarea feederelor trebuie sa adaptezi si distanta intre antena astfel incat sa nu intre intr-o rezonanta timpita datorita lobilor specifici sa se sinfazeze/defazeze aiurea

Cand vorbeam de 14 dbi vorbeam de antene montate la solutia cu repetor activ router boradband 2.4 cu port usb dial-up si acelasi tip de antena acasa

Cu o antena de 14dBi in care bagi 35mw scoti o putere aparent radiata de cca 850mw iar la 24 dBi 7-8 W

Ala care baga 100 mw in 24 dBi nu are habar ca isi face mai mult zgomot decat SNR - dar intram prea adinc. Ovi nu e cuser ce ai facut dar am facut eu altele si mai rele...

Asa ca ramin la parerea mea ca un link cu 14dBi/2,4 Ghz la 1Km are semnal sa-si bage-n fund !!!! Adinc !

De 14dbi in 450 mhz nu vorbeam, deci nu-mi pun curu sus de tot sa-l vada semnalul - regret ! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/rolleyes.gif

Ghiduri de unda cuplate am facut cu rezultate ok in 2.4 ghz - in 450 mhz cred ca ar iesi burlane de hotel :D

Si finally - da exista mare diferenta intre a prinde TVR cu repetor pasiv - a face retranslatie papagal pasiv pentru voce dar pentru date se impute treaba - zic eu..

Deci oha repetor pasiv cu ntzshpe antene si alte chestiuni - fa un repetor activ si te vei simti bine

Ca sa-l parafraez pe Marius si pe EBA ausi'

Succesuri

Soacrelor !
0

#22 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 06 September 2009 - 08:00 AM

Hai ca itimai dau o solutie...dinasta EFTINA http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif :rolleyes: deci o tabla mare de fier , de vreo care sa fie pusa pe post de "oglinda"...exista si asta in teoria antenelor si propagarii. Exista si niste calcule care spun cum se calculeaa un astfel de reflector, ce suprafata trebuie sa aiba etc.

Cat despre solutia cu antenele puse spate in spate...este de incercat...normal ca ar trebui sa stii ce nivele de semnal ai sus pe deal si jos in casa, distantele intre cele 3 puncte, ca sa poti calcula inainte sa te apuci sa cuperi antenele. Nu incape "sa faci antenele" ca sigur nu ies cum trebuie. Apoi ar trebui "vazut" cu o scula daca sunt adaptate aceste antene cu cablul respectiv si daca au castigul cel mai bun fix la frecventa de lucru. Apoi conectezi antenele, le directionazi pe fiecare masurand meru semnalul pe care il primesti si stabilesti exact directiile (azimutul si tiltul) si apoi vezi ce rezulta...care este castigul, cati dB, si daca se poate folosi.

In principiu sus pe deal semnalul este bun daca ai LOS, vizibilitate directa si ar putea sa merga.

Motzu spune el bine ca solutia asta nu se foloseste prea des pentru ca nu da rezultate decat in situatii speciale.
De exemplu stai la casa si ai semnal cacalau afara dar in subsolul fara geamuri nu ai deloc, nu intra nimic, atunci poti face acest repetor pasiv care desi introduce o pirdere prin elementele lui, semnalul care trece insa prin el este mult mai mare decat NIMIC si poate face ca semnalul in subsolul ala sa devina utilizabil. Deci depinde foarte tare de cat de mare este semnalul care ajunge la repetorul pasiv si de cat de departe esti tu ca utilizator de repetorul pasiv.

Oricum succes.
0

#23 Useril este offline   ovi_m 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 20-November 06

Postat 06 September 2009 - 10:52 AM

Vezi postareamotzu, la Sep 6 2009, 12:27 AM, a spus:

Ala care baga 100 mw in 24 dBi nu are habar ca isi face mai mult zgomot decat SNR - dar intram prea adinc. Ovi nu e cuser ce ai facut dar am facut eu altele si mai rele...


Ia sa vedem... Modulele radiomodem le-am cumparat impreuna cu cablurile si antenele de la acelasi producator. Specificate sa mearga impreuna. Daca esti tare-n clontz (ca o soacra), iti dau adresa lor, sa le spui ca nu e cuser ce-au facut si vandut :D
Da', sincer, cred ca au in spate o armata de ingineri RF cu o experienta mai bogata decat a noastra.

ovi
0

#24 Useril este offline   motzu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 775
  • Inregistrat: 23-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 September 2009 - 11:47 AM

Vezi postareaovi_m, la Sep 6 2009, 11:52 AM, a spus:

Ia sa vedem... Modulele radiomodem le-am cumparat impreuna cu cablurile si antenele de la acelasi producator. Specificate sa mearga impreuna. Daca esti tare-n clontz (ca o soacra), iti dau adresa lor, sa le spui ca nu e cuser ce-au facut si vandut :D
Da', sincer, cred ca au in spate o armata de ingineri RF cu o experienta mai bogata decat a noastra.

ovi

Ovi

Pai da-mi adresa sa ii dau pe goarna la IGR ( aiurea... ) - puterea maxima admisa aparent radiata este de 1W in standard

Acum ca multi aduc de peste tot echipamente care POT mai mult decat standardul e alta treaba - tu esti obligat prin lege sa limitezi puterea in iesirea de antena astfel incat la iesire sa ai cu tot cu castigul antenei 1W in 2.4 Ghz - adicatelea la 14 dBi ca sa ai 1W EIRP bagi mata cam 30 mW sau foarte aproximativ ~ 13-15 dB putere 9 sper ca nu am mucit calculele )

Daca il lasi la maxim si cineva te prinde ( foarte putin probabil ) esti pe spezele matale

Pe de alta parte ca ma facusi curios da-mi si mie pe PM producatorul maimutelor ca de obicei la 100mW trebuie sa ai antene bune ca sa nu-ti faci zgomot singur prin lobii de obicei gresiti scosi din "matrita"

:D

Simplu

Soacra !

Si gata cu materialu ca omu' nu mai pricepe nimic - nu e vademecum aici
0

#25 Useril este offline   ovi_m 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 20-November 06

Postat 06 September 2009 - 04:23 PM

Vezi postareamotzu, la Sep 6 2009, 12:47 PM, a spus:

Pai da-mi adresa sa ii dau pe goarna la IGR ( aiurea... ) - puterea maxima admisa aparent radiata este de 1W in standard


Hmmm.. eu eram convins ca ERP e max 100mW in 2.4GHz (recunsc totusi ca e posibil sa fi stiut gresit). Adica 100mW input max, cu o antena fara castig.
Dar e aiurea, n-ai nici o sansa la 10km. In afara de cazul in care folosesti antene cu castig doar la receptie.

In legatura cu maimutele, nu se mai fabrica, dar iti trimit PM sa stii despre ce era vorba.

ovi
0

#26 Useril este offline   docmarius 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 398
  • Inregistrat: 05-July 08

Postat 06 September 2009 - 10:05 PM

Ca sa fiu soacra pina la capat...

Autorizatiile emise de IGR pentru operaturi comerciali atunci cand s-a introdus 2.4 GHz in Romania prevedeau 150mW putere. Ma gandesc ca nu era ERP ci masurata la mufa antenei.
Prin EU parca este o limitare la 20dBm, care dupa unii e 100mW, dupa altii 50mW, depinde cum folosesti in formula 10*log (ca la tensiuni) sau 20*log (cum ar fi la putere) - si aici sunt discutii interminabile.
Oricum nici un access point autorizat in vest nu scoate mai mult de 30-40mW. Maxim am gasit pe un Planet 1963A parca, 80mW, masurati cu un analizor HP pe sarcina artificiala (e ceva de atunci).

Dar ca sa nu mai faultez. Eis, daca poti incerca faza cu 2 antene Yagi fara eforturi supraumane ar fi extraordinar sa ne spui cam ce a iesit.
Cum zice motzu, cea mai sigura solutie este un repetor activ. Adica pui radiomodemul cu un access point pe deal si-ti aduci netul pe ultimul km via 2.4, cu antene de castig moderat (alea de 15dBi tip conserva merg excelent si nu sunt foarte scumpe). Problema e sa ai curent pe deal. Si o imprejmuire cu caine ca sa nu dispara subit.

Gata. Promit ca nu mai zic nimic...

Aceasta postare a fost editata de docmarius: 06 September 2009 - 10:12 PM

West Hobby Team
--------------------
Modele: Robbe Pitts S12, GL-450C, Pelikan X-treme, Ripmax Bossanova 15cc, Raptor 620SE
R/C: Futaba FF9C 35MHz/Jeti Duplex 2.4GHz, ESU ECoS II
0

#27 Useril este offline   motzu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 775
  • Inregistrat: 23-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2009 - 11:30 AM

[quote Da, aveti dreptate in 2.4 Ghz este vorba de 100 mW EIRP si in 5.8 de 1W in tot spectrul adicatelea calculul il faci cu 500 mW emisie + castig

La 2.4 nu se specifica chestia cu spectrul de aia 100 mW si nu `50 mW

Ce vreti - imbatrinesc si eu :blink:

Dragos
0

#28 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 11 September 2009 - 10:39 AM

Vezi postareaeis, la Sep 3 2009, 10:26 PM, a spus:

Mi-am luat internet mobil de la Romtelecom (un USB stick), pentru ca e singura solutie pe care o am la tara. Antena este la 12 km, dar, intre antena si casa este un deal mai maricel, la 1 km de casa.
In virf de deal am 2 Mb/s, in casa am 0.3..0.5 Mb/s, dar care depind de vreme (daca ploua, pica conexiunea)



aici http://www.usbwifi.o...hosting.net.nz/ poti gasi o solutie mai domestica pentru ceea ce te doare.
unele sunt nastrusnice altele sunt realizabile si chiar functionale.
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#29 Useril este offline   iwa 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 29-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2009 - 01:40 PM

Cel mai simplu este sa gasesti un router cu port USB.
Aveam un ASUS la un moment dat asa, chiar de la ZAPP daca nu ma insel, in care era conectat modemul CDMA pe USB. Acest router era pus in pod la 2 case mai incolo caci acolo avea semnal, iar legat de el era o antena omnidirectionala de 8db, la care ne conectam cu laptopurile vreo 3 oameni... nu mergea cine stie ce, dar situatia era asemanatoare.
Daca ai cum sa pui pe deal o teaba cu o cutie de exterior in care sa ai alimentare, si eventual un bec (iarna e bun ca face caldura si se topeste zapada de pe cutie), asa scapi cel mai simplu. Mai departe iei o antena directionala de 4 - 8 db nu cine stie ce pe care o indrepti spre tine, la tine pui iarasi cevba de genul si vezi cum merge. Eventual mai agati 1/2 vecini http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif
0

#30 Useril este offline   wifizone 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 21-December 12

Postat 22 December 2012 - 03:02 PM

[size="4"][/size][size="4"][/size]



Vand Antena Yagi 18 Dbi - 2,4 GHz







Antena Wireless Yagi 18 Dbi - 2,4 GHz




Castig - 18dBi

Polarizare Orizontala - 35º

Polarizare Verticala - 35º

Frecventa - 2,4 gHz

Conector - r-sma

Dimensiuni - 500x75mm


Pret: 80 RON



Ideala pentru retele Wireless!

Adaptoare wireless, routere.etc.

Pentru a transmite semnal pe o distanta mai mare, sau pentru a primi semnal wireless.



Trimit in toata tara prin curier rapid cu FAN Courier sau Posta Romana


Contact: email/messenger - max_wifi@yahoo.com

Telefon: 0732836362

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro