Modelism - RHC Forum: R.E.P.A. - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

R.E.P.A. continued

#31 Useril este offline   Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 12 February 2003 - 08:26 PM

Mersi ,sper sa fie vreme faina ;)
F=m*a
0

#32 Useril este offline   Oni 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 13 February 2003 - 01:52 PM

Am si eu o intrebare: La ce distanta stai de racheta cand o lansezi ? Daca explodeaza motorul, cred ca nu prea ai vrea sa fii aproape.
0

#33 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 13 February 2003 - 07:58 PM

Radule ai bagat si rasina in combustibil sau numai zahar?
Skyspy
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#34 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 15 February 2003 - 05:18 PM

Mai oameni buni cind vad sirul asta lung de mesaje si batalia care se da pt. 1kg de KNO3 ma simt nevoit sa
iau o atitudine critica si sa afirm ca forumul va mai inghite inca citva MBytes buni de mesaje si tot nu se va
ajunge la un rezultat palpabil.A fost vorba prin vara pe forumul vechi inainte de "atacul hackerist" din 2 dec.
despre infintarea de cluburi private in tara lucru luat ca pozitiv de unii si privit cu scepticism de altii.Cei mai infocati sustinatori au fost daca bine mi-aduc aminte Mr. Big si WABO si ei stiu despre ce vorbesc.Ca atare
ati vazut s-a organizat intilnirea Rapa Rosie prima intilnire Fun Fly din Romania fara Federatie fara regulamente.Si anul asta se va repeta iarasi.Unde vreau io sa ajung e concluzia ca daca nu "mishti"ceva nu
vei ajunge niciodata sa savurezi roadele hobby-ului care te pasioneaza.Am vorbit in privat cu citiva membrii
de pe forum despre infintarea unui club privat a celor cu idei trasnite pe care am zis sa-l numim R.E.P.A.
(Romanian Extreme Project Association) club in care sa fie discutate idei care mai de care trasnite in limita
in care ar putea fi puse si in practica.Apelez pe aceasta cale acum in mod deschis la membrii care ar dori
infiintarea unui astfel de club dar care sa existe si in realitate si numai pe Forumul RHC.Fiind in strainatate
am acces mai usor atit la documentatii tehnice ma refer la reviste, carti cit si la componente de electronica
si mecanica cit si la substante chimice care le pot procura fara atita tevatura si formalitati.In continuare
vreau sa-mi expun ideea mea in modul de functionare a clubului.Deci in primul rind ar trebui sa existe un
nucleu de baza de citiva membrii cu o pregatire superioara pt a putea lua decizii in legatura cu problemele
tehnice care s-ar ivi.Normal ar trebui sa existe si un regulament de functionare dupa care se va desfasura
activitatea si se vor stabili prioritatile.O cotizatie lunara stabilita de comun acord care va fi folosita pt.
achizitionarea de documentatii tehnice si componente.Clubul ar fi bine sa functioneze cel putin in prima faza
"la intelegere" si "incredere reciproca" adica fara sa fie inregistrat legal pt.a vedea daca iese ceva din el in
continuare daca se va extinde si am avea fonduri necesare l-am putea inscrie si la Federatie desi nu i-as
vedea rostul ca nu putem participa la concursuri cu ideile noastre.Spatiul de desfasurare a activitatii si dotarea tehnica vor reprezenta intotdeauna o problema atit datorita faptului ca am fi imprastiati in toata tara
iar daca ar trebui sa inchiriezi un spatiu nu ti-ar mai ajunge banii pt.desfasurarea activitatii cit si faptului ca
dotarea tehnica in magazine e destul de slaba.Eu cred totusi ca un garaj gol s-ar gasi la urma urmei intr-un
oras pt. citiva repaisti inraiti.Un sediu central ar fi necesar pt. a dirija intreaga activitate.Si desigur va trebui
ales un presedinte,secretar,contabil pt a justifica cheltuielile.Iar vara cind e cald si bine si e perioada concediilor si a vacantelor se va putea realiza un workshop de citeva zile sau o saptamina in care fiecare va
aduce minunatiile pe care le-a realizat se va produce un schimb de idei de experienta si se vor lansa rachete
avioane experimentale si dirijabile.Cam astea ar fi ideile mele de baza.
Astept in continuare sugestii si idei referitoare la aceasta tema si sper sa realizam si ceva practic cit de mic dar sa existe un inceput sa nu experimentam numai vorbe pe Forum.
Skyspy
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#35 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 15 February 2003 - 06:00 PM

Ai perfecta dreptate SkySpy, tot ce ai zis e adevarat!
Dar (al naibi DAR...) din cate observi nr indivizilor cu astfel de preocupari "extreme" nu-i mic! e infim, si cine sunt: copii, studenti ratacitit, pe ici pe colo, si tu esti singurul asezat la casa lui.
Nu vreau sa fiu rau sau pesimist dar in momentul asta e cam greu, in afara de Radu nimeni nu a facut nimic concret, nici macar eu nu am facut ceva direct legat de activitatea asta! un astfel de club se va baza pe mai ... nimic! Eu ma consider norocos ca l-am cunoscut personal pe Marinar, pe tine ma bazez pt tot felul de lucruri de "import", si curand si pe altii... care m-au ajutat sa pun ordine in ideile mele.. Ce sa zic un nucleu in Bucuresti e!!! poate dau si de mig29...
Eu zic sa ne afiliem pe langa cluburile gata formate... in bucuresti eu stau pe capul Marinarului la nevoie, de ex.
Nu stiu in Aiud, Ploiesti sau in Timisoara daca e ceva asemanator.
Fara sa te supar sau sa te contrazic zic ca prea devreme pt un club numai al REPA-istilor, numarul de membri e prea mic.
Consider acum ca suntem totusi pe un drum bun: facem schimb de informatii, cataloage,CD-uri sper ca aceasta activitate sa se intensifice! un club virtual cum ar veni, lucrul cel mai la indemana pt noi cei risipiti in tota tara.
Si ca sa nu las sa cada pe alti povara o sa zic eu scurt: cand se ajunge la plata unor taxe, prostii birocratce, chiar si pe mine ma apuca o stare de anxietate, gandestete la bietul Radu sau Alifie. Si inca odata e problema distantelor!!!
E un pic prea repede! parerea mea!!!
Cred ca mai eficient este sa stabilim legaturi cu formatiuni gata formate.

Aceasta postare a fost editata de MrSpace: 15 February 2003 - 08:24 PM

0

#36 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 15 February 2003 - 06:54 PM

A si discutia aia despre KNO3 s-a lungit datorita noilor membrii Alifie si Poly. Nu te supara pe ei :)
0

#37 Useril este offline   Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 15 February 2003 - 09:50 PM

Ideea lui Spy este f buna.Dupa cum am observat numarul "membrilor" REPA creste.Un club ar fi o idee f buna. Singura problema ar fi distantele
F=m*a
0

#38 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 16 February 2003 - 12:55 PM

Parca am mai scris un mesaj dar nu stiu ce am facut cu el. Nu mai este, cred ca l-am trimis la naiba... Fac un rezumat.
Ideea lui Skyspy e foarte buna, inclusiv comentariile.
Sunt pentru REPA si vreau sa fiu membru, daca nu e nimeni impotriva. Cred ca e cazul sa facem mai mult. Sper sa-mi permiteti sa folosesc cuvântul "facem", adica sa ma consider IN. Chiar si denumirea e faina. Nici eu nu cred ca ne putem lega inca de F.R.Modelism. Important e sa ne cunoastem mai bine, sa tinem legatura si in cazul in care este posibil sa lucram impreuna. Nu e foarte important unde lucram. Pe parcurs lucrurile se rezolva. Sa vedem cam de la ce plecam, câti suntem dispusi sa facem asa ceva, ce avem, si ce urmarim. Sa vedem cam ce poate fiecare, ce vrea fiecare si eventual daca putem lucra in grupuri in functie de proiecte. Poate sa facem si lucruri utile chiar pentru modelism? Nu-i exclus. In privinta taxelor, nimic nu e batut in cuie, se poate discuta. Pare normal ca fiecare sa plateasca macar sau numai ce consuma. Dar poate sa ajute cu ce are, daca doreste asta. Nu poate fi obligat prin reguli, in acest moment. Cred ca pot discuta despre bani doar cei care lucreaza in echipa si pun bani impreuna, dar si pentru asta e prea devreme... De altfel, sunt regulile pe care le urmeaza orice om normal pe lumea asta, intr-o colectivitate, cu interese comune.
E subiectul despre REPA, cred ca se pot pune intrebari de genul: Cam cine e dispus sa dea o mâna de ajutor? Ce aptitudini are fiecare (in domeniu, sau nu numai)? Facem un sumar recensamânt? Cred ca nu trebuie sa fie o asociatie cu interese diferite de ale modelistilor. Doar proiectele sa nu poata fi incadrate in ce ofera regulamentele de modelism. Cred ca se poate incepe cu ceva simplu, accesibil. Sa fie un colectiv in care cei ce construiesc lucruri deosebite sa gaseasca intelegere si sprijin moral, eventual material. Imi aduc aminte când instructorul meu mi-a spus clar din prima zi: nu facem decât aero si auto. Sa nu se intâmple la fel. Are omul o idee, bani s-o aplice si amici sa-l ajute? E perfect, sa faca. Ce daca nu exista clasa, categorie sau mai stiu eu ce... Apare. Mai vine unul cu o idee asemanatoare, sa faca si el si sa vedem ce iese. Ca daca cineva nu are cu cine concura nici nu o sa inceapa sa afirme ca-i cel mai bun. Trebuie sa faca ceva sa aiba macar un concurent... De ce sa nu se faca daca se poate? Ca nu e in regulamentul de modelism? Haida de! Pe alte meleaguri se scot bani seriosi din asta. Se cheama cercetare, constructie de prototipuri, exista contracte pentru armata sau industrie... Ba chiar se poate merge in directia asta, de a cauta si realiza contracte. Eu cam din asta imi scot de doi ani banii de bere...

In privinta mesajelor care "sufoca" forumul, cred ca nu e rau daca se arhiveaza pe undeva sau dupa o anumita perioada se sterg. Cred ca cine are nevoie de ceva de aici, copiaza. Face Adminul treaba buna, sunt sigur.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#39 Useril este offline   Alifie 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 06-February 03

Postat 16 February 2003 - 11:29 PM

Salutari la toata lumea..
In primul rand vreau sa-mi cer scuze pt micile "umpluturi" care nu aveau legatura cu topicul ... sorry about that.. :) ...
In alta ordine de idei .. daca nu ma insel ( nu stiu sigur ) .. in ploiesti este un grup de rachetomodelisti ( pt ca unii dintre ei il tot bazaie pe tata cu sponsorizarile ) ... si greu nu mi-ar fi sa ma inscriu si eu in asa ceva.
Totusi .. ideea cu R.E.P.A mi se pare f buna pt ca , dupa cum a spus si Mr.Space este o buna ocazie de a face schimb de experienta ( si nu numai ) ... so... KEEP IT UP ! B)


P.S. --- count me in :)) sunt alaturi de voi in treaba asta ( asta daca ma vreti ) http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif

RESPEKT
DIAVOLO VIRTUS IN CORPOS EST :P
0

#40 Useril este offline   Alifie 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 06-February 03

Postat 16 February 2003 - 11:32 PM

Apropo, Mr.Space .. Bucurestiul nu e chiar departe de ploiesti, poate daca vin pe acolo ne intalnim si facem o treaba ... Keep in touch ..

RESPEKT
DIAVOLO VIRTUS IN CORPOS EST :P
0

#41 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 17 February 2003 - 12:41 AM

Sa pare ca ideea ta Sky-ule http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif prinde mai bine de cat am crezut!
Mda..
Asa ca baieti bine ati venit!, mai rar gasesti atatia oameni cu initiativa la un loc :)
0

#42 Useril este offline   Alifie 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 06-February 03

Postat 17 February 2003 - 08:49 PM

lol, Mr.Space , am citit chestiile tale de mai inainte cu electronica de pe topicul asta. felicitarile mele, le ai, esti bun , probabiul la electronica esti .. right? http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif

RESPEKT
DIAVOLO VIRTUS IN CORPOS EST :P
0

#43 Useril este offline   Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 18 February 2003 - 09:03 AM

Space expertul in electronica,m-a ajutat cu timerul la racheta :o
F=m*a
0

#44 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 18 February 2003 - 09:54 PM

Am intarzit si eu 2 zile cat am fost acasa! si gata v-ati si dat pe nitroceluoza!
Eu pana nu experimentez nitratul de amoniu nu ma las!!! e prea ieftin si prea am de unde sa-l iau in cantitati mari :o
Baiul meu e altul din ce sa fac motorul insusi???
Nakka le face din metal si rezista pana la 2000psi dar ard 1-2 s eu plauiesc sa-mi mearga motoarele min 10s cine stie chiar si 100s :o :) mai sunt si cei ce le fac din PVC dar si acolo tot 1-2 s merg!!!
A si sa fie usor motorul!!! nu pot sa il fac din orice metal???
Ma batea gandul sa incerc ceva mixt in interior o teava de PVC diam de 5cm 2mm grosime si tubul asta sa fie intr-un alt tub din Al de vre-o 0.5-1mm (invelisul sa fie dublu strat)
As pute obtine pt motoare raporturi masa finala /masa initiala de caa 4 ori!!! (nici macar nu e mult)
Ce parere aveti???
Si chiar nu stie nimeni din ce-s facute bosterele shutelului???
Ufff ce belea! :)
0

#45 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 18 February 2003 - 09:55 PM

A!!! si Alifie, da eu sunt student la electronica&telecomunicatii asa ca imi bat capul si cu domeniul asta!!!
0

#46 Useril este offline   Alifie 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 06-February 03

Postat 18 February 2003 - 10:37 PM

ai respektul meu, daca nu ai de munca dupa facultate sa ma anunti ca poate iti aranjez ceva pe la tata ( ca vad ca tot iti place domeniul asta :o )
RESPEKT
DIAVOLO VIRTUS IN CORPOS EST :P
0

#47 Useril este offline   Oni 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 19 February 2003 - 02:43 AM

Din ce-s facute boosterele ? In ce sens (carcasa motorului sau combustibilul) ?
0

#48 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 19 February 2003 - 12:19 PM

Alifie sa stii ca nu o sa uit! :lol:
Oni, da carcasa!!! retzeta combustibilului o stie tot poporul! :)
0

#49 Useril este offline   Oni 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 19 February 2003 - 03:14 PM

Pai banuiesc ca nu sunt facute din carton :lol:
http://science.ksc.nasa.gov/shuttle/techno...ewsref/srb.html te poate ajuta.
0

#50 Useril este offline   Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 19 February 2003 - 03:49 PM

Daca am avea perclorat de amoniu in loc de azotat de amoniu ar fi mult mai usor .Ca se pot construi motoare cu PA si Al care sunt la fel de bune ca si AN+Mg si se aprind usor.
Alifie intreaba-l pe taicato si vezi ca poate ne ajuti cu ceva Perclorat de amoniu (NH4ClO4)
F=m*a
0

#51 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 20 February 2003 - 02:39 AM

E prea instabil percloratul si nu ai de unde sa-l iei in cantitati mari (nu stiu de unde sa iei macar putzin)!
Urmatorul pe lista este nitratul de amoniu cu care va bat eu la cap!!!
0

#52 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 20 February 2003 - 02:58 AM

Se pare ca poliuretanul (rasina poliuretanica...) e buna pt binder, stie cineva in Bucuresti unde gasesc asa ceva ca rasina epoxidica nu am gasit (nici nu am prea cautat)??
Si pulberi metalice (Al sau Mg, cica la vopsele se folosesc..!)
0

#53 Useril este offline   Alifie 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 06-February 03

Postat 20 February 2003 - 08:38 PM

radu, il intreb, daca poate va dau si voua, ca eu cu asa ceva nu prea am ce face

RESPEKT
DIAVOLO VIRTUS IN CORPOS EST :P
0

#54 Useril este offline   Alifie 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 06-February 03

Postat 04 March 2003 - 11:56 AM

RAdu, substanta respectiva este clasificata ca fiind "off limits" pt lume, se lucreaza cu ea in laborator.. sorry ca nu va pot ajuta ... :)

RE5PEKT
DIAVOLO VIRTUS IN CORPOS EST :P
0

#55 Useril este offline   Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 05 March 2003 - 08:10 PM

pacat :D
Dar las ca facem cu NH3NO3 :):):) ...stiu ca MrSpace e deacord
F=m*a
0

#56 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 05 March 2003 - 08:15 PM

Da! dar momentan tr sa termin lucruri mai vechi, si-s ocupat pana peste cap!
0

#57 Useril este offline   Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 05 March 2003 - 08:22 PM

SkySpy ..scuze pt intarziere

10 cc HNo3 + 10 cc H2SO4 + 0.5 g vata
F=m*a
0

#58 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 10 March 2003 - 09:20 PM

Radule esti sigur ca trebuie si acid sulfuric?
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#59 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 10 March 2003 - 09:30 PM

Am facut si io niste experiente cu amestecuri de aprindere pt motorul racheta.Am folosit ca si oxidant
KNO3 si KMnO4.Pozele sint de la amestecul cu permanganat.Am folosit cam 5g de amestec si uite
ce frumusete de flacara.Amestecul cu permanganat e mai violent dar si cel cu azotat merge destul de
bine.Peste vreo saptamina doua voi turna citeva greinuri :D :D :D de combustibil si il voi incerca la
aprindere sa vedem ce rezultate va da.Voi face si citeva poze bineinteles daca voi iesi nevatamat :D :D :D .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Cartus_pt._incercat_amestecul_de_aprindere.JPG

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#60 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 10 March 2003 - 09:32 PM

Aprinderea

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ignition.JPG

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro