Modelism - RHC Forum: Materiale compozite carbon/kevlar, impregnare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Materiale compozite carbon/kevlar, impregnare

#1 Useril este offline   mirceait 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 27-December 07

Postat 16 August 2009 - 11:43 PM

Salut, as dori sa stiu daca pot impregna o panza din fibra de carbon/kevlar cu rasina epoxidica bison epoxi universal bison rasian epoxidica universala

panza de carbon kevlar are 193g /m patrat si doresc sa o folosesc pentru ca repara o racheta de tenis model wilson K factor k six one team
Grija mea este la rezistenta acestei rasini.
Racheta este rupta fix de la bifurcatia manerului iar ideea mea este sa impregnez rasina si s-o rulez pe ceva elastic ca apoi dupa ce o introduc in racheta sa preseze fibra si rasina din interior spre exterior.
Manerul este in totalitate desprins de restul rachetei deci, reparatia necesita o rezistenta critica.
Daca aveti sugestii sunt bine venite, multumesc si o zi buna!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 310320092169.jpg
  • Imagine atasata: 120420092197.jpg

0

#2 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 17 August 2009 - 10:44 AM

Eu am incercat cu niste carbon si s-a impregnat destul de greu.
E destul de vascoasa rasina respectiva, fata de rasina speciala de laminat e mult mai vascoasa.
Daca pui panza pe masa si apoi cu o "spatula" (card expirat sau ceva asemanator) intinzi rasina peste tesatura si o "lucrezi" bine in ea se va impregna. Trebuia lucrat destul de repede pt ca rasina respectiva incepe sa se intareasca in 2-3 ore (si mai repede daca e cald afara).
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#3 Useril este offline   RADUDG800 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 23-December 08
  • Gender:Male

Postat 17 August 2009 - 04:57 PM

Salut,

eu lucrez de 15 ani in domeniul fibrelor de carbon, kevlar etc, si o reparatura nu este usor de realizat, dar nici imposibil.
Ai nevoie de fire UD (Unidirektional -Roving) de carbon care se lamineaza in directia de transmitere a sarcini principale, adica in lungul bratului.Importat este ca sectorul adaugat sa nu se termin abrupt , ci treptat.Adica iei 10fire de o lungime si le laminezi in jurul rupturii dea lungul.Urmatorele 10fire sint cu 10mm mai lungi, urmatoarele si mai lungi si asa mai departe.Grosimea finala a matterialului adaugat sa fie in zona rupturii ca. cea care a avut-o initial racheta.Dupa aceea poti sa infasori citeva straturi de tesatura tesuta1-1 in unghi de 45 ° peste UD.In incheiere o bande de Peel-Ply si in cuptor la ca 50° C peste noapte.Dupa 24 Ore poti sa indepartezi Peel -Ply-ul si sa finisezi reparatura, fara a indepart prea mult din fibra de carbon.
Ca Rasina epoxidica sa folosesti una cu viscozitate redusa de exemplu de la Fa. R&G unde gasesti si Roving si peel-ply etc.

Succes la reparat!!

Radu
0

#4 Useril este offline   mirceait 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 27-December 07

Postat 17 August 2009 - 08:38 PM

Vezi postareaRADUDG800, la Aug 17 2009, 05:57 PM, a spus:

Salut,

eu lucrez de 15 ani in domeniul fibrelor de carbon, kevlar etc, si o reparatura nu este usor de realizat, dar nici imposibil.
Ai nevoie de fire UD (Unidirektional -Roving) de carbon care se lamineaza in directia de transmitere a sarcini principale, adica in lungul bratului.Importat este ca sectorul adaugat sa nu se termin abrupt , ci treptat.Adica iei 10fire de o lungime si le laminezi in jurul rupturii dea lungul.Urmatorele 10fire sint cu 10mm mai lungi, urmatoarele si mai lungi si asa mai departe.Grosimea finala a matterialului adaugat sa fie in zona rupturii ca. cea care a avut-o initial racheta.Dupa aceea poti sa infasori citeva straturi de tesatura tesuta1-1 in unghi de 45 ° peste UD.In incheiere o bande de Peel-Ply si in cuptor la ca 50° C peste noapte.Dupa 24 Ore poti sa indepartezi Peel -Ply-ul si sa finisezi reparatura, fara a indepart prea mult din fibra de carbon.
Ca Rasina epoxidica sa folosesti una cu viscozitate redusa de exemplu de la Fa. R&G unde gasesti si Roving si peel-ply etc.

Succes la reparat!!

Radu


Salut, multumesc foarte mult pentru indocatii, numai ca eu abia am facut rost de niste tesatura carbon/ kevlar si fracheta fiind rupta complet, intentionez sa o repar pe dinauntru.
As aprecia daca imi poti da mai multe detalii despre magazine de unde pot gasi fibra si rasina de care spui tu , eu fiind din bacau.
Vreau ca dupa ce impregnez fibra sa o infasor ce la un diametru mai mic decat este interiorul rachetei ca apoi introdus inauntru sa o expandez cu un balon subtire si lung dinacela cu care se pot modela diferite forme.
Daca voi folosi panza din fibra de carbonla ce unghi sa o infasor? tot 45%. FIbrele di nracheta sunt dispuse cam la 30% pe directia manerului.
Multumesc si astept raspuns!
0

#5 Useril este offline   ARU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1427
  • Inregistrat: 15-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:aero

Postat 17 August 2009 - 10:39 PM

prea mult nu se poate incarca cu materiale compozite , ca se strica aspectul , si dupa mine numai cu materiale compozite nu rezolvi problema . Eu din tabla de .......(material flexibil si rezistent) cu o grosime de cel putin 2.5 mm, as-i face o piesa sub forma de Y unde s-a rupt aceasta racheta de tenis si apoi aceasta sa fie fixata pe mijlocul manerului (privita lateral) dupa ce anterior ii faci lacas cu o panza de bonfaier, ..fixata si cu niste adeziv , cateva nituri... etc.
0

#6 Useril este offline   zola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 21-July 07

Postat 18 August 2009 - 06:06 PM

Mircea nu vreau sa te descurajez , dar eu am rupt un cardu de cursiera din compozit , reparatia am fcaut-o in bulgaria la o firma specializata in licrul cu materialae compozite , si desii treaba a fost fcauta ca la carte deci vidat +cuptor nu a tinut mult timp :rolleyes:
Oto si crevetii lui..
0

#7 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 23 August 2009 - 07:03 PM

Vezi postareamirceait, la Aug 17 2009, 09:38 PM, a spus:

As aprecia daca imi poti da mai multe detalii despre magazine de unde pot gasi fibra si rasina de care spui tu , eu fiind din bacau.
Vreau ca dupa ce impregnez fibra sa o infasor ce la un diametru mai mic decat este interiorul rachetei ca apoi introdus inauntru sa o expandez cu un balon subtire si lung dinacela cu care se pot modela diferite forme.
Daca voi folosi panza din fibra de carbonla ce unghi sa o infasor? tot 45%. FIbrele din racheta sunt dispuse cam la 30% pe directia manerului.
Multumesc si astept raspuns!


Rasina gasesti la cel putin doua magazine online de modelism - cel din Botosani si cel din Harghita.
Nu ma pricep la rachete de tenis, dar fibra pusa la 45 de grade e asa ca sa creasca rezistenta la torsiune, ceea ce nu cred ca e nevoie.

Eu as proceda astfel: as introduce in interior o tija de carbon (se gasesc gata facute) de cel putin 3 mm care sa intre cat mai exact in niste gauri date de tine. Astea le poti lipi cu poipol.
La exterior as infasura cu niste fibra de carbon - tesatura. Asta dupa ce dai cu putin glaspapir ca sa iei luciul suprafetei; asta o lipesti cu rasina (nu cu poxipol; rasina este mult mai lichida). Cel mai bine impregnezi tesatura cu o rola pe o suprafata de plastic inainte de a o aplica pe racheta.
Vezi sa folosesti manusi de cauciuc; cele de latex se zice ca nu sunt suficient de bune, dar am auzit ca puse cate doua ajuta; oricum e mai bine decat deloc. Epoxi provoaca alergii. Si chiar daca nu are un miros suparator, trebuie sa lucrezi intr-un loc bine aerisit.
Nu te speria, pentru lipituri normale nu e nevoie de cuptor, ci conteaza mai mult daca vrei sa folosesti rezultatul in conditii de temperaturi ridicate. Epoxiurile normale se intaresc la temperatura camerei, doar ca dureaza mai mult.
0

#8 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 26 August 2009 - 01:16 PM

Ma intreb:
1. Daca s-a rupt cand a fost dintr-o bucata, va tine peticita?
2. Dupa ce adaugi greutate va mai fi centrata?
3. Tinand cont de 1 si 2 oare merita efortul si cheltuiala?
Asta doar tu o stii.
Baftaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro