Modelism - RHC Forum: Un sfat pentru un incepator? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Un sfat pentru un incepator? ...in materie de vopsele

#1 Useril este offline   George_Craciunescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 06-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

  Postat 07 August 2009 - 09:06 AM

Buna dimineata, Domnilor!
Am cumparat acum cateva zile o macheta de Bf 109 G-10 scara 1:48 a celor de la Revell ( e prima macheta pe care o fac, asa ca mi-e cam frica de modul in care o sa arate in final, nu din cauza asamblarii, ci din cauza vopsirii). As avea nevoie de cateva sfaturi:
1. Pe foaia de montaj, la sectiunea dedicata schemei de camuflaj pe care vreau sa o pun in aplicare, scrie ca am nevoie de 3 culori: RLM 76, RLM 81 si RLM 82 (oricum am nevoie si de alb si negru ca sa vopsesc butucul elicei). Care sunt echivalentele lor pentru vopselele Revell ( ma refer la serii; pentru clarificare, o sa vopsesc macheta cu pensula, nu sar direct in groapa cu airbrush-ul) sau pentru orice alt tip de vopsea care adera bine la suprafata?
2. Banuiesc ca am nevoie si de un grund cu care sa pregatesc macheta inainte de vopsire. Ce ma sfatuiti in aceasta privinta?
3. In materie de diluant, se poate folosi si cel obisnuit sau este necesara achizitionarea unui tip special?
In final, intrebarea care ma framanta cel mai mult.... Unde as putea sa gasesc toate elementele de care am nevoie? Exista vreun magazin la care posibilitatea de a le avea pe stoc sa mai mare de zero?



Va multumesc anticipat si ma scuzati ca va ocup timpul cu necazurile mele!

Aceasta postare a fost editata de George_Craciunescu: 07 August 2009 - 09:06 AM

0

#2 Useril este offline   catrebogdan 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 29-August 07

Postat 07 August 2009 - 11:12 AM

Buna,
Acu cred ca o sa fac reclama, dar mergi la magazinul celor de la Modelism.
Acolo o sa gasesti cam tot ce ai nevoie.
Alte magazine nu prea stiu sa-ti recomand, dar pe net mai gasesti.
Da un search si pe forum si o sa vezi mai toate anunturile.
http://www.cartula.ro/
http://www.machete.ro/
Grundu il iei in functie de vopsea.
Eu, in ultima vreme folosesc acrilice(pe baza de apa) - se usca mai repede si nu lasi miros in camera.
Ce iti recomand in schimb - mergi la un magazin specializat si ia-ti pensule bune, pentru pictura. Sunt un pic mai scumpe, dar merita.
Pot sa-ti trimit o carte pe mail, sa afli mai multe info si cred ca am ceva scanat p-acasa despre Me-109.
Si in rest - SPOR la lucru


Cordiali saluti / Best regards / Sinceres Salutation / Mit freundlichen Grüßen / Pozdrowienia / Sincere salutari

Bogdan Bolda
Inginer Proiectant


Mobile: +40 (0)740206170
E-mail: catrebogdan@yahoo.com

0

#3 Useril este offline   George_Craciunescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 06-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2009 - 12:49 PM

Salut!
Iti multumesc mult pentru sfaturi. Chiar acum ma pregatesc sa plec spre magazinul celor de la Modelism. Daca gasesc azi tot ce imi trebuie, maine ma apuc de macheta. Astept cu interes carticica si scan-urile.




O zi buna!
0

#4 Useril este offline   Alcoor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 22-September 11
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 22 November 2011 - 05:55 PM

io personal folosesc vopsele acrilice pe baza de apa luate de la fondul plastic.am recurs la ele pentru ca sunt mai ieftine si cei de la revell de exemplu au acum la kit-uri tot astfel de vopsele.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro