Modelism - RHC Forum: academia fortelor aeriene ce parere aveti???? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

academia fortelor aeriene ce parere aveti???? cateva pareri sfaturi...

#1 Useril este offline   gabriel 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 04-September 08

Postat 04 September 2008 - 11:34 PM

salutare as avea si eu cateva intrebari dar doar pentru cei care stiu despre ce este vorba de preferat pt studentii academiei sau pt absolventi :blink:
o intrebare ar fi daca se merita da stiu este foarte greu bla bla aparate vechi bla bla... dar pt cei care iubesc zborul ce ziceti se merita???? :D mai zic inca o data nu conteaza deocamdata cat este de greu . A doua intrebare ar fi legata de licenta de zbor (in ce consta ea , pt ce aparate e valabila, SI CEL MAI IMPORTANT E VALAILA SI IN AFARA?????) si cam cate ore apuci sa zbori in timpul academiei . Si o a treia intrebare: daca sa zicem ca trec cu bine de academie exita sanse sa lucrez in strainatate trebuie sa urmez alte cursuri sau geva de genu ??? sau nu am nici o sansa cu academia din tara??? Sa zicem ca scopul meu final ar fi sa ajung pilot de incercare pe undeva prin strainatate (nu conteaza cat e de greu ) vreau sa stiu daca e posibil si o sansa de 1% vreau sa stiu daca exista. Deci va rog niste lamuriri sfaturi ceva :unsure::D:D:D va multumesc anticipat
0

#2 Useril este offline   aerosavelli 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 10-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, calculatoare

Postat 10 September 2008 - 09:47 PM

Salut despre care "academie" este vorba ?
0

#3 Useril este offline   alexu` 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 22-July 05
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea

Postat 14 September 2008 - 11:17 PM

Depinde ce te astepti tu sa gasesti o data intrat in sistem. Daca vrei sa iti faci o cariera militara numai de dragul zborului si a datului peste cap... s-ar putea sa tragi la un moment dat linie si sa concluzionezi ca ai platit un pret prea mare si sa-ti para rau ca nu ti-ai facut o cariera in aviatia civila de unde sa scoti bani indeajuns cat sa-ti cumperi propriul tau avion. Insa daca nu e doar zborul care te atrage catre o cariera militara e ok. Oricum ca sa ajungi in alte tari ca pilot de incercare iti trebuie muuuulti ani si foarte, foarte multa munca, insa si o doza imensa de noroc si de aflare la momentul potrivit, in locul potrivit.

Despre licenta de zbor... In aviatia militara nu este la fel ca in cea civila adica ai o licenta in mana cu care te duci oriunde si iti este recunoscuta, si in plus o data intrat in sistem nu poti sa pleci unde te taie capul. MAI MULT, asa-zisa licenta de zbor militar nu se echivaleaza in civilie (asta in cazul in care sa zicem ca ti s-a terminat contractul cu armata si tu renunti si vrei sa incerci sa treci la civili) decat partial(doar niste ore de zborcare inseamna sa zicem 25% -desi cred ca e cam mult spus- din drumul catre o licenta civila).

Spor in realizarea visului!
Stima,
Alex

Aceasta postare a fost editata de alexu`: 14 September 2008 - 11:19 PM

Nu lasa MiG-ul 29 din mana pe F-ul 16 de pe gard!...
0

#4 Useril este offline   Allex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 18-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara-Caransebes

Postat 09 January 2009 - 11:16 AM

Poate ca a trecut vreamea celor care vor sa lupte pt tara"....

Melodia este a lui NICU ALIFANTIS - TRAIASCA ROMANIA, din punctul meu de vedere o melodie superba.


Daca ne infrunta muntii, cu muntii ne vom bate / pentru lumina tarii, si pentru libertate/
Aici ne e cuvantul cand il avem de spus/ decat slujirea tarii, nimic nu`i mai presus.
Juram credinta luptei, oricat ar fi de grea/ juram ca pentru tara si viataa ne`o v`om da/
Juram sa nu ne minta nici clipa, nici vecia, traiasca libertatea, traiasca romania/
Dar tara nu se face cu lanci, cu ape adanci/
Iubirea nu te scuza cand ochii ii inchizi/ Sa curatam tot raul din viata romaniei/
Traiasca libertatea, traiasca Romania.
NU CREADA HOTII MUNCII, CA EI SUNT MARI SI TARI, NOI SUNTEM PATRIOTII REVOLUTIONARI,
AVEM CONTRACT PE VIATA CU VISUL SI CU GLIA/
Traiasca libertatea, traiasca Romania.
A noastra este tara o mostenim deplin/va trebui intreaga s`o dam celor ce vin/
Ca cei nascuti si astazi, si maine si poimaine/
NICI PAINE FARA MUNCA, NICI MUNCA FARA PAINE/
Nici calareti pe aer, nici cai fara calari, nici tara fara lume, nici lume fara tari/
Sa cresca`n lumea pacea, dreptatea, bucuria,

..............................................................................(t
raiasca`n fericire si liniste poporul, traiasca tricolorul
Traiasca libertatea, traiasca romania/
Traiasca muncitorii, taranii, carturarii/
Traiasca demnitatea cea fara de avarii/
Daca renunti la lupta, n`ai ce s amai astepti/
Nimica nu se face`n pozitie de drepti/
Sa facem romania din toti si pentru toti/
Un teritoriu liber d`orice prejudecati/
Sa fie al nostru dreptu` si`a nosatra datoria
.................................................................(traiasca libertatea, traiasca romania)
etc...etc


Eu ce pot sa spun...in ultimii 3 ani AFAHC mi-a taiat toate aripile fara sa ciripesc nici macar o secunda"
De cand am zburat prima data, si l-am vz pe tata cu costumul de zbor sau cu uniforma militara mi-am dorit sa ajung ca el, sau,poate, sa-l depasesc. Asta nu s-a intamplat niciodata, si nici nu o sa se intample, pt ca aviatia in romania nu mai e ce a fost, pt ca nu intereseaza pe nimeni ca un pilot de 27 ani zboara 2 ore/ an, pt ca nimeni nu tine cont de bucile care tremura si "se gandesc" la copii acasa cand sunt acolo sus....etc, etc.
Toata viata mi-am dorit sa fiu acolo sus, cu "grade pe umar" si sa "lupt" pt ceva....se pare ca nu are nici un rost
0

#5 Useril este offline   catalinm 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 03-December 08

Postat 20 January 2009 - 07:27 PM

eu sunt student in anul 2 la afa..id-ul meu: catalinschumy. vb pe mess. toate cele bune
0

#6 Useril este offline   matrics 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 02-June 07

Postat 19 February 2009 - 08:51 PM

Un om a spus odată: "Băă, dacă vreţi să zburaţi, faceţi-vă piloţi militari; dacă vreţi bani şi respect, duceţi-vă la 'civilă'!".
Dacă vrei să te faci pilot de încercare pe dincolo...câţi ani ai?...ar cam trebui să emigrezi, sa-ţi iei cetăţenie, să faci şcolile lor...aşa cred.
Mă tem însă că nu cauţi unde trebuie răspuns la întrebarea ta. Aici vei găsi date statistice, păreri proprii, exaltări şi (mai ales) dezamăgiri. Nu-ţi poţi croi un drum în viaţă bazându-te pe aşa ceva! Poate sună caraghios dar...întrebă-ţi inima! Când vei fi convins că ai înţeles ce are ea de spus, celelalte greutăţi vor fi floare la ureche.
Dacă crezi că îţi este de folos, adresa mea este woorsoo@yahoo.com
S-auzim de bine!
0

#7 Useril este offline   Allex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 18-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara-Caransebes

Postat 21 February 2009 - 09:32 PM

Matrics tu esti cumva persoana in cauza?
"Un avion MIG 21 Lancer aparţinând Bazei 71 Aeriene Câmpia Turzii (judeţul Cluj) a fost implicat marţi după-amiază într-un incident în urma căruia cupola acestuia s-a spart şi s-a desprins de fuselaj. Pilotul, lt.cmdr. Marin Mitrică, a fost uşor rănit la ochi, dar a reuşit să finalizeze misiunea în condiţii bune"
0

#8 Useril este offline   matrics 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 02-June 07

Postat 22 February 2009 - 10:32 AM

Da, eu sunt.
0

#9 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 05 August 2009 - 10:06 PM

a intrat careva din modelisti anul asta la AFAHC ?
mai e v-unu coleg cu mine din septembrie?
KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#10 Useril este offline   Allex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 18-July 04
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara-Caransebes

Postat 07 August 2009 - 12:22 AM

Buna,
Din cate stiu eu a intrat "jetster", un baiat f inteligent si foarte devotat, al carui tata a fost ceva maistru...etc....
Stiu F bine ca baiatu si-a dorit f mult sa ajunga acolo.
Bogdan "tati" te aste[tam langa noi sa ne spui cum se prezinta situatia.
Bafta multa
0

#11 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 07 August 2009 - 02:30 PM

stiu ca am dat examenul cu el , insa nu stiu daca a luat si el..astept sa vad ce spune :)
KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#12 Useril este offline   jester 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1296
  • Inregistrat: 11-April 04

Postat 07 August 2009 - 06:29 PM

vom fi colegi din tomana :)
PS
tata n-a fost maistru, a fost inginer de aviatie :)
I feel the need, the neeed for speeed.....
0

#13 Useril este offline   tudor93 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 24-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 24 May 2010 - 07:42 PM

Buna tuturor! As dori si eu sa dau la AFAHC chiar daca o sa ajung sa zbor mai putin decat cei de la aeroclubul din Ghimbav cu planorul. Imi plac avioanele da vanatoare si consider ca merita incercata ideea de a da la Academie.Problema este la testele cu giroscaunu si barocamera. Sunt grele? Ce trebuie sa fac? Am auzit ca probele fizice si psihice sunt si acestea destul de grele si ca pica multi mai ales la cele psihice....este adevarat? Si o ultima intrebare: am sanse sa intru chiar daca membrii familiei mele nu au lucrat in domeniul militar si nu termin in colegiu militar ci un colegiu national?



Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Salutare!

Aceasta postare a fost editata de tudor93: 24 May 2010 - 07:43 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro