Modelism - RHC Forum: Logo 400 3d V-Bar - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Logo 400 3d V-Bar

#31 Useril este offline   cosmindjc 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 09-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

  Postat 20 December 2009 - 06:10 PM

Pentru cine doreste poate sa-si puna pe Futaba 9650 pinioane metalice VEZI AICI.
Eu le-am pus si merg super, in set vin doua pinioane mici identice dintre care doar unul merge pe 9650 iar cel de-al doilea cred ca merge la acel MKS 9660.

Aceasta postare a fost editata de cosmindjc: 20 December 2009 - 06:11 PM

Cosmin tel. 0742033887
0

#32 Useril este offline   cornel parscov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 549
  • Inregistrat: 05-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2010 - 09:02 AM

Impresii dupa cateva luni de folosire excelente despre acest heli.
Foarte robust, nu necesita deloc mentenanta suplimantara. Nu are jocuri dupa multe sedinte de zbor.
Recomand Logo!
* Logo 400 V-Bar
0

#33 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2013 - 09:56 PM

Pana la urma acest LOGO 400 a ajuns la mine, exact asa cum l-a zburat Cornel.

Am pus pe el un Vbar negru fullsize, l-am setat in 5 minute si l-am zburat.Se vede ca Logo si Vbar vin de la aceeasi firma, toate unghiurile la Vbar au iesit cu setarile pe default. Servo erau pozitionate perfect, nu au avut nevoie de trim.

Zboara foarte bine dar, e un mare dar. Are vibratii. In log apar ca High vibration level (urmatorul nivel dupa Raised vibration level). Si de aici a inceput aventura de multe ore si zile.

Concluzia (temporara) e ca heli-ul nu are nimic stramb, nici un rulment cu probleme (am gasit un singur rulmet de la axul principal dus si l-am schimbat fara nici un efect la vibratii).

De la 1500-2000 vibratiile au scazut la 900-1000 (Raised vibration level pe log). Tot ce am facut a fost sa umblu la coada si la distanta dintre rotile dintate. Aparent toate vibratiile de acolo se trag.

Deocamdata regulatorul CC e pus pe governor setat la 2300 ture si nu pot schimba nimic pana nu recupez interfata de la AlexSky. E posibil ca la alte turatii si fie vibratii mult mai mici (sau mai mari).

Tot surubarind la el am ajuns sa il cunosc destul de bine. Are multe chestii bune dar se vede ca este un proiect vechi, vechi de tot.

Inca o data, heli a zburat tot timpul excelent indiferent de nivelul de vibratii. O sa revin cu poze.

Datorita abundentei de Fbar am vazut multe heli si loguri in ultimul timp. Inafara de Trex-ul 700 cu gear elicoidal toate celelalte au "Raised Vibration Level" si toate zboare excelent.
0

#34 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 07 August 2013 - 10:29 PM

Bravo pentru achizitie. N-o sa iti para de loc rau. Acel heli care e acum la tine m-a facut sa ma indragostesc de Mikado.
E drept ca 500 e mai bine proiectat. Insa e si alta clasa.
Eu am doua 400 din care unul SE. Cel luat SH e cal de bataie azi si a vazut cele mai multe crashuri din flota mea in mai putin de un an... M-am chinuit cu el sa ii scot vibratiile am reusit in mare parte, insa cu Raised zboara foarte bine.
Acum fac gearing-ul din ochi si iese f bine de fiecare data. Dau in el stiind ca piesele sunt ieftine. Si stii ce zboara cu carcasa aia sparta? :-)

Eu am alta problema insa acum, ma trezesc cu antena switched si lipsa input de la receptor. Ori e static or satelitul se duce. Am pe drum un satelit orange sa il pun alaturi sa verific.

Pentru a elimina de tot riscul de static tré sa schimb doi rulmenti de pe axul de coada care au camasa interna izolanta.

Succes cu noul logo.
0

#35 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 07 August 2013 - 10:32 PM

Am uitat sa zic eu sunt la 2400 cu turele, as mai scadea un pic, am pus TH la 95 in statie si e mai placut.

Un alt experiment ce vreau sa fac e 4025-1100 pe logo 400. Sunt tare curios. In weekend testez
0

#36 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2013 - 10:44 AM

Satelitii Orange par foarte buni (si foarte mici si usor de instalat). Aerofan a pus numai sateliti orange la Fbar si nu am vazut nici un "antena switched" pe log.

Eu pe vbar-ul vechi am un satelit Spektrum si unul Orange si imi apareau cate 3-4 antena switched pe zbor, nu si lipsa input.

Cornel nu avea nici un fel de impamantare facuta la Logo 400 si asa a zburat ani in sir.

La mine pe log a aparut imediat "senzor checsum error" (vbar fullsize), am facut impamantarea simpla boom-suport motor si au disparut.

Asta e alt punct nevralgic la Logo. Protos a rezolvat de mult asta cu un plastic cu carbon care e conductor.



Vezi postareaPrimus, la 07 August 2013 - 10:29 PM, a spus:


Eu am alta problema insa acum, ma trezesc cu antena switched si lipsa input de la receptor. Ori e static or satelitul se duce. Am pe drum un satelit orange sa il pun alaturi sa verific.

Pentru a elimina de tot riscul de static tré sa schimb doi rulmenti de pe axul de coada care au camasa interna izolanta.

Succes cu noul logo.

0

#37 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 09 August 2013 - 03:38 PM

Poze de la ultima iesire cu 400SE.
Pana acum fara cusur, miniVbar isi face treaba cum trebuie, governorul merge brici.

In weekend-ul asta vreau sa testez alte doua motoare pe el : HK 4015-1070 si HK 4025 -1100 acum merg cu 3226-1400.

http://imageshack.us/a/img821/5109/5k8s.jpg



http://imageshack.us/a/img266/5674/yma5.jpg

0

#38 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2013 - 05:25 PM

Sa pui niste poze ca motoarele astea sunt mari, am inteles ca trebuie deformat putin frame-ul. Sa ne spui si ce pinioane/maingear folosesti.
0

#39 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2013 - 07:05 PM

Asa arata acum la mine, motorul, regulatorul, servo sunt neschimbate.

Am reparat putin frame-ul cu poxipol, am refacut cumva urechile rupte de la trenul de aterizare, e urat dar tine.

Vbar negru full size (luat second de pe forum upgradat pe bani la 5.3), senzorul e jos in frame. Se zice ca acolo e pozitia cea mai buna.

Receptor orange de 6 USD, cel nou cu doua antene. Canalul 5, de gain e nefolosit, fac gain-ul cozii din vbar si nu folosesc bank switching asa ca nu imi trebuie.

Impamantare rudimentara cu o sarma intre boom si rotor plate.

Masa 1500g fara baterie. Cu pak de 2200 - 1850g, cu pak de 4000 - 2000g (inca nu l-am zburat cu pak de 4000).

Cablu prelungitor cu bluetooth montat, modulul de bluetooth e comun cu Fbar, dar cablul nu pleaca caci nu am alta unitate pe care sa il mut (deocamdata).

Intre RX si ESC am pus un mic prelungitor astfel incat sa pun usor interfata CC pentru programare si descarcare loguri.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_7292.jpg
  • Imagine atasata: IMG_7291.jpg
  • Imagine atasata: IMG_7288.jpg
  • Imagine atasata: IMG_7286.jpg
  • Imagine atasata: IMG_7283.jpg

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 09 August 2013 - 07:06 PM

0

#40 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 09 August 2013 - 09:04 PM

Am largit un pic zona unde intra motorul, merge cu uscatorul de par fara nici o problema. Cu 4015-1070 merge la limita si fara deformare dar n-ai decat un mm sau doi intre motor si lateralele de la frame in forma de arc.

Pinion am pus 23 , asta am gasit repede pe stoc. Si inca ceva. Daca la Logo 500 am trecut pe ax de 6 am montat si counterbearingul mai mult pentru a proteja packurile de pinion.

Fac o poza in seara asta si pun

Aceasta postare a fost editata de Primus: 09 August 2013 - 09:09 PM

0

#41 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 09 August 2013 - 10:11 PM

Poze cu 4025-1100 pe 400 SE. Sa vad cat e de nose heavy in zbor cu motorul asta. Asa cum e acum am spatiu liber cam 3-4 mm in jurul lui.


http://imageshack.us/a/img96/4726/wrmk.jpg



http://imageshack.us/a/img687/4442/r56m.jpg



http://imageshack.us/a/img10/848/alyi.jpg

0

#42 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2013 - 08:58 PM

Multam Primus de poze si info. Motorul incape destul de bine, credeam ca e mai chinuit. Nu stiam ca poti sa-i pui si contrarulment.

Azi am scos din nou la aer pe Logo. De data asta inarmat cu interfata CC. Am pus govul la diverse turatii: 2000, 2100, 2200, 2300, 2400, 2500 - 2500 e la limita cu pinionul de 16.

Cel mai bine zboara cu 2100 si 2400. Intre 2200-2300 are vibratiile cele mai mari.

Am pus si pakul de 4000mah. Sta bine, zboara excelent. As putea sa zbor 8-9 minute fara probleme. Zboara foarte bine si cu cele de 2200mah (pe astea le stoarce destul de bine)

Si un foto shooting.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_7302.jpg
  • Imagine atasata: IMG_7300.jpg
  • Imagine atasata: IMG_7299.jpg
  • Imagine atasata: IMG_7294.jpg
  • Imagine atasata: IMG_7293.jpg

0

#43 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 10 August 2013 - 11:18 PM

Frumoasa sedinta foto. Eu sunt la 2400 ture.
Azi n-am avut timp de test, n-am scapat de copii sa mergem la piscina.

E buna ideea ta cu prelungitorul de servo pentru interfata CC. E destul de enervant sa scoti tot timpul conectorul din Vbar, mai ales ca eu sunt maniac cu firele si le prind de le ia naiba.

Sunt inca in dubii cum sa fac. Stii ca exista la CC un adaptor ca un cablu in Y care simte daca nu e alimentat Esc si te lasa sa citesti parametrii, Quick link parca. Il utilizez pe Logo 500 cu succes.

Insa din patru am avut unul care s-a ars. Si ghici ce se intampla. Ramai fara semnal la receptor si daca n-ai bec separat si fara alimentare. Am citit pe net cateva cazuri de failure.
0

#44 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 10 August 2013 - 11:23 PM

Pentru counter bearing trebuie suruburi exact de M2.5x30. Eu am taiat unele mai lungi. Tot ansamblul e f rigid sunt curios cum sta cu vibratiile cu noul motor si cu counterbearing.
0

#45 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 16 August 2013 - 10:19 AM

Ieri a fost ziua crashurilor cu bateriile in flacari.

Am fost ieri la zbor cu Logo 400SE sa-l testez cu noul motor. Cata putere la 4025-1100 pe Logo 400SE. Zboara super smooth.
Chiar daca e un pic nose heavy, se simte diferenta fata de motorizarea clasica.


Insa n-a fost sa fie ziua lui. La primul zbor am zis sa fac test fara canopy.
Boom strike in pirueta inverted, banuiesc ca packul a plecat din locul lui, fiind un pic mai in fata decat de obicei din cauza counterbearing, palele au smuls cablurile de alimentare (din fericire din pack nu din ESC), si a ajuns jos fix in rotorul de coada.

N-am putut sa il redresez desi aveam control pe comenzi. A fost prea jos.

Paguba:
Pack , ( l-am regasit dupa fumul care iesea din el la cativa metri de heli )
Pale,
Pinioane servo
Boom
Tail rotor case (plastic)
O tija de carbon care tine coada rupta.
Ax de coada cred, din foto pare a fi stramb.



Cu exceptia packului, ies ieftin de tot cu reparatia.

Poze cu ghinionistu' de ieri:

http://imageshack.us/a/img13/5369/2vfr.jpg


http://imageshack.us/a/img836/2434/9wqq.jpg



http://imageshack.us/a/img14/268/gycz.jpg

Aceasta postare a fost editata de Primus: 16 August 2013 - 10:22 AM

0

#46 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2013 - 12:46 PM

Stie ce stie nenea Align. Nimic nu inlocuieste puterea. O sa vedem din ce in ce mai des motoare de 600 pe 500 si de 700 pe 600.

Bine ca nu aveai canopia ca se ducea si aia, o sa fiu mult mai atent la pakuri de acum, mult arici peste tot.

Cum ai mai avut control dupa ce pakul a zburat ?
0

#47 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 16 August 2013 - 01:28 PM

Backup guard de la Scorpion pentru alimentare directa in Vbar si servo.
Poti folosi cu succes o lipo NiMh de 4,8v sau 6V, cu un switch on-off.

Jucaria de la Scorpion cu switch integrat e super practica cand vrei sa citesti parametrii sau sa schimbi ceva setari la heli in casa si nu ai packurile la indemana. In cazul meu eu tin toate packurile lipo in garaj intr-o cutie de metal.

In mod normal daca era canopy nu iesea packul.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de Primus: 16 August 2013 - 01:33 PM

0

#48 Useril este offline   Mishu-Ptm 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 07-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Dublin
  • Interests:Heli

Postat 03 June 2015 - 07:03 PM

Haideti sa aducem topicul la viata.
Am pe drum un Logo 400se echipat astfel:
Motor: scorpion hk3226 1400kv
Esc: align 70A
Ciclic: futaba s9650
Fbl: Kbar
Pale: spin blades 470
Servo coada lipsa.

Pe coada ii voi pune un Align ds650 ca am si pe trex 600 si sunt foarte multumit, iar esc-ul va fi inlocuit de un yep 80a pentru ca are governor-ul mai bun decat cel align.

Sper sa ajunga inainte de weekend ca ma duc la o competitie f3n si as vrea sa ii fac maiden-ul acolo.
Sunt tare curios cum o sa fie, sper sa imi intreaca toate asteptarile.
Trex 600 Pro EFL | Trex 500 ESP FBL - Spektrum Dx6
Sprint 2 Sport | Tamco Raider | Speed Passion RS-2 | Turnigy SCT 1/16
My feedback
0

#49 Useril este offline   Mishu-Ptm 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 07-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Dublin
  • Interests:Heli

Postat 06 June 2015 - 06:18 PM

A ajuns, la o prima inspectie sunt foarte incantat de el! Nu are joc deloc, nicaieri.
Ma enerveaza putin gear-urile ca au dintii prea mici si este cam imposibil sa faci mesh-ul calumea, insa sper sa-mi fi reusit.
Vechiul proprietar avea problema cu echilibrarea, a fost nevoie de un pack nimh pentru receptie, in paralel cu bec-ul si niste plumb pe stabilizatorul vertical din cauza ca nu poti impinge pack-ul mai in spate ca loveste in axul de la motor. Are ceva daca tai excesul de ax ca sa pot da pack-ul mai in spate si sa scap de plumb si de acel pack nimh? Sau slabeste duritatea axului?
Trex 600 Pro EFL | Trex 500 ESP FBL - Spektrum Dx6
Sprint 2 Sport | Tamco Raider | Speed Passion RS-2 | Turnigy SCT 1/16
My feedback
0

#50 Useril este offline   Mishu-Ptm 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 07-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Dublin
  • Interests:Heli

Postat 12 June 2015 - 01:03 PM

Zboara ok, departe de perfect dar e ok, in log am vibratii rised si high, probabil din aceasta cauza nu este perfect.
Un clip aici:
http://youtu.be/qUoO-Gg9alo
Trex 600 Pro EFL | Trex 500 ESP FBL - Spektrum Dx6
Sprint 2 Sport | Tamco Raider | Speed Passion RS-2 | Turnigy SCT 1/16
My feedback
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2


Raspuns rapid

  

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro