Modelism - RHC Forum: M-AM NASCUT IERI - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

M-AM NASCUT IERI BINE V-AM GASIT

#1 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 14 January 2003 - 01:20 PM

In primul rind bine v-am gasit pe toti.
Eu am o problema mai veche cu modelism-ul asa ca dupa multe cautari am reusit sa intru pe acest site B) (si bine am facut). Am fost foarte atras de modelism dar nu am avut curaji niciodata sa construiesc ceva.
Fiind cel mai incepator dinte voi am zis sa nu va stresez cu intrebari abreante de incepatorisi am facut bime si am citit aproape toate mesajele de pe acest minunat forum.
Dupa ce m-am plimbat mai mult pe acest site am ramas la sectiumea de aeromodele de care am fost atras foarte mult.
Pina acum am facut doar o masima cu telecomanda (asta cind eram prin clasa a doua B) )
Nu vreau sa va stresez de la inceput si daca ma primiti pe acest forum sunt incintat ca incepator sa fac parte dintre acesti modelisti minunati.
Va multumesc si pe curind........sper.
0

#2 Useril este offline   Corsair4FU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1020
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 14 January 2003 - 01:27 PM

Bun venit Gigi,


nu existä intrebäri aberante ci doar räspunsuri aberante B)

Itreabä si expune päreri cu incredere.
Mesterica, pe ce pune mina strica.
0

#3 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 14 January 2003 - 02:11 PM

B) Iti multumesc foarte mult pentru incurajare.
Eu vreau sa-mi construiesc ceva zburator.
La inceput eram tentat sa construiesc un elicopter pentru ca mi se parea mai usor. Cineva a mai pus o intrbare de genul asta si dupa ce am citit raspunsurile voastre mi-am schimbat parerea.
Pe mine cel mai rau ma sperie constuctia carcasei. Din calalalte puncte de vedere mi se pare mai usor. Eu ma ocup de cind ma stiu de electronica si am facut liceul de mecanici. De citiva ani lucrez pe computer ca tehnician IT iar acum prelucrez imagini pe un Macintosh asa ca am mult timp liber sa stau pe net.
Verau sa construiesc singur telecomanda si receptorul.
Va rog daca vreti sa-mi spuneti si mie din ce si cum fac carcasa la un avion.
Cred ca trebuie sa aibe un centru de greutate si se construieste dupa o schema la niste dimensiuni standard. De unde pot sa gasesc o asemenea schema?
Orice ai nevoie in ziua de azi se da pe bani de aceea am ramas surprins ca voi va ajutati colegi cu informatii pe gratis.
Pe curind
0

#4 Useril este offline   Corsair4FU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1020
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 14 January 2003 - 02:28 PM

Salut,


unele solutii pentru incepätori ou fost si sint discutate in rubicile tenice si aeromodelism. Scheme si planuri existä cu grämada dar dupä pärerea mea nu este indicat sä incepi cu un aeromodel costructie proprie ! Marteialele de constructie sin in total mai scumpe decit unul de gata. Mai devreme sau mai tirziu vor apare pagube si este päcat sä strici un avion construit in sute de ore de lucru numai pentru cä faci greselile unui incepätor. Eu sint de pärere cä este mai bine sä cumperi unul si dupä ce si ceva experientä de constructie reglaj si zbor poti sä te apuci de un KIT sau constuctie dupä un simplu plan.

Vezi si aricolele in subiectele abc in aeromodelism, avioane pentru incepätori, iperecherea cristalelor, bujii...

CF4U
Mesterica, pe ce pune mina strica.
0

#5 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 14 January 2003 - 02:55 PM

...exista magazin de modelism RHC! Baietii iti vor recomanda ceva de gata pentru incepatori, numai sa-i intrebi...
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#6 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 14 January 2003 - 03:10 PM

Frate Gigi, in primul rand iti urez bun venit in spitalul de boli infectioase: "Modelismul"!

Daca tot esti electronist, exista atatea chestii pe care le poti face, ca-mi trebuie ceva timp sa le enumar. Si cred c-ai putea scoate si ceva bani de aici. Intraba-l pe Marinaru <_< Cum telecomenzile devin din ce in ce mai complicate si mai computerizate, cred ca ar fi o pierdere de timp reinventarea lor.
Alte chestii ce se pot face:
- indicator cu led/leduri pentru starea acumulatorilor din model (in avion)
- chestie care sa memoreze altitudinea, temperatura, si asa mai departe (in avion)
- turometru (la sol)
- o chestie care bipaie in cazul in care se pierde legatura radio cu modelul (in avion)
- intrerupatoare pentru telecomanda
- aprindere electronica pentru motoare
Nici astea nu sunt chestii noi, dar am vazut destul de rar pe la noi.
0

#7 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 14 January 2003 - 04:13 PM

Salve GIGI! Tocmai am pierdut un mesaj pentru tine. Era ceva lung si interesant. Era... Renunt pe moment, dar revin cu aceeasi problema mai târziu. Hai pa si spor la treaba! Sper sa mai fac prostii din astea.
Ovidiu!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#8 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 15 January 2003 - 05:07 PM

Gigi
pentru inceput ia forumul asta la purecat, vei gasi multe chestii interesante pentru un nou-nascut (sau nou imbolnavit?). apoi gandeste-te sa iti cumperi cea mai buna telecomanda pe care ti-o poti permite si un ARF sau KIT special pentru incepatori. apoi cauta un modelist cat mai aproape de tine cu care sa le pui pe toate cap la cap si care sa te ajute/verifice/invete. daca ai acces la net descaraca un simultaor de RC (de exemplu de la www.RC-sim.de) si formaza-ti putin deprinderile.

cam asta ar fi inceputul...

Big start
FROGS CAN FLY!
0

#9 Useril este offline   st3fy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 19-January 03

  Postat 22 January 2003 - 07:59 PM

salut ma
cam cu intarziere
edspre ce vrei sa vb in acest subiect sa stiu sa ma pregatesc de acasa
:>>>>>
:D
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro