Modelism - RHC Forum: RECORDURI F.P.V. - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

RECORDURI F.P.V.

#1 Useril este offline   marcelmarius9 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 03-September 08
  • Gender:Male
  • Location:ALEXANDRIA

  Postat 18 July 2009 - 10:06 PM

Propun deschiderea unui topic in care sa postam diferite recorduri personale in F.P.V.
Vom putea vedea astfel unde ne aflam si ce putem face pentru imbunatatirea performantelor si sigurantei zborului F.P.V.
Se pot lua in considerare : distanta, altitudinea, echipamentul folosit,conditiile , etc.
Singura conditie ar fi ca echipamentul sa fie recuperat integral.
Accesul la echipamente tot mai performante vor permite imbunatatiri permanente.
La recordurile mentionate, pentru o mai mare credibilitate este bine de atasat un scurt film,eventual
datele tehnice ce au dus la rezultatele obtinute.
Pentru inceput , voi mentiona recordurile personale F.P.V. long range pana la aceasta data , obtinute cu un Easy Glider modificat:
distanta maxima 4354 m altitudine maxima 696 m ,
http://www.youtube.com/user/marcelmarius99...s/3/_X2dX3_8XHA
0

#2 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2009 - 06:44 AM

La mine e asa deocamdata .
1070 in sus limitat de baterie - da nu ma mai duc asa de sus (poate doar sa mai alerg vreun nor)
2km in 35mhz cu antena lunga pe model (in conditii nesigure fara RSSI si cu glitch-uri cat cuprinde) . 1400 a fost maximul in siguranta pt mine in 35Mhz
Dupa aia mi-am luat sistemul lui Thomas Scherrer , in 433mhz cu 500mw-1.3w putere de emisie . La primul zbor la distanta cu el chiar am avut nevoie de boost , am zburat mult prea jos , 1/18 , si am avut probleme atat cu video cat si cu sistemul RC .
Ieri am corectat tot ce am vazut in neregula la acel prim zbor si am ajuns la 3600m , limitat de baterie . A cam obosit era de 2400mah si am pompat la loc 1600mah , nu am tras pana la capat de ea dar la voltajele alea nici nu mai avea mult . Urmatoarea pe care mi-o cumpar o sa fie LiFe .

http://www.youtube.c...h?v=urRPddyvYEE

Aceasta postare a fost editata de Ahernar: 19 July 2009 - 06:45 AM

HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#3 Useril este offline   Red Sky 

  • Gold Member
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 15-March 06

Postat 19 July 2009 - 10:06 AM

Vezi postareamarcelmarius9, la Jul 18 2009, 11:06 PM, a spus:

Easy Glider modificat... datele tehnice ce au dus la rezultatele obtinute


Asteptam datele tehnice.
www.redsky.ro
0

#4 Useril este offline   marcelmarius9 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 03-September 08
  • Gender:Male
  • Location:ALEXANDRIA

Postat 19 July 2009 - 11:04 AM

Vezi postareaRed Sky, la Jul 19 2009, 10:06 AM, a spus:

Asteptam datele tehnice.



Date tehnice:

Modelul :

Easy Glider modificat - pusher. Comenzile sunt numai pe deriva si profundor (2 canale) .
Acumulatori 2500 mA (motor si servo) +800 mA ( video si emisie)
RVOSD tip 1
FMA copilot
motor brushless AXI 2808/24
Camera KX 191 PAL
Receptor telecomanda Futaba PCM cu dubla conversie pe 40 Mhz
Emitator video 1 W 2.4 ghz cu antena 3 dB


La sol:

Antena emisie 7 m
Receptor 2.4 Ghz cu antena 3 dB
Recorder video pe card
Telecomada Futaba 7 c
Ochelari video
0

#5 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 19 July 2009 - 11:41 AM

Vezi postareamarcelmarius9, la Jul 19 2009, 12:04 PM, a spus:

Date tehnice:

Modelul :

Easy Glider modificat - pusher. Comenzile sunt numai pe deriva si profundor (2 canale) .
Acumulatori 2500 mA (motor si servo) +800 mA ( video si emisie)
RVOSD tip 1
FMA copilot
motor brushless AXI 2808/24
Camera KX 191 PAL
Receptor telecomanda Futaba PCM cu dubla conversie pe 40 Mhz
Emitator video 1 W 2.4 ghz cu antena 3 dB


La sol:

Antena emisie 7 m
Receptor 2.4 Ghz cu antena 3 dB
Recorder video pe card
Telecomada Futaba 7 c
Ochelari video

eu am avut probleme cind am alimentat din acelasi acumulator si emitatorul video si receptorul avionului .la tine merge ?
Fotografie Aeriana
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 July 2009 - 12:17 PM

Vezi postareaLaur73, la Jul 19 2009, 12:41 PM, a spus:

eu am avut probleme cind am alimentat din acelasi acumulator si emitatorul video si receptorul avionului .la tine merge ?


Pai a zis ca are 800mAh video separat.

@marcel: NUMAI 3dB video la sol si 4km ?!!!
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2009 - 12:44 PM

Cred ca intra la recorduri , chit ca este intr-un sens negativ . Am analizat un pic ultimul meu film si am ajuns la concluzia ca EZ-ul meu planeaza intr-un raport de 1:6 . Un pic mai bine decat naveta spatiala dar mai rau decat Gimli glider .
http://en.wikipedia....ki/Gimli_glider

Si totusi e bine , de la 400m alt pot parcurge 2.4 Km (daca nu bate vantul )
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#8 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 21 July 2009 - 08:53 AM

Prima incercare de urcare la altitudine :1477m cu timp de zbor 22 min. Am urcat pana mi-a murit motorul si apoi am aterizat "dead stick".
Am folosit un Easy Glider brushless cu un outruner de 200W si elice 9x4.5.
Antena de receptie video tip patch a fost un succes, am pus-o in plan orizontal, indreptata catre cer, iar antena emitatorului video, de tip baston, in plan vertical.
A fost doarte dragutz sa stai pe burta in iarba si sa te uiti la TV in timp ce privesti Bucurestiul de sus.


0

#9 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2009 - 09:06 AM

Ce baterie ai pe model ? Performanta e buna , mai ales ca a trebuit sa te invarti ca apucatul , dar camera aia e catastrofala , spune-ne ce model e ca sa nu-l cumparam :) .
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#10 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 21 July 2009 - 09:13 AM

Vezi postareaAhernar, la Jul 21 2009, 09:06 AM, a spus:

Ce baterie ai pe model ? Performanta e buna , mai ales ca a trebuit sa te invarti ca apucatul , dar camera aia e catastrofala , spune-ne ce model e ca sa nu-l cumparam :) .

Am un zyppy refurbished de 2300mA, masa 200g, e facut din elementii buni a unor baterii mai puternice, asa mi-a zis cineva de pe forum, oricum, nu au brand pe ei si tipul de la care le-am cumparat mi-a scris pe ei cu carioca 3s 20C 2300mA

Camera e un CMOS 380 linii de la un sistem de supraveghere lo-end, nu am cumparat-o special pentru aplicatia asta, o aveam si pana vine aiptek-ul, o zbor pe asta.
0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 July 2009 - 10:15 AM

Vezi postareaAhernar, la Jul 21 2009, 10:06 AM, a spus:

...camera aia e catastrofala , spune-ne ce model e ca sa nu-l cumparam :) .

Orice CMOS asa arata, nici macar low end, asa sunt ele.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2009 - 10:49 AM

Ei , nu chiar toate .
http://www.vimeo.com/1060477

Si in 300D-ul meu am un cmos si e FOARTE bun (chit ca e alta branza - dar esenta e ca exista si senzori cmos foarte buni - e adevarat ca nu-i gasesti in camere de-astea ).

PS - interesant avionul ala .

LE . Aipteck-ul e tot cmos .

Aceasta postare a fost editata de Ahernar: 21 July 2009 - 10:58 AM

HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#13 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 21 July 2009 - 03:42 PM

Vezi postarearenatoa, la Jul 21 2009, 11:15 AM, a spus:

Orice CMOS asa arata, nici macar low end, asa sunt ele.

Nu toate CMOS-urile sunt jalnice. Aparatele foto DLSR au senzori CMOS extraordinari.
0

#14 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 July 2009 - 03:49 PM

Vezi postareamihaimcg, la Jul 21 2009, 04:42 PM, a spus:

Nu toate CMOS-urile sunt jalnice. Aparatele foto DLSR au senzori CMOS extraordinari.

Nu senzorul este cel extraordinar, ci procesorul.
Imaginea reala care ti-o furnizeaza un senzor CMOS este ceece vezi la dramida, ti-o poate confirma orice student la electronica.
Imaginea finala aia care gadila placut ochiul, vorba lui conu Iancu, este produsa de procesor si este sintetica, nu reprezinta imaginea reala care a format-o sstemul optic pe suprafata senzorului.
Vezi si cazul cu gaura in soare, ce meserie cum au corectat-o rapid cu un update de firmware...
Dar cred ca deviem putin off-topic.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#15 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 21 July 2009 - 04:27 PM

Vezi postarearenatoa, la Jul 21 2009, 04:49 PM, a spus:

Nu senzorul este cel extraordinar, ci procesorul.
Imaginea reala care ti-o furnizeaza un senzor CMOS este ceece vezi la dramida, ti-o poate confirma orice student la electronica.
Imaginea finala aia care gadila placut ochiul, vorba lui conu Iancu, este produsa de procesor si este sintetica, nu reprezinta imaginea reala care a format-o sstemul optic pe suprafata senzorului.
Vezi si cazul cu gaura in soare, ce meserie cum au corectat-o rapid cu un update de firmware...
Dar cred ca deviem putin off-topic.

Ma indoiesc de faptul ca un student la electronica stie aceste aspecte. O sa le stie, poate, doar daca va lucra in domeniul de aplicabilitate foto-video.
Sunt convins ca exista diferente majore intre senzorul CMOS al unui DSLR de 5000 Euro si senzorul CMOS al unei jucarii de 50 de Euro. Ceea ce zice "Ahernar" este corect.
In concluzie, ca sa nu fim off-topic, conteaza foarte mult ce camera folosesti la FPV.
0

#16 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 21 July 2009 - 09:08 PM

Azi am lungit antena eg-ului la 4.5 metrii, am pus doi acumulatori LiPo 3s 2500mA in paralel si am atacat 3000m altitudine.
Am zburat cu "mansa de gaz" la maxim cu o viteza ascensionala de 2-4m/s. Nici nu mi-am dat seama cand a urcat la 900m cand am auzit cum imi scade turatia si dupa cateva secunde am auzit pe sunet cum mi s-a oprit motorul si a inceput sa planeze. Am avut cateva tentative de restart la motor dar auzeam un sunet strident de la regulator, asa ca m-am potolit, bucurandu-ma ca am control pe radio pe model.(observati importanta sunetului in zborurile fpv, microfonul a fost introdus chiar in spuma planorului)

Dupa 10 minute de planare, la aterizare, am constatat ca motorul TP2908-12 era cu bobinele scrum si topite cateva spire. Elicea de pe el era un 9x4.5 exact ce recomanda aici cei de la pasarea renascuta. Se pare ca tensiunea de 12 volti sustinuta constanta (cand zburam cu un singur pack li-po scadea in fortaj in jur de 10-10.5 v) a cauzat supraincalzirea motorului si in final distrugerea lui.
Asa de bine urca...dadusem cele 80g de Pb jos din bot si adaugasem inca o baterie de 200g la baza aripii...se balansase perfect, practic fata de 1477m pe care ii stabilisem anterior, mai puteam urca inca pe atat cu inca o baterie, mai ales ca acum am folosit o tehnica mai buna de zbor, cu mai putine curbe si urcusuri line, fara sa pierd viteza orizontala, ca sa ma ajute aripa mai mult.

...inca o observatie...

Am observat ca antena path functioneaza mult mai bine daca se afla trantita pe pamant, ca la 400-500m nu mai aveam semnal k lumea si am fost nevoit sa scot antena de pe trepied si sa o pun in iarba culcata...asta in timp ce zburam

aveti alte pareri in legatura cu arderea motorului?
Intrebare pentru cunoscatori: cand antena de receptie patch este orientata in sus, paralel cu solul, antena baston din emitator ar trebui sa stea si ea paralel cu solul, nu? Eu am zburat cu ea perpendicular pe sol, nu am facut testul cu ea paralela cu solul inca, desi dupa caracteristica ei de directivitate, are sens sa o ti paralel daca zbori pe inaltime.

Aceasta postare a fost editata de dramida: 21 July 2009 - 09:19 PM

0

#17 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 July 2009 - 09:24 PM

Nu e numai de tensiune, motoarele astea nu sunt chiar ceva fantastic.
Aici s-a ars unul montat normal pe un EG in bot, cu 9*5, un 3s de vreo 2200mAh, dar fortat putin acro.
L-a rebobinat respectivul si merge ca nou.
Daca ai de gand sa o ti tot in "recorduri", treci pe un motor mai serios, cel putin un 2830.

Referitor la pozitia antenei, am observat din mesajul cu recordul de 1477m si am vrut sa iti zic. Ai dreptate, cand zbori preponderent deasupra capului antena de pe model trebuie sa fie orizontala.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 21 July 2009 - 09:27 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#18 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 22 July 2009 - 12:04 AM

Vezi postareadramida, la Jul 21 2009, 10:08 PM, a spus:

Azi am lungit antena eg-ului la 4.5 metrii, am pus doi acumulatori LiPo 3s 2500mA in paralel si am atacat 3000m altitudine.
Am zburat cu "mansa de gaz" la maxim cu o viteza ascensionala de 2-4m/s. Nici nu mi-am dat seama cand a urcat la 900m cand am auzit cum imi scade turatia si dupa cateva secunde am auzit pe sunet cum mi s-a oprit motorul si a inceput sa planeze. Am avut cateva tentative de restart la motor dar auzeam un sunet strident de la regulator, asa ca m-am potolit, bucurandu-ma ca am control pe radio pe model.(observati importanta sunetului in zborurile fpv, microfonul a fost introdus chiar in spuma planorului)

Dupa 10 minute de planare, la aterizare, am constatat ca motorul TP2908-12 era cu bobinele scrum si topite cateva spire. Elicea de pe el era un 9x4.5 exact ce recomanda aici cei de la pasarea renascuta. Se pare ca tensiunea de 12 volti sustinuta constanta (cand zburam cu un singur pack li-po scadea in fortaj in jur de 10-10.5 v) a cauzat supraincalzirea motorului si in final distrugerea lui.
Asa de bine urca...dadusem cele 80g de Pb jos din bot si adaugasem inca o baterie de 200g la baza aripii...se balansase perfect, practic fata de 1477m pe care ii stabilisem anterior, mai puteam urca inca pe atat cu inca o baterie, mai ales ca acum am folosit o tehnica mai buna de zbor, cu mai putine curbe si urcusuri line, fara sa pierd viteza orizontala, ca sa ma ajute aripa mai mult.

...inca o observatie...

Am observat ca antena path functioneaza mult mai bine daca se afla trantita pe pamant, ca la 400-500m nu mai aveam semnal k lumea si am fost nevoit sa scot antena de pe trepied si sa o pun in iarba culcata...asta in timp ce zburam

aveti alte pareri in legatura cu arderea motorului?
Intrebare pentru cunoscatori: cand antena de receptie patch este orientata in sus, paralel cu solul, antena baston din emitator ar trebui sa stea si ea paralel cu solul, nu? Eu am zburat cu ea perpendicular pe sol, nu am facut testul cu ea paralela cu solul inca, desi dupa caracteristica ei de directivitate, are sens sa o ti paralel daca zbori pe inaltime.


Hai ne tii in suspans.Asteptam 3000 de metri.Daca te pot ajuta,pot sa-ti dau imprumut un motor nou de teste pana iti vine altul.AL meu este mai slab.Din cel ca al lui laur.Daca te ajuta spune-mi.Este 2408-21T-3a.Succes in continuare.
SUNTEM FUDULI
0

#19 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2009 - 07:56 AM

3000 e greu de atins , am vazut filmul cu recordul spaniol de 2700m ,si acolo aveau un planor din balsa, cu motorul in bot .
Dar s-ar putea sa atingi 2500 daca toate merg bine , succes .Depinde un pic si de noroc poate prinzi un curent ascendent , poate prinzi unul descendent .Ai filmat tentativa ?
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#20 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 July 2009 - 08:18 AM

E si aerul mai rarefiat, trebuie elice cu pas mai mare, minim 6"...
Si daca ajungi acolo si ai tot camera aia de kko, mai bine nu mai incerci ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#21 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 23 July 2009 - 10:45 PM

Sa inteleg ca la noi in RO marcelmarius detine recordul de distanta la 4354 m si eu recordul de inaltime (1477m)?
0

#22 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2009 - 05:27 AM

Da , la noi lumea nu a fost interesata de recorduri . Din cate stiu eu pe LR nu suntem decat doi , marcel si eu . Poate si Renatoa care a facut LR fara sa vrea :lol:
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#23 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 July 2009 - 08:09 AM

Vezi postareadramida, la Jul 23 2009, 11:45 PM, a spus:

Sa inteleg ca la noi in RO marcelmarius detine recordul de distanta la 4354 m si eu recordul de inaltime (1477m)?

:D) Asta era domne... pana te depaseste careva, ai momentul tau de glorie :D)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#24 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 25 July 2009 - 11:23 PM

Vezi postarearenatoa, la Jul 24 2009, 09:09 AM, a spus:

:D ) Asta era domne... pana te depaseste careva, ai momentul tau de glorie :D )

Am montat un motor de 605w TowerPro Brushless Outrunner 2915-6 950k pe glider si am manfacturat un superpack de 5000mA (2x2500) pentru a ajunge cat mai sus. Astept sa-mi vina noua elice pentru motor si o sa vad pamantul de sus de tot:)
0

#25 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 27 July 2009 - 09:50 AM

Vezi postareadramida, la Jul 26 2009, 12:23 AM, a spus:

Am montat un motor de 605w TowerPro Brushless Outrunner 2915-6 950k pe glider si am manfacturat un superpack de 5000mA (2x2500) pentru a ajunge cat mai sus. Astept sa-mi vina noua elice pentru motor si o sa vad pamantul de sus de tot:)



Asteptam Montajul
SUNTEM FUDULI
0

#26 Useril este offline   marcelmarius9 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 03-September 08
  • Gender:Male
  • Location:ALEXANDRIA

Postat 27 July 2009 - 04:45 PM

Vezi postareaLaur73, la Jul 19 2009, 11:41 AM, a spus:

eu am avut probleme cind am alimentat din acelasi acumulator si emitatorul video si receptorul avionului .la tine merge ?

Distanta dintre emitatorul video si receptorul avionului este de 70 cm ( pentru a diminua efectul interferentelor) .Alimentarea se face prin RVOSD care foloseste acumulatorul cu cea mai mare tensiune pentru partea video.Am observat rareori la suprasolicitarea motorului (12-14 A) niste dungi orizontale de slaba intensitate pe imagine.In rest nu au fost probleme.
0

#27 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 27 July 2009 - 04:57 PM

Vezi postareaAhernar, la Jul 19 2009, 06:44 AM, a spus:

...limitat de baterie . A cam obosit era de 2400mah si am pompat la loc 1600mah , nu am tras pana la capat de ea dar la voltajele alea nici nu mai avea mult . Urmatoarea pe care mi-o cumpar o sa fie LiFe .

Avantajul Li-fe este ca are o rata de incarcare mai mare ceea ce-ti permite sa zbori neintrerupt cu 2 acumulatori, undeva la 5-10C , raportul greutate/ energie fiind asemanator cu li-po (poate chiar putin mai slab)
0

#28 Useril este offline   marcelmarius9 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 03-September 08
  • Gender:Male
  • Location:ALEXANDRIA

Postat 27 July 2009 - 05:08 PM

Vezi postareadramida, la Jul 21 2009, 08:53 AM, a spus:

Prima incercare de urcare la altitudine :1477m cu timp de zbor 22 min. Am urcat pana mi-a murit motorul si apoi am aterizat "dead stick".
Am folosit un Easy Glider brushless cu un outruner de 200W si elice 9x4.5.
Antena de receptie video tip patch a fost un succes, am pus-o in plan orizontal, indreptata catre cer, iar antena emitatorului video, de tip baston, in plan vertical.
A fost doarte dragutz sa stai pe burta in iarba si sa te uiti la TV in timp ce privesti Bucurestiul de sus.



Performanta este foarte buna. Felicitari !. Cred totusi ca o poti imbunatati cu acelasi echipament , daca te duci in linie dreapta la distanta si altitudine , folosind 90% din capacitatea acumulatorului, iar la intoarcere planezi.Astfel imaginile sunt mai bune si poti folosi la maxim resursele.
0

#29 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2009 - 07:12 PM

Vezi postareadramida, la Jul 27 2009, 04:57 PM, a spus:

Avantajul Li-fe este ca are o rata de incarcare mai mare ceea ce-ti permite sa zbori neintrerupt cu 2 acumulatori, undeva la 5-10C , raportul greutate/ energie fiind asemanator cu li-po (poate chiar putin mai slab)


Este mai slab , nu la performanta ma gandeam ci la longevitatea pack-ului . Asta de care vorbesc are 6 luni . Adevarul este ca l-am folosit , atat pe elicopter cat si pe EZ , in fiecare weekend , dar un Life era in adolescenta pe cand asta mai are putin si iese la pensie .Ultima oara am bagat in el 1916mah si cred ca mai mult de 2000 nu mai poate sa dea acum (din 2400).
Bafta cu motorul ala sunt curios cum o sa-ti iasa , parerea mea e ca daca-l pui pe pilon si o sa-l folosesti la "full power" o sa ai dureri de cap . Daca in schimb ii pui o elice ceva mai mica decat poate el atunci o sa se comporte ca unul mai slab dar fara sa existe riscul de a-l arde ca pe precedentul . Asta e doar parerea mea de 2.5lei :D
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#30 Useril este offline   marcelmarius9 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 03-September 08
  • Gender:Male
  • Location:ALEXANDRIA

Postat 28 July 2009 - 11:38 PM

Privind in gradina altora (Long range F.P.V. 15 km) : http://vimeo.com/gro.../videos/4734401
0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro