Modelism - RHC Forum: Kyosho seawind 1 m - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Kyosho seawind 1 m schema de culori

#1 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 09 July 2009 - 01:52 PM

Va salut.

Azi am dat comanda de un seawind (kyosho).Vreau sa stiu cu ce tipuri de vopsea poate fi vopsit(nu imi place asa cum vine el)si pe vele cum pot face sa imprim sau mai stiu eu cum...sa scriu ceea ce vreau dar sa arate cat de cat ok.
Merge oare sal aranjez intro vopsitorie auto cu vopsea normala pt masini?
Am posibilitatea sa fac decaluri decupate laser,merg oare lipite pe vele?...deasemeni as fi foarte multumit daca miati da o idee privind o schema de culori...eventual facuta de cineva pe calculator daca are timp.Din pacate timpul meu este foarte limitat,dealtfel scriu de la munca si...nici macar o poza cu velierul nu pot pune.


Sper ca cineva dintre dumneavoastra sa aibe timp si sa posteze o schema de culori in care las putea vopsi.Totul este sa arate bine,nu ma intereseaza prea tare ce culori vor fi folosite,ma intereseaza mai degraba modul in care sa fac asta.Este suficient o combinatie din doua culori.

Multam.

P.S.

am gasit si o poza(el vine alb) in care coca este vopsita dupa o schema proprie.

Aceasta postare a fost editata de aantikk: 09 July 2009 - 01:53 PM

0

#2 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 09 July 2009 - 01:55 PM

am uitat de poza...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: lg_612855_0_1304.jpg

0

#3 Useril este offline   Bogdan B 

  • ex ad525
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 948
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Botosani

Postat 09 July 2009 - 07:00 PM

Salut , felicitari pentru achizitie , pentru faza cu imprimatul pe vele gaseste un magazin ( sigur trebuie sa fie ) care face imprimeuri pe haine , si te duci acolo si le zici ce vrei si iti fac , in romania un desen A4 costa cam 30 ron ( am imprimat eu acum 2-3 luni ) sigur trebuie sa fie si in Grecia ! Schema de culori depinde de tine , zi ce culori ai vrea si iti fac eu mai multe modele daca vrei ! Salutare
0

#4 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 09 July 2009 - 10:57 PM

Multam pt idee,pai in principiu as vrea ceva cu rosu si alb...incearca sa te joci cu aceste 2 culori putin.

Multumesc inca odata.
0

#5 Useril este offline   Bogdan B 

  • ex ad525
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 948
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Botosani

Postat 10 July 2009 - 01:26 PM

oke , revin mai diseara sau in cel mai rau caz maine cu vreo 2-3 desene !
0

#6 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 11 July 2009 - 04:08 PM

Tocmai mam informat mai bine si am vazut ca coca velierului meu este din ABS.Nu am avut modele din acest plastic dar cred ca nu sunt cine stie ce ...adica trebuiesc protejate intrun fel sau altul impotriva soarelui etc. sau ma insel?

Nu stiu daca am facut o alegere tocmai buna dar o sa vad saptamana viitoare despre ce este vorba,atunci cand va sosi modelul.
Inca o chestiune;modelul acesta este acceptat in vreun soi de concurs?

Bafffta.
0

#7 Useril este offline   Bogdan B 

  • ex ad525
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 948
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Botosani

Postat 11 July 2009 - 06:22 PM

Salut , am avut ceva probleme si nu am putut posta pozele mai devreme de ora aceasta , am facut 4 schite pt velierul tau folosind ca model o poza de pe "goagal " ca sa citez un distins domn* ! Avand in vede ca ai vrut mai mult combinatie intre alb si rosu , nu prea le-am putut combina prea bine insa a iesit ceva ceva..... ! Daca cunosti pe cineva care se pricepe sa vopseasca cu aerograful ( sunt si pe forum ) poti sa ii zici unuia dintre iei sa te ajute , schemele nu sunt imposibile de realizat insa nici cu un penson nu le faci ! Nu ma astept sa pictez exact cum am facut eu schita , insa macar poti sa-ti formezi o idee si sa mai vii tu in completare cu ceva ! Spre ca ti-am fost de folos ..

... o poza si pe albastru

....

LE : am sa mai incerc sa mai fac cateva daca vrei....insa sa vad cum ma descurc cu timpul <_< salutare

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.png
  • Imagine atasata: 2.png
  • Imagine atasata: 3.png
  • Imagine atasata: 4.png
  • Imagine atasata: 5.png

Aceasta postare a fost editata de ad525: 11 July 2009 - 06:24 PM

0

#8 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 11 July 2009 - 07:23 PM

Multumesc frumos pentru efort,aerograf am si eu,am sa incerc sa ma joc putin cu el sa vedem ce iese.Trebuie sa cumpar un mic compresor si sunt gata de treaba.

La vele nu umblu decat foarte putin.Asa cum spuneam am acces la autocolante facute laser,mai degraba la masina,lucrez chiar intro imprimerie deci pot face cum vreau velele.Problema este ca nu vreau sa imprim ci doar sa lipesc anumite chestii pe ele.De aceea am intrebat daca o merge.

Bafta.
0

#9 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 16 July 2009 - 10:51 AM

Velierul a sosit,foarte frumooos,fiind primul meu velier nu am reusit aseara decat sa montez vela mare.Se pare ca este ceva de lucru la el.

Asa cum spuneam,coca este din ABS destul de gros.Merge vopsit cu vopsea auto?

Bafta,Cristi.
0

#10 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2009 - 11:15 AM

Vezi postareaaantikk, la Jul 16 2009, 11:51 AM, a spus:

Velierul a sosit,foarte frumooos,fiind primul meu velier nu am reusit aseara decat sa montez vela mare.Se pare ca este ceva de lucru la el.

Asa cum spuneam,coca este din ABS destul de gros.Merge vopsit cu vopsea auto?

Bafta,Cristi.



Merge foarte bine dar nu aplicata direct pe ABS ca poate n-o sa prinda excelent. Speli si degresezi bine suprafata cu apa si sapun, apoi dai cu un spray de primer pentru mase plastice. Se gasesc si la magazine de modelism si la cele gen Praktiker, Bricostore, trebuie sa fie si pe la voi. Atentie, sa dai fara sa insisti pe un anumit loc, deci sa nu se adune mult primer caci poate ataca mai urat suprafata, fiind pe baza de nitro. Incepi inafara corpului, misti jetul la 25 cm peste corp si termini tot inafara. Un strat - doua ar trebui sa ajunga. Dupa ce se usuca bine, pe caldurile astea cam dupa 1 ora e perfect uscat, treci la vopsit. Daca ai de aplicat mai multe culori, separate prin linii drepte sau usor curbe, te ajuti de scoci de hartie special pentru vopsitorie (are lipiciul slab, ca sa se dezlipeasca usor) pe care-l gasesti tot pe la magazinele alea. Sprayurile auto sunt ori pe baza de nitro care se usuca repede dar trebuie sa dai primele straturi cu grija sa nu atace suprafata (treci cu jetul relativ repede, astepti 1/4 ora sa se usuce si apoi dai alt strat), ori pe baza de rasini alchidice care se usuca mai greu iar in final, lasi barca o zi-doua in caldurile de la voi, ca sa se intareasca ca cea de pe masina. Atentie mare la praf. Daca nu ai o incinta special amenajata (si sigur n-ai), fereste-te de curenti de aer care-ti depun mult praf. In general, e mai bine sa dai multe straturi subtiri decat 1-2 groase dar cu cat mai multe straturi, cu atat riscul de depunere al prafului creste.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 16 July 2009 - 11:17 AM



0

#11 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 16 July 2009 - 11:24 AM

Multumesc mult.


Trec la treaba.Cand am sa termin am sa postez fotografii.Sper sa imi iasa.
0

#12 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2009 - 03:24 PM

Am plecat imediat dupa ce ti-am scris. Silviu mi-a transmis cand eram pe plecare.
Sa nu te sperii, ca iese bine. E drept ca prima oara, neavand experienta, o sa fi foarte incordat. Fa o proba pe niste resturi de la coca daca exista (rezultate din turnare, ce trebuiesc indepartate) sau chiar in interiorul ei, pentru a vedea cum e atacat abs-ul. Gandeste bine ce componente le pui inainte pe coca si pe care poate va trebui sa le feresti de vopsea cu hartie si scoci de vopsit (iarasi, ca sa nu ai probleme cu dezlipitul) si care componente le poti pune dupa vopsire, ca sa periclitezi cat mai putin vopseaua. De obicei in planul de ansamblare e trecuta si ordinea operatiilor.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 16 July 2009 - 03:29 PM



0

#13 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 16 July 2009 - 07:19 PM

Am dat jos tot de pe el si lam dus la o vopsitorie auto.Sambata dimineata ma duc sal iau.O sal vopseasca cu vopsea si ce mai trebuie pt plastic.

Ii cunosc si sunt foarte buni vopsitori(am reparat masina la ei)si pt 15 euro...se sa zic mia parut foarte ok,practic platesc doar vopseaua.

Aveti o poza cu el facuta pe la 4 dimineata cred.Nu am stiut ca are atatea dracovenii in cutie.Practic mia luat cateva ore cu slefuitul si cu ansamblarea catargului si velei.
Nu am mai avut rabdare si am pus catargul aiurea numai sa vad cum vine.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: kyosho.JPG

Aceasta postare a fost editata de aantikk: 16 July 2009 - 07:28 PM

0

#14 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 16 July 2009 - 08:25 PM

:) am sunat la firma de la care am luat velierul ca sa intreb de vinci.... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/blink.gif 135 de euro?!!...alte solutii pentru barcuta asta aveti?
Am servo standard ...si nu se potriveste,ce fel de servo trebuie la carma?(incep sa ma enervez,e mai complicat ca la avioane).
0

#15 Useril este offline   rba 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 720
  • Inregistrat: 04-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 18 July 2009 - 09:10 PM

Ar mai exista solutia asta: http://www.veliere.r...tizanal.html.Eu personal nu am incercat-o dar sunt multi care au apelat la aceasta solutie si daca vor fi binevoitori sa-si dea si ei cu parerea vei sti mai multe.
Salut si numai bine domnilor.
0

#16 Useril este offline   rba 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 720
  • Inregistrat: 04-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 18 July 2009 - 09:12 PM

http://www.veliere.rc.go.ro/
0

#17 Useril este offline   rba 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 720
  • Inregistrat: 04-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 18 July 2009 - 09:16 PM

In bara de sus mergi la "butonul" CUM SA si mai departe te descurci si tu. :)
0

#18 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 18 July 2009 - 11:47 PM

In sfarsit,dupa cateva ore cu vopsitul,montatul etc,am ajuns la final.Mai trebuie doar servo vinci ceva reglaje si la apa cu el.

Cateva poze cu el facute in aceasta seara.

...

...

...

...

...

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.JPG
  • Imagine atasata: 2.JPG
  • Imagine atasata: 4.JPG
  • Imagine atasata: 5.JPG
  • Imagine atasata: 6.JPG
  • Imagine atasata: 7.JPG

0

#19 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 18 July 2009 - 11:53 PM

Vezi postarearba, la Jul 18 2009, 10:10 PM, a spus:

Ar mai exista solutia asta: http://www.veliere.r...tizanal.html.Eu personal nu am incercat-o dar sunt multi care au apelat la aceasta solutie si daca vor fi binevoitori sa-si dea si ei cu parerea vei sti mai multe.
Salut si numai bine domnilor.



Am hotarat sa cumpar un servo serios in cazul in care nu gasesc ceva pe forum.



Recunosc,mam cam incurcat in ataraia barcii,inca nu sunt sigur ca am facut tot cum trebuie dar voi vedea cand voi monta vinciul ce mai trebuie gadilat.Tinand cont ca este prima data cand umblu cu asa ceva eu zic ca mam descurcat onorabil.
Ma surprins faptul ca este foarte scump cu toate acareturile care ii trebuiesc.

Per ansamblu,imi place la nebunie dracovenia asta dar nam sa renunt la planoare nici mort.

Bafta si vant din pupa.
0

#20 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 19 July 2009 - 05:06 AM

Am comandat in dimineata aceasta si servo pentru vinci.Am ales futaba s3801 sailwinch,sper sa fie ok pentru ce barcuta am eu.

Mai am o intrebare.Ce pack de receprie sa folosesc?...imi propun sa ma dau cu barca cateva ore,banuiesc ca imi trebuie ceva de capacitate mare.Dintre cei care aveti veliere,puteti sa imi spuneti cam ce acumulatori folositi la receptie?...si cam cat va tine un pack pe receptie?.

Bafta.
0

#21 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 20 July 2009 - 03:37 PM

Daca pun lipo 3 celule pe receptie cu regulatorul aferent ce ma sfatuiti sa cumpar?...ma refer la regulator ,mai degraba la functia BEC a acestuia.Tinand cont ca acel servo pentru vele haleste probabil destul de mult curent.


Astept un raspuns cat se poate de rapid de la cineva care este in tema cu asa ceva.


Multam.
0

#22 Useril este offline   KIT 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 12-November 06

Postat 20 July 2009 - 03:58 PM

astept ceva imagini sau un filmulet sa vedem cum iti merge. in rest, arata bine.
0

#23 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 20 July 2009 - 04:01 PM

Este suberb. Nu am cuvinte. Felicitari si sa-ti aduca numai bucurii.
Daca imi permiti o sugestie, eu as folosi o baterie NiMh cu cinci celule. Mi se pare mult mai sigura decat BEC-ul. Te rog sa citesti pe forum cate probleme au fost cu acest device. Nu-i vad necesitatea. Oferta este mare:
http://www3.towerhob...wti0093p?&C=MFB
Ce zici de:
http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti00...=LXMTX4&P=0
sau:
http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti00...=LXVTE9&P=0
Nu cred ca ai consum mare si nu stiu cat de mult vrei sa navighezi. In functie de aceste doua optiuni alegi.
Bafta si sa-l stapanesti sanatos.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 20 July 2009 - 04:04 PM

0

#24 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 20 July 2009 - 06:26 PM

Domnule Dan,in primul rand va multumesc pentru aprecieri,mam straduit sa il fac cat am putut de bine(practic de montat kitul).Sincer sa fiu si eu tot la 5 celule nimh mam gandit,am fost azi la magazin sa comand si am ramas surprins de pretul packului,55,50 euro mi sa parut cam multicel(pack LRP 4000 miliamperi).
Daca tot am in casa atatea pack-uri lipo am zis sa le folosesc pe acestea si sa mai economisesc ceva banuti pentru ca asa cum spuneam mai sus barcuta asta a costat deja prea mult (cam 500 euro cu totul)(pentru cei interesati de model:315 euro model+20 transport+12 euro servo standard+servo vinci58+10 transport+receptie pack 55 euro+statie separat 50 euro si asta prin amabilitatea unui membru al acestui forum).


Totusi revin asupra deciziei anterioare si am sa iau pentru receptie acei nimh LRP.Ca sa comand de pe tower ma ajunge aproximativ la fel cu transport si ce mai baga grecoteii astia la pretul lui.

Dupa atata alergatura cu barcuta aceasta sper sa imi aduca ceea ce am cautat cand am cumparato...doar bucurie :rolleyes:

O sa postez si un filmulet cand totul va fi gata si o voi lansa la apa.

Multumesc pe aceasta cale pentru ajutor domnilor:Dan Mitea, Valteras ,Navigator si nu numai.


P.S

Au astia niste preturi la modele si acareturi aici de imi vine sa urlu.
0

#25 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 20 July 2009 - 07:09 PM

Cel de 1 600mAh nu ar fi de ajuns? In definitiv nu "mesteci" in bete ca la aero. Miscari ample, elegante si rarute. Pe langa ca sunt mai ieftine sunt si mai usoare...zic si eu.
Baftaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa zburatorule-navigator.
0

#26 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 20 July 2009 - 07:55 PM

Mai mult zburator :rolleyes: .Pai eu zic ca nu mestec cine stie ce la bete dar asa fara experienta la veliere cum sunt eu cred ca acel sail servo trage mereu curent pentru ca opune rezistenta tot timpul.Daca velierul se deplaseaza cu ajutorul vantului,ca sa mentinem o pozitie anume a velei nu trebuie ca servoul ala sa opuna rezistenta?(mai tot timpul?)eu unul asa vad problema.Se poate sa nu fie asa dar teoretic asa pare sa fie.
0

#27 Useril este offline   iulica_ff 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 20-August 06

Postat 22 July 2009 - 09:05 PM

la velierele mele eu merg tot pe 6 V, cu acumulatori foto de 2500 sau 3000 mA, le-am facut suport la unele iar la altele le-am facut pachet. asa iesi mult mai ieftin si duc destul de mult
pachetul de 3000mA duce cca 5-6 ore de functionare continua

Toata lumea sa traiasca! Numai noi sa nu murim!!!
super fun

0

#28 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 22 July 2009 - 11:01 PM

Am fost foarte nehotarat in privinta packului pentru receptie,in final am ale 5 celule nimh LRP de 4000 mAh.Cred ca am ales corect.

Va multumesc inaca odata pentru sprijin si peste cateva zile(dupa ce mai scap de munca asta care mia luat tot timpul liber)sper sa postez un mic filmulet in care sa vedeti(vedem)cum se comporta acest velier.


Pana atunci sa aveti parte numai de bucurii.
0

#29 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 23 July 2009 - 02:32 AM

Si tu sa ai parte de bafta, sanatate si zboruri-croaziere (nu cred ca-i termenul corect...) care sa-ti aduca numai bucurii.
0

#30 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 27 July 2009 - 11:04 AM

Am reusit sa il scot sambata la apa.

Am facut si un mic filmulet cu el ca sa il vedeti cum se descurca.


http://www.youtube.c...h?v=A0B7IQgYaVA

Aceasta postare a fost editata de aantikk: 27 July 2009 - 11:12 AM

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro