Modelism - RHC Forum: CNC pentru 3D prototypin - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

CNC pentru 3D prototypin Realizarea unei masini de prototipare

#1 Useril este offline   mirciulica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 29-September 07

Postat 08 June 2009 - 03:31 PM

Va propun un nou topic legat de cea mai noua tehnologie, nu prea nou de generare de piese 3D prin prototipare.
In esenta solutia este formata dintr-o masa care se deplaseaza pe verticala comandata cu mpp la care incrementu terbuie sa fie de 0,01 mm. Varianta pe care o propun este cu surub cu bile cu pas mic de 1 sau 2 mm. Cursa pe verticala de 100 la 200 mm in functie de surub.
Pentru deplasarea de alimentare cu material granular actionare cu mpp cu curea dintata si rola antrenata pentru presare de la miscarea de dplasare.
Pentru capul de prelucrarea sistem x-y de deplasare actionat cu mpp cu curea dintata si in functie de tipul de material folosit pentru realizarea piesei se va dapta capul de prelucrare cu dioda laser sau cu picaturi de lichid.

Necunoscutele sunt furnizor de granule exclus Zcomp, nu comercializeaza decat pentru masinile lor.
A doua necunoscuta comanada capului pentru picurare.

PS. Am studiat Youtub si alte saituri similare wiki, etc.

Cu stima Mirciulica

Astept pareri si sugentii.

In scurt timp voi pune un desen de ansamblu.
0

#2 Useril este offline   Aztec 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-February 04

Postat 09 June 2009 - 10:19 PM

Deocamdata, cel mai avansat in directia asta cred ca este proiectul RepRap. Merita studiat :rolleyes:
Tell me and I forget it; show me and I remember; involve me and I understand.
0

#3 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 10 June 2009 - 12:08 AM

Problemele mecanice cred ca se rezolva relativ usor. Parerea mea este ca raman cateva mari probleme:
- materia prima (macar ca pret);
- alegerea unei variante constructive din cate exista (asta legat de principiul folosit);
- comanda "capului de imprimare" daca e altceva decat laser;
- softul.
Sa zicem ca la soft (pentru ceva simplu) se poate improviza ce exista, dar nu stiu daca ajunge... In scoala are cineva ca proiect un astfel de printer, dar nu stiu cat de departe ajunge cu realizarea practica. Nefiind ajutat de nimeni, s-a impotmolit in detalii. O sa urmaresc proiectul, ca sunt curios cat poate face. Nici timpul nu-l mai ajuta mult.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#4 Useril este offline   mirciulica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 29-September 07

Postat 10 June 2009 - 05:35 AM

Multumesc pentru raspunsuri.
Am studiat proiectul celor mentionati de la RepRap. Este interesant, insa solutia pe bare nu imi prea place. Ma mai gandesc. La Timisoara sunt mai multe astfel de masini de 3D prototyping pe diferite principii.
Voi incerca in prima faza cel cu laser deoarece sunt mai pe acasa cu el. Urmeaza cel cu mediu ceramic cuplat cu liant lichid.
Dupa ce am vorbit la Targ in 2008 cu cei de la Zcomp una dintre masinute lucreaza cu ipsos pentru realizarea de modele? Am pus mana pe materialul utiliyat acolo si asa parea.
Va voi tine la curent cu ce fac si mai astept pareri. Cred ca intereseaza pe mai multi, deoarece in loc sa te chinui sa tai poti sa faci o constructie de carcasa sau de model feroviar, etc prin acest procedeu care reduce timpul de prelucrare si chiar cred si costurile.


PS. Bitex te rog sa imi spui cum pot sa adaug un g la finele textului din topic.
0

#5 Useril este offline   alin 105 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 27-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 10 June 2009 - 08:12 AM

Exista firme in Ro care fac astfel de prototipaj la comanda?Sau nu neaparat in Ro?Un link ar fi binevenit.Si cam la ce "rezolutie" maxima (sau cum sa-i spun )stiu sa lucreze masinariile astea diabolice?
0

#6 Useril este offline   mirciulica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 29-September 07

Postat 10 June 2009 - 02:34 PM

Sa o luam in ordine.
Astfel de masini sunt babeste spus, masini care depun pe o suprafata suport straturi succesive de material granular, presat sau nepresat.
Acest strat dupa aceea cu o varianta care difera de strat este compactat in anumite zone in functie de tehnologia folosita, cu mediu lichid, sau cu fascicul laser.
Fiecare strat are o grosime dependenta de diametrul mediu al particulelor care formeaza stratul. Unele sunt chiar de 0,05 mm si ajung pana la 1 mm pentru cele metalice.
In final piesa astfel obtinuta se extrage din interiorul masei de mediu granular prin suflare cu aer comprimat sau cu o perie.

O adresa de informare este http://en.wikipedia....pid_prototyping de unde sunt diferite legaturi sau pe youtube.

Cu stima Mirciulica

Varianta laser pe care o prefer este SLS deoarece se preteaza la mai multe tipuri de particule.

Aceasta postare a fost editata de mirciulica: 10 June 2009 - 02:40 PM

0

#7 Useril este offline   alin 105 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 27-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 11 June 2009 - 11:12 PM

mirciulica, ai spus ca stii de existenta unor astfel de masini de prototyping in Timisoara.Sint functionale?Proprietarii masinilor presteaza servicii de prototipaj contra cost?Sau stii in Ro o firma care presteaza asemenea servicii?Multumesc

Aceasta postare a fost editata de alin 105: 11 June 2009 - 11:15 PM

0

#8 Useril este offline   mirciulica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 29-September 07

Postat 12 June 2009 - 12:41 PM

Vezi postareaalin 105, la Jun 12 2009, 12:12 AM, a spus:

mirciulica, ai spus ca stii de existenta unor astfel de masini de prototyping in Timisoara.Sint functionale?Proprietarii masinilor presteaza servicii de prototipaj contra cost?Sau stii in Ro o firma care presteaza asemenea servicii?Multumesc



Eu le cunosc pe cele de la POLITEHNICA care sunt functionale.
O sa ma interesez daca lucreaza pe comanda sau numai pentru cercetare.
Mirciulica
0

#9 Useril este offline   katana 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 28-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 30 June 2009 - 09:23 PM

Din cate am vazut pana acum, marea majoritate a masinilor de acest gen (daca nu cumva chiar toate - vorbesc de variantele ieftine de pe piata) folosesc ca si materie prima nu ipsos ci o pulbere fina din CELULOZA. Liantul care se depune la fiecare layer este o varianta soft de lipici depus cu capete de imprimanta cu jet de cerneala confectionate chiar de HP (ultimul folosea daca nu ma insel HP10). Materia prima folosita nu este livrata in "circuit inchis" pentru ca tot evreii din USA le vand asa ca daca aveti nevoie de cantitati de la Kg la Tona, sunt pe-aici. Modelele materializate, fiind fragile, se "trateaza" superficial pentru o mai buna siguranta in manipulare cu ... SuperGlue ... sau gen :0). Variantele color de astfel de imprimate 3D folosesc capete cu lipici color. Pentru servicii de proiectare respectiv materializare - PM.
0

#10 Useril este offline   mirciulica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 29-September 07

Postat 01 June 2010 - 07:58 PM

Buna seara.
Am inceput lucrul la instalatie.
Ca si solutie este una care lucreaza pe principiu laser. Este cu fascicul deplasabil pe doua coordonate si cap deplasabil pe verticala ca si diferenta fata de solutiile existente.
Cu bine Mirciulica.

PS. Deplasarea pe orizontala se face pe sistemul grinda comandata cu surub cu bile cu pas de 1 mm pe fiecare din cele doua axe. Comanda se realizeaza cu MPP cu 200 pasi pe rotatie, deci o precizie de 0.0025 mm deoarece lucram in half. iar pe verticala surub cu bile cu pas de 1 mm si 200 pas pe rotatie deci o preciyie de 0.005 mm in full.
0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 01 June 2010 - 10:33 PM

Buna treaba cu schimbarea principiului! Presupun ca baza modelului ramane fixa, capul se deplaseaza in sus pe masura realizarii straturilor. Am inteles gresit?
Pe masura ce "creste" modelul, nu trebuie urcat si cu rezervorul de substanta plus mecanica pentru aranjat noile straturi? Cat de uniforme sunt straturile si cam ce grosime vor avea? Cum este fascicolul laser ca forma si dimensiune? Piulitele sunt pretensionate? Cam ce diametru are un surub din acela cu pas de 1 mm? Doar daca se poate, altfel nu insist.... As vrea sa-mi fac o idee despre performantele teoretice ale masinii.
Mult succes!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 01 June 2010 - 10:35 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#12 Useril este offline   mirciulica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 29-September 07

Postat 02 June 2010 - 02:43 PM

Buna ziua.
Da ai inteles bine. Capul se deplaseaza pe verticala, deoarece la fasciculul laser vorbim de focalizare, care poate sa fie la nivel superior, inferior sau la mijlocul gramulelor folosite la prototipare.
Modelul este dispus pe o masa care are doua pozitii distincte. Prima de topire sudare pe partea stanga si a doua de alimentare pe partea dreapta. Deplasarea intre extremitati se face cu un al patrulea MPP actionat pe curea dintata. Particulele cad dintr-un rezervor care se deplaseaza pe verticala pe masura ce se realizeaza straturile.
Fasciculul laser este produs de o dioda laser de 100 mW comandat in impulsuri la care intensitatea fasciculului se regleaza pe cale electronica si se comanda de la calculator prin interfata distincta.
Suruburile cu bile au unul diametru de 8 mm cel de pe axa verticala, iar celelalte de 10 mm.
Urmaresc sa am inertii cat mai mici si deci vibratii cat mai mici.
Structura este de tip dublu portal unul pentru partea de alimentare cu material, iar a doua pentru prelucrare.
Dispunerea particulelor este uniforma. Aici este un mic secret pe care inca nu il divulg.
Mirciulica
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro