Modelism - RHC Forum: Raptor E550 - doresc opinii, sfaturi, etc - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Raptor E550 - doresc opinii, sfaturi, etc as cumpara unul din US la 320 USD cu ESC si motor

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2009 - 03:32 PM

Asa cum spune in titlu si cum am mai scris in alt post ma tenteaza foarte tare sa cumpar din US (unde o sa plec la prieteni) un Raptor E550. Pe net nu e foarte multa informatie.

Are cineva la noi ? Primesc orice sfaturi, opinii cu placere. In primul rand daca e o idee buna sa cumpar acest heli ieftin comparat cu un Align. Am vazut in alt post ca Docmarius are un E620.

Pe asta o sa pun un RX Spektrum 6200 :unsure:

Vreau sa fie mare, ieftin si bun. Nu ma intereseaza 3d. Pana fac eu 3d mai cumpar 3-4.


Multam, Stefan
0

#2 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 07 June 2009 - 05:06 PM

Vezi postareastiganas, la Jun 7 2009, 04:32 PM, a spus:

Asa cum spune in titlu si cum am mai scris in alt post ma tenteaza foarte tare sa cumpar din US (unde o sa plec la prieteni) un Raptor E550. Pe net nu e foarte multa informatie.

Are cineva la noi ? Primesc orice sfaturi, opinii cu placere. In primul rand daca e o idee buna sa cumpar acest heli ieftin comparat cu un Align. Am vazut in alt post ca Docmarius are un E620.

Pe asta o sa pun un RX Spektrum 6200 8)

Vreau sa fie mare, ieftin si bun. Nu ma intereseaza 3d. Pana fac eu 3d mai cumpar 3-4.


Multam, Stefan

Thunder tiger fac elicoptere bune.

kitul e relativ eftin insa echipat va junge o suma destul de mare + ca apare problema packurilor care nu vor fi eftine.
ii trebuie ceva de genul 22.2V/5000mAH + eventuale accidente ar cam ustura la buzunar.

P.s. raptorul e620 a fost al meu e un heli super misto dar are si el supararea lui ...10 s 3200.
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#3 Useril este offline   docmarius 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 398
  • Inregistrat: 05-July 08

Postat 10 June 2009 - 12:16 PM

Pai sincer pretul de 320 USD pentru kit + motor + ESC m-i se pare ok.
620-ul gol carbon cu mecanism partial metalic, fara motorizare, fara pale, este in jur de 400 EUR.
Motoarele de 550 si 620 de la Thunder Tiger sunt similare la pret (pe la 150 EUR)...

Daca te mananca tare scarpina-te, adica cumpara-l!

Aceasta postare a fost editata de docmarius: 10 June 2009 - 12:16 PM

West Hobby Team
--------------------
Modele: Robbe Pitts S12, GL-450C, Pelikan X-treme, Ripmax Bossanova 15cc, Raptor 620SE
R/C: Futaba FF9C 35MHz/Jeti Duplex 2.4GHz, ESU ECoS II
0

#4 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 10 June 2009 - 03:35 PM

Hai ca am cam ramas singur pe la camp cu Raptor... :rolleyes:
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2009 - 08:50 AM

Sa va zic care e planul de acum. Ca sa fie cat mai ieftin:

servo coada:
HP-DS20GMD Hyperion Atlas DS20-GMD Fully Programmable Digital Tail Servo $38.99
(cuplat cu Futaba GY401 pe care il am deja)

ciclic:
4 Spektrum DS821 Digital Servos New, Unused US $67.00 de pe ebay si ramane unul de rezerva

pak:
Turnigy 5000mAh 6S 15C Lipo Pack 60 USD (2 bucati) sau
Turnigy 2650mAh 6S 15C Lipo Pack 35 USD (4 bucati) ca poate cumpar si unul clasa 500 si am si pentru el.

UBEC Turnigy

RX Spektrun 6200

pale carbon 40-80 USD functie de sursa si marca

Tot ce cumpar pe langa heli se duce pe la vreo 300-350 USD cu tot cu baterii. Zic ca nu e rau pentru unul atat de mare. Sunt opinii foarte bune despre motorul si ESC stoc.

Piesele nu par foarte scumpe, comparabile cu HBK2 :)

Si in felul asta nu o sa mai fie Primus singur cu Raptor pe camp.
0

#6 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 11 June 2009 - 09:46 AM

Citeaza

Si in felul asta nu o sa mai fie Primus singur cu Raptor pe camp.


Hai mersic! Spor ca cumparari si sa il vedem repede...
0

#7 Useril este offline   cornel parscov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 549
  • Inregistrat: 05-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2009 - 09:24 PM

ma bag si eu un pic: sigur o sa fie bune bateriile alea cu 15C? Nu e un pic prea putin? Mie la Trex 500 cu baterii 20C si se incing destul de rau, cred ca unele 15C o sa fie insuficiente la un moment dat
* Logo 400 V-Bar
0

#8 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 02 July 2009 - 10:19 PM

Pai la cele de 5000 mah, e destul, ca suporta 75 A continuu, dar la celelalte ar veni aprox 40 A continuu.... Acum depinde de motor, cati amperi papa la packuri de 22.2 V.

LE: Am cautat si gasit ca motorul consuma peste 40 A cu mult, deci cred ca cele de 5000 mAh ar fi cele bune.

Aceasta postare a fost editata de protheus: 02 July 2009 - 10:23 PM

 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2009 - 12:20 AM

Sunt deja in US si kit-ul e sold out peste tot. Sper sa reapare pana vin eu inapoi.

Daca bateriile sunt 15C pe bune sunt destul. Trex 500 cu pak de 2600 se incing bine caci consuma 30-40 A. Trex 500 cu pak de 3000 mah merge super, nu se incing mai deloc.

Consumul mediu la Raptor E550 e de 40A, maxim cam 70A. Asta ar fi sub 10C consumul.

Ma gandesc sa cumpar 4 pakuri 3000mah, 6s de la HK si tot de acolo sa cumpar si servo pentru ciclic ( am citit multe chestii rele despre DS821) de exemplu astea:
Digital high torque bearing servo 42g/5.8kg/.12sec

M-am uitat putin la topicul lui kitsched cu Protos, foloseste o gramada de componente A+

Protosul merita, Raptor E550 nu cred ca merita si nici eu nu sunt la un nivel care sa merite. Dar la marimea asta si pretul asta nu mai exista decat Century Swift 16.

Si acela pare un kit OK dar nu stiu cum ma descurc cu piesele in RO.

Oricum la pak 6s pale de 550 sunt maximum care nu omoara bateriile. La pale de 600-620 merg bine sisteme 8s - 10s cum are Raptor E620.

Trex 600 e cam la limita. Outrage 550 pare bestial dar e in afara ligii mele. Sa ajung eu sa zbor decent si dupa aia merita sa cumpar un heli ca Outrage cu dotare pe masura.

Raptorul e bun pentru incepatori.


Stefan
0

#10 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 06 July 2009 - 11:07 PM

Citeaza

Daca bateriile sunt 15C pe bune sunt destul


Nu e suficient. 20C e cam minim cand vine vorba de Idle-up si in general de heli. N-o sa faci tot timpul hover.
O sa treci la circuite in curand si n-o sa tina turatia... mai pune few bucks si ia 20 sau 25C.

Electricelor le place 100% flat in modul Idle-up.
0

#11 Useril este offline   andrebandre 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 19-November 06

Postat 15 July 2009 - 12:53 AM

Vezi postareastiganas, la Jul 4 2009, 01:20 AM, a spus:

Sunt deja in US si kit-ul e sold out peste tot. Sper sa reapare pana vin eu inapoi.

Daca bateriile sunt 15C pe bune sunt destul. Trex 500 cu pak de 2600 se incing bine caci consuma 30-40 A. Trex 500 cu pak de 3000 mah merge super, nu se incing mai deloc.

Consumul mediu la Raptor E550 e de 40A, maxim cam 70A. Asta ar fi sub 10C consumul.

Ma gandesc sa cumpar 4 pakuri 3000mah, 6s de la HK si tot de acolo sa cumpar si servo pentru ciclic ( am citit multe chestii rele despre DS821) de exemplu astea:
Digital high torque bearing servo 42g/5.8kg/.12sec

M-am uitat putin la topicul lui kitsched cu Protos, foloseste o gramada de componente A+

Protosul merita, Raptor E550 nu cred ca merita si nici eu nu sunt la un nivel care sa merite. Dar la marimea asta si pretul asta nu mai exista decat Century Swift 16.

Si acela pare un kit OK dar nu stiu cum ma descurc cu piesele in RO.

Oricum la pak 6s pale de 550 sunt maximum care nu omoara bateriile. La pale de 600-620 merg bine sisteme 8s - 10s cum are Raptor E620.

Trex 600 e cam la limita. Outrage 550 pare bestial dar e in afara ligii mele. Sa ajung eu sa zbor decent si dupa aia merita sa cumpar un heli ca Outrage cu dotare pe masura.

Raptorul e bun pentru incepatori.


Stefan


Stefan, depinde de turatia ( head speed) pe care ti-o doresti poti sa consumi sub 20A daca potrivesti motor Kv/Pinion.
Zici ca nu esti mare si tare in 3D deci poti sa folosesti o turatie mai scazuta a rotorului.
Eu nu am stapinit nici un Raptor dar am o leaca de experienta cu helicoptere mari 600+ class si nici eu nu sint capabil de 3D, prea batrin cu reflexe incete dar sint interesat in F3C, adica zbor de precizie si FPV.
De aceea am experimentat destul de mult cu turatii mai mici si e uimitor la cit de joase pot zbura helicopterele.
Toata lumea se lasa dusa de hype-ul manufacturierilor si destul de putini ajung la un nivel de performanta la care intr-adevar sa poata face uz de puterea si capabilitatile bateriilor si motoarelor.
O sugestie daca-mi permiti:
daca vrei, tine cont de faptul ca unele helicoptere au optiunea de li se prelungii coada (tail boom/belt sau torque tube) iar in acest fel pot fi folosite pale mai lungi ceea ce permit diminuarea turatiei rotorului fara a pierde portanta ceea ce adesea aduce un spor de eficienta la consum.
Cred ca e o regula generala buna si care permite upgrading fara prea mare cheltuiala.
Doar o schimbare de pinion cel mai adesea.
Outrage 550 pare un heli bazat si daca nu ma-nsel Esprit Models il are in sale pentru 400$.
Eu am doar un Outrage rotorhead pe care l-am folosit la un Logo 24 si e Ok, poate doar sa fie un aliaj de aluminiu mai moale dar e frumos lucrat.
Bafta la pret la orice decizi sa cumperi.

Aceasta postare a fost editata de andrebandre: 15 July 2009 - 12:56 AM

0

#12 Useril este offline   andrebandre 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 19-November 06

Postat 15 July 2009 - 01:05 AM

Am uitat complet de faptul ca Raptorul vine cu motor si esc.
Amainhobbies pare sa-l aiba in stock.

Aceasta postare a fost editata de andrebandre: 15 July 2009 - 01:06 AM

0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2009 - 06:34 AM

Multam de sfaturi. Am comandat E550, e pe drum. Cu mari emotii, este sold out peste tot. Cei de la amainhobbies mi-au spus prin telefon ca e brusc cerere foarte mare. Una peste alta amicul meu a facut comanda si l-au trimis impreuna cu un servo Hyperion de coada care pare exceptional.

Dupa 2 zile pe amainhobbies a aparut in stoc mai scump cu 100 USD (pret la care nu mai era tentant). Cred ca bateriile ieftine de la HK au deschis apetitul pentru heli mari.

Eu sunt in faza de hover, il cumpar acum ca acum sunt in US. Sunt si cu ochii pe anunturile locale second, am fost si pe campul de zbor local dar acum sunt deja cu gandul la clona Trex 500 de 54 USD de la HK.

Stefan
0

#14 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2009 - 06:37 AM

A venit Raptor E550, cutie mare, inauntru multe pungi mici cu piese. Canopia cum zic asta pe aici e de tip milk jug. Acum ca am vazut cum arata un milk jug in US intradevar seamana bine. Impreuna cu el am luat un servo standard de coada Hyperion la 38 USD.

Nu m-am abtinut si am facut comanda la HK pentru tot ce mai trebuie: servo, pale carbon (heli vine fara nici o pala), BEC, baterii, egalizor 6s pentru baterii, in fine am ajuns pe la 350 usd cu shiping in RO. Am avut aventuri cu plata. Paypal nu a permis plata din US. A trebuit sa-l sun pe fiul meu sa faca plata de acasa din contul de paypal.

La cat de incet se misca HK numai bine pana ma intorc vin si astea in RO.

Daca o sa am rabdare sa fac poze o sa mai scriu un rand-doua de cum a mers montajul.

Stefan
0

#15 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2009 - 10:47 PM

Raptorul e montat si zboara. Cateva mici observatii si poze.

- e identic cu Raptor 30 mai putin frame-ul dedicat pt. electric. Deci cine stie un Raptor 30/50 il stie si pe asta. E mare. Ca termic e mic dar ca electric e mare.

- am pus pale TIG de 550 (de la HobbyCity), servo PowerHD digitale tot de acolo si servo de coada dedicat Hyperion. Servourile standard sunt o placere de montat, se pare ca aici producatorii nu au facut haos in dimensiuni.

- bateria pe care o aveam pentru el de 5000 mah e la RealDesign, am pus bateriile de 3000 mah de la Protos/Trex. Incap bine, cred ca o sa raman pe ele cu 5-6 minute de zbor. Raptorul tine bateriile inauntru frame-ului si deschidrea e 50x50. Bateriile grasute gen Trex 600 nu intra.

- motorul si ESC par de buna calitate, desii scrie pe ele TT sunt de fapt Z-power respectiv hobbywing

- kitul a mers uns la montat, fara surprize, saculetii cu piese sunt bine aranjati. Plasticul e de buna calitate dar. HEADUL ARE JOC in axul central. Asa ceva e de neimaginat. Cred ca au turnat prea multe in aceeasi matrita de acu 10 ani si nu mai iese cum trebuie. Am pus niste lipici ca sa iau jocul. Sa vedem cat tine dar sunt dezamagit.

-swash-ul este cu 3 servo la 90 grade (optional 140). Teapa majora la statie mea DX6i. In manual scrie ca accepta swash de 90 si 120 grade. Numai ca de fapt swash-ul de 90 e teapa, este de fapt mixaj mecanic 100% care nu mai are azi nici o relevanta si care de fapt nu mixeaza nimic electronic. Asa ca am fost nevoit sa folosesc fara entuziasm statie Futaba 9c care stie. Eu aveam clar in minte Spektrum heli, Futaba aero, acu s-au amestecat. Cand o sa apara o statie calumea noua de la JR/Spektrum o sa ma uit cu atentie.

- am pus BEC in comutatie separat si o baterie oarecare mica. E foarte simplu si comod si pe baterie am un lipo monitor care are led-uri si tipa cand e sub prag.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF6492.jpg
  • Imagine atasata: DSCF6493.jpg
  • Imagine atasata: DSCF6494.jpg
  • Imagine atasata: DSCF6495.jpg

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 27 November 2009 - 10:48 PM

0

#16 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2009 - 10:59 PM

Si zboara:

am fost azi pe camp (la ora 10 era cald de camasa) si am consumat cele 2 pak-uri de 3000 din dotare. O rasucire din link si trackingul a fost perfect.

E mare, zboara fain, zero vibratii, relativ silentios. Soft startul lasa major de dorit. Dupa aceea acasa l-am tot programat, dar am senzatia ca tot nu e soft.

Desii e pe curea are o inetie de te plictisesti langa el la aterizare. E adevarat, cureaua nu e stransa dar fata de 450 si 500 se invarte de 3 ori mai mult si mai usor.

Motorul e caldut, ESC e rece, bateria e putin calduta - semn ca toate lucreaza lejer.

Una peste alta sunt multumit. Acu trebuie sa cumpar pak-uri (nu sunt pe stoc) si sa zbor.

Canopia este alba. Am 2 variante:

- fie pun autocolante pe ea, fie o vopsesc, solutie de preferat. Problema e ca nu am deloc mana. Cine ma poate ajuta (sau ma poate indruma catre unii care fac asa ceva), contra cost bineinteles, sa ridice mana. Nu vreau nimic special, capete de mort si chestii de astea.

Vreau ceva simplu in 2-3 culori care sa arate bine si sa fie vizibil.

Stefan
0

#17 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 28 November 2009 - 06:43 PM

Pe plasticul ala nu adera vopseaua. Ramane solutia cu decaluri.
0

#18 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2009 - 07:46 PM

Vezi postareaPrimus, la Nov 28 2009, 06:43 PM, a spus:

Pe plasticul ala nu adera vopseaua. Ramane solutia cu decaluri.


Asa e, am incercat, nu prinde.

Am crezut ca e acelasi material ca la Minititan, pe care prinde vopseaua, m-am inselat, e de tipul HK450 - doar de 10 ori mai scumpa. Cu siguranta e ultimul heli TT Raptor pe care il mai cumpar. Compania asta a ramas fara busola, o scurta lista cu tampenii:

- Minititan - deficiente majore in head - peste jumatate din clienti (inclusiv eu) nu au tracking, raspunsul TT - nu schimba nimic. Asta pe langa ballsize nestandard, pale de lemn mizerabile, etc, etc. Un heli bun distrus de erori niciodata corectate.
- Raptor electric. Canopie nevopsibila (desii la Minititan au gasit alt plastic), frame care nu permite decat baterii lungi si inguste (bateriile de Trex600 nu intra sau intra la limita) + alte cateva chestii marunte. Peste asta aveau un kit simplu si un kit cu motor si ESC la un pret rezonabil. Ce faci ca sa inviorezi vanzarile - scoti din productie kit-ul cu motor si ESC si scumpesti kitul fara motor si ESC - desteapta mutare.

Ce scoti ca sa rupi gura targului, un heli demn de Walkera - Inovator. Cu diferenta ca Walkera scoate kituri pe banda rulanta din ce in ce mai bune si Inovator nu e nicaieri.

Altfel heli e frumos am mai consumat 2 pak-uri facand hover bleg. In 5 minute a consumat 2500mah (din bateriile de 3000mah). Deci consuma 30A in hover, pentru baterii de 3000 mah asta inseamna 10C, merge.

Stefan
0

#19 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2010 - 07:22 PM

Cu statia cea noua JR9303 setarea Raptor E550 a fost o joaca. Mama ce frumos merge. E silentios si maiestuos.

Motor caldut, ESC la fel. Bateria e rece. Din pak-ul de receptie a consumat 300 mah in 4 zboruri de 7 minute in care am facut circuite.

Acu vine partea incredibila: a consumat 2800mah din pakuri pentru 7 minute de zbor fata de Trex 500 care consuma 2000 mah pentru 6 minute de zbor. Are 3,4 Kg si Trex vreo 1,8kg - este mult mai eficient.

E mare diferenta la zbor intre un 450-500 si unul din clasa mare 550-600. Ma intreb cum o fi cu unul clasa 700.

Pana atunci sunt fericit. Stefan

PS Raptor E550 si E620 nu se mai fabrica. Ma intreb cat o sa mai reziste TT in businesul cu heli.
0

#20 Useril este offline   docmarius 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 398
  • Inregistrat: 05-July 08

Postat 29 July 2010 - 09:54 PM

Vezi postareastiganas, la Jul 29 2010, 08:22 PM, a spus:

Acu vine partea incredibila: a consumat 2800mah din pakuri pentru 7 minute de zbor fata de Trex 500 care consuma 2000 mah pentru 6 minute de zbor. Are 3,4 Kg si Trex vreo 1,8kg - este mult mai eficient.


Sa fie atat de incredibil?
Ia sa vedem cata energie a consumat...
Raptor: 7 min x 2800mAh x 22.2V = 0.11 ore x 62W = 6.82Wh
T-rex: 6min x 2000mAh x 11.1V = 0.10 ore x 22W = 2.2 Wh

Adica raptorul a consumat de 3.1 ori mai multa energie la o greutate mai putin decat dubla.
Iar puterea consumata este de 2.8 ori mai mare.
Concluzia: e mai putin eficient, 71% mai exact fata de Trex.

Sporuri.
West Hobby Team
--------------------
Modele: Robbe Pitts S12, GL-450C, Pelikan X-treme, Ripmax Bossanova 15cc, Raptor 620SE
R/C: Futaba FF9C 35MHz/Jeti Duplex 2.4GHz, ESU ECoS II
0

#21 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2010 - 10:02 PM

Marius eu n-am vazut Trex 500 sa zboare cu 3s :ph34r:

In Trex pun o baterie 6s de 2650-3000 mah, in Raptor E550 pun 2 baterii din astea in paralel. Stefan
0

#22 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2010 - 10:54 PM

lasand la o parte 3S care sunt de fapt 6S, imi scapa complet logica de calcul. Ca si formula de altfel care numai energie nu da.
Zi ca 500-le a zburat doar un minut sa vezi atunci cat de eficient iese dupa calculul ala:)

Stefan, ai cumva ESC si motor ieftin pe 500? intreb si eu....
Incerca unele bune si o sa zbori aproape dublu la circuite. Cu ESC si motor stock nu pun niciodata mai mult de 1500 la loc doar din circuite (6minute). Si as zice ca daca ii schimb ESC-ul, zboara minim 15% in plus.

Aceasta postare a fost editata de patrocle: 29 July 2010 - 10:59 PM

Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

#23 Useril este offline   mad.rottwailer 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 327
  • Inregistrat: 15-May 08

Postat 30 July 2010 - 08:49 AM

bai nene, e mare rau animalu' :)
frumos-frumos, sa-l pilotezi sanatos!
0

#24 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 30 July 2010 - 09:13 AM

Vezi postareastiganas, la Jul 29 2010, 11:02 PM, a spus:

Marius eu n-am vazut Trex 500 sa zboare cu 3s :)


Iti arat eu. Cu 2 baterii 3s 2200 mah in paralel faci 14 minute de circuite cu head speed de 2200. (motor 1800kv, pinion 17t)

Bafta.
0

#25 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2010 - 09:57 AM

Suna foarte bine.

Asta inseamna ca poti sa pui si o singura baterie 3s cu care o sa zbori 7 minute si consumi cam 2000 mah (din respectiva baterie). O baterie de Trex 450.

Dupa calculele mele (secrete) rezulta un curent de app. 18A la 3s inseamna cam 180-200 W pentru zbor cuminte. Este foarte bine. E posibil sa aibe dreptate Mircea si HK500 al meu sa nu fie prea eficient. O sa schimb ESC-ul cu unul de Align 75A, ca tot il am prin casa (de la nen, multumesc).

Minititanul meu consuma in hover 18-20 A - masurati, nu calculati, cu aceeasi baterie 3s-2200 dar este cunoscut pentru ineficienta.

Un Trex 450 se zice ca ar putea sa consume 12-14 A in zbor normal.

Eu demult spun ca motorizarea actuala pe elicoptere este mult exagerata. Pentru cine face spectacol merita, pentru mine care abia fac circuite este energie consumata degeaba.

Apropo, fie ca pui bateriile in paralel, fie ca le pui in serie, tot aceasi putere storci din ele. Difera curentul si de aici (intr-o mica masura) eficienta

Vezi postarearad_gaby, la Jul 30 2010, 10:13 AM, a spus:

Iti arat eu. Cu 2 baterii 3s 2200 mah in paralel faci 14 minute de circuite cu head speed de 2200. (motor 1800kv, pinion 17t)

Bafta.

0

#26 Useril este offline   docmarius 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 398
  • Inregistrat: 05-July 08

Postat 31 July 2010 - 10:32 PM

Scuzeeeee... M-a luat valul si am crezut ca e vorba de 450...

Cu toate ca trebuia sa ma prind, nu de alta dar 450-ul nu are 1.8kg...
Scleroza, bat-o vina.

Aceasta postare a fost editata de docmarius: 31 July 2010 - 10:34 PM

West Hobby Team
--------------------
Modele: Robbe Pitts S12, GL-450C, Pelikan X-treme, Ripmax Bossanova 15cc, Raptor 620SE
R/C: Futaba FF9C 35MHz/Jeti Duplex 2.4GHz, ESU ECoS II
0

#27 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2010 - 06:38 PM

Nici o problema si eu fac de astea. Si formula cred ca e gresita cum zicea si Mircea (sau eu oricum nu am inteles cum functioneaza).

Pentru rad_gaby - obtii timpi foarte - foarte buni.

Ai facut circuite 14 minute pe ceas cu bateriile respective ?
Ai masurat head-speedul cu ceva ?

Cifrele date de tine nu sunt imposibile dar aproape de maximul posibil. De aceea intreb: tot ce ai scris (timp si turatie) este masurat sau este calculat si extrapolat ?

Am fost pe camp cu marele raptor si am descoperit ca am uitat adaptorul pentru baterii acasa. M-am uitat cu tristete la cele 10 pak-uri care imi rup spinarea si am zburat cu micul HK450 (de fapt am facut un zbor mititel cu un pak de la cornel parscov)
0

#28 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 02 August 2010 - 06:39 AM

Vezi postareastiganas, la Aug 1 2010, 07:38 PM, a spus:

Pentru rad_gaby - obtii timpi foarte - foarte buni.

Ai facut circuite 14 minute pe ceas cu bateriile respective ?
Ai masurat head-speedul cu ceva ?

Cifrele date de tine nu sunt imposibile dar aproape de maximul posibil. De aceea intreb: tot ce ai scris (timp si turatie) este masurat sau este calculat si extrapolat ?


14 minute pe timer-ul statiei si probabil ar mai fi mers un pic. :rolleyes:

Head speed-ul descarcat din ESC - 2185 mai exact (Roxxy 9xx iti ofera informatia asta; average RPM si max RPM).

Bafta.
0

#29 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2010 - 08:19 AM

Foarte tare, ai nimerit o combinatie foarte eficienta si la 2200 head speed este suficient de vioi. E clar ca trebuie sa mai umblu la al meu HK500, sa fie eficient macar cat Raptorul, sa obtin cat tine nu prea cred sa-mi iasa.


Vezi postarearad_gaby, la Aug 2 2010, 07:39 AM, a spus:

14 minute pe timer-ul statiei si probabil ar mai fi mers un pic. :rolleyes:

Head speed-ul descarcat din ESC - 2185 mai exact (Roxxy 9xx iti ofera informatia asta; average RPM si max RPM).

Bafta.

0

#30 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 02 August 2010 - 10:04 AM

Nu-i chiar asa de tare... Un calcul simplu ne arata ca nu pot scoate mai mult de 800W din combinatia asta (suficienti de altfel conform manualului de T-Rex 500) cu esc-ul meu de 60/70 A. Este binisor dar nu grozav (motorul meu are max 1600W...).

Avantajul este ca toata lumea e fericita (motor/baterii) avand in vedere ca merg la sub 50%.

P.S. Asta e unul din esc-urile pe care poti sa le bagi in ciorap de lana. Abia daca se incalzeste la 42 de grade (31 in aer) - masurat de data asta cu temp-gun - protectia termica ar trebui sa intre la peste 80.

Gabi
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2


Raspuns rapid

  

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro