Modelism - RHC Forum: sand plotter - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

sand plotter probleme legate de traiectorie...

#1 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 04 June 2009 - 08:52 PM

A construit cineva un sand plotter?
Eu incerc sa construiesc unul mic (500-600 mm diametru), nu cred ca vor fi probleme cu mecanica dar prevad cateva complicatii la partea cu magnetul si cu bila.
Trec direct la problemele care ma intereseaza, poate ma ajuta cineva.
Ce material este cel mai potrivit pentru suprafata de rulare a bilei? Sunt tentat sa folosesc sticla, posibil un geam de 3mm grosime. Dar din testele facute la rece, posibil sa fie mai potrivit ceva in care cateva particule sa se inglobeze in suport, sa nu devieze bila de pe traseu. Posibil un material textil peste sticla?
Stie cineva ce material este folosit pe post de nisip? Presupun ca exista un raport optim intre dimensiunea bilei, grosimea stratului si granulatia nisipului. Ma gandeam la o pulbere de sablat, dar inca n-am. De fapt inca nu stiu ce granulatie sa cumpar. Daca este ceva prea fin bila taseaza pulberea. Si in sus nu stiu la cat sa merg. Bila prinde particule sub ea si isi schimba traiectoria. Am facut doar probe la mana, posibil pe masina sa se schimbe putin problema din cauza vibratiilor care pana la urma se transmit de la motor, dar nu sunt sigur Prefer sa rezolv problemele inainte de a ajunge la ele.
Cred ca ideal ar fi o pulbere din particule sferice, dar nu am nici o idee cam ce sa fie. Trebuie in orice caz sa fie un material nemagnetic. Tonerul s-ar potrivi dar este magnetic, talcul este prea fin si se taseaza, presupun ca daca e chiar nisip trebuie bine sortat (adica doar o anumita granulatie). O sa incerc cu tot ce-mi cade in cale, dar ma gandesc ca poate cineva a trecut de problemele astea si imi da o mana de ajutor. Nici magnet bun n-am inca dar asta cred ca se rezolva ceva mai simplu. Momentan incerc cu ceva de la un HDD, desi nu-i foarte potrivit ca forma.

O alta problema, ar fi cea legata de soft. Stie cineva un soft dedicat pentru ploter (prelucrare) in coordonate polare? Trebuie sa realizez ceva cam in genul fractalilor, dar in coordonate polare. Pana la urma generez punctele in C sau LISP si ma muncesc sa le trec in gcode apoi sa trimit la motoare cu softurile de uz general. Merge si mai usor?

Un link cu ceva de plecare, ar fi asta: http://www.taomc.com...ines/sisiii.htm
Multumesc anticipat pentru orice ajutor.

Posibil ca mi-am lamurit cateva probleme. Peste suprafata rigida si plana sigur este o alta folie. Cu nisipul nu mai e asa complicat daca exista un material putin flexibil sub bila. Si daca tot ma gandesc la soft, pot sari peste partea cu gcode si sa trimit direct la LPT.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 04 June 2009 - 10:34 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#2 Useril este offline   mirciulica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 29-September 07

Postat 05 June 2009 - 09:24 PM

Salut.
Ai incercat sa generezi in cod G o formula de evolutie.
Am uitat sa intreb ce soft utilizezi.
Mirciulica

Aceasta postare a fost editata de mirciulica: 05 June 2009 - 09:24 PM

0

#3 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 June 2009 - 10:25 PM

Inca nu utilizez nici un soft ca n-am terminat structura. Ma gandesc fie sa generez punctele cu functii in C si sa le salvez sub forma de cod G apoi sa folosesc KCAM sau MACH3, fie sale generez in C si sa trimit direct la port, fara sa ma mai intereseze detaliile. O alta varianta ar fi sa adaptez un soft care are si o axa de rotatie si sa folosesc doar ce ma intereseaza. Inca n-am ajuns acolo, mai am de rezolvat partea cu magnetul, bila si nisipul. Dar nici mult nu mai am. Pun o poza...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: desters.jpg

Aceasta postare a fost editata de bitex: 05 June 2009 - 10:28 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro