Modelism - RHC Forum: Concurs hide and seek fpv - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Concurs hide and seek fpv ceva gen X-prize

#1 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

  Postat 26 May 2009 - 12:42 PM

Ce ziceti sa incercam urmatorul concurs: Ceva care zboara radiocomandat...nimic nou pana acum....care sa fie capabil sa caute, sa identifice si sa urmareasca o tinta in miscare pe o suprafata de 4Km^2
Va suna prea comercial? asta e bine:) Astept idei pentru regulament si eventual un sponsor care sa ofere si un premiu echipei castigatoare.
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 May 2009 - 01:27 PM

Pai e online sau FPV ?
Francezi sunt mesteri in asa ceva, pentru ca ei respecta cei 10mW impusi de lege si nu se desfasoara pe suprafete mai mari decat a unui aerodrom, 4kmp deja e mult daca te gandesti la 2*2km.
Numai ca... pana la tinta in miscare... faza cu trecut printre obstacole fixe cerne 80% dintre participanti.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 26 May 2009 - 01:28 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2009 - 01:58 PM

De interesant este interesant , 2x2km se incadreaza usor in posibilitatile modelului , mai ramane de definit marimea tintei . O masina e usor de gasit , un avion mai greu , dar posibil daca stii cam pe unde este . Chiar ma gandeam ca in caz ca pic la 2km departare singura posibilitate de a gasi modelul este cu GPS dupa coordonatele din OSD sau cu un alt avion ( nu am nici una nici alta ) .
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#4 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 26 May 2009 - 02:04 PM

daca premiul este substantial si sunt macar 4-5 participantii sunt de acord .dar din pacate in afara de producatorul autohton de OSD-uri :( nu cred ca vei gasii vreun sponsor pentru un concurs de acest gen .Mai bine incearca sa i-ti echipezi un avion cu un sistem FPV si ne putem urmarii pe cimp intre noi .
Fotografie Aeriana
0

#5 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 26 May 2009 - 02:12 PM

Vezi postarearenatoa, la May 26 2009, 02:27 PM, a spus:

Pai e online sau FPV ?
Francezi sunt mesteri in asa ceva, pentru ca ei respecta cei 10mW impusi de lege si nu se desfasoara pe suprafete mai mari decat a unui aerodrom, 4kmp deja e mult daca te gandesti la 2*2km.
Numai ca... pana la tinta in miscare... faza cu trecut printre obstacole fixe cerne 80% dintre participanti.


Intentionez sa ridic in aer pe un model slow-fly care zboara in cerc o camera video stabilizata gyro pe 3 axe cu control pe zoom, camera comandata printr-o interfata de trainer. Pasul 2 este sa poata face tracking automat pe conturul unui obiect dar pentru asta o sa ma abonez la alt forum :(
Ai idee cum as putea seta un aeromodel sa pastreze altitudinea invartindu-se in cercuri largi deasupre unui punct relativ fix?
0

#6 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 26 May 2009 - 02:23 PM

exista un sistem OSD care are integrata si functia de auto pilot . eu am unul dar nu am incercat -o nici o data . poate te poti inspira de aici http://www.rcgroups....ad.php?t=882258 daca ai rabdare sa citesti tot .

Aceasta postare a fost editata de Laur73: 26 May 2009 - 02:24 PM

Fotografie Aeriana
0

#7 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 26 May 2009 - 03:25 PM

Vezi postareadramida, la May 26 2009, 03:12 PM, a spus:

Ai idee cum as putea seta un aeromodel sa pastreze altitudinea invartindu-se in cercuri largi deasupre unui punct relativ fix?



http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?show...tomat&st=20

posturile 26-27.ia legatura cu autorii.
flying is my life...
0

#8 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 26 May 2009 - 03:30 PM

Daca premiul este substantial, eu chiar stiu pe cineva care poate sa realizeze acest lucru fara probleme.
Later edit: vad ca Silviu a dat deja un indiciu. :(

Aceasta postare a fost editata de mihaimcg: 26 May 2009 - 03:30 PM

0

#9 Useril este offline   Bogdan B 

  • ex ad525
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 948
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Botosani

Postat 26 May 2009 - 06:33 PM

am vazut acu ceva timp.. pe un forum spaniol ceva in genul acesta numai ca era altfel : fiecare aducea de acasa cate un motor , un acumulator , un ESC ( nici chiar o parghie sau ceva minuscul , ceva care se putea refolosi ) si toate se adunau intr-un loc .. si se faceau biletele cu nume ( regulator 40 A si motor seria 400 ) alt bilet cu alt ceva ... si se puneau in niste cubulete de 20x20 cm si se ascundeau in iarba.. si pilotii aveau 2 reguli.. nu aveau voie sa coboare sub 20 metri si daca vad un cub sa zica imediat si sa coboare avionul... si ce gaseai era al tau ! si era destul de interesat ..se poate face si asa ceva :(



PS: daca am timp caut mai diseara link-ul si il postez aici

Aceasta postare a fost editata de ad525: 26 May 2009 - 06:38 PM

0

#10 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

  Postat 26 May 2009 - 07:21 PM

Vezi postareaAhernar, la May 26 2009, 02:58 PM, a spus:

De interesant este interesant , 2x2km se incadreaza usor in posibilitatile modelului , mai ramane de definit marimea tintei . O masina e usor de gasit , un avion mai greu , dar posibil daca stii cam pe unde este . Chiar ma gandeam ca in caz ca pic la 2km departare singura posibilitate de a gasi modelul este cu GPS dupa coordonatele din OSD sau cu un alt avion ( nu am nici una nici alta ) .


Ar fi o idee sa cautam un patrat 1m x 1m alb pe care sa existe o anumita inscriptie ...sa zicem un numar. Pe poligon fiind mai multe astfel de patrate inscriptionate asezate de arbitrii. Cine gaseste primul patratul cu numarul respectiv raporteaza coordonatele gps arbitrilor si ei valideaza sau nu rezultatul. Ordina pe podium va fi ordinea in care concurentii gasesc patratele....cel mai bun din 5 manse...ca sa nu fie vorba de noroc chior :( :)

Aceasta postare a fost editata de dramida: 26 May 2009 - 07:23 PM

0

#11 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 26 May 2009 - 07:44 PM

Vezi postareadramida, la May 26 2009, 08:21 PM, a spus:

Ar fi o idee sa cautam un patrat 1m x 1m alb pe care sa existe o anumita inscriptie ...sa zicem un numar. Pe poligon fiind mai multe astfel de patrate inscriptionate asezate de arbitrii. Cine gaseste primul patratul cu numarul respectiv raporteaza coordonatele gps arbitrilor si ei valideaza sau nu rezultatul. Ordina pe podium va fi ordinea in care concurentii gasesc patratele....cel mai bun din 5 manse...ca sa nu fie vorba de noroc chior :) :)

Mai interesant ar fi sa zburam FPV mai intii si dupa putem face cite concursuri vrei ,altfel raminem doar la stadiul de vorbe .eu anul trecut am propus o intilnire FPV si s-au inscris doar 4 piloti care aveau echipament FPV .I-mi place ca dai sfaturi ,te arati nemultumit de calitatea filmelor dar din pacate in domeniul asta al fpv-ului nu prea ai activat deocamdata ( apropo de zburat cu un aeromodel ai zburat macar o data ?) hai sa zburam mai intii si pe urma sa dam sfaturi despre filmari sau despre nivelul nostru de amatori.Ai postat pe situl tau doua poze aeriene , sunt facute de Tine ?
Fotografie Aeriana
0

#12 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 26 May 2009 - 11:37 PM

Vezi postareaLaur73, la May 26 2009, 08:44 PM, a spus:

Mai interesant ar fi sa zburam FPV mai intii si dupa putem face cite concursuri vrei ,altfel raminem doar la stadiul de vorbe .eu anul trecut am propus o intilnire FPV si s-au inscris doar 4 piloti care aveau echipament FPV .I-mi place ca dai sfaturi ,te arati nemultumit de calitatea filmelor dar din pacate in domeniul asta al fpv-ului nu prea ai activat deocamdata ( apropo de zburat cu un aeromodel ai zburat macar o data ?) hai sa zburam mai intii si pe urma sa dam sfaturi despre filmari sau despre nivelul nostru de amatori.Ai postat pe situl tau doua poze aeriene , sunt facute de Tine ?

Ti-am raspuns pe privat la intrebarile personale.
Actualmente caut un emitator-receptor PLL in 900Mhz pentru video. Stiu de unde sa cumpar nou (rangevideo dot com) dar mai trebuie sa economisesc fara stirea nevestii
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro