Modelism - RHC Forum: F3P depron V-clone (scratch build) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

F3P depron V-clone (scratch build)

#1 Useril este offline   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2019 - 11:39 PM

De ceva vreme (cred ca de vreo doua sezoane) ma tot batea gandul sa-mi fac un avion de sala la o greutate apropiata de ceea ce se zboara acum in competitii ( sub 50 grame), doar ca de fiecare data am amanat pentru ca tot timpul m-am gandit la un avion de carbon+mylar, care presupune multe ore de munca migaloasa - ceea ce nu e foarte incurajator :-).
In ultimele 3 sezoane am avut si zburat celebrul "Autobuz" de la Bicut, cu diverse motorizari, insa programele au evoluat, tehnologia a evoluat ( componentele electronice sunt din ce in ce mai usoare si mai accesibile) iar cele 75 de grame ale autobuzului meu ( nu era nici cea mai usoara varianta posibila) au inceput sa mi se para cam mult.
Am vazut intre timp si proiectul de entry level al lui Donatas - Supertrino, avion construit din depron si mylar, care in varianta de echipare 1s (3,7v) poate ajunge la cca 47-48 grame.
Si a mai fost ceva important: Bicut mi-a trimis asta-toamna o poza cu un elicopter rc de jucarie, care avea un sistem de elici contrarotative cu un angrenaj cuplat la un singur motor, care parea ideal pentru a fi transformat usor intr-un coaxial de F3P.

Cam astea au fost premisele care m-au determinat intr-un final sa fac un pas inainte anul asta si sa ma apuc de un avion indoor care sa indeplineasca urmatoarele caracteristici:
- sa fie sub 50 grame
- sa nu fie greu de construit ( adica nu mult mai greu de construit decat Autobuzul);
- sa nu coste mult ( avand in vedere ca in general nu am acces la o sala si ma pot bucura de zborul cu un avion F3P doar cu ocazia concursurilor, nu merita sute de euro)

Mi-a placut mult cum arata "Victory" al lui Donatas Pauzuolis (cel din poza de mai jos) - un avion superb de carbon+mylar, configuratie 1s, RTF 37 grame - asa ca m-am hotarat ca acesta sa fie modelul, dar nu din carbon ci din depron+mylar.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: victory 1a original.jpg



0

#2 Useril este offline   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2019 - 11:51 PM

Primul pas a fost sa incerc sa desenez cat mai bine modelul; imagini sunt sute pe net, la fel si video-uri, asa ca surse de inspiratie am avut.
A fost mai dificil putin sa recreez o structura adaptata depronului ( originalul este din carbon, iar frame-ul este diferit, evident, din ratiuni de rezistenta), insa pentru asta am avut ca referinta atat Autobuzul cat si poze (tot de pe net) cu Supertrino.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: planuri in lucru.jpg
  • Imagine atasata: desene small.jpg
  • Imagine atasata: captura video.jpg

Aceasta postare a fost editata de ANDUNG: 04 March 2019 - 11:51 PM



0

#3 Useril este offline   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2019 - 11:54 PM

In fine, dupa mai multe incercari, am ajuns la forma finala, pe care Allen mi-a optimizat-o pentru a putea fi taiata cu laserul.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG-20190203-WA0024.jpg



0

#4 Useril este offline   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2019 - 12:03 AM

Am cautat depron de 3mm, am gasit la Leroy un alb care parea ok si l-am luat; mi s-a parut apoi putin cam greu si am luat si cateva foi gri, mai usoare insa mai moi si tot la Allen am taiat 2 frame-uri identice, urmand sa ma decid apoi pe care il opresc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: depron folosit.jpg
  • Imagine atasata: 20190205_215820 small.jpg
  • Imagine atasata: 20190205_215459 small.jpg



0

#5 Useril este offline   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2019 - 12:12 AM

M-am decis apoi la cel alb, pentru ca mi s-a parut mai rezistent materialul, desi erau 2 grame diferenta intre ele.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: frame alb.jpg
  • Imagine atasata: frame negru.jpg



0

#6 Useril este offline   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2019 - 12:15 AM

Acoperire cu mylar 2 microni

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: mylar pe fuselaj.jpg
  • Imagine atasata: mylar pe fuselaj 2.jpg

Aceasta postare a fost editata de ANDUNG: 05 March 2019 - 12:15 AM



0

#7 Useril este offline   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2019 - 12:18 AM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: mylar pe fuselaj 3.jpg



0

#8 Useril este offline   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2019 - 12:23 AM

Vopsire

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: spray vopsea.jpg
  • Imagine atasata: full color.jpg
  • Imagine atasata: alb base color.jpg



0

#9 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 05 March 2019 - 06:20 AM

fain. Să te dai cu el cu plăcere!...
0

#10 Useril este offline   bicut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1189
  • Inregistrat: 20-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 05 March 2019 - 08:09 AM

Felicitari Andu!
Eu sunt unul dintre cei care inteleg ce inseamna ,este un pic de munca de chinez ca sa faci asa ceva dar.... inca odata s-a spulberat mitul inaccesibilitatii modelelor ultralight din cauza costurilor prohibitive si de acum sper sa fie cat mai multi doritori de F3P.
Personal promit sa furnizez pentru sezonul urmator elici gratis de 13,14 si 15 inch tuturor celor care au nevoie si sa montez contra ,tot gratis dar cu motorul si gearbox-ul clientului.
Sambata avem flight-test la Cheile Gradistei ...Va asteptam cu drag !

Aceasta postare a fost editata de bicut: 05 March 2019 - 08:10 AM

0

#11 Useril este offline   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2019 - 09:03 AM

O completare la mesajul de mai sus al lui Bicut, in acelasi sens: planurile, necesarul de materiale, detaliile de constructie, etc vor fi disponible fara niciun cost tuturor celor interesati.
Motivul pentru care am deschis acest topic este tocmai acela de a-i incuraja pe cei care isi doresc sa-si construiasca singuri un model F3P accesibil si apropiat de standardele actuale.


0

#12 Useril este offline   sandu62 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2126
  • Inregistrat: 25-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Pucioasa / DB
  • Interests:Aeromodele & Elicoptere

Postat 05 March 2019 - 05:48 PM

As vrea si eu, planul.
Necesar material etc.
Aveam depron de 3mm Andu si te as fi sevit cu placere.
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de sandu62: 05 March 2019 - 05:49 PM

0

#13 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 05 March 2019 - 08:53 PM

să vedem ce iese...mă înscriu și eu la elici..

Aceasta postare a fost editata de Mihai_supy: 05 March 2019 - 08:54 PM

0

#14 Useril este offline   bicut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1189
  • Inregistrat: 20-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 05 March 2019 - 09:16 PM

O sa incerc sa las link-uri cu electronica si sa las in seama lui Andu partea cu planurile si link-ul catre elicopterul de jucarie din care se scoate gearbox-ul pentru contrarotativ.
Va atentionez ca de obicei in timpul sezonului majoritatea sunt lipsa din stoc dar de fiecare data apar dupa sezon.
Deci:
-motor https://hobbyking.co...less-motor.html
-servo https://hobbyking.co...0-07s-2-9g.html
-esc https://hobbyking.co...controller.html sau https://hobbyking.co...s-esc-3-0a.html
-receiver pentru frsky https://hobbyking.co...nt-version.html sau spektrum https://hobbyking.co...quadcopter.html
-carbonul pentru hobane se gaseste aici https://www.bolek-shop.de/ si sunt necesari 22m liniari de tije de 0,5 , 2m ;iniari de teava de 0,7 si 1m liniar platbanda 3* 0,13
-mylar https://www.freeflig...ering-materials sau la Donatas
Nota : pentru majoritatea componentelor exista alternative ,cele mentionate mai sus sunt testate si sunt low cost ,o sa fac o lista si cu alternativele.
Componenta care trebuie cumparata urgent este elicopterul de jucarie ,este sucul magic care a permis sa facem contra pentru 1s si este diferit de ce se gaseste in mod comun.
0

#15 Useril este offline   bicut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1189
  • Inregistrat: 20-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 05 March 2019 - 09:25 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 05 March 2019 - 08:53 PM, a spus:

să vedem ce iese...mă înscriu și eu la elici..

Iese Mihai ca suntem toti gramada pe ele si nu are cum sa nu iasa.
Am facut ,o sezatoare la ultima etapa de cupa si am hotarat sa-i ajutam fiecare cu ce poate pe cei care vor sa vina.
Anick de la Iasi a facut anul trecut model full carbon din prima ,doar indrumat prin telefon .

Aceasta postare a fost editata de bicut: 05 March 2019 - 09:28 PM

0

#16 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 05 March 2019 - 09:44 PM

Vezi postareaANDUNG, la 04 March 2019 - 11:54 PM, a spus:

In fine, dupa mai multe incercari, am ajuns la forma finala, pe care Allen mi-a optimizat-o pentru a putea fi taiata cu laserul.


placerea de partea mea. materiale exista, tehnologie avem… timp sa fie sa bricolam. io m-am retras demult de la construit f3p (nu mai am rabdare si nici timp) dar pentru doritori, ajut cu drag si placere la taierea frameurilor (no cost)
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#17 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 05 March 2019 - 09:52 PM

..o să vin și eu, că am finalizat două cărămizi, din ce am avut prin casă...(merci Alen pentru decupaje).

din păcate nu am avut acces la o electronică mai ușoară, și doar la tije de carbon de 1mm, dar, măcar vedem ce și cum, oricum sunt puțin peste 70 de grame....

Imagine atasata: f3pu.jpg

azi am încercat câteva tonouri la mine în hangar, dar nu iese nimica...trebuia început mult mai devreme......DA NU MĂ LAS!...

PS - mie îmi place la nebunie zborul în sală, dar programul ăsta e prea complicat!...
0

#18 Useril este offline   bicut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1189
  • Inregistrat: 20-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 05 March 2019 - 10:10 PM

Hai ca urmatorul o sa fie mai usor si in plus la Chei sala e imensa, despre program....rabdare si sa vezi ca iese ,partea proasta e ca de la anul se schimba iar si ramane in vigoare 2 ani .
0

#19 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 05 March 2019 - 10:17 PM

...om trăi și om vedea...
0

#20 Useril este offline   anick 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 24-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 05 March 2019 - 10:38 PM

Da, recunosc ca am facut Balena (55g - 2s, 1 elice) prin telefon si prin poze ... Bicut stie sa explice foarte clar ce trebuie sa faci.
Imi place cum se vede in poze modelul nou al lui Andung, abia astept sa vad cum zboara.
Eu mi-am cumparat in vederea unui nou model 1s pt 2020, elicopter de pe aliexpres la vreo 8 dolari, si are un angrenaj contrarotativ care este numai bun pentru F3P. Acolo sunt mai multe modele, dar trebuie sa va uitati sa alegeti modelul cu 2 canale si care sa aiba elice in coada - altfel nu are doar un motor pe elicile centrale. maijos am pus link-ul... dar lung mai e :) ... si a venit in vreo 12 zile.

https://www.aliexpre...2W99mIBGRz3Ctew
membru MODELEAST Iasi
0

#21 Useril este offline   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2019 - 01:40 PM

Voi reveni si cu planurile, insa dupa ce mai fac cateva modificari minore pe care l-am observat in timpul constructiei ( de exemplu decupajele pentru servouri trebuie putin modificate). Le voi posta aici si in acelasi timp vor fi si la Allen, direct pentru taiere.
Pana reusesc sa continui aici cu detalii, in avans :-), o poza cu stadiul final al avionului: 48 grame RTF.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Vclone small 2.jpg



0

#22 Useril este offline   anick 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 24-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 13 March 2019 - 06:02 PM

deschidem aici o lista de doritori pentru a cumpara impreuna componentele (depron, carboane, mylar si alte materiale) pentru modelele pentru sezoanele 2020-2021?
Si apoi prin luna iunie-iulie sa facem o comanda comuna. Voi ce spuneti? Eu de exemplu as vrea materiale pentru 2 modele noi. Cine se mai inscrie?
membru MODELEAST Iasi
0

#23 Useril este offline   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2019 - 09:12 PM

Referitor la gearbox-ul pentru contrarotativ: sursa este un elicopter care se vinde pe aliexpress, in mai multe locuri, cu preturi in jur de 8-10 USD :-). E vorba de un design mai nou fata de ce exista pana acum, care foloseste doar un motor 9 fata de doua), iar avantajul foarte mare din punct de vedere a ceea ce ne trebuie noua este ca poate fi folosit exact in forma in care este scos de pe elicopter, doar adaugand motorul ( pentru care a pus Bicut link pe HK) si un pinion potrivit.
In poza, angrenajul, scos de pe elicoper fara nicio alta modificare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: angrenaj elicopter 2.jpg



0

#24 Useril este offline   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2019 - 09:16 PM

Link-ul de unde am cumparat eu este acesta:

https://www.aliexpre....62294c81mW7kbB



Mai bine retineti insa cum arata cutia si elicopterul in sine, pentru ca de obicei valabilitatea link-ului e limitata.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: elicopter.jpg



0

#25 Useril este offline   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2019 - 09:19 PM

Gearbox-ul cu motorul de la HK montat, utilizand ca si pinion de atac chiar pinionul care era montat pe motorul elicopterului. De asemenea, se vad adaugate niste brate de balsa ( in cruce) pentru a putea fi montat pe avion.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: f18df84b0b7f579af332f62fb9263a85.0 (1).jpg



0

#26 Useril este offline   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2019 - 09:36 PM

Referior la raportul de reductie/ elici/ eficienta
Intre timp am avut ocazia sa testez la Gradistea motorul si am tras niste concluzii; in configuratia "stock" adica cea din poza de mai sus, pinionul de atat are 8 dinti ( 8T), iar raportul de reductie calculat este de 13,125:1. Elicile pe care le-am folosit au fost unele de la Lantsov (dedicate pentru 1s) de 13 inch. In configuratia asta, tractiunea maxima statica era de 64 grame, dar s-a dovedit a fi prea putin pentru cele 48 de grame ale avionului ( abia daca putea sa il scoata din hover, si asta cu bateria proaspat incarcata). Dupa mai multe incercari si consultari ( avnd ca model si Autobuzul lui Bicut de 46 grame care are tractiune foarte buna cu un raport de 10:1 si elici wide de 12 inch) , am ajuns la concluzia ca trebuie sa schimb pinionul de atac a.i sa micsorez reductia la o valoare in jur de 10-11:1 ( ca sa folosesc aceleasi elici de 13 pe care le am deja).
Prin urmare, am comnadat deja( tot pe aliexpress:-)) pinion de atac de 10T careo sa imi dea un raport de reductie de 10.5:1 si sunt destul de increzator ca asta o sa fie combinatia castigatoare.

PS. Intre timp Bicut a facut deja niste experimente pe acelasi ansamblu cu pinion de atat de 9T ( reductie 11.66:1) cu elici de 14 inch ( balsa, home made) si a obtinut o tractiune de cca 78 greame, ceea ce este arhisuficient pentru un avion de max. 50 grame.

Elicile Lantsov folosite ( din carbon, 65 Euro- 2 buc), cumparate de pe site-ul lui Donatas

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG-20190207-WA0033.jpg



0

#27 Useril este offline   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2019 - 09:48 PM

Chiar daca la Gradistea nu am reusit sa execut un program complet, pentru ca avionul nu urca pe verticala, am reusit sa testez partial modul in care se comporta in zbor orizontal si mi-a placut :-) Cel mai important pentru mine era sa nu sesizez tendinte ciudate, adica sa nu se comporte altfel decat in concordanta cu comenzile date, ceea ce nu s-a intamplat. Adica roll-ul sa fie cat mai axial, in cutit sa zboare cu un unghi rezonabil fara sa urce nejustificat, etc... Astept sa il testez in mai multe figuri dupa ce refac motorul si revin cu o parere pe tema asta, dar eu cred ca l-am nimerit :-)

Sevourile pentru profundor si directie trebuie mutate cu o nervura mai in spate, pentru a se echilibra mult mai bine - voi face modificarile si in planuri inainte de le posta aici.

Cateva poze mai calitative (multumesc @ Anick) cu avionul de la Gradistea

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Vclone Gradistea 3.jpg
  • Imagine atasata: Vclone Gradistea 2.jpg
  • Imagine atasata: Vclone Gradistea 1.jpg

Aceasta postare a fost editata de ANDUNG: 13 March 2019 - 09:48 PM



0

#28 Useril este offline   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2019 - 10:02 PM

Vezi postareaanick, la 13 March 2019 - 06:02 PM, a spus:

deschidem aici o lista de doritori pentru a cumpara impreuna componentele (depron, carboane, mylar si alte materiale) pentru modelele pentru sezoanele 2020-2021?
Si apoi prin luna iunie-iulie sa facem o comanda comuna. Voi ce spuneti? Eu de exemplu as vrea materiale pentru 2 modele noi. Cine se mai inscrie?


Apropos de carboane, scriu aici exact ce am cosumat eu pentru V-clone:

- platbanda 0,13mm * 1000 mm - 3 bucati
- teava carbon diam ext 0,7 mm * 1000 mm - 3 bucati
- teava carbon diam ext 1,5 mm * 1000 mm - 1 buc ( foloseste si la schimbatul axului motorului - asta e specialitatea lui Bicut :-)
- tija carbon 0,28 mm * 1000 mm - 8 bucati
- tija carbon 0,5 mm * 1000 mm - 10 bucati


Si da, eu "ma bag" la o comanda in vara, cu siguranta mai fac unul pentru la anul, cu target 45-46 grame ( ar insemna sa mai "slabesc" 2-3 grame, ceea ce e fezabil doar dintr-un depron mai calitativ si alte servouri). La 45-46 grame cu o tractiune de 75 grame o sa fie combinatia perfecta.


0

#29 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 13 March 2019 - 10:21 PM

Vezi postareaanick, la 13 March 2019 - 06:02 PM, a spus:

Voi ce spuneti? Eu de exemplu as vrea materiale pentru 2 modele noi. Cine se mai inscrie?



mă bag eu!
0

#30 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 13 March 2019 - 11:37 PM

Vreau si eu tije de 0.28mm, 10 buc.
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro