Modelism - RHC Forum: INCARCATOR ACUMULATOR PbAcid - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

INCARCATOR ACUMULATOR PbAcid

#1 Useril este offline   marius_ro3 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 11-May 08

Postat 17 May 2009 - 03:35 AM

Salutare la toti. Asa cum si pe mine m-au ajutat multi de pe acest site, as dori si eu sa pot fi de folos la alti si pun aici primul meu topic(sper sa fie binevenit). Este vorba despre un incarcator de acumulator Pb acid, foarte simplu de realizat si cu un cost foarte mic(daca nu ma insel, fara transormator undeva la 15RON). Tensiunea de iesire e reglabila si trebuie sa fie undeva in jurul de 13,8V. Curentul de iesire, care normal este a 10-a parte din curentul acumulatorului, este si el ajustabil din rezistente(R1,R2), eu folosind acest montaj la un acumulator de 12V/7A, am pus o rezistenta de 1 Ohm/1W, cea ce duce la un curent de iesire pana in 700mA. Ce este si practic, are si 2 semnalizatoare prin LED-uri, unul de avaraie si unul pt incarcare, acesta din urma se stinge cand incarcarea s-a terminat. Va pot ajuta cu mai multe detali si atasez schema si montajul facut de mine mai jos. Succes!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1000438__Large_.JPG
  • Imagine atasata: P1000439__Large_.JPG
  • Imagine atasata: P1000440__Large_.JPG
  • Imagine atasata: incarcator1__Large_.JPG
  • Imagine atasata: incarcator2__Large_.JPG

0

#2 Useril este offline   marius_ro3 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 11-May 08

Postat 17 May 2009 - 03:36 AM

Apropo, as fi pus rar-ul cu tot pdf-ul dar nu ma lasa, cica e prea mare. Cine il vrea, il pot da pe mess sau pe PM.
0

#3 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 17 May 2009 - 11:08 AM

Multumim frumos de montaj,dealtfel foarte util pentru cei care nu au si vreau sa faca asa ceva la un cost redus,poate ar fi bine sa explici mai detaliat treaba cu rezistentele aferente curentului de incarcare,eventual si pentru acumulator de 9Ah. :rolleyes:
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#4 Useril este offline   marius_ro3 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 11-May 08

Postat 17 May 2009 - 02:51 PM

Rezistoarele R1 si R2 se modifica in functie de curentul de incarcare si anume: ca tranzistorul Q1 sa intre in conductie trebuie ca tensiunea baza-emitor sa fie de cel putin 0,65V. Curentul de incarcare il avem(este cel care il vrem de exemplu la mine este de 700mA). Avand tensiunea si curentul, aplicam legea lui Ohm si vedem ca ne treuie o rezistenta de aproximativ 1Ohm(U=R*I de unde R=U/I, R=0,65/0,70 de unde R=0,92). Se pot pune 2 rezistente in paralel, pentru a imparti curentul, implicit si caldura disipata(eu am pus doar 0 rezistenta). Dupa ce am aflat rezistenta determinam si puterea ei si anume:P=RI^2, P=0,92*0,70^2, P=0,92*0,49, P=0,45, adica aproximativ 0,5W, eu unul am pus o rezistenta de 1Ohm si de 1W. Cam asta e. Bafta multa!
0

#5 Useril este offline   mario75 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 23-March 09
  • Gender:Male
  • Location:alexandria

Postat 11 June 2011 - 06:57 AM

Vezi postareamarius_ro3, la 17 May 2009 - 03:35 AM, a spus:

Salutare la toti. Asa cum si pe mine m-au ajutat multi de pe acest site, as dori si eu sa pot fi de folos la alti si pun aici primul meu topic(sper sa fie binevenit). Este vorba despre un incarcator de acumulator Pb acid, foarte simplu de realizat si cu un cost foarte mic(daca nu ma insel, fara transormator undeva la 15RON). Tensiunea de iesire e reglabila si trebuie sa fie undeva in jurul de 13,8V. Curentul de iesire, care normal este a 10-a parte din curentul acumulatorului, este si el ajustabil din rezistente(R1,R2), eu folosind acest montaj la un acumulator de 12V/7A, am pus o rezistenta de 1 Ohm/1W, cea ce duce la un curent de iesire pana in 700mA. Ce este si practic, are si 2 semnalizatoare prin LED-uri, unul de avaraie si unul pt incarcare, acesta din urma se stinge cand incarcarea s-a terminat. Va pot ajuta cu mai multe detali si atasez schema si montajul facut de mine mai jos. Succes!


salut
vreau sa fac si eu acest incarcator dar vreau sa stiu daca merge si pentru acumulatori de 6v.
multumesc pentru ajutor
0

#6 Useril este offline   albasete 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 05-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 07 October 2013 - 08:14 AM

Salut. Ieri am finalizat si eu acest incarcator, inclusiv introducerea in carcasa. Cred ca functioneaza corect :se aprinde ledul rosu daca scot siguranta, ledul verde este aprins permanent, fara acumulator. Nu sunt sigur daca se stinge ledul verde atunci cand s-a terminat incarcarea. Am un acumulator etans Pb Acid de 12 V, dar nu este descarcat, am masurat 12,8 V la borne. Inca nu pot sa-mi dau seama daca functioneaza corect sau nu.

Aceasta postare a fost editata de albasete: 07 October 2013 - 08:15 AM

0

#7 Useril este offline   albasete 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 05-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 17 October 2013 - 08:22 AM

Vezi postareaalbasete, la 07 October 2013 - 08:14 AM, a spus:

Salut. Ieri am finalizat si eu acest incarcator, inclusiv introducerea in carcasa. Cred ca functioneaza corect :se aprinde ledul rosu daca scot siguranta, ledul verde este aprins permanent, fara acumulator. Nu sunt sigur daca se stinge ledul verde atunci cand s-a terminat incarcarea. Am un acumulator etans Pb Acid de 12 V, dar nu este descarcat, am masurat 12,8 V la borne. Inca nu pot sa-mi dau seama daca functioneaza corect sau nu.

Am facut cateva teste aseara si m-am convins: functioneaza foarte bine. Acumulatorul nefiind descarcat, am constatat o incarcare cu 360 de mA. Am sa folosesc si un acumulator "mort" sa vad ce rezultate am. Conectand un bec de 12 V / 21 W ledul verde s-a stins, semn ca este prea mare curentul absorbit.
0

#8 Useril este offline   speedo 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 04-November 13
  • Gender:Male
  • Location:London
  • Interests:club, discussion

Postat 06 December 2013 - 03:30 PM

Am facut si eu montajul dar fata de ce s-a precizat de catre ceilalti colegi la mine ledul verde e aprins permanent cu sau fara acumulator iar ledul rosu nu se stinge daca scot siguranta.Altceva nu am simulat,adica alta avarie.De incarcat indica aproape 400ma la un acumulator care mai avea 12,5V.
Am reglat tensiunea de iesire 14,4V fara acumulator conectat.
Ce e ciudat...inainte de punte am 15V alternativ iar dupa punte am 17V continuu?Nu trebuia sa fie invers adica sa fie o pierdere de tensiune dupa puntea redresoare?
Imagine atasata: 014.jpg
0

#9 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 06 December 2013 - 04:23 PM

Daca te duci inapoi la lectia de fizica, o sa vezi ca tensiunea redresata (in lipsa consumatorului) este radical(2) * tensiunea alternativa - caderea de tensiune pe punte

De ex. aici o lectie despre redresare

http://www.unibuc.ro..._18cap_5_v3.pdf
USER BANNED BY ADMIN
0

#10 Useril este offline   speedo 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 04-November 13
  • Gender:Male
  • Location:London
  • Interests:club, discussion

Postat 06 December 2013 - 05:35 PM

Multumesc pentru "lectie" chiar nu am stiut de-aia am intrebat.Dar daca te tenteaza sa vorbesti de sus mai bine te abtii. ;)
0

#11 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 06 December 2013 - 07:05 PM

Adica iti caut link, iti dau mura-n gura (era greu sa cauti pe google) si tot eu te iau de sus

You're welcome
USER BANNED BY ADMIN
0

#12 Useril este offline   speedo 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 04-November 13
  • Gender:Male
  • Location:London
  • Interests:club, discussion

Postat 07 December 2013 - 12:49 PM

Ai si tu dreptate intr-un fel,hai s-o lasam asa.
Inca ceva, acumulatorul a ajuns la 13,4v la borne si LM-ul a inceput sa se raceasca semn ca s-a redus intensitatea cu care incarca.S-a terminat incarcarea sau sa-l las pana cand nu mai indica nimic pe ampermetru?
Afecteaza cu ceva daca pe timpul incarcarii las permanent ampermetrul sa monitorizez curentul de incarcare?
0

#13 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 07 December 2013 - 02:13 PM

Spre sfirsitul incarcarii scade curentul de incarcare (iesi din zona de limitare de curent si intrii in zona de limitare de tensiune), de aia ti se raceste stabilizatorul. Il lasi pina curentul tinde spre 0.

N-are nimic daca lasi ampermetrul (ma rog, iti consumi bateria din ampermetru daca e d-ala cu)

La acumulatorii cu plumb, capsulati, cu gel (SLA) ori ii incarci la 14.4 si opresti, ori ii lasi la 13.6 pe termen nelimitat (ex. intr-un ups). De obicei scrie pe ei. Curentul maxim de incarcare la unul de 7-9Ah e cam 2A. Ca sa fii extrem de corect tensiunea de incarcare trebuie compensata cu temperatura. La un acumulator de firma gasesti pe net datasheet in care iti arata tot ce trebuie sa stii, cu grafice cu tot.
USER BANNED BY ADMIN
0

#14 Useril este offline   Res 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 23-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 30 January 2014 - 03:12 PM

Salutare!
Daca tot a venit iarna si avem nevoie de un incarcator pt bateriile auto.
Se poate folosi asa ceva si pt bateriile auto?

De exemplu:

Am un incarcator IBMAX ce poate incarca si baterii cu plumb cu o putere de incarcare de pina la 5A si am o baterie auto de 12 de 40Ah o pot incarca cu acest incarcator. Daca il setez sa incarce la 4A?
Nu conteaza ca poate dura 3 zile asta nu ma deranjeaza doar daca se poate?

Multumesc!
0

#15 Useril este offline   mihaighe 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 29-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 30 January 2014 - 05:00 PM

Vezi postareaRes, la 30 January 2014 - 03:12 PM, a spus:


Am un incarcator IBMAX ce poate incarca si baterii cu plumb cu o putere de incarcare de pina la 5A si am o baterie auto de 12 de 40Ah o pot incarca cu acest incarcator. Daca il setez sa incarce la 4A?
Nu conteaza ca poate dura 3 zile asta nu ma deranjeaza doar daca se poate?

Multumesc!

Fara nici o problema,dupa teorie ar trebui tinut 12-13ore pe baterie,acum fa si tu ceva probe.
0

#16 Useril este offline   `dasa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 349
  • Inregistrat: 14-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Rm.Valcea
  • Interests:Auto
    Navo
    Robotica
    Arduino

Postat 09 July 2014 - 04:26 PM

Vezi postareamihaighe, la 30 January 2014 - 05:00 PM, a spus:

Fara nici o problema,dupa teorie ar trebui tinut 12-13ore pe baterie,acum fa si tu ceva probe.

Ba este o problema si anume puterea in w debitata de incarcator
ca sa poti sta calm ca nu se intampla nimic cel mai sigur ar fi sa incarci cu 3A daca zici ca nu te grabesti.

Vezi postarea`dasa, la 09 July 2014 - 04:25 PM, a spus:

Ba este o problema si anume puterea in w debitata de incarcator
ca sa poti sta calm ca nu se intampla nimic cel mai sigur ar fi sa incarci cu 3A daca zici ca nu te grabesti.

si trebuie sa te asiguri ca sursa scoate minim 4A
0

#17 Useril este offline   catitzu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 03-January 16

Postat 04 January 2016 - 05:26 PM

Va salut! sunt nou pe aici si as vrea sa va intreb daca stie cineva unde as putea sa cumpar acest kit de incarcator sau daca ma poate cineva ajuta cu constructia lui(contracost bineinteles). va multumesc si imi cer scuze.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro