Modelism - RHC Forum: HO 16,67mm 1:87 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

HO 16,67mm 1:87 totul despre aceasta scara

#1 Useril este offline   Max Fax 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 03-January 03

Postat 10 January 2003 - 11:08 AM

Pt. cei pasionati de aceasta scara.
0

#2 Useril este offline   max 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 10-January 03

Postat 10 January 2003 - 07:19 PM

As dori si eu sa stiu citeva magazine (in tara ) de unde se poate cumpara un set de inceput cum ar fi Roco , Piko si eventual diorame . http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_03.gif
0

#3 Useril este offline   Takayami 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 24-December 02

  Postat 15 January 2003 - 03:13 PM

Piko e la Metro cam 3 mil daca am retinut 1 locomotiva destul de "la topor" facuta si 2 vagoane precum si sina pt 1 loop.
0

#4 Useril este offline   Andrei 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 15-March 02

Postat 16 January 2003 - 09:51 AM

Si eu le-am vazut la Carrefour. Mie mi s-au parut foarte prost finistate. Pareau jucarii pentru copii mici (nu pentru cei mari ca noi <_< )
Andrei
-- Nu mor caii cind vor cainii --
0

#5 Useril este offline   Max Fax 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 03-January 03

Postat 17 January 2003 - 08:27 AM

Ciudat ca spuneti ca sunt prost finisate ?! Stiam de Piko lucruri bune. Aruncati o privirte la www.piko.de si veti vedea gama lor completa, cat si preturile. Poate recunoasteti acolo kitul ?! Interesant de comparat si pretul, cu cel din Romania. Oricum, am vazut acolo o locomotica ce costa 150 euro (TVA de 16% inclus, atata au ei), care la noi se oferea spre vanzare (nu spun de cine) la 221 euro (idem TVA inclus) Om fi noi mai bogati decat nemtii http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/mad.gif ???
0

#6 Useril este offline   catalin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 18 January 2003 - 02:44 PM

Oameni buni, seturile Piko de care vorbiti, si pe care le stiu bine, sunt pentru copii-asa apar si pe saitul lor!!!! Numai o locomotiva piko adevarata este 150 $ cel putin si va atrag atentia ca Piko nu este neaparat cea mai buna....firma in domeniu. Roco este departe, ce sa mai vorbim de Flashman sau altele...intrati pe www.roco.com si de acolo pe www. reynoulds.com. Acolo preturi si machete.....
De la seturile Piko de care vorbim puteti folosi doar sinele profilate si transformatorul, restul sunt Jucarii, si repet nu au nici o legatura cu realitatea......nici locomotivele nici vagoanele......Seturi adevarate puteti cumpara doar de la Drept-magazinul de vis-a-vis, dar tipul e un bisnitar care are un adaos destul de mare. Mai gasesti in comert seturi Lima, cam de nota 9, dar in special TGV francez, dar sunt mult peste "chestiile" piko. Repet firma este cat se poate de serioasa, dar seturile respective sunt pentru copii intre 3 si 12 ani..........nici vorba de modelism.
0

#7 Useril este offline   Max Fax 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 03-January 03

Postat 22 January 2003 - 03:45 PM

Site-ul www.roco.com este un fel de reprezentanta in USA a celor de la Roco. Pagina originala o gasiti la www.roco.co.at/ si dupa cum se vede sunt austrieci. Tot nemtii astia ..... :D !
0

#8 Useril este offline   unu-la-87 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 24-January 03

Postat 24 January 2003 - 04:15 PM

Salutare! Sper ca exista cineva prin tara care sa aiba aceeasi dambla: tramvaiele. Mai ales cele din Romania, care circula sau chiar piese de muzeu. Este cineva care are deja vreo macheta? (N.B. sunt f. pretentios la detalii ) sau este cineva care are ceva desene la scara? Sau, in fine, este cineva care e interesat sa construiasca?
0

#9 Useril este offline   Plotox 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 06-February 03

Postat 06 February 2003 - 10:55 AM

un tramvai Thomson

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: thomson.jpg

Aceasta postare a fost editata de Plotox: 10 January 2007 - 05:39 PM

0

#10 Useril este offline   Dom*PROFESOR 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1301
  • Inregistrat: 17-April 02

Postat 08 February 2003 - 11:20 AM

PLOTOX-este porecla de acum multzi ani a maestrului Stefan Purice.SIC!
PER ASPERA AD ASTRA!
Live to fly!!!!!
Subiectul JURNAL DE ZBOR este initiat de Dom*PROFESOR la 1 septembrie 2003
0

#11 Useril este offline   DanBulan 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 07-March 03

Postat 07 March 2003 - 06:16 PM

Dupa cum ziceam si la categoria TT:
Pot sa va pun in legatura cu cineva din Bucuresti care face drumuri lunar afara si va poate aduce pe comanda tot ce doriti. Preturile, desi pentru 1st si 2nd hand, sint mai mult decit acceptabile. Trebuie doar sa stie ca vreti o comanda ferma, chiar o sina anume, vagon, sau o lista mai lunga.

In niciun caz o locomotiva de 150Euro-pretz de catalog nu poate fi 221 de Euro, si oricum, stiu despre cine e vorba. Ce mai, afacerist, nu pasionat http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/sad.gif .

Dan.

Aceasta postare a fost editata de DanBulan: 07 March 2003 - 06:18 PM

0

#12 Useril este offline   DanBulan 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 07-March 03

Postat 07 March 2003 - 06:29 PM

...si ca sa raspund si pasionatilor de tramvaie de mai sus:
Am citeva link-uri catre imagini, asa zisele blueprint-uri, ale unor modele de tramvaie, si aici puteti gasi mai multe desene: click aici

Succes, Dan.
0

#13 Useril este offline   Caesar 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-March 03

Postat 28 March 2003 - 02:20 PM

Bravo voua ma baieti. Eu sunt numai cu visele. Va admir.
Keep up the good work!!!
0

#14 Useril este offline   degetzica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 17-February 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, sector 3

Postat 04 April 2003 - 04:07 PM

Langa Cinema Melodia ( in stanga - 10m, cum stai cu fata la cinema ) a aparut de vreo luna si ceva un magazin nou de trenuletze. Sunt numai Piko de 16 mm. Seturi de start, accesorii si locomotive, vagoane separate. Am vazut si vagoane romanesti. Un kit de start ( Loco. + 3 vagoane + sina + alimentator ) era 1.946.000 lei. Nu sunt de genul celor de la Carrefour sau Metro.
Erau si ceva la promotie ( cca. 3.000.000 lei ), cu 20-25 % mai ieftin decat luate separat.
Locomotive cu abur, cu tender cca. 6.000.000 lei.
Au si catalog.
Merge facuta o vizita.

Aceasta postare a fost editata de degetzica: 28 May 2004 - 11:34 AM

Ala Bala Portocala ...
0

#15 Useril este offline   degetzica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 17-February 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, sector 3

Postat 04 April 2003 - 04:11 PM

vagoane romanesti http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de degetzica: 28 May 2004 - 11:33 AM

Ala Bala Portocala ...
0

#16 Useril este offline   DanBulan 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 07-March 03

Postat 14 April 2003 - 07:42 PM

Am fost si eu acolo acum 2 saptamini. Intr-adevar merita sa faci o vizita. Am vrut chiar sa si cumpar un vagon UCS pentru transport ciment, cu scop informativ. M-a descumpanit pretul - 930.000 lei. Mai ieftine sunt chiar la Drept si sunt Roco. Catalogul a fost luat, e ieftin si interesant.
Sper sa se mai stringa ceva bani pina la urmatoarea vizita...
0

#17 Useril este offline   Baiazid 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 17-April 03

Postat 17 April 2003 - 06:37 PM

Se vede ca-s incepator :) Am vrut sa zic aici
0

#18 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 12 May 2003 - 03:04 PM

Poate va intereseaza inca un sait de pe la fratzii germani aici
0

#19 Useril este offline   kleinbahn-fan 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 12-May 03

Postat 12 May 2003 - 03:14 PM

DanBulan, unde la Drept?
Mersi,
0

#20 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 16 May 2003 - 09:46 AM

Nu stiu daca ati vazut ca la Metro au o promotie de set trenulet electric norma HO locomotiva + 3 vagoane + accesorii brazi tunel si 2 case la numai 1,189,881 lei firma ALPINE
Ce parere aveti ? eu zic ca merita oricum la pretul asta...
Un set Pico la Carrefour este cam 3 mil...fara comentarii
0

#21 Useril este offline   HOINARUL 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 18-May 03

Postat 18 May 2003 - 02:29 AM

APROPO DE TRAMVAIE ,IN TIMISOARA ECSISTA UN MUZEU (MICUT CEI DREPT) DE TRAMVAIE CARE ARE CATEVA EXPONATE (INCLUSIV UN VAGON TRAS DE CAI).POATE VA AJUTA
0

#22 Useril este offline   kleinbahn-fan 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 12-May 03

Postat 19 May 2003 - 08:57 AM

Am gasit la magazinul de la drept vagoane Roco la 590.000 model 44087 clasa 1, rosii. Ce parere aveti de pret?
Cam toate celelalte depaseau 1000000. Astea sunt finisate perfect.
0

#23 Useril este offline   Takayami 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 24-December 02

Postat 25 June 2003 - 11:37 PM

Din ce am citit eu Piko vrea sa intre tare pe piata din Romania si sa isi faca Un PI aici.

Dar e normal sa vina cu jafuri la inceput ca sa isi faca un market share. si sa poate da ceva mai ieftin sa ia lumea. daca vor avea succesul scontat vor aduce si restul pt colectionari. Personal as fi multumit sa existe si sitemul cu precomanda si sa aduca pe baza ei ce cauti.

Se stie Eu Sint fan TT, dar daca Piko reuseste sa intre si sa stea vor veni si Rocco si Tillig ca doar nu-s prosti.
0

#24 Useril este offline   CristianM 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 13-August 03

  Postat 13 August 2003 - 01:37 AM

Am fost si eu surprins sa vad la raionul de jucarii al unui cash and carry care pana acum oferea doar chinezisme imbecile, start seturi Mehano denumite "Alpine" compuse dintr-o garnitura forestiera foarte draguta. Garnitura este formata dintr-o drezina foarte bine lucrata, ale carei roti spitate sunt echipate cu o multime de parghii si bielete (in miscare!) si trei vagoane, unul de marfa, unul platforma si unul cisterna. Vagonul platforma are in dotare si trei busteni proaspat taiati !! In set mai sunt incluse sinele aferente, doar curbe - insa sunt din acelea "profil I" din nichel care respecta fidel realitatea- un adaptor de tensiune de la 220 la 16 V si un "train-controller" de foarte buna calitate cu ajutorul caruia se regleaza progresiv viteza si sensul de mers al garniturii. Nu exista insa iesire suplimentara de tensiune pentru comanda eventualelor macaze. Din cartonul cutiei, care este foarte gros, producatorul a oferit posibiltatea decuparii unor tipare din care se pot asambla 2 casute, o intrare in tunel si cativa copaci stilizati! Nu vreau sa par exaltat si nici nu vreau sa fac reclama dar toate acestea le obtineti platind un pret mai mult decat modic, vreo 35 de euro, deci pentru cineva care ar dori sa intre acum in domeniu sau sa-si incante pustiul fara prea multi bani, este superoferta. E drept ca e este vorba de un "entry-level" , dar valoarea componentelor achizitionate separat este destul de mare, vezi de ex. pretul unui train-controller, si, spre deosebire de setul PIKO de la Carrefour, acesta nu pare a fi doar o jucarie ieftina. Vreau sa spun ca locomotiva inclusa in set este mult mai elaborata chiar decat cea care apare in poza de pe cutie si se misca absolut demential, silentios si lin in toata gama de viteze. De asemenea e o buna "cataratoare", eu i-am atasat 9 vagoane si le-a tractat fara nici o poblema chiar si in rampa!
Tot acolo am vazut si seturi Mehano de cate 4 sine "profil I", drepte sau curbe, deci cine doreste isi poate extinde dupa dorinta configuratia oarecum austera a circuitului livrat la set . Aviz celor care spuneau ca 90 cm ii costa 6-700.000 si se gandeau sa confectioneze sine din sarme batute cu ciocanul si traverse din chibrituri: cu un astfel de set rezolvati "problema" cu 250.000 lei.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Alpine.jpg

Aceasta postare a fost editata de CristianM: 12 September 2003 - 01:10 PM

0

#25 Useril este offline   CristianM 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 13-August 03

Postat 19 August 2003 - 03:11 PM

Dupa cum am mentionat, avem de-a face cu un "start-set". Am vazut multe astfel de seturi care nu fac in nici un fel conexiunea cu realitatea. Acesta cel putin si-a propus o tematica pe care incearca s-o reprezinte - si cu succes dupa parerea mea : o garnitura forestiera care serpuieste prin padurile slovene. Nu stiu de ce, dar si inscripitia de pe locomotiva vopsita in culori militare "TRANSPORTATION CORPS -U.S. ARMY" ma trimite cu gandul la recentele evenimente care au avut loc in zona ex-iugoslava. A crea o anumita atmosfera din doar cateva elemente mi se pare totusi o chestiune de finete care compenseaza oarecum stilizarea (oricum nu excesiva) a vagoanelor. Chiar si asa, nu mi-as fi pierdut vremea scriind despre acest subiect, daca parerea nu mi-as fi format-o examinand in detaliu cele 3 seturi pe care le-am achizitionat. Dintre cele 3 locomotive, doar una a avut un mers putin sacadat la inceput, dar avea o problema cu presiunea lamelelor de contact pe roti. Oricum miscarea in acest caz nu se poate compara cu cea a unei locomotive de 120 euro, cu volanta. Se pare totusi ca locomotivele din acest set sunt susceptibile de a se deteriora la transport. Privind atent cutiile am constatat ca plasticul transparent frontal care ar trebui sa protejeze zona locomotivelor era destul de "sifonat". Dintr-o eroare de proiectare a ambalajelor, mecanismele rotilor vin in contact strans cu plasticul subtire, fiind astfel expuse socurilor si, deci, deformarilor.
Am remarcat insa, privind fotografiile de pe cutii, ca locomotiva aratata acolo nu dispune deloc de multimea de parghii si bielete pe care locomotiva livrata in set le are de fapt!
Asadar... cutia este proiectata pentru alt tip de locomotiva, mult mai simplista, care probabil statea foarte bine in locasul sau din ambalaj. Acordati putina atentie acestor aspecte la achizitonare, solicitati si o proba de functionare si, pentru acesti bani, veti obtine maximum din ceea ce o firma din domeniul modelismului feroviar poate sa va ofere. :!:

Aceasta postare a fost editata de CristianM: 12 September 2003 - 01:23 PM

0

#26 Useril este offline   degetzica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 17-February 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, sector 3

Postat 10 September 2003 - 02:06 PM

Am luat un set "Alpline" si se pare ca locomotivele la acest set au o problema - contactul lamelelor cu rotile, deoarece mergea cam sacadat. Am desfacut-o si acum merge si mai rau :D .
Da' mai incerc !
Motorashul "trage" cam 85 mA la maximum de viteza, asa ca poti sa mai pui 2 locomotive d-astea pe acelasi circuit electric si cu ceva sina in plus.
In rest, pacat ca spitele nu sunt colorate in rosu :)
Ala Bala Portocala ...
0

#27 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 07 January 2004 - 01:12 PM

degetzica, la 4 Apr 2003, 17:07, a spus:

Langa Cinema Melodia ( in stanga - 10m, cum stai cu fata la cinema ) a aparut de vreo luna si ceva un magazin nou de trenuletze.

Unde??? Ca am batut strada si in stanga si in dreapta! Se poate mai exact?
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#28 Useril este offline   DanBulan 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 07-March 03

Postat 07 January 2004 - 01:17 PM

Stai linistit, s-a desfintat de anul trecut din vara...
0

#29 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 07 January 2004 - 01:40 PM

A, multumesc, m-ai linistit...
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#30 Useril este offline   vladuz 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 23-January 04

Postat 29 January 2004 - 03:05 AM

In legatura cu numele thread-ului, se scrie H0 nu HO.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro