Modelism - RHC Forum: Jurnal de zbor - Baia Mare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Jurnal de zbor - Baia Mare

#61 Useril este offline   Romulus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1190
  • Inregistrat: 02-June 08

Postat 03 July 2009 - 10:03 AM

Ai mare dreptate.
0

#62 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 04 August 2009 - 09:12 PM

Cu frontul de furtuna pe noi am zburat azi totusi ...
Sa zburat Robbe Cardinal ( a lui Sabou Dorin) , P.o.h.e.n.i.x Models Yak 54, Acromaster.
Una din sesiunile cu acromaster :
http://www.youtube.c...h?v=Osly0HlLEyM
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#63 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 05 October 2009 - 08:18 PM

Ieri si azi am zburat la aeroclub (diminica am fost cu un prieten , iar azi cu un cleg de modelism de la navo). Am zburat de poza cel mai mult (sa am o poza pt cunoscutul concurs foto a celor din Botosani), dar din cauza vitezei yakului era cam greu duminica sa ma prinda Remus in poza cu telefonul ... Din fericire azi Cipri a venit cu paratul foto(ceva canon profesional) si a facut vreo 300 de poze ... Azi pun pozele de ieri si maine pe cand vine cu dvd ul Cipri le pun si pe cele mai frumoase de azi...
Dar am o problema din cauza careia si ieri si azi am facut un deak stick cu yakul. Motorul se opreste daca eu fac asa :
turez motorul cat vreau , il las mai incet , iara turez , etc .. , dar dar dau gazul la minim si il tin asa vreo 10-15 - 20 secunde si daca dau de gaz sa ii cresc turatia dintro data sau un pic mai repede , cumva motorul se opreste , de parca ar fi prea bogat amestecul . Ieri cu ajutorul sefului tehnic al aeroclubului lam mai reglat putin si a mers mai bine fata de cum era , dar tot mi se opreste . Dead stick ul de azi a fost rezultatul a 20~30s de mers la relanti si usor de tot urcat gazul , dar totusi pe la 30% sa oprit si motorul parca avea turatia crescuta cu maxim 1000rpm fata de relanti.
Stie cineva care mie problema? am mai intrebat pe ici pe colo dar nam ajuns la un raspuns clar .

Si imi poate spune cineva cum pun pozele dintrun link de pe flickr aici ? (ca de pe pc nu prea)
P.S. motorul e un asp de 8.5cmc

Aceasta postare a fost editata de BIGfoot: 05 October 2009 - 08:21 PM

Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#64 Useril este offline   ave 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1010
  • Inregistrat: 13-December 07
  • Gender:Male
  • Location:BucureÈ™ti... în weekend

Postat 06 October 2009 - 07:52 AM

Vezi postareaBIGfoot, la Oct 5 2009, 09:18 PM, a spus:

Motorul se opreste daca eu fac asa :
turez motorul cat vreau , il las mai incet , iara turez , etc .. , dar dar dau gazul la minim si il tin asa vreo 10-15 - 20 secunde si daca dau de gaz sa ii cresc turatia dintro data sau un pic mai repede , cumva motorul se opreste , de parca ar fi prea bogat amestecul . Ieri cu ajutorul sefului tehnic al aeroclubului lam mai reglat putin si a mers mai bine fata de cum era , dar tot mi se opreste . Dead stick ul de azi a fost rezultatul a 20~30s de mers la relanti si usor de tot urcat gazul , dar totusi pe la 30% sa oprit si motorul parca avea turatia crescuta cu maxim 1000rpm fata de relanti.
Stie cineva care mie problema? am mai intrebat pe ici pe colo dar nam ajuns la un raspuns clar .


Ai relantiul prea bogat. Mai strange "low speed needle valve". De obicei cica n-ar trebui sa umbli acolo, dar realitatea bate campii, deci TREBUIE sa umbli acolo. Oricum, si OS zic in manual ca acest surub este reglat "a little on the rich side", adicatelea dupa ce termini rodajul e bine sa mai saracesti relantiul. Mai mult, vine vremea mai rece, si amestecul prea bogat nu te ajuta.
Ave
0

#65 Useril este offline   Abburo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 02-June 07

Postat 06 October 2009 - 11:45 AM

Faci cum zice Ave, si strangi 1/8 de cursa. Faci test la sol. Incalzesti bine motorul, reduci si tii la relanti 30 secunde dupa care accelerezi. Daca tot moare, mai strangi 1/8 de cursa si tot asa.

Un alt test empiric de verificare a relantiului este urmatorul. Cu motorul mergand la relanti strangulezi furtunul de alimentare si il tii asa pana se opreste. Daca inainte de a se opri se tureaza din ce in ce mai tare atunci relantiul e bogat. Daca se opreste repede si fara a se tura e sarac.

Nu uita, reglajele la surubul de relanti se fac cu motorul oprit si in pasi foarte mici!

Spor!

Aceasta postare a fost editata de Abburo: 06 October 2009 - 11:46 AM

URGENT !!! schimb Caiet A4 cu Audi acelashi model….rog seriozitate!!!
0

#66 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 06 October 2009 - 01:44 PM

Vezi postareaAbburo, la Oct 6 2009, 11:45 AM, a spus:

Un alt test empiric de verificare a relantiului este urmatorul. Cu motorul mergand la relanti strangulezi furtunul de alimentare si il tii asa pana se opreste. Daca inainte de a se opri se tureaza din ce in ce mai tare atunci relantiul e bogat. Daca se opreste repede si fara a se tura e sarac.

Intradevar daca opresc alimentarea cu metanol pana motorul se opreste creste considerabil turatia .
Multumesc de sfaturi, am sa le aplic la urmatorul zbor si va tin la curent.
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#67 Useril este offline   Abburo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 02-June 07

Postat 06 October 2009 - 02:27 PM

Ai punctat bine: "creste considerabil turatia". Asta inseamna ca e prea bogat.
Daca, creste putin atunci e ok!
URGENT !!! schimb Caiet A4 cu Audi acelashi model….rog seriozitate!!!
0

#68 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 09 October 2009 - 08:39 PM

Azi am fost la aeroclub si am zburat impreuna cu Janos , eu cu yakul iar el cu protosul/ t rex 450v2 . Am avut o patanie tare interesanta totusi ... Am raglat motorul vreo 2 minute, totul a decurs cum a zis Abburo si Ave si intradevar acuma merge bine dar parca ia scazut puterea putin. Toate bune si frumoaste chiar si dupa vreo 5 minute de zbor cand dintro data mi se dezfoliaza una din aripi in partea de sus cam 50~60% (acasa am observa ca sa dezfoliat si 20% din intrados ) si cumva am reusit si totusi lam aterizat atingand de 2 ori cu aripa solul fara damage... Avionul sa simtit ca si cand ar fi avut doar 20 % din aripa cu cauza ... il tineam drept doar cu eleroanele la maxim , la cam 50~70% gaz si, desi e un avion super rapid lam aterizat la viteza care o avea, si cu vant din spate ...
Putini au noroc ca si mine ...
Poze voi pune daca cineva e interesat cand mi le va da Jonas.
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#69 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 10 October 2009 - 09:15 PM

Azi sa zburat INTENS la aeroblubul Baia Mare. Am fost eu cu un prieten (modelist din Targu Lapus) de la ~12 , iar pe 4 a venit si Janos sa ne ventileze pista http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif .
A fost vreme nu foarte frumoasa dar foarte placuta, calda, fara vant, cu soarele acoperit partial de nori. Am consumat 2 litri de combustibil cu yak ul si vreo 7 packuri cu click ul. Mam distrat de minune, pe langa faptul ca mai multe manevre miau iesti foarte bine, care de mult le practicam pe simulator. Am facut vreo 14 aterizari - decolari sio gramada de drifturi http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif . A fost pur si simplu INCREDIBIL ... Acuma pot supne ca nu ma supar daca nu mai zbor ceva timp ...
Baftaaaaa
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#70 Useril este offline   kitsched 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 225
  • Inregistrat: 01-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 12 October 2009 - 07:46 PM

Da, am participat si eu la 2 iesiri - vineri si sambata dar vorba lui Camil, n-am facut mare lucru, am ventilat mai mult aerodromul. Atat cu ala micu' (T-Rex) cat si cu barosanu' (Protos). Al doilea l-am dus mai mult de demo, ca nu am facut decat hover foarte safe cu el.

Azi ca am vazut ca e timp frumos i-am dat de veste lui Camil-cel-pregatit-intotdeauna-de-un-zbor si la 5 si putin acolo eram. Eu pe azi aveam un plan maret, avand in vedere ca toate incercarile mele de curba dinspre stanga la dreapta de pana acuma s-au terminat in crash-uri si ca meteo a anuntat ninsoare peste 2 zile, am zis ATAT azi trebuie sa-mi iasa. Am dus doar T-Rex-ul si am zburat jumate din primul pack mai mult catre dreapta si dupa aia cu incercari de mers inspre stanga cu abandoanele aferente cand venea vorba de curba inspre dreapta. Apoi Camil si-a vazut de treaba (s-a apucat sa zboare cu Yak-ul) si eu m-am apucat sa exersez curbele respective si chiar mi-au iesit! Apoi chiar mi-a iesit si primul 8!!! Cam anemic el, dar mi-a iesit.

Eram in al 9-lea cer, foarte turat si entuziasmat, si dupa ce a aterizat Camil am vrut sa-i arat si lui ce mare maestru sunt. Am facut curbe de la stanga la dreapta, no problem dar inainte sa trec la faza cu 8-uri am cam pierdut la un moment dat orientarea si urmatorul lucru ce-l stiu a fost ca am auzit acele sunete groaznice de elicopter pierdut de sub control. Din fericire, si fara sa stiu exact cum am evitat crash-ul redresand elicopterul undeva deasupra noastra. Cred ca mi-au fost de mare ajutor orele petrecute in fata simulatorului.

Am aterizat rapid ca tremuram tot si m-am pus sa urmaresc evolutia lui Camil cu Yak-ul care nu a fost nici ea lipsita de peripetii. Va va explica el cu detalii dar in avanpremiera: dupa un picaj controlat a reusit sa coboare cam prea mult din cerul inca destul de bine luminat si avionul a intrat undeva pe linia vizuala dintre muntii din nord si noi. Munti care la ora aia erau deja intunecati rau. Eu tocmai vorbeam la telefon si am auzit ca striga el ceva dar nu am reusit sa-mi dau seama ce. A facut cateva looping-uri si chiar ma intrebam cum mama dracului mai vede avionul. Am aflat ulterior ca nu-l vedea si ca a fost pur bulan ca l-a recuperat. L-a aterizat cu bine, dupa care ne-am impachetat amandoi povestind despre ce magarii am facut... :)

Asadar o zi aventuroasa la aeroclub.

Aceasta postare a fost editata de kitsched: 12 October 2009 - 07:53 PM

Aer: DJI Spark | DJI Mini 2 | ZMR250 | TBS Discovery Pro
Sol: Axial SCX10 | Axial Exo | HPI Sprint 2
0

#71 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 13 October 2009 - 06:42 PM

Vezi postareakitsched, la Oct 12 2009, 07:46 PM, a spus:

Am aterizat rapid ca tremuram tot si m-am pus sa urmaresc evolutia lui Camil cu Yak-ul care nu a fost nici ea lipsita de peripetii. Va va explica el cu detalii dar in avanpremiera: dupa un picaj controlat a reusit sa coboare cam prea mult din cerul inca destul de bine luminat si avionul a intrat undeva pe linia vizuala dintre muntii din nord si noi. Munti care la ora aia erau deja intunecati rau. Eu tocmai vorbeam la telefon si am auzit ca striga el ceva dar nu am reusit sa-mi dau seama ce. A facut cateva looping-uri si chiar ma intrebam cum mama dracului mai vede avionul. Am aflat ulterior ca nu-l vedea si ca a fost pur bulan ca l-a recuperat. L-a aterizat cu bine, dupa care ne-am impachetat amandoi povestind despre ce magarii am facut... :lol:

Asadar o zi aventuroasa la aeroclub.

Intradevar zi aventuroasa rau ...La ultima manevra am zis sa urc si eu sa vad daca merge un blender cu yakul. Urc frumusel sus fara sami dau seama ca avionul de fapt nu era deaspura mea ci la vreo 100 de metri si in fata, dau gazu la 0 si incep coborarea , cu eleroanele la maxim, dar tot numi dai seama era eram pe un traseu de a ma indeparta si mai tare, trece faza cu blenderu care sper bucuria mea a reusit oarecum, si dau sa ma indrept catre mine dar de fapt mam departat si mai tare , iar pe cand imi dau seama avionu era la cel putin 3~400m de noi deaspura unor hale daca nu mai departe, deasupra unor case si nul mai vedeam binde de loc ... si am zis in gandu meu " asta este ... macar fac ceva lupuri dade il indrept catre mine " ca habar naveam in ce parte e avionul, doar vedeam cu greu traictoria lui, in acelasi timp strigam cat puteam de tare la Janos sami zica in ce parte era avionu iar el vorbea la telefon holbanduse la mine si la avion. Am inceput sa fac loopuri si am strans din buci zicand doamne ajuta in gandu meu. Dupa vreo 8 lupuri am observat totusi ca avionu sa indreptat insepre noi si iam dat blana sa vina o data, usurat lam aterizat, si am facut si niste drifturi de bucurie :lol:. In timp ce faceam lupurile ma asteptat sa observ ca avionu se duce dupa ceva si dupa vreo secunda, 2 sa aud un BUFF!! puternic, dar totusi am avut un GIGA bulan la faza aia http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/blush.gif ...

Si Janos dupa cum va povestit a reusit si a salvat elicpteru desi era intro pozitie urata de tot ... totusi desi miam dat elicopteru parca tot mias lua unu ...
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#72 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 13 October 2009 - 07:44 PM

Imi pare rau sa iti spun, dar :


Vezi postareaBIGfoot, la Oct 13 2009, 07:42 PM, a spus:

fara sami dau seama, seama era eram, de fapt mam departat, si nul mai , lupuri dade, habar naveam, sami zica, avionu sa indreptat, iam dat, lam aterizat, miam dat elicopteru, tot mias lua unu




Mi-au fugit ochii pe ecran...
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#73 Useril este offline   Calin 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 11-June 07

Postat 13 October 2009 - 08:14 PM

Vezi postareaflorin100%, la Oct 13 2009, 08:44 PM, a spus:

Imi pare rau sa iti spun, dar :






Mi-au fugit ochii pe ecran...


dap... trist...
BIGFoot, uite pun eu cratimele lipsa, pt tine.... --------------------------------------------------------------------------------------------- - - -- ----------------...


0

#74 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 14 October 2009 - 09:36 AM

Ce ar trebui sa fac daca tastatura de la pc mi-e stricata ? dau copy paste pentru fiecare liniuta, sau sa scriu de pe telefon pana o schimb... scuze, data viitoare le pun.
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#75 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 14 October 2009 - 10:14 AM

Dar Romulus ce mai face , caci nu a mai postat pe forum - si intreaba prietenii din Bucureti de domnia sa !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#76 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 14 October 2009 - 01:20 PM

Cam tot timpul cand l-am sunat sa vina la zbor avea treaba ... si nu prea stiu in rest, ca nici pe messenger nu mai intra .
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#77 Useril este offline   Romulus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1190
  • Inregistrat: 02-June 08

Postat 14 October 2009 - 06:12 PM

Romulus e bine merci, cu multa treaba. Plus ca s-a facut iarna pe aici... :rolleyes:
0

#78 Useril este offline   Romulus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1190
  • Inregistrat: 02-June 08

Postat 14 October 2009 - 06:15 PM

Pe messenger intru, dar cu alt id.
0

#79 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 15 October 2009 - 11:54 AM

Vezi postareaRomulus, la Oct 14 2009, 07:12 PM, a spus:

Romulus e bine merci, cu multa treaba. Plus ca s-a facut iarna pe aici... :D

A... atunci calde salutari ( caci la noi inca nu este iarna ) de la Vlad, Dragos, etc si de la mine !

P.S. Credeam ca te antrenezi de indoor in " mare secret " !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#80 Useril este offline   kitsched 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 225
  • Inregistrat: 01-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 24 October 2009 - 05:19 PM

Fiind o zi prea frumoasa de stat in casa am tras azi o fuga pe la aeroclub cu prietenul Camil.

Ajunsi la fata locului eu mi-am dat seama ca am mers cu statia descarcata asa ca n-am putut face nimic. Ciuda maxima, dar noah... Nu prea am avut ce face.
Camil si-a zburat Click-ul pret de 2 baterii.

Am si 2 poze:

http://farm4.static.flickr.com/3507/4039128879_ffdd48c018_b.jpg
Click in trecere

http://farm3.static.flickr.com/2423/4039130923_9ded6f4c1a_b.jpg
Un prophang frumos executat
Aer: DJI Spark | DJI Mini 2 | ZMR250 | TBS Discovery Pro
Sol: Axial SCX10 | Axial Exo | HPI Sprint 2
0

#81 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 22 November 2009 - 07:21 PM

Azi a fost o ceata incredibila si am fost nevoiti sa zburam inauntru. Eu cu Clik ul si Janos cu Blade MSR. Las acest video sa arate cat de bine ne-am distrat:

Aceasta postare a fost editata de BIGfoot: 22 November 2009 - 07:32 PM

Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#82 Useril este offline   kitsched 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 225
  • Inregistrat: 01-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 13 April 2010 - 09:31 PM

Revenim din hibernare cu un clip fresh.

Dupa ceva mestereala cu niste balsa si multe zip tie-uri am reusit azi sa montam GoPro HD-ul meu sub canopia Extra 260-ului apartinator lui Camil.

Rezultat:

(neaparat HD)

Din pacate plasticul care formeaza "geamul" avionului e destul de inchis la culoare dar video a iesit, zic eu, acceptabil.

Ceea ce nu a fost acceptabil a fost crash-ul de la capat dar pentru detalii il voi lasa pe tanar la microfon.
Aer: DJI Spark | DJI Mini 2 | ZMR250 | TBS Discovery Pro
Sol: Axial SCX10 | Axial Exo | HPI Sprint 2
0

#83 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 13 April 2010 - 09:47 PM

sa inteleg ca asta a fost extra lui Big? ca sa stiu sa-l trag de urechi...
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#84 Useril este offline   Calin 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 11-June 07

Postat 13 April 2010 - 09:50 PM

genial filmul! Ma mir ca nu deformeaza imaginea plasticul cabinei...


0

#85 Useril este offline   kitsched 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 225
  • Inregistrat: 01-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 13 April 2010 - 10:17 PM

Vezi postareaALLEN, la Apr 13 2010, 10:47 PM, a spus:

sa inteleg ca asta a fost extra lui Big? ca sa stiu sa-l trag de urechi...

Da, e Extra lui Picior Mare.
Aer: DJI Spark | DJI Mini 2 | ZMR250 | TBS Discovery Pro
Sol: Axial SCX10 | Axial Exo | HPI Sprint 2
0

#86 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 14 April 2010 - 06:38 AM

Am discutat aseara cu cineva si am ajuns la concluzia ca, crash ul a foar din cauza undei combinati dintro pala de vant si cg ul destul de in spate. O data ce am oprit motorul, se vede clar ca isi face efectul CG ul mai in spate . Probabil era mult mai in spate decat trebuia. Avionul, fiind foarte simplu conceput il voi repara chiar in dupamiaza asta(nu cred ca imi ia mai mult de 2 ore). Voi pune niste poze la kit rewiev.
Ma mir cat de bine se vede prin cabina aia...
Janos mai sti ce zicea Calin (de la noi de la aeroclub)? Dai blana !!! :rolleyes:
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#87 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 10 June 2010 - 11:07 PM

Dupa multa vreme in care nu sa zburat modele la noi la aeroclub, am fost azi (ziua de pauza la zborul 1:1) cu Janos si Adi la zbor/dat cu masina.
Distractie maxima, un mic crash la primul zbor cu heli a lui Adi dupa cam o saptamana de simulator. Elicopteru a avut doar 2 piese rupte de la ansamblul coada.
Ne-am distrat copios si cu slash ul lui Janos.
Pun cateva poza mai interesante aici. Restul pe Picasa
http://lh6.ggpht.com/_LBa5E25rN3M/TBFSQBTMOeI/AAAAAAAAACA/jTJwVtXl5F0/s912/DSC_0223.JPG
http://lh6.ggpht.com/_LBa5E25rN3M/TBFSZOOsbnI/AAAAAAAAACg/J_acyHW_vhM/s912/DSC_0240.JPG
http://lh4.ggpht.com/_LBa5E25rN3M/TBFSginIWcI/AAAAAAAAADI/V69U54N4fY8/s912/DSC_0266.JPG
http://lh4.ggpht.com/_LBa5E25rN3M/TBFSKOU-68I/AAAAAAAAABg/xaEL64sD0vQ/s912/DSC_0204.JPG
http://lh3.ggpht.com/_LBa5E25rN3M/TBFSh9oyUlI/AAAAAAAAADM/7OYdJ0LyBls/s912/DSC_0267.JPG
http://lh5.ggpht.com/_LBa5E25rN3M/TBFSpFs_JlI/AAAAAAAAADw/YnJLmXeRbYA/s912/DSC_0278.JPG
http://lh4.ggpht.com/_LBa5E25rN3M/TBFSR9APnwI/AAAAAAAAACE/WlSREqkS1P8/s912/DSC_0224.JPG
http://lh3.ggpht.com/_LBa5E25rN3M/TBFSZy-6inI/AAAAAAAAACk/k341qdbq19g/s912/DSC_0241.JPG

Aceasta postare a fost editata de BIGfoot: 10 June 2010 - 11:09 PM

Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#88 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 11 June 2010 - 06:34 AM

Aseara am uitat sa scriu asa ca scriu azi. Cam asta fac eu si cu Romulus in fiecare zi...


Filmarile sunt HD :)

Aceasta postare a fost editata de BIGfoot: 11 June 2010 - 06:35 AM

Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#89 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 24 October 2010 - 09:23 PM

Azi a fost o zi incredibila <_< .
Am iesit cu un prototip la zborurile de test (yak55sp alingit). Voi povesti mai multe maine despre avionul de test...
Las o poza sa vorbeasca pentru ce urmeaza maine(poze/video/rezultatul) :
http://farm5.static.flickr.com/4104/5111735910_85c49fcb56_b.jpg
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#90 Useril este offline   VTR 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 22-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 26 April 2011 - 08:16 AM

Salut...

Si eu sunt baimarean.... Acum incep in ale rc flight - ului.... Mi-as dori sa ma chemati si pe mine daca se poate, cu voi, si sa ma invatati sa pilotez.

Nu stau rau la capitolul tehnic, adica construiesc ( am facut un BluBaby si un Regal Bipe) si stiu principiile fizice ale zborului, dar rar reusesc sa aterizez ( nu in bot sau pe spate :fool: )

Ms, Calin
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro