Modelism - RHC Forum: Barca 26 cmc pe benzina - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Barca 26 cmc pe benzina

#1 Useril este offline   didisoft 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 11-July 08

Postat 15 April 2009 - 05:17 PM

Am pus la punct un model Made in China cu motor de 26 cmc pe benzina.
Am montat un ax rigid in loc de cel flexibil si l-am dotat cu rulmenti radiali si unul axial. Daca vreti postez si pozele cu propulsia.
Categoric, acum are mult mai mult nerv dar in continuare se apleaca in sens invers rotatiei elicii, logic. Nu stiu ce sa-i fac.
Dupa cum stiu eu trim tab-urile sunt pentru reglarea in plan longitudinal nu si pentru compensarea inclinarii datorate rotatiei elicii.
Am probat-o pe la Cernavoda si din cauza ca merge aplecata a sarit apa pe bujie si a ramas in mijlocul baltii.
Aceasta patanie ma conduce la alta intrebare. Cum protejez motorul de stropii de apa? Garnitura aia nu-si face deloc treaba.
Daca trebuie sa-i pun trim tab-uri atunci, cum pot sa-i fac unele? deoarece pe piata nu gasesti asa ceva decat pentru modele mici.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SDC10242.JPG
  • Imagine atasata: SDC10250.JPG
  • Imagine atasata: SDC10235.JPG

Aceasta postare a fost editata de didisoft: 15 April 2009 - 05:26 PM

0

#2 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2346
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 15 April 2009 - 05:37 PM

Vezi postareadidisoft, la Apr 15 2009, 06:17 PM, a spus:

Am pus la punct un model Made in China cu motor de 26 cmc pe benzina.
Am montat un ax rigid in loc de cel flexibil si l-am dotat cu rulmenti radiali si unul axial. Daca vreti postez si pozele cu propulsia.
Categoric, acum are mult mai mult nerv dar in continuare se apleaca in sens invers rotatiei elicii, logic. Nu stiu ce sa-i fac.
Dupa cum stiu eu trim tab-urile sunt pentru reglarea in plan longitudinal nu si pentru compensarea inclinarii datorate rotatiei elicii.
Am probat-o pe la Cernavoda si din cauza ca merge aplecata a sarit apa pe bujie si a ramas in mijlocul baltii.
Aceasta patanie ma conduce la alta intrebare. Cum protejez motorul de stropii de apa? Garnitura aia nu-si face deloc treaba.
Daca trebuie sa-i pun trim tab-uri atunci, cum pot sa-i fac unele? deoarece pe piata nu gasesti asa ceva decat pentru modele mici.

iti trebuie turn finuri nu flapsuri
0

#3 Useril este offline   didisoft 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 11-July 08

Postat 15 April 2009 - 09:23 PM

Multumesc. Turn fin-urile sunt mai usor de realizat dar cum trebuie sa le montez? Cat de mari trebuie sa fie pentru un model de 1.3 m? Dupa cum stiu asa ceva nu exista in nici o oferta pe la noi.
0

#4 Useril este offline   Zue 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1495
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2009 - 09:59 PM

pune si tu o poza cu hardwar-ul....si din trim tab poti regla inclinatia stinga-dreapta dar nu prea mult(pe partea opusa inclinarii ridici trim tab-ul si pe partea cu inclinatia il mai cobori, oricum te poti juca si de acolo.
turn finurile trebuie sa fie astfel incit sa treaca de chila.

inainte de a face toate astea schimba elicea cu una mai mica si poate nu mai sta aplecata, am fazut care are efect la Pirania si merge la fel de repede
tel.0745026562
0

#5 Useril este offline   didisoft 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 11-July 08

Postat 15 April 2009 - 10:23 PM

Am sa mai pun poze. Nu tin piesa in casa ca mori de miros de benzina. Cu elicea o fi la Phirania, dar la barcoiu' asta o elice-i cam 20 de euroi si am deja 2 buc. Una originala (China) cam de 70 mm din inox si alta pe care-am primit-o cam de 75 mm din aluminiu amindoua OCTURA. Intre timp am mai citit ca asa este frumos si zic am gasit explicatia teoretica. La turn finu-ri corect montate creste portanta odata cu inclinarea axiala care este in general buba la barcile monohull deep V
Mai citesc si bag la cap.
0

#6 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2346
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 16 April 2009 - 12:08 PM

pai si ce crezi ca pt pirahnia de ex o elice este mai eftina :rolleyes:
0

#7 Useril este offline   didisoft 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 11-July 08

Postat 16 April 2009 - 03:05 PM

Pai cam asa este. Nu stiu cat este o elice de Pirahnia. Totusi daca nu discutam de preturi tot nu gasesc in Romanica de cumparat nici un fel de elice mai mare de 45 mm. Am sa ma apuc sa fac niste turn fin-uri poate-i dau de cap.
0

#8 Useril este offline   Ice 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 27-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Tirgu Mures
  • Interests:Trekin,Cross Country.<br />navo/aero modelism

Postat 16 April 2009 - 03:24 PM

Vezi postareadidisoft, la Apr 16 2009, 04:05 PM, a spus:

Pai cam asa este. Nu stiu cat este o elice de Pirahnia. Totusi daca nu discutam de preturi tot nu gasesc in Romanica de cumparat nici un fel de elice mai mare de 45 mm. Am sa ma apuc sa fac niste turn fin-uri poate-i dau de cap.

intra pe w w w . m u l t i r a c e . ro (impreuna se scrie) si intra pe webshop,gasesti acolo navomodele si piese,este cv elice mare pentru barca de 26 cmc!cam scump...dar e din romania




Ice

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 322000020.jpg
  • Imagine atasata: 321000080_alligator_det_01.jpg

N/A

0

#9 Useril este offline   Ice 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 27-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Tirgu Mures
  • Interests:Trekin,Cross Country.<br />navo/aero modelism

Postat 16 April 2009 - 09:44 PM

sau uite http://cgi.ebay.com/Aluminum-Propeller-70m...34.c0.m14.l1262
comanda deodata cu baietii de aici http://www.rhc.ro/fo...showtopic=22436 :unsure:




Ice
N/A

0

#10 Useril este offline   didisoft 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 11-July 08

Postat 17 April 2009 - 03:03 PM

Asa arata elicea cu rulmentul de impingere.
In butuc mai sunt doi rulmenti radiali.
Nu stiti, ce vaselina este cea mai potrivita deoarece intra apa prin tubul etambou.
Teava de aluminiu intra in interiorul tubului etambou.
Am crezut asa ca micsorez la minim spatiul dintre ax si tub.
Tot mai intra putina apa.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAGE_059.jpg

0

#11 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2346
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 17 April 2009 - 03:17 PM

totusi e zic ca trebuioa sa lasi axul flexibil aveai mai multe optiuni de reglare a unghiului caci in barca nu ai unde sa te duci cu gretate in fata sau in spate decat daca ai pui ceva plub si te plimi cu el
oricum este bine si asa dar mai bine era cu ax flex
apa oricum intra nu ai cei face decat sai pui vaselina si din cand in cand curatat rulmentii de apa si unsi iar
0

#12 Useril este offline   didisoft 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 11-July 08

  Postat 17 April 2009 - 03:51 PM

Axul flexibil original are bataie in sensul ca partea de 5 mm diam nu este concentrica cu cea de 7mm, ma rog made in China . As incerca sa scot partea flexibila si sa o instalez in alta piesa facuta corect la strung asa cum am facut axul rigid. Problema este ca nu prea pot. Parca cele doua piese ar fi sudate. Am tras de ele pana riscam sa stric ceva. Pana la urma cum este cuplat axul rigid de cel fix?
0

#13 Useril este offline   Zue 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1495
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2009 - 04:22 PM

spatiu dintre ax si tub il poti micsora daca introduci un tub de teflon( asa nu mai "face burta" la mislocul axului)
tel.0745026562
0

#14 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2346
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 17 April 2009 - 04:28 PM

pai s-ar putea sa fie argintat acolo pe ax
taiel pur si simplu
:rolleyes:
0

#15 Useril este offline   RC1 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 25-July 08

Postat 17 April 2009 - 11:24 PM

Vezi postareadidisoft, la Apr 17 2009, 03:03 PM, a spus:

Nu stiti, ce vaselina este cea mai potrivita deoarece intra apa prin tubul etambou.

Incearca sa gasesti un service de barci 1/1 si cauta acolo o vaselina. Eu stiam de Quiksilver /Mercury 2-4 Marine lubricant with teflon. Daca gasesti spune-mi si mie eu am gasit in apropiere de buc dar nu trimit prin posta si imi e cam greu sa ajung pina acolo..
Iar etansare la sistem flex cable se poate face cu o bucatica de tub de racire (silicon) pusa pe tub si peste cablu (chiar daca cablu se invirte si tubul de racire sta fix nu se intimpla nimic.. mai ales daca e ceva vaselina pe cablu)
0

#16 Useril este offline   george10 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1298
  • Inregistrat: 08-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Dambovita,Cornesti
  • Interests:Modelism
    Foto

  Postat 18 April 2009 - 02:42 PM

Vezi postareadidisoft, la Apr 17 2009, 04:03 PM, a spus:

Asa arata elicea cu rulmentul de impingere.
In butuc mai sunt doi rulmenti radiali.
Nu stiti, ce vaselina este cea mai potrivita deoarece intra apa prin tubul etambou.
Teava de aluminiu intra in interiorul tubului etambou.
Am crezut asa ca micsorez la minim spatiul dintre ax si tub.
Tot mai intra putina apa.

Incearca cu un semering....
Cu Stima George J.
tel.0724686263
0

#17 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 18 April 2009 - 03:27 PM

...daca nu e urgent ,0726782105!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#18 Useril este offline   didisoft 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 11-July 08

  Postat 19 April 2009 - 09:03 AM

Am sa sun maine ca azi nu vreau sa deranjez.
Mai am ceva poze facute cu hardware-ul.
Scuze pentru calitate.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAGE_060.jpg
  • Imagine atasata: IMAGE_061.jpg
  • Imagine atasata: IMAGE_062.jpg
  • Imagine atasata: IMAGE_065.jpg

0

#19 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 19 April 2009 - 05:41 PM

...hardweru' e subdimensionat, ce ai tu acolo e pentru 60 cm !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#20 Useril este offline   didisoft 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 11-July 08

Postat 19 April 2009 - 08:56 PM

Pai un motor de 26 cmc cu pompa de apa, o elice de 70-75 mm, un ax de 7 mm grosime, un rezervor de 1 l la care se mai adauga cutie de receptor, servo, receptor, baterii. etc cantaresc cu mult peste masa de apa pe care o dezlocuieste un model de 60 cm. Parerea mea.
Oricum, nu am masurat dar cred ca merge cu peste 70 km/ora. Mai mult nu cred ca pot scoate din ligheanul asta.
Pe viitor am in vedere un Zenoah sau ceva mai tare. Adica peste 4 cai.
Daca doresti ne putem intalni sa vezi.
Si eu sunt din Constanta.
Apropos, VICTORIE, am gasit pe unde intra apa in lighean. Are o spartura in zona unui suport de la motor. Pe la ax nu intra nici un gram de apa.
Chiar ma miram.

Aceasta postare a fost editata de didisoft: 19 April 2009 - 09:03 PM

0

#21 Useril este offline   AG-74-HESS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3573
  • Inregistrat: 04-February 08
  • Gender:Male

Postat 19 April 2009 - 11:28 PM

Ce acumulatori ai la pompa? Pui un Zenoah si ii adaptezi ambreiajul, sau renunti la el? Cate rezervoare ai consumat la rodaj si ce cu ce procent de ulei te dai? Merci.

Aceasta postare a fost editata de AG-74-HESS: 19 April 2009 - 11:30 PM

0

#22 Useril este offline   didisoft 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 11-July 08

Postat 20 April 2009 - 05:57 AM

Am 4 acumulatori de 2200 mah. Pompa am luat-o din tara. Zenoah-ul in prima faza cred ca trebuie sa aiba ambreiaj deoarece face modelul mai usor de manipulat.Am consumat vreo 3 rezervoare pentru rodaj. Acum ma dau cu 1:20.
Salutari
0

#23 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2346
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 20 April 2009 - 08:19 AM

Oricum, nu am masurat dar cred ca merge cu peste 70 km/ora.
eu nu cred ca merge nici cu 40 dar cine stie :) ia sa te uiti la filmul eu cu catamaranul acolo aveam ceva de genul 55km sa vezi daca merge macar asa de repede
0

#24 Useril este offline   AG-74-HESS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3573
  • Inregistrat: 04-February 08
  • Gender:Male

Postat 20 April 2009 - 09:28 AM

Nu stiu sa gasesti Zenoah cu ambreiaj....
0

#25 Useril este offline   alin290 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 139
  • Inregistrat: 25-November 08
  • Gender:Male
  • Location:timisoara
  • Interests:navo modelism

Postat 20 April 2009 - 08:33 PM

Vezi postareaiony, la Apr 20 2009, 09:19 AM, a spus:

Oricum, nu am masurat dar cred ca merge cu peste 70 km/ora.
eu nu cred ca merge nici cu 40 dar cine stie :unsure: ia sa te uiti la filmul eu cu catamaranul acolo aveam ceva de genul 55km sa vezi daca merge macar asa de repede

cam ai dreptate iony a mea mere un pic mai incet ca zenoahul.....care mere 55km/h degeaba ne zic chinezii ca mere vreo 65...........70km/h?? eu inca nu am ajuns la aceasta performanta...cu toate ca am si axul fexibil pe ea adica o tine cu nasul sus:rolleyes:
0

#26 Useril este offline   lachezar 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 01-September 07

Postat 20 April 2009 - 09:23 PM

La mia barca di Viteza 35cc benzina...motore SG.....
FSR-V 35cc.....NON Cina.....europpa....
Imagine atasata: 04012009388.jpg
Saluti...
0

#27 Useril este offline   didisoft 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 11-July 08

Postat 20 April 2009 - 09:50 PM

Pai nu pot sa-mi dau seama. Exista o diferenta de dimensiune intre catamaran si modelul meu. Am sa fac un film si eu. Un modelist vechi sigur da un verdict corect. Nu am putut da la maxim viteza pentru ca se apleaca ca naiba in tribord si nu vreau sa intre apa pe langa capac. Sa nu ma intelegeti gresit. Nu vreau sa ma laud ca nu am cu ce. Cred ca am dat pentru ce am acum maxim 250 euro. In ceea ce priveste Zenoahul. Sigur ca exista si ambreiaje pentru ele. Ba chiar am gasit pe net si demaror adica cu de toate bendix etc. Toate se monteaza ca si Upgrade la motorul standard. Am gasit si pompe de racire care functioneaza cu presiunea generata in carter sau asa ceva. Adica nu trebuie pompa electrica. Cam scumputa totusi.
0

#28 Useril este offline   alin290 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 139
  • Inregistrat: 25-November 08
  • Gender:Male
  • Location:timisoara
  • Interests:navo modelism

Postat 21 April 2009 - 05:54 PM

o intrebare ....cum se comporta pe apa? :) ...ma refer la line dreapta la cel mai mic val, o influenteaza pana in mal (daca nu esti atent) sau o poti tine drept fara nici un fel de problema iar revenirea din curba cand lasi maneta telecomenzii, asi revine sau se tot invarte pana nu o opresti si incepi cursa de la inceput te intreb pt ca vad doua carme la barcuta ta ...la mine directia lasa de dorit ...dar nu ma las am deja raspunsul la problema :scot motorul si o pun pe dulap ......alta coca frate ,motorul e ok . Ai mai dau o sansa maine, poimaine daca nu afara totul din ea

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2007_0603poze210030.JPG

0

#29 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2346
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 21 April 2009 - 06:51 PM

Vezi postareaalin290, la Apr 21 2009, 06:54 PM, a spus:

o intrebare ....cum se comporta pe apa? :) ...ma refer la line dreapta la cel mai mic val, o influenteaza pana in mal (daca nu esti atent) sau o poti tine drept fara nici un fel de problema iar revenirea din curba cand lasi maneta telecomenzii, asi revine sau se tot invarte pana nu o opresti si incepi cursa de la inceput te intreb pt ca vad doua carme la barcuta ta ...la mine directia lasa de dorit ...dar nu ma las am deja raspunsul la problema :scot motorul si o pun pe dulap ......alta coca frate ,motorul e ok . Ai mai dau o sansa maine, poimaine daca nu afara totul din ea

pune si tu o carma mai mare ,mai lata
0

#30 Useril este offline   didisoft 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 11-July 08

Postat 21 April 2009 - 08:30 PM

Vezi postareaalin290, la Apr 21 2009, 06:54 PM, a spus:

o intrebare ....cum se comporta pe apa? :) ...ma refer la line dreapta la cel mai mic val, o influenteaza pana in mal (daca nu esti atent) sau o poti tine drept fara nici un fel de problema iar revenirea din curba cand lasi maneta telecomenzii, asi revine sau se tot invarte pana nu o opresti si incepi cursa de la inceput te intreb pt ca vad doua carme la barcuta ta ...la mine directia lasa de dorit ...dar nu ma las am deja raspunsul la problema :scot motorul si o pun pe dulap ......alta coca frate ,motorul e ok . Ai mai dau o sansa maine, poimaine daca nu afara totul din ea


Pai se comporta aiurea, exact cum spui tu.
Coca ta este foarte asemanatoare cu a mea. Cele doua carme nu schimba aproape deloc comportamentul. Eu am urmat sfatul unui modelist cu experienta si am sa-i pun turn finuri. Acestea cresc putin rezistenta la inaintare dar rezolva exact ce te deranjeaza pe tine. In momentul cand inainteaza aplecata spre tribord are tendinta fireasca de a vira spre babord. Acest fenomen se poate intalni mai ales la tipul acesta de coca. A mea chiar refuza sa vireze la dreapta la viteza mare. Ma enerveaza. Motorul este identic cu al meu si pentru inceput este ok. Daca-l vrei mai nervos poti face un upgrade la carburator si mai scoti ceva caluti din el. Nu trebuie sa-l pui pe dulap. Daca totusi te hotaresti pentru alt model, incearca un catamaran, este mai docil.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro