Modelism - RHC Forum: Frecventmetru 0-1000 Mhz - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Frecventmetru 0-1000 Mhz din Conex Club 4/2004

#1 Useril este offline   AquinO 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 02-July 03

Postat 15 April 2004 - 09:33 AM

Cine ar putea sa il realizeze? Eu nu ma pricep la programarea uC, dar am nevie de un frecventmetru bun cat mai repede.
"You can't just shrink a 747 proportionally down to 6 inches and expect it to fly."
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 April 2004 - 09:42 AM

Am cumparat si eu revista tocmai pentru acel frecventmetru. Am sa ma interesez de piese si incerc sa-l fac, dar nu am timp acum (vorbesc si de viitoarele 3-4 saptamani). Doar ca am sa urmaresc subiectul ca sunt interesat daca cineva-l mai face, poate pentru un schimb de informatii.
Presupun ca vrei sa fie si ieftin. Ca am vazut ca au la Conex un kit de frecventmetru, parca la fel de bun. Nu stiu daca-i acelasi.
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   AquinO 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 02-July 03

Postat 15 April 2004 - 09:49 AM

Au un kit la aceleasi performante (realizat cu multe CI) cu cel cu PIC16F84, doar ca difera pretul. Primul costa aproape 2 milioane, iar al doilea numai piesele costa cam 600 mii lei.
"You can't just shrink a 747 proportionally down to 6 inches and expect it to fly."
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 April 2004 - 10:37 AM

Si daca mai adaugi cam 20 euro/dm2 de cablaj facut la firma (sau si mai mult) ajungi pe la 2/3 din pretul aluia gata facut. Asta fara sa mai pui la socoteala ca daca procuri tu piesele mai platesti si restul distractiei (transport si timp). Ca tot veni vorba, cu ce "scrii" PIC-ul? Cunosti pe cineva care o face gratis? Ca vreau si eu!
Parerea mea e ca daca intri pe forumul scris acolo, poate gasesti un amator care vinde unul cumparat acum doi ani (ala care-i la aproape 2 milioane acuma si cu multi gandaci pe el) ceva mai ieftin (pe la 50-60% din pretul initial) si sa-l lasi pe el sa faca altul nou, cu PIC, dupa schema din revista. Ca poate omul e pasionat tare si zice ca daca scoate pe ala vechi banii de piese, face altul mai mic ca dimensiune (desi sunt cam la fel...) si chipurile mai modern. Zic asta ca vrei si ieftin si repede. Eu macar vreau cum o fi ca pret dar sa nu fie mai scump ca cel din magazin si ca timp cand o fi, ca mai am putin pana la pensie.
Spor la treaba! (Si mie la fel!)
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 15 April 2004 - 12:16 PM

Iti dau eu programator pt Pic-uri bitex. Le-am incercat in tinerete dar m-am lasat ca AVR-urile sunt mult mai faine. Cat despre frecventmetrul ala, eu zic ca se merita sa fie facut, si pe mine ma batea capul sa-l fac

Aceasta postare a fost editata de MrSpace: 15 April 2004 - 12:17 PM

0

#6 Useril este offline   bilutza 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 29-January 03

Postat 15 April 2004 - 12:22 PM

E un nene radioamator, om3cph, care da schemele si softul complet pentru un frecventmetru cu pic pentru 7digiti lcd, inclusiv utilitarul pentru calculul bazei de timp pentru diferite frecvente ale quartului. Pagina nu e momentan activa, nu stiu de ce, dar o am salvata daca o vrea cineva.
Am facut frecventmetrul respectiv merge impecabil pana la 35MHz fara prescaler.
Demontez orice!
0

#7 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 April 2004 - 04:40 PM

Pentru MrSpace!
Pai hai sa ne bata capul pe amandoi si sa-l facem. Chiar daca o sa ma injure Marinaru&Vali ca exact osciloscop, frecventmetru si programator de AVR-uri mi-au dat... O sa suport cu mandrie orice si incerc sa fac si eu, ca aia mici si incapatanati. Nu-i vina mea daca nu mi-au dat si cap sa le folosesc! O sa incep cu un frecventmetru ca pare mai simplu. Imi plac beculetele colorate, chiar daca nu stiu ce sa vad la ele. La vara taica, la vara! Sa zicem ca sar peste programator ca-i prea simplu si nu face nika. Si pune mana pe carte (aia de citit!) ca acusica vin examenele si te aud ca te plangi pe net ca n-ai timp. De fapt ai de lucru la proiect, nu de invatat pentru examene. Baga mare!
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#8 Useril este offline   AquinO 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 02-July 03

Postat 16 April 2004 - 09:38 AM

Citeaza

...Zic asta ca vrei si ieftin si repede. Eu macar vreau cum o fi ca pret dar sa nu fie mai scump ca cel din magazin si ca timp cand o fi, ca mai am putin pana la pensie.


Hai ca nu ma grabesc nici eu (chiar asa de tare), doar ca nu am chef sa-l fac eu pt ca nu cunosc programarea uC, dar vreau acel frecventmetru.
"You can't just shrink a 747 proportionally down to 6 inches and expect it to fly."
0

#9 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 18 April 2004 - 04:23 AM

Daca vreti si tineti cu inversunare PIC16F84 pot sa va programez eu MOCA evident in cantitati limitate nu sute de bucati, m-am jucat si eu cu asa ceva si chiar am un programator care merge bine la 16F84, dar cheltuielile de transport sunt ale voastre pentru ca dupa cum observati sunt departe de bucuresti. :), evident ca daca va uniti mai multi s-ar putea sa ajungeti la concluzia ca e mai ieftin sa faceti un programator.

Ref articol din Conex CLub, l-am vazut daca este atit de functional pe cit zice autorul este si OK, singurul defect pe care il are (din punctul meu de vedere) ar fi ca la mine pe birou de obicei numai multimetrele au afisoarele asa la orizontala si sunt calare peste sursele de tensiune si alea alea deci nu mai pot sa pun nimic peste ele,pentru mine ar fi fost mai inspirata solutia cu afisoarele ledurile si butoanele puse separat pe alt cablaj ca sa pot sa pun si io jucaria intr-o cutie si sa nu ma uit de sus la ea ci dintr-o parte, ca oricum daca-l iei pe cimp sa-ti masori turatia motorului trebuie sa fie la cutie si acolo ar fi fost singurul loc unde te avantajeaza amplasarea afisorului si a ledurilor gindita de autor, si in plus am impresia ca la latimea cablajului nu intra in ce cuti am eu, dar asta e oricum problema mea.

PS. Si eu am trecut tot pe AVR, mult mai ieftine si destul de ieftin si usor de programat. Oricum daca exista cineva cu timp mai mult decit mine si e dispus sa treaca toata jucaria pe AVR in loc de PIC poate as fi si eu amator de-un Fracventzmetru.
0

#10 Useril este offline   AquinO 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 02-July 03

Postat 30 April 2004 - 05:04 PM

Oare Conex-ul nu il produce ca kit ca sa nu ne mai batem noi capul?

Aceasta postare a fost editata de AquinO: 30 April 2004 - 05:05 PM

"You can't just shrink a 747 proportionally down to 6 inches and expect it to fly."
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro