Modelism - RHC Forum: Quartzuri LEXTRONIC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Quartzuri LEXTRONIC Se gasesc in Romania?

#1 Useril este offline   AquinO 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 02-July 03

Postat 15 April 2004 - 09:27 AM

Am nevoie de niste quartzuri speciale (Lextronic) pentru telecomanda. Se gasesc in Romania?
"You can't just shrink a 747 proportionally down to 6 inches and expect it to fly."
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 April 2004 - 09:29 AM

Ce au asa special alea? Doar numele? Caracteristici ceva?
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   AquinO 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 02-July 03

Postat 15 April 2004 - 09:44 AM

Astea imi trebuie. Voi spuneti-mi doar daca se gasesc si la noi.

A, bitex, multumesc pt. MI!

Aceasta postare a fost editata de AquinO: 15 April 2004 - 09:45 AM

"You can't just shrink a 747 proportionally down to 6 inches and expect it to fly."
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 April 2004 - 10:19 AM

Te mai deranjez doar cu mesajul asta! Si daca nu se gasesc ce faci?
Lextronic e o firma care vinde, printre altele, toate felurile de cuarturi. Daca te intereseaza ceva anume (ca frecventa, dimensiuni, sau alte caracteristici) poti sa le precizezi pe alea si in cazul in care Lextronic nu are distribuitori in Romania poate gasesti echivalent. Presupun ca nu stii caracteristicile cuartului, dar pe ale telecomenzii le gasesti scrise pe carapace, vorba unui amic, GIGI. Daca vrei musai Lextronic o sa intru pe pagina lor de net, caut unde au distribuitori autorizati, eventual incerc sa vad daca in Rom. importa cineva de la ei si tot nu te ajuta cu nimic informati asta. Ca tu vrei cuartul, nu orice cu numele firmei. Sigur gasesti, dar nu cred ca e cea mai ieftina varianta. Oricum marfa lor e ieftina. Un cuart in 27MHz e in jur de 3 Euro. La cantitate mare cred ca transportul devine neglijabil ca valoare, dar nu cred ca-i cazul acum...
Spor la treaba!
PS. Poti sa tragi cu ochiul la astea: http://www.lextronic...osants/C185.pdf
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   tehnium 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 15 April 2004 - 10:35 AM

in Iasi ,un quartz pe 27 mhz costa 30mii la general system si banuiesc ca au si alte frecvente. daca ai nevoie de alte frecvente ,ma pot interesa daca se gasesc si-ti comunic
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 April 2004 - 10:41 AM

Daca poti sa te interesezi de cele din benzile de modelism faci o treaba buna. Posibil sa aiba, desi cred ca sunt putine sanse. Patria iti va fi recunoscatoare. Am si eu cuarturi in 27 MHz dar nu stiu daca-s bune pentru RC. Sa zicem ca 27,12 MHz. La ce-i bun asta?

PS. Vezi ca ne da cu flit AquinO, ca-i infectam subiectul cu microbi offtopic. Mai bine trecem pe MI.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 15 April 2004 - 10:42 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#7 Useril este offline   AquinO 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 02-July 03

Postat 16 April 2004 - 09:25 AM

Stati voi linistiti ca nu ma supar (asa rau) daca sunteti un pic offtopic. :o

Citeaza

in Iasi ,un quartz pe 27 mhz costa 30mii la general system si banuiesc ca au si alte frecvente. daca ai nevoie de alte frecvente ,ma pot interesa daca se gasesc si-ti comunic


Da, ma intereseaza, dar sa fie speciale pentru emitatoare de telecomanda (si sa fie Lextronic).

Pai sa fie pe toate frecventele, si daca poti, sa-mi comunici si pretul. Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de AquinO: 16 April 2004 - 09:31 AM

"You can't just shrink a 747 proportionally down to 6 inches and expect it to fly."
0

#8 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 16 April 2004 - 09:01 PM

De cele mai multe ori quartul merge de la alt producator decat daca este specificat ca si compatibil. Eu zic sa facetzi un efort si sa cautazi ce trebuie ca altfel aruncatzi banii aiurea. De exemplu o pereche de coartzuri de la hitec au refuzat categoric sa lucreze la futaba chiar daca ambele pe simpla conversie.
0

#9 Useril este offline   AquinO 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 02-July 03

Postat 17 April 2004 - 02:28 PM

De asta am si specificat LEXTRONIC.
xorg, tu te referi la quarturi pt. receptie, nu pt. emisie, dar am banuiala ca e valabil si aici.

Aceasta postare a fost editata de AquinO: 17 April 2004 - 02:30 PM

"You can't just shrink a 747 proportionally down to 6 inches and expect it to fly."
0

#10 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 17 April 2004 - 02:46 PM

E ca o picatura intr-un lighean cu apa... Lextronic e un simplu vanzator deci marfa lor nu are nimic deosebit. Ei nu produc componante, ci doar vand. Daca stii caracteristicile complete e suficient. Anul asta de la Lextronic s-ar putea sa primesti cuarturi de la alt producator si totusi vor functiona la fel de bine. La ce vrei tu nu e important.
Bafta!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#11 Useril este offline   AquinO 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 02-July 03

Postat 17 April 2004 - 03:10 PM

Bun. Despre MATEL a auzit careva ceva?
"You can't just shrink a 747 proportionally down to 6 inches and expect it to fly."
0

#12 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 18 April 2004 - 01:20 PM

bitex, la 17 Apr 2004, 14:46, a spus:

E ca o picatura intr-un lighean cu apa... Lextronic e un simplu vanzator deci marfa lor nu are nimic deosebit. Ei nu produc componante, ci doar vand. Daca stii caracteristicile complete e suficient. Anul asta de la Lextronic s-ar putea sa primesti cuarturi de la alt producator si totusi vor functiona la fel de bine. La ce vrei tu nu e important.
Bafta!

Care-st acele carectiristici ce trebui stiute? aasta atunci cand nu potzi fi sigur de compatibilitatea unui producator.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro