Modelism - RHC Forum: Am inceput sa-mi construiesc un router - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Am inceput sa-mi construiesc un router Am atasat si niste poze

#1 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 27 February 2009 - 11:40 PM

Imagine atasata: DSC00096.JPGIn sfarsit am dat de cap la spindle-ul ala chinezesc. De emotie, m-am hotarat sa incep sa-i fac macar axa z sa vedem cam ce dimensiuni de router s-ar preta.
0

#2 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 27 February 2009 - 11:42 PM

Cred ca ar fi trebuit sa incep cu holder-ul de care sunt destul de multumit. Vom vedea si cum se comporta in span...
Imagine atasata: DSC00087.JPG
0

#3 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 27 February 2009 - 11:45 PM

Am construit si masa router-ului. Constructia ce se vede atasata este temporara si serveste la prelucrarea marginilor placii de aluminiu de pe structura...
Imagine atasata: DSC00100.JPG
0

#4 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 27 February 2009 - 11:48 PM

Imagine atasata: DSC00101.JPGAm atasat si freza prelucratoare temporara. Mai am sa-i montez surubul...
0

#5 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 27 February 2009 - 11:49 PM

Imagine atasata: DSC00091.JPGAm atasat poza asta mai mult pentru ca mi-a placut cum am surprins un span mic in zbor...
De fapt masinam un bloc de piulita.

Aceasta postare a fost editata de Adrianni: 27 February 2009 - 11:51 PM

0

#6 Useril este offline   cnc77hobby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 18-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi

Postat 28 February 2009 - 12:37 AM

Salut
Frumoasa lucrarea, si construita ingrijit cu materiale de calitate . Imi place .
Spor la treaba si asteptam sa vedem evolutia proiectului.

P.S. tot in dormitor lucrezi si tu ?B)
0

#7 Useril este offline   cres 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 09-May 06

Postat 28 February 2009 - 11:21 AM

Vezi postareacnc77hobby, la Feb 28 2009, 12:37 AM, a spus:

Salut
Frumoasa lucrarea, si construita ingrijit cu materiale de calitate . Imi place .
Spor la treaba si asteptam sa vedem evolutia proiectului.

P.S. tot in dormitor lucrezi si tu ?B)



Salut
Intr-adevar frumoasa lucrare.Cred ca ai bagat ceva bani in ea.Se vede ca poti masina si aluminiu.Ce precizie are?Ce mpp-uri folosesti
Bineinteles daca se poate dezvalui secretul.
Toate cele bune
0

#8 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 28 February 2009 - 02:54 PM

Vezi postareacres, la Feb 28 2009, 11:21 AM, a spus:

Salut
Intr-adevar frumoasa lucrare.Cred ca ai bagat ceva bani in ea.Se vede ca poti masina si aluminiu.Ce precizie are?Ce mpp-uri folosesti
Bineinteles daca se poate dezvalui secretul.
Toate cele bune


Mersi de aprecieri. Mai este de lucru pana la finalizare.
Am cheltuit destul de mult dar nu exagerat pentru performantele pe care sper sa le aiba.
In privinta preciziei, la ora actuala nu am ca referinta decat precizia suruburilor si anume 18 microni. Totusi, am cumparat si un DRO cu encodere liniare de la Newall. Daca voi folosi encoderele liniare pentru pozitionarea servo-urilor, atunci precizia suruburilor nu mai e relevanta si am ca referinta precizia de pozitionare a encoderelor si anume 10 microni pe x si y si 5 microni pe z (encoderul de pe z este microsyn nu spherosyn).
Referitor la mpp-uri, sper ca te referi la drivere, nu cunosc de la ce vine prescurtarea. Ca sa nu bat campii, te astept cu o precizare.
Adrian.
0

#9 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 28 February 2009 - 07:49 PM

M-am lamurit cu MPP-urile, cred ca tia-i dat seama din mesajele anterioare ca folosesc servo-uri.
In legatura cu profilele de aluminiu, ca ma intreba cineva in particular, se gasesc la item sau la bosch. Alegi firma in functie de aplicatie.
Ambele sunt la fel de scumpe dupa parerea mea, poate mai scumpe la bosch cu vreo cativa centi. Nesemnificativ.
0

#10 Useril este offline   cres 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 09-May 06

Postat 01 March 2009 - 10:43 AM

Vezi postareaAdrianni, la Feb 28 2009, 02:54 PM, a spus:

Mersi de aprecieri. Mai este de lucru pana la finalizare.
Am cheltuit destul de mult dar nu exagerat pentru performantele pe care sper sa le aiba.
In privinta preciziei, la ora actuala nu am ca referinta decat precizia suruburilor si anume 18 microni. Totusi, am cumparat si un DRO cu encodere liniare de la Newall. Daca voi folosi encoderele liniare pentru pozitionarea servo-urilor, atunci precizia suruburilor nu mai e relevanta si am ca referinta precizia de pozitionare a encoderelor si anume 10 microni pe x si y si 5 microni pe z (encoderul de pe z este microsyn nu spherosyn).
Referitor la mpp-uri, sper ca te referi la drivere, nu cunosc de la ce vine prescurtarea. Ca sa nu bat campii, te astept cu o precizare.
Adrian.




Scuze.Am crezut ca folosesti motoare pas cu pas(mpp) dar vad ca folosesti servomotoare.As fi recunoscator daca ai mai pune ceva furnizori de unde ai luat materiale(suruburi,servomot,drivere...)Si eu am inceput asa ceva dar merge destul de greu ca am multe altele de facut in paralel.In plus incerc sa adaptez o freza CNC care merge numai pe doua axe(conturare) si sa o fac in 3D.Din acest motiv caut ceva servo si drivere pt ele
Daca poti pune ceva raspunsuri as fi recunoscator(cine stie cind e nevoie de ceva)
Toate cele bune
Remus Cretu
0

#11 Useril este offline   d_popa 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 19-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2009 - 04:55 PM

Vezi postareacres, la Mar 1 2009, 10:43 AM, a spus:

Scuze.Am crezut ca folosesti motoare pas cu pas(mpp) dar vad ca folosesti servomotoare.As fi recunoscator daca ai mai pune ceva furnizori de unde ai luat materiale(suruburi,servomot,drivere...)Si eu am inceput asa ceva dar merge destul de greu ca am multe altele de facut in paralel.In plus incerc sa adaptez o freza CNC care merge numai pe doua axe(conturare) si sa o fac in 3D.Din acest motiv caut ceva servo si drivere pt ele
Daca poti pune ceva raspunsuri as fi recunoscator(cine stie cind e nevoie de ceva)
Toate cele bune
Remus Cretu


Salut,

Cam cat esti dispus sa cheltuiesti pe drivere ?
Poate te pot ajuta cu propunere

Cu stima,
Daniel
Cu stima,
Daniel
0

#12 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 01 March 2009 - 11:20 PM

Vezi postaread_popa, la Mar 1 2009, 04:55 PM, a spus:

Salut,

Cam cat esti dispus sa cheltuiesti pe drivere ?
Poate te pot ajuta cu propunere

Cu stima,
Daniel


Pai le am deja... Acum sa nu-mi spui ca ai niste drivere Rutex ca mi se face rau! Dupa cum m-ai intrebat cred ca ai niste drivere profesionale.
In ceea ce ma priveste, m-am limitat la Gecko pentru ca sunt ieftine si usor de setat. Greu de gasit pe ebay (am cautat vreo saptamana pana le-a listat cineva), dar merita pretul. Nu stiu cati dintre noi ar fi dispusi sa dea 100 USD pe bucata la producator...
0

#13 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 01 March 2009 - 11:29 PM

Vezi postareacres, la Mar 1 2009, 10:43 AM, a spus:

Scuze.Am crezut ca folosesti motoare pas cu pas(mpp) dar vad ca folosesti servomotoare.As fi recunoscator daca ai mai pune ceva furnizori de unde ai luat materiale(suruburi,servomot,drivere...)Si eu am inceput asa ceva dar merge destul de greu ca am multe altele de facut in paralel.In plus incerc sa adaptez o freza CNC care merge numai pe doua axe(conturare) si sa o fac in 3D.Din acest motiv caut ceva servo si drivere pt ele
Daca poti pune ceva raspunsuri as fi recunoscator(cine stie cind e nevoie de ceva)
Toate cele bune
Remus Cretu


Nu cumpar decat de pe ebay si numai daca sunt noi. Din fericire, avem aceasta portita de scapare care se numeste ebay si fara de care nu faceam rost de piesele si materialele necesare. Anumite componente totusi, trebuie cumparate de la producator (profile aluminiu, piulite de canal) cum ar fi item sau bosch.
Pur si simplu sunt prea grele si nu merita sa platesti transportul. Un dezavantaj: astepti mult pana sa prinzi o ocazie buna. De exemplu mie mi-a luat doua luni sa adun tot ce am avut nevoie.
0

#14 Useril este offline   d_popa 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 19-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2009 - 10:50 AM

Vezi postareaAdrianni, la Mar 1 2009, 11:20 PM, a spus:

Pai le am deja... Acum sa nu-mi spui ca ai niste drivere Rutex ca mi se face rau! Dupa cum m-ai intrebat cred ca ai niste drivere profesionale.


Salut,

Din pacate nu te pot ajuta. E adevarat, ti-as putea recomanda ceva profesional (nu ca as face reclama) dar depasesc cu mult bugetul tau.
Mult success,

Cu stima,
Daniel
Cu stima,
Daniel
0

#15 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 03 March 2009 - 05:37 PM

Imagine atasata: DSC00105.JPGAm inceput prelucrarea la marginile placii de baza. Se poate observa diferenta intre latura masinata si cea nemasinata.
La prima vedere, nimic nou sub soare. Totusi, placa de baza masoara 1250mm lungime.
0

#16 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 03 March 2009 - 07:18 PM

Vezi postareaAdrianni, la Mar 3 2009, 05:37 PM, a spus:

Atasament DSC00105.JPGAm inceput prelucrarea la marginile placii de baza. Se poate observa diferenta intre latura masinata si cea nemasinata.
La prima vedere, nimic nou sub soare. Totusi, placa de baza masoara 1250mm lungime.

nu vreau sa par naspa da' in romana termenu corect e prelucrat. cred ca greseala e din traducerea machined=prelucrat.
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#17 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 03 March 2009 - 10:24 PM

Vezi postareaDexter_Jr, la Mar 3 2009, 07:18 PM, a spus:

nu vreau sa par naspa da' in romana termenu corect e prelucrat. cred ca greseala e din traducerea machined=prelucrat.


Im pare rau pentru exprimare. M-am invatat sa folosesc acesti termeni pentru usurinta.
In alta ordine de idei, are cineva niste conducatoare (incorect s-ar spune draivere) in plus? Si eventual un disc dur (deasemenea unii din voi cunosc termenul in mod eronat sub forma hard disk) sa-l inlocuiesc la ordinatorul de Mach3? Nu stiu ce naiba are, mi-e sa nu fie de la soarece...

Cred ca ar fi o idee mai buna sa urmaresti mesajele in care apar greseli monstruoase de exprimare in limba romana si incredibile greseli de ortografie.
Unele mesaje sunt dovezi clare de incultura dar pe tine te deranjeaza termenul masinare... Sa fim seriosi.

Imi permit sa merg in continuare pe topicul meu...
Am masinat doua margini deja, sunt multumit de cum merge axa temporara.
Imagine atasata: DSC00115.JPG Imagine atasata: DSC00111.JPG
0

#18 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 03 March 2009 - 10:28 PM

Finish-ul obtinut este chiar superior celui pe care il obtin de obicei pe alte masini. Aproape la fel cu finish-ul obtinut cu freza.
Imagine atasata: DSC00110.JPG Imagine atasata: DSC00114.JPG
0

#19 Useril este offline   cnc77hobby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 18-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi

Postat 04 March 2009 - 12:52 AM

Vezi postareaAdrianni, la Mar 3 2009, 10:28 PM, a spus:

Finish-ul obtinut este chiar superior celui pe care il obtin de obicei pe alte masini. Aproape la fel cu finish-ul obtinut cu freza.

Misto finish si mai ales ideea cu Sherline-ul ala. Imi place cum te-ai descurcat cu ce ai avut la indemana .
Ingenioasa solutia aleasa .
Spor la treaba
0

#20 Useril este offline   celuster 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 124
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 05 March 2009 - 09:06 PM

Vezi postareaAdrianni, la Mar 3 2009, 10:28 PM, a spus:

Finish-ul obtinut este chiar superior celui pe care il obtin de obicei pe alte masini. Aproape la fel cu finish-ul obtinut cu freza.
Atasament DSC00110.JPG Atasament DSC00114.JPG


.... ai putea scoate precizie si mai buna daca ai alege o alta scula. Nu stiu ce diametru se poate prinde in freza dar, in functie de diametrul frezei poti sti la ce grosime de prelucrat te poti baga fara sa ai vibratii la scula. De ex. daca ai de prelucrat grosime de 15mm se recomanda preza de Ø 15, grosime de 20 alegi freza de Ø20 s.a.m.d.

in rest k'lumea lucrare numa" bine celu
0

#21 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 08 March 2009 - 09:11 PM

Imagine atasata: DSC00117.JPG
A dat Dumnezeu din cer si am terminat finisarea marginilor placii de baza. Nu am crezut ca va fi atat de greu sa obtin toate unghiurile de 90 de grade si laturile corespunzatoare egale. Sa fiu sincer, credeam ca ma pot baza pe faptul ca ghidajele lungi sunt drepte. Ashi, de unde!
Am simtit lipsa unui etalon de planeitate pe care sa pot compara cat de drepte sunt ghidajele. Din pacate, o placa de granit de 24 inch costa foarte mult.
Am incercat cu niste bijuterii de ghidaje HSR35 nou noute. Chiar si la aceste ghidaje, pe o lungime de 1240mm abaterile pot fi si de 3 sutimi!
Singura scula pe care am avut-o la indemana, a fost acest vinclu pe al carui certificat scrie ca este garantat la paralelism si ortogonaliate in limita a 2 microni. Din pacate, este cam scurt. Dar, m-a ajutat chiar si asa.

Urmeaza gaurirea placii pentru prinderea de profile si deasemenea pentru prinderile axei y.

P.S. Stie cineva unde putem gasi in Romania o rigla rectificata pentru acest gen de alinieri?
0

#22 Useril este offline   mihasimon 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 18-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Reghin MS

Postat 09 March 2009 - 12:27 AM

Vezi postareaAdrianni, la Feb 28 2009, 07:49 PM, a spus:

M-am lamurit cu MPP-urile, cred ca tia-i dat seama din mesajele anterioare ca folosesc servo-uri.
In legatura cu profilele de aluminiu, ca ma intreba cineva in particular, se gasesc la item sau la bosch. Alegi firma in functie de aplicatie.
Ambele sunt la fel de scumpe dupa parerea mea, poate mai scumpe la bosch cu vreo cativa centi. Nesemnificativ.

Frumos...felicitari!
Esti sigur ca folosesti servo-motoare? Din imagini sunt 99.9% sigur ca sunt Motoare Pas cu Pas (MPP).. e mare diferenta :rolleyes:
0

#23 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 10 March 2009 - 03:49 PM

Vezi postareamihasimon, la Mar 9 2009, 12:27 AM, a spus:

Frumos...felicitari!
Esti sigur ca folosesti servo-motoare? Din imagini sunt 99.9% sigur ca sunt Motoare Pas cu Pas (MPP).. e mare diferenta :lol:


Multumesc!
Sigur. Ceea ce se vede in imagini e doar o freza Sherline care circula pe o axa temporara.
Ma ajuta sa construiesc masina.
0

#24 Useril este offline   scimitar 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 293
  • Inregistrat: 04-July 08

Postat 10 March 2009 - 05:28 PM

dar nu strica spanu ghidajele alea?
0

#25 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 10 March 2009 - 10:45 PM

Vezi postareaAdrianni, la Mar 8 2009, 09:11 PM, a spus:

P.S. Stie cineva unde putem gasi in Romania o rigla rectificata pentru acest gen de alinieri?

Intreprinderea de mecanica fina, sau ceva in genu' ii zice. In Bucuresti, din cate am inteles au asa ceva si le inchiriaza, doar ca pretul e cam piperat. Eu zic ca merita incercat totusi.
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#26 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 11 March 2009 - 08:09 AM

Vezi postareaDexter_Jr, la Mar 10 2009, 10:45 PM, a spus:

Intreprinderea de mecanica fina, sau ceva in genu' ii zice. In Bucuresti, din cate am inteles au asa ceva si le inchiriaza, doar ca pretul e cam piperat. Eu zic ca merita incercat totusi.


Daca va referiti la Mecanica Fina care era pe langa Avrig luati-va gandul...cladirea s-a golit. In locul ei se vor face birouri.
0

#27 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 11 March 2009 - 11:42 PM

Vezi postareascimitar, la Mar 10 2009, 05:28 PM, a spus:

dar nu strica spanu ghidajele alea?



Sincer, sa le ia dracii de sine, daca ma intereseaza atat timp cat isi fac treaba.
Sa stii ca nu sunt cine stie ce, sunt THK, dar nu HSR ci SHS-R.
Poate o sa fac un ruter pentru plasma dupa aia, au 2 metri lungime, mi-ajung si de o axa z.
0

#28 Useril este offline   isvflorin 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 135
  • Inregistrat: 13-October 08
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:sailing, boatbuilding

Postat 13 March 2009 - 06:13 PM

Vezi postareaAdrianni, la Mar 11 2009, 11:42 PM, a spus:

Sincer, sa le ia dracii de sine, daca ma intereseaza atat timp cat isi fac treaba.
Sa stii ca nu sunt cine stie ce, sunt THK, dar nu HSR ci SHS-R.
Poate o sa fac un ruter pentru plasma dupa aia, au 2 metri lungime, mi-ajung si de o axa z.



Adrian, sa stii ca sint cine stie ce ! SHS sint topul de gama de la THK. Sina este aceeasi si pt patine HSR sau SHS, numai ca patinele SHS sint "creme de la creme", ai grija de ele ca fac toti banii.

Spor la construit.
Florin

Aceasta postare a fost editata de isvflorin: 13 March 2009 - 06:14 PM

Florin
0

#29 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 16 March 2009 - 07:39 AM

Vezi postareaisvflorin, la Mar 13 2009, 06:13 PM, a spus:

Adrian, sa stii ca sint cine stie ce ! SHS sint topul de gama de la THK. Sina este aceeasi si pt patine HSR sau SHS, numai ca patinele SHS sint "creme de la creme", ai grija de ele ca fac toti banii.

Spor la construit.
Florin


Ai dreptate. am studiat un pic catalogul THK.
Va trebui sa prevad un sistem de protectie pentru ele cat de repede. Cam dificil pe lungimea asta, niste burdufuri profesionale ar fi cam scumpe, o sa fac o adaptare cu un material mai ieftin.
Adrian.

P.S. In alta ordine de idei, se pare ca nu scap fara un etalon de planeitate pentru alinierea corecta a axei. Ca atare, am cumparat o linie dreapta de la Starret cu care sper sa pot rezolva problema.
0

#30 Useril este offline   isvflorin 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 135
  • Inregistrat: 13-October 08
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:sailing, boatbuilding

Postat 16 March 2009 - 08:04 PM

Vezi postareaAdrianni, la Mar 16 2009, 07:39 AM, a spus:

Ai dreptate. am studiat un pic catalogul THK.
Va trebui sa prevad un sistem de protectie pentru ele cat de repede. Cam dificil pe lungimea asta, niste burdufuri profesionale ar fi cam scumpe, o sa fac o adaptare cu un material mai ieftin.
Adrian.

P.S. In alta ordine de idei, se pare ca nu scap fara un etalon de planeitate pentru alinierea corecta a axei. Ca atare, am cumparat o linie dreapta de la Starret cu care sper sa pot rezolva problema.



Poti pune o poza cu acea rigla etalon ? Sau link ? E speciala pt mecanica , sau desen tehnic sau ceva similar ? O sa am si eu de instalat niste ghidaje de 1670mm, 35mm grosime, la lungimea asta habar nu am ce etalon sa gasesc. Presupun ca ai incercat si cu extruziunile de la item, nu stiu cit de drepte sint....

Florin
Florin
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro