Modelism - RHC Forum: Solarfilm+prostanac - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Solarfilm+prostanac Combinatie letala

#1 Useril este offline   Andyatf 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 21-October 03

Postat 09 April 2004 - 07:25 AM

Ajutati un biet incepator obisnuit doar cu metoda de pe vremea lu' tataie de impanzit cu hartie si dat la lac peste aceasta pana incepe sa semene amenintator de mult cu aurolacii de la Gara de Nord...
Mai la obiect....am stricat aproape 2 m de material ca sa impanzesc un amarat de ampenaj orizontal si tot nu a iesit ceva de doamne ajuta.. :lol: . Incalzirea s-a facut cu pheonul, dar daravela naibii cum il itindeam pe o parte cum se fleascaia pe partea cealalta...si stau eu si ma gandesc ..daca la un ampenaj de 30 de cm imi fura necesari 2m de material...la aripile acestui planor cu anvergura de 2.5 m..cat sfantu o sa mai stric :lol: asa ca va rog sa-mi sariti si mie in ajutor cu niste ponturi...sau daca este cineva care se pricepe bine la asa ceva, contra cost, cu materialele mele, sa ma scape de belea si sa mi le impanzeasca si mie... :lol:

THERE IS STILL HOPE (I hope)

Toate cele bune
Crash is my midlle name
0

#2 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 09 April 2004 - 07:56 AM

De ce nu incerci cu fierul de calcat? Feonul ajuta doar la intinderea materialului deja aplicat. Pentru a adera la suprafata lemnului trebuie usor apasat.
0

#3 Useril este offline   Andyatf 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 21-October 03

Postat 09 April 2004 - 08:17 AM

Aha...da daca zici cum fac eu sa determin temperatura fierului de calcat sa nu il parlesc ar fi beton...sau macar ce treapta....am vazut ca exista scule speciale pt asa ceva....mi-am spus ca nu-si au rostul ...sa dai atatia bani pe una...da dupa ce razi 2 m de material ti se cam schimba perspectiva...alte idei prin care as putea sa-l fac sa adere mai bine..?Eu am dat si cu lac pe nervuri ca sa fie suprafata mai neteda ..da tot degeaba... :lol:
Crash is my midlle name
0

#4 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 09 April 2004 - 08:28 AM

tehnologia este mai simpla decat pare!
Incepi cu a face teste pe o bucatica de solarFilm, cu fierul de calcat, si incerci sa il lipesti pe o bucata de lemn. Buuuunnnnn.... Apoi:

Lipesti solarfilmul pe conturul ampenajului/aripii, de la un capat la celalalt, pe lungime, eventual in puncte, cu fierul de calcat. Incerci sa intinzi cat ma bine materialul, care trebuie ca pe contur sa nu faca cute. Dupa ce ai fixat intradosul, de exemplu, in felul asta, continui cu fierul de calcat si faci lipitura continua pe tot conturul, apoi pe nervuri. Iti va fi de folos o manusa textila cu care sa presezi imediat dupa ce ai incalzit filmul. Merge si cu o bucata de tricou de bumbac , daca nu ai mansusa. Apoi iei tot invelisul la calcat, asa usor fara sa presezi si ai sa vezi ca imediat cum se raceste filmul se contracta si dispar cutele. Merge sa faci intinderea si cu fhoenul dar eu prefer tot fierul de calcat.

Inveleste separat intradosul si apoi extradosul. Nu uita sa lasi margine de cca 1 cm rasfranta peste margine peste care sa vii cun invelisul din partea cealalta. Adica de pe extrados pe intrados de exemplu.

Unele filme necesita si spray de contact, dar oricum asigura-te ca suprafata de contact este cat mai neteda.

Big

Aceasta postare a fost editata de Big: 09 April 2004 - 08:32 AM

FROGS CAN FLY!
0

#5 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 09 April 2004 - 09:50 AM

Citeaza

Aha...da daca zici cum fac eu sa determin temperatura fierului de calcat sa nu il parlesc ar fi beton...

Nu trebuie incalzit tare. Incearca sa pui mana pe el din cand in cand si cand nu poti tine dejtele mai mult de 1-2 secunde, e ok! Apoi faci testul de care zicea Big, ala cu bucata de lemn...
0

#6 Useril este offline   Andyatf 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 21-October 03

Postat 09 April 2004 - 11:02 AM

@ Big- s-a marcat maestre...ma reprofilez pe aceasta metoda imediat ce imi parvine prin posta urmatorul lot de sacrificiu...sper ca s-o prinde si de mine ceva...ce naiba :lol:

@ Vivi- sper sa nu fiu nevoit sa incerc fierul de mai mult de 10 ori...mie nu prea imi iese smecheria cu toatedegetele intregi..daramite cu ele gogonate.. :lol:
Crash is my midlle name
0

#7 Useril este offline   ReD 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 481
  • Inregistrat: 12-August 03
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Heli, Aero, Auto

Postat 09 April 2004 - 11:18 AM

si vezi nu folosi fierul de pe vremea lu bunica ca e greu si apesi prea tare cu el. si ala se incalzeste de nu se vede ca nu are termostat. baga si tu cu unul nou care are reglaj de temperatura. ca la intins film se folosesc de fapt niste calcatoare in miniatura ce au putere MIIIIIIIIIIIIIIca

in rest bafta si sa il faci cat mai frumos. si inca un sfat. cand incepi cu impanzirea sa incepi dinspre spate spre fata. in acest fel foliile din tafa vor fi rasfrante peste cele din spate si nu se strica din cauza vantului cand zboara

si de asemenea pune culoare inchisa peste culoare deschisa ca altfel la imbinare ti se vede urat

red guy
come to the dark side. we have cookies!
0

#8 Useril este offline   Andyatf 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 21-October 03

Postat 09 April 2004 - 11:28 AM

ReD, la 9 Apr 2004, 11:18, a spus:

si vezi nu folosi fierul de pe vremea lu bunica ca e greu si apesi prea tare cu el. si ala se incalzeste de nu se vede ca nu are termostat. baga si tu cu unul nou care are reglaj de temperatura. ca la intins film se folosesc de fapt niste calcatoare in miniatura ce au putere MIIIIIIIIIIIIIIca

in rest bafta si sa il faci cat mai frumos. si inca un sfat. cand incepi cu impanzirea sa incepi dinspre spate spre fata. in acest fel foliile din tafa vor fi rasfrante peste cele din spate si nu se strica din cauza vantului cand zboara

si de asemenea pune culoare inchisa peste culoare deschisa ca altfel la imbinare ti se vede urat

red guy

S-a notat...da tu cam ce culori ai folosi...?ca Je se gandea la un alb cu galben...si ceva semne distinctive pe partea inferiara din ceva inchis la culoare ca sa imi dau si eu seama de pozitia lui cand zburataceste mai la limita vizibilitatii..
Crash is my midlle name
0

#9 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 09 April 2004 - 12:00 PM

Io am crezut ca e clar ca se foloseste un fier de calcat cu termostat. merge si cu tiglezaul (fier de calcat cu carbuni incinsi) dar nu la aeromodele! ci la pijamale!

Big
FROGS CAN FLY!
0

#10 Useril este offline   Andyatf 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 21-October 03

Postat 09 April 2004 - 12:52 PM

Big, la 9 Apr 2004, 12:00, a spus:

Io am crezut ca e clar ca se foloseste un fier de calcat cu termostat. merge si cu tiglezaul (fier de calcat cu carbuni incinsi) dar nu la aeromodele! ci la pijamale!

Big

Pai eu am presupus din start ca a formulat-o ca sa mai destinda putin atmosfera....nu prea ma vaz tuciuriu de la fum sarind intr-un picior de fericire ca se intinse plasticul cum tre' :lol:
Crash is my midlle name
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro