Modelism - RHC Forum: Incepator in FPV - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Incepator in FPV Am echipamentul... pe ce il montez?

#1 Useril este offline   johnec 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 29-December 08
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2009 - 11:42 PM

Am cumparat prin decembrie de la RangeVideo, cam tot echipamentul pt un FPV bun. Adica un emitator in 2.4 de 500mW, receptor, camera, ochelari, senzorul pt miscarea capului si OSD-ul lor, care pare impresionant!
Acum ca zburatoare ce ar putea cara asa ceva am un HAWK electric si un T-REX 600. T-rex inca nu a zburat, abia a primit electronica prin ianuarie, dar nu am avut timp de el.... :) . Care ar fi cea mai buna alegere pt carausul echipamentului? Sa folosesc ce am sa sa iau Easy Glider?

Banui ca daca vreau sa inregistrez ceva din zbor, imi trebuie un device de captura video pt laptop... si aici astept sfaturi!
Cam ce distanta de emisie acopera cei 500mW?

Ori ce alta sugestie e bine venita!
Decolarea este optionala... Aterizarea este obligatorie...
0

#2 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 15 February 2009 - 11:59 PM

Dupa cum ai vazut majoritatea celor care zboara FPV la noi in tara folosesc motoplanoare, deci iti recomand un Easy Glider sau un Junior care suporta o greutate si de 500 de grame in plus fata de greutaea RTF si inca au finete de zbor.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#3 Useril este offline   Gabimal 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 23-August 04
  • Gender:Male

Postat 16 February 2009 - 12:01 AM

Salut si...bine ai venit! Imi place sa aud ca lumea e din ce in ce mai pasionata de zborul FPV si imi pare bine sa aud lumea care isi cumpara lucruri de calitate si nu incearca sa reinventeza apa calda (ca altii) pentru 30-50$ in plus. Felicitari pentru alegerile facute!
Parerea mea, daca esti la primele zboruri FPV nu iti pune sistemul pe heli. Este extrem de dezorientant la inceput daca nu esti obisnuit, recomand cu caldura un EZ glider.

Cat despre inregistrarea din zbor ai putea sa o faci cu orice recorder video portabil. Eu unul am un Archos de care sunt foarte foarte multumit. HDD intern, 30Gb, stie si mp3, jpg, mpg si altele.

Acum despre distanta celor 500mW ai emitatorului - ea o sa depinda de antena receptorului, pozitionarea lui... Daca esti in camp deschis o sa ai 1000m cel putin. Recomand folosirea a doua receptoare legate in paralel printr-un sistem Oracle si la unul din ele sa pui o antena patch de cel putin 8dB. Astfel o sa mai castigi cateva sute de metri la distanta sau o calitate marita a imaginii prin disparitia "purecilor". Daca vrei da-mi un mesaj si vorbim despre asta, am si detalii si sitemul in sine.

Bafta multa!
0

#4 Useril este offline   johnec 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 29-December 08
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2009 - 12:16 AM

Vezi postareaGabimal, la Feb 16 2009, 12:01 AM, a spus:

Acum despre distanta celor 500mW ai emitatorului - ea o sa depinda de antena receptorului, pozitionarea lui... Daca esti in camp deschis o sa ai 1000m cel putin. Recomand folosirea a doua receptoare legate in paralel printr-un sistem Oracle si la unul din ele sa pui o antena patch de cel putin 8dB. Astfel o sa mai castigi cateva sute de metri la distanta sau o calitate marita a imaginii prin disparitia "purecilor". Daca vrei da-mi un mesaj si vorbim despre asta, am si detalii si sitemul in sine.

Bafta multa!


Multumesc.

Ce zici tu acolo, probabil ca se va intampla, ca asa este cu hobby-ul asta cu RC-uri;) incepi cu o jucarie si la un moment dat realizezi ca puteai sa ai o masina jmekera la cati bani ai tot bagat in el :)
Pt inceput o sa ma limitez la ce am, sa ma obijnuiesc putin si sa imi dau seama cam ce vreau eu defapt de la FPV. Initial a fost curiozitatea, dupa primul zbor sper sa nu vina dependenta :) ca atunci e nasol, cardul meu va fi abuzat si traumatizat :)

Antenele sunt cele care vin cu jucariile, cele care seamana perfect cu antenele de la statiile in 2.4 sau de la routerele wireless!
Ma asteptam la o distanta mult mai mare de 1000m, dar cred ca pt inceput este suficient, mai ales ca OSD-ul de la RangeVideo, are un fel de auto pilot, care aduce AVIONUL acasa "adica la verticala coordonatelor unde a fost initializat".



Spor
Decolarea este optionala... Aterizarea este obligatorie...
0

#5 Useril este offline   sebi_p 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 156
  • Inregistrat: 18-June 08
  • Gender:Male

Postat 16 February 2009 - 01:58 PM

Sistemul de radiocomanda in ce frecventa il ai ?
0

#6 Useril este offline   johnec 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 29-December 08
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2009 - 04:47 PM

Vezi postareasebi_p, la Feb 16 2009, 01:58 PM, a spus:

Sistemul de radiocomanda in ce frecventa il ai ?

In 2.4, Futaba T7C. E grav?
Decolarea este optionala... Aterizarea este obligatorie...
0

#7 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 16 February 2009 - 04:59 PM

Vezi postareajohnec, la Feb 16 2009, 04:47 PM, a spus:

In 2.4, Futaba T7C. E grav?

nu prea merge emitator video in 2,4 cu statie de emisie tot in 2,4,
ca avion daca vrei eu am unul bagat la vinzarii este foarte folosit ca si platforma FPV
http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?s=&a...st&p=274789

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMGP3695.JPG

Fotografie Aeriana
0

#8 Useril este offline   johnec 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 29-December 08
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2009 - 07:46 PM

Daca sistemul FASST de la futaba tot schimba canalele in timpul functionarii, trag concluzia, ca pierd legatura video, dar modelul va raspunde la comenzi! Sau emitatorul video, fiind foarte aproape de receptor va bruia semnalul? Sau ambele? In conditiile asta banui ca "OSD"-ul, va fi pacalit de bruiajul din receptor ca are semnal si nu va initializa pilotul automat pt a aduce modelul inapoi. Lucru care nu este prea incurajator! :|

Laur, ai mai multe detalii? sau google rulez?
Decolarea este optionala... Aterizarea este obligatorie...
0

#9 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 16 February 2009 - 07:48 PM

Vezi postareajohnec, la Feb 16 2009, 07:46 PM, a spus:

Daca sistemul FASST de la futaba tot schimba canalele in timpul functionarii, trag concluzia, ca pierd legatura video, dar modelul va raspunde la comenzi! Sau emitatorul video, fiind foarte aproape de receptor va bruia semnalul? Sau ambele? In conditiile asta banui ca "OSD"-ul, va fi pacalit de bruiajul din receptor ca are semnal si nu va initializa pilotul automat pt a aduce modelul inapoi. Lucru care nu este prea incurajator! :|

Laur, ai mai multe detalii? sau google rulez?

Emitatorul video la un moment dat i-ti va bruia receptorul Avionului , sau cel putin asa povestesc cei de pe Rc Groups .
Fotografie Aeriana
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 February 2009 - 08:00 PM

Nu e vorba de un bruiat la nivel de comanda, pentru ca 2.4G cica ar fi de nespart.
Receptorul tau va sta la cativa cm, hai sa zicem o juma de metru de un emitator de cel putin CINCI ori mai puternic decat al statiei, care in cel mai bun caz va avea 100mW, ca atata e stas-ul. Iar statia se va tot departa, pana va ajunge la cateva sute de metri. E ca si cum incerci sa discuti cu cineva din celalalt cap al terenului de fotbal, pe liniste deplina, poate se mai pricepe ceva, dar ce faci cand incepe unul sa iti sune goarna in ureche ?
Daca statia si fpv-ul ar fi fost in benzi radical diferite, filtrele de intrare al rx-ului rc ar fi filtrat semnalul FPV suficient ca sa poti merge cu amandoua rezonabil, asa, ambele in aceasi banda, slabe sperante. Semnalul de la FPV va satura rapid etajul de intrare al Rx-ului Rx, care nu va mai putea deosebi semnalul de zgomot. Cei care au incercat-o au raportat reduceri ale razei de actiune RC intre 100-300m.
Si inca tu cu Fasst ai noroc, cei cu Spektrum sunt si mai loviti, dar nu mai intram in detalii si cu asta.

OSD-ul, si mai ales return to home nu are treaba cu 2.4G. RTH este dependenta 100% de functionarea GPS, caruia nu ii place deloc 900MHz, pentru ca merge o banda de frecvente alaturata, incepand cu 1175MHz, alta belea, dar ceva mai rezolvabila, prin amplasarea antenei GPS pe coada modelului.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 16 February 2009 - 08:04 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   johnec 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 29-December 08
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2009 - 08:38 PM

Vezi postarearenatoa, la Feb 16 2009, 08:00 PM, a spus:

OSD-ul, si mai ales return to home nu are treaba cu 2.4G. RTH este dependenta 100% de functionarea GPS, caruia nu ii place deloc 900MHz, pentru ca merge o banda de frecvente alaturata, incepand cu 1175MHz, alta belea, dar ceva mai rezolvabila, prin amplasarea antenei GPS pe coada modelului.

Merci mult, foarte lamuritor ceea ce ai descris! Evident, ca, nevigatia va fi facuta dupa coordonatele GPS si nu la capitolul navigatie m-am referit. Acel return to home se activeaza cand se pierde legatura cu statia de emisie si am banuit ca daca receptorul din model va fi saturat de un semnal pe 2.4, este posibil ca intreg sistemul sa nu se "prinda" ca a pierdut legatura cu statia si sa nu activeze return to home! Ceea ce face si experimentarea riscanta, ca nu prea mai am incredere in sistem!
Spre sfarsitul saptamanii se preconizeaza sa fiu mai liber. Ma voi documenta si voi face experimente de raza cu tot sitemul montat, dar la sol (echipamentul fix, iar eu cu statia si ochelarii mobil), si voi raporta aici cum a mers!
Any way, nu ma astept la un rezultat care sa va contrazica, dar, acum sunt chiar curios sa vad cum se manifesta sistemul in practica!
Decolarea este optionala... Aterizarea este obligatorie...
0

#12 Useril este offline   Costumas 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 18-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Comanesti (BC)
  • Interests:Parapanta, aeromodele.

Postat 17 February 2009 - 11:39 AM

Si pentru cei cu 2.4 GHz FASST (in cazul meu 6exp) ce recomandati? Adica ce sistem ar fi mai bun, cel in 900 MHz sau in 1.3 GHz? Sau recomandati altceva?
Zboruri pline si aterizari line!
______________________
Pe curand,
Lucian L.
___________________________
"In viata nu sunt lucruri de care trebuie sa te temi, ci sunt lucruri pe care trebuie sa le intelegi." (Pavel Stratan)
0

#13 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 17 February 2009 - 07:57 PM

Vezi postareaCostumas, la Feb 17 2009, 11:39 AM, a spus:

Si pentru cei cu 2.4 GHz FASST (in cazul meu 6exp) ce recomandati? Adica ce sistem ar fi mai bun, cel in 900 MHz sau in 1.3 GHz? Sau recomandati altceva?

Legal ar fi 1,3Ghz dar eu nu l-am incercat nici o data , am folosit doar 2,4GHz si 900
Fotografie Aeriana
0

#14 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 February 2009 - 10:00 PM

Vezi postareaLaur73, la Feb 17 2009, 07:57 PM, a spus:

Legal ar fi 1,3Ghz dar eu nu l-am incercat nici o data , am folosit doar 2,4GHz si 900


1,3Ghz legal ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#15 Useril este offline   johnec 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 29-December 08
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2009 - 11:03 PM

Dupa cum am zis, am facut testul sa vad cum se comporta echipamentul meu...

Fiind un test, am montat OSD-ul cu emitatrul video, iara pe receptorul de pe model am pus doar alimentare si doua servo, ne fiind montate pe nici o zburatoare!

Dupa cum era de asteptat receptorul FASST mai primeste constant comenzi de la statie la ~300m. Pe masura ce depasesc cei 300m reactiile receptorului sunt din ce in ce mai sporadice! Pilotul automat din OSD, detecteaza totusi ca s-a pierdut legatura cu statia, dar, partea proasta este, dupa cum ziceam mai devreme ca la peste 300m linkul intre statie si receptor este sporadic, ceea ce face ca si pilotul automat sa se activeze/dezactiveze!
Cum se comporta pilotul automat nu stiu, pentru ca, eu find cel care ma plimbam cu statia si ochelarii, iara sistemul fiind fix, pilotul automat nu avea ce sa faca!

Pe scurt m-am grabit si iara m-am pacalit, tot nu reusesc sa ma invat minte! Probabil ca voi scoate emitatorul si receptorul video la licitatie aici pe forum sa le inlocuiesc cu un 900 sau 1300!
Decolarea este optionala... Aterizarea este obligatorie...
0

#16 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 February 2009 - 08:29 AM

Eu as scoate statia.
Si as trece pe una cu module, care sa iti permita si 35M si 2.4G.
S-ar putea sa iesi mai castigat :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#17 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 23 February 2009 - 05:01 PM

Cel mai bine inainte de a achizitiona ceva este sa intrebatii ,sunt sigur ca cineva va va raspunde si va va sfatui. Sistemul de emisie receptie video in 2,4 daca i-l scoti la vinzare nu i-ti vei lua decit 1/2 din pret ,asta ti-o spun din experienta ( si eu am unul de vinzare) .
Fotografie Aeriana
0

#18 Useril este offline   entech 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 07-June 08

Postat 05 March 2009 - 01:43 AM

mare atentie cu rvosd, daca nu ai updateul iti pleaca in tarile calde (am reusit sa aflu asta in giurgiu cand dupa ce am oprit statia a luato spre bulgari)
eu am statie 9c pe 72 si totul merge ok
din pacate am probleme cu tx video pe 900, servourile pan/tilt o iau razna daca nu le ecranez, plus ca daca pun antena gps la mai putin de 10 cm de tx receptia e foarte slaba (acum il am bagat in coada ezului). headtrackerul inca nu lam folosit deoarece inca am probleme cu orientarea. sper sa pun filmuletele fpv cand vin in tara.
0

#19 Useril este offline   amd 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 731
  • Inregistrat: 25-March 08

Postat 27 September 2009 - 06:40 PM

@ laur73- ce rc folosesti?

cum imi pot da seama ce raza de actiune are rc-ul daca in specificatii nu gasesc nimic?

ce concordanta exista intre consumul statiei si distanta de receptie a ei? ( de ex la 50 mw ai x metrii receptie)
0

#20 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

Postat 28 September 2009 - 07:08 AM

nu o sa gasesti o raza, depinde de antena , receptor , orientarea antenei!!! La dx7 ar trebui sa nu am probleme 2,5-3km. Totusi s-a deconectat odata la 1km cand era foarte sus si imi era in varful antenei, de aceea zbor acuma numai cu antena rc orizontal si nu am mai avut probleme. era sus in o termica mic ca un punct si fara control cularisul, cu o fullrange in mana. solutia, antena pusa orizontal in 2,4. si la 2,4 nu trebuie sa ai obstacole in fata, la fm trece de ce e sub 8 m la 2,4 e de ordinul a zecilor de cm destul de mica unda ca inaltime.
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro