Modelism - RHC Forum: Motorizare catamaran nadit - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Motorizare catamaran nadit Am nevoie de un sfat

#1 Useril este offline   guzun 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 10-February 09

Postat 18 February 2009 - 03:37 PM

Salut,

Sunt nou pe acest forum dar urmaresc cu interes dicutiile dumneavoastra.
Nu sunt un modelist cu state vechi, dar nevoia de a planta o montura m-a facut sa intru un pic in detaliile unei barcute de nadit.
as vrea sa schimb motoarele unei barcute de nadit motoarele le-am inlocuit cu doua Graupner 700 BB si vreau sa va intreb ce speed controler s-ar preta cel mai bine pentru aceste motoare, daca se poate tot din gama graupner.
De mentionat ca alimentarea barcutei se face cu baterie Pb acid de 12V 10Ah, barca este un catamaran din plastic 700X300X200 si are cam 3kg neechipata.
A doua necunoscuta ar fi, daca este necesara o cutie de viteze pentru acest motor, m-am gandit tot la graupner power gear 2.5:1.

Astept sfaturi, va multumesc anticipat.
0

#2 Useril este offline   guzun 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 10-February 09

Postat 19 February 2009 - 09:04 PM

Da are doua motoare, motoarele Speed 700BB 12V se gasesc aici http://217.119.48.23...et/AI?ARTN=6317, da intradevar tin sa folosesc graupner.

Barca este un catamaran cu doua motoare actionate independent, nu are carma vrajele se iau din motoare.
Cat despre seria 700, am auzit ca uni pun de la robbe 700/13T care are caracteristicile apropiate de 700BB.
Cat despre consumul barcii ma astept sa fie mare, mie nu-mi trebuie mai mult de 5-6 drumuri de 200m dus intors, important este ca toata actiune de plantat sa nu dureze mai mult de 20 min.
Poze pun cat de curand, montez cateva rigidizari la interior (pe lungimea de 700 plasticul este destul de flexibil), dupa care urmeaza montarea impellerelor, barca nu are o elice clasica are un doua orificii prin care trage apa si o evacueaza printru-un ajutaj metalic, si intre timp trebuie pregatita electrica, este prima mea barca poate ca nu e cea mai buna alegere un motor Speed 700BB, in alegerea lui am vrut sa am diametrul la arbore exact ca motoarele initiale ale barcii adica D 5 mm, si ma intereseaza viteza de deplasare, mai putin consumul, bine nu vreau sa ajung nici la viteza mare cu consum extrem de mare.

Totusi astept un raspuns ferm, merita sa folosesc cutie de viteze, si ce variator sa folosesc pentru aceste motoare, astept si alte variante de motorizare.
0

#3 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 19 February 2009 - 09:24 PM

...daca ai regulator de turatie la ce iti mai foloseste cutie de viteze?indicat ar fi sa pui reductoare daca ramai pe motoarele astea , si regulatoare de cel putin 100A racite bine cu apa sau radiator suplimentar, motorului cu pricina ii place mult de tot curentul si papa repede tot!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#4 Useril este offline   iulica_ff 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 20-August 06

Postat 19 February 2009 - 09:31 PM

daca tot tii sa folosesti graupner , parerea mea este ca cel mai indicat este http://217.119.48.234/webuerp/servlet/AI?A...amp;language=en un 720 torque . asa scapi de folosirea reductoarelor care sunt niste bani aruncati si producatoare de zgomot

Toata lumea sa traiasca! Numai noi sa nu murim!!!
super fun

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro