Modelism - RHC Forum: Spindle ciudat cumparat din China - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Spindle ciudat cumparat din China As avea nevoie de niste indrumari

#1 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 01 February 2009 - 04:00 PM

Salut, sper ca postez corect aici, vad ca se vorbeste de cnc-uri.
Am cumparat si eu din China (de pe ebay) un motor (spindle) pentru router-ul pe care il construiesc. Sincer, va recomand sa stati departe de China cand vine vorba de aceste motoare, eu m-am convins de ce tepe poti lua din momentul in care am deschis coletul. Ca sa fie o poveste scurta, eu imi doream un spindle cu pensete ER, ei mi-au trimis cu un con ciudat care ulterior am aflat dupa ce m-am certat cu ei ca e BT30. Mi-au spus ca pot folosi ER si pe acest holder, dar holderul in sine pentru ER costa peste 50 USD si nu stiu daca mai merita banii, ma cam duc la padure... Ma gandeam daca poate cineva sa ma indrume pe unde pot sa gasesc aceste holdere mai ieftin dar sa fie echilibrate la 20.000 RPM cat e turatia maxima a motorului si sa aiba si motzotzoi in varf ca idiotii mi-au trimis cu drawbar pneumatic in loc de drawbar normal. Ca sa fie si mai complicat proiectul, ca parca nu era destul, acum o sa am nevoie de compresor cu vreo trei regulatoare pentru trei prize de aer care fiecare are alta cerinta de presiune (incluzand aia de presiune pozitiva in spindle) Ulterior am aflat ca mi l-au trimis asa ca sa pot sa prevad masina cu schimbare automata a sculei. Putin probabil...
Si o ultima problema: Pe unde pot gasi o pompa de apa pentru racire? Adica sa pun pompa intr-un lighean cu apa (deci submersibila) ca sa circule apa prin motor. O fi bun un sistem de ala ca pentru procesoarele de calculator? Sau din alea de acvariu?

P.S. Stie cineva vreun student chinez sa-mi traduca si mie manualul de la inverter? Contra cost evident. Cu noroc am descoperit ca inverterul merge si la 220v monofazat desi eticheta spune input 220volt 3ph. Bine ca nu l-am ars. Oricum, as vrea sa-l schimb pentru ca asta mi se pare cam mare pentru 3,7Kw cat are spindle-ul, sunt convins ca se gasesc si unele mai miniaturizate si fara ventilatoare galagioase. Eventual as putea sa-l vand.
Mulumesc,
Adrian
0

#2 Useril este offline   isvflorin 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 135
  • Inregistrat: 13-October 08
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:sailing, boatbuilding

Postat 01 February 2009 - 06:45 PM

Adrian , sper ca nu-ti amortizez avintul si nu te supara ca-ti zic - dar - de obicei problema este la noi ca nu sintem in stare sa ne informam sau sa citim specificatiile cum ar trebui. Pune si tu o poza si poate un link la magazinul de unde l-ai luat, sau macar user-ul sa intelegem despre ce este vorba. Sint multi oameni (ma includ si pe mine) care au facut tranzactii f bune cu firme sau persoane din China, e o problema de comunicare.
La 3,7kw si cu tool changer ce ai luat tu este ceva ultra industrial, cel mai probabil ai dat peste 500 de euro pe jucarie. Dc are con BT probabil doar trebuie sa iei o mandrina ER cu con BT, nu e mare lucru, se gasesc si la noi, iar pentru 50 USD nu cred ca ai de ce sa te plingi la asa scula. S-o stapinesti sanatos si pune niste poze si cu routerul. Dc e cumparat pe ebay si platit cu paypal poti sa-ti iei banii inapoi daca produsul nu este conform cu specificatiile initiale (in principiu).

Bafta,

Florin
Florin
0

#3 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 01 February 2009 - 08:15 PM

Naspa !!!!!!!! Nu mai luati ma " trompete " de pe ebay !!!! Chinezii astia s-au infiltrat peste tot !!!!! Ai dreacu' japite , auzi , sa-ti dea BT30 , cand tu
ceri ER !!! Pffff !!!

Holdere d-alea echilibrate la douaj' de mii pot sa fac eu rost , nu-i asa mare problema , da' tre' sa dai banu' frate , ca e scumpe !!!
0

#4 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 01 February 2009 - 08:20 PM

Mersi pentru raspuns. As aprecia daca mi-ai indica si locul de unde sa cumpar o mandrina BT30 cu bucsi ER. Am gasit intr-un loc dar pretul este peste 1 mil BUCATA si nu include nici o bucsa. Iar echilibrajul este doar pana la 10.000 RPM.

Da un search "high frequency spindle" pe ebay si vezi cati selleri din China apar cu aceste motoare. Cu invertere cu tot. Problema cu ei este comunicarea. Pentru ei ""draw bar" nu inseamna ce inseamna pentru tine. "tool holder" la ei inseamna bucsi.

Faptul ca, echipat cu acest spindle, routerul poate schimba automat scula, nu inseamna mare lucru pentru noi care construim masini de hobby. Gandeste-te ce inseamna sa nu poti realmente sa schimbi scula decat cu ajutorul unui compresor. Si sa mai vrei sa mentii costul total pana in 1000 Euro pentru routerul complet.

Am sa incerc sa pun niste poze cu motorul, poate cineva imi spune si cum se leaga firele encoderului si firele pentru comutatorul care blocheaza si elibereaza mandrina. Ma gandesc sa comand chestia asta din Mach3, cred ca softul e capabil.

In ce priveste routerul, mai e de lucru. Deocamdata lucrez la o adaptare pentru Sherline sa prelucrez marginile placii de baza. Am facut prostia sa o comand neprelucrata (pentru a mentine costurile scazute - doar taiata la circular). Problema e ca placa are cam 100 de Kg (este o placa mic6 de aluminiu groasa de 1 inch). Are 40 de inch pe 49 de inch si nu am un alt router cu care sa rectific marginile. Routerul meu stie doar 40 de inch pe 25 de inch si e mai mult de jucarie. Presupun ca le-as putea lasa asa, dar intrevad niste dificultati la montaj daca nu ma pot referi la niste margini rectificate.

Astept raspuns, Adrian
0

#5 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 05 February 2009 - 11:53 PM

Nu am reusit sa obtin documentatia motorului nici dupa 5 email-uri schimbate cu vanzatorul. De manualul inverterului nici nu mai vorbesc. Am primit trei raspunsuri cu o diagrama de legare a motorului la curent si la circuitul de racire cu apa, nicidecum diagrama de conectare a circuitului de blocare/deblocare a tool holderului sau diagrama de conectare a senzorului.
Chiar nu cunoaste nimeni un student chinez sa-mi traduca si mie manualul? Dupa cum am mai spus, sunt dispus sa platesc acest serviciu.
Poate se mai uita cineva la mesajul asta si ma ajuta cu un tool holder BT30 mai ieftin? Imi pun si eu speranta... N-am gasit in Obor decat din alea mari.
Adrian

P.S. Cine stie de unde se pot cumpara mese magnetice pentru comparator, dar din alea cu un singur buton pentru blocare/deblocare?
0

#6 Useril este offline   cnc77hobby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 18-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi

Postat 06 February 2009 - 11:48 AM

Vezi postareaAdrianni, la Feb 5 2009, 11:53 PM, a spus:

P.S. Cine stie de unde se pot cumpara mese magnetice pentru comparator, dar din alea cu un singur buton pentru blocare/deblocare?

Salut
Poti incerca la rocast, au sediul central peste drum de Mecanica Fina si sunt sigur ca au pe stoc mai multe modele.
Bafta

Aceasta postare a fost editata de cnc77hobby: 06 February 2009 - 11:48 AM

0

#7 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 07 February 2009 - 11:08 PM

Tot incerc sa pun o poza...

Aceasta postare a fost editata de Adrianni: 07 February 2009 - 11:10 PM

0

#8 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 07 February 2009 - 11:44 PM

Cred ca e ok acum

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: motor.JPG

0

#9 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 08 February 2009 - 06:27 AM

Si inca una...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: motor1.JPG

0

#10 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 09 February 2009 - 11:56 AM

Stie cineva de unde se pot cumpara furtunuri pentru aer mai subtiri? Imi trebuie pentru actionarea pneumatica a tool changer-ului de la motor.
Adrian
0

#11 Useril este offline   harrina 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 530
  • Inregistrat: 26-July 05

Postat 09 February 2009 - 02:14 PM

cit de subtiri la interior?
ce lungime?
si totusi se invirte !
0

#12 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 09 February 2009 - 02:21 PM

Vezi postareaAdrianni, la Feb 9 2009, 12:56 PM, a spus:

Stie cineva de unde se pot cumpara furtunuri pentru aer mai subtiri? Imi trebuie pentru actionarea pneumatica a tool changer-ului de la motor.
Adrian

...uzual in orice magazin cu materiale de constructii!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#13 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 09 February 2009 - 06:51 PM

Sau vezi reprezentanta FESTO (evental SMC, nu stiu unde sunt preturile mai bune) ca gasesti si subtire si pentru presiune.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 09 February 2009 - 06:53 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#14 Useril este offline   cnc77hobby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 18-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi

Postat 09 February 2009 - 10:35 PM

Salut
Arunca si aici o privire http://www.indtech-m...use/Zec/ZEC.htm
Din cate stiu eu au pe stoc .
Bafta
0

#15 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 10 February 2009 - 11:41 AM

Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns la mesaje.
Mi-am luat inima in dinti si am desfacut niplurile originale. Mi-au ramas in spindle doua filete de 1/4 si unul de 1/8 ca de aerograf. N-a fost mare lucru, erau stranse obisnuit cu banda d-aia alba subtire pentru etansare. Presiunea ceruta cea mai mare este de 7 BAR. Acum pot sa folosesc ce furtunuri vreau, cu singura mentiune ca ar trebui sa fie destul de flexibile (ca cele de aerograf) pentru ca vor urma niste trasee prin niste port cabluri. In conditiile in care folosesc doua reductii de la 1/4 la 1/8, voi putea cumpara furtunuri de aerograf de 25 ft de pe net echipate eventual cu cuple rapide pentru aerografe. Stiu ca aerografele nu folosesc in mod curent 7 BAR dar cred ca furtunurile si cuplele lor chiar rezista la aceasta presiune.
0

#16 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 11 February 2009 - 12:38 PM

Vezi postareabitex, la Feb 9 2009, 06:51 PM, a spus:

Sau vezi reprezentanta FESTO (evental SMC, nu stiu unde sunt preturile mai bune) ca gasesti si subtire si pentru presiune.



Am fost la SMC si am gasit tot ce-mi trebuie. In curand voi putea actiona sistemul pneumatic. Mai am nevoie doar de o pompa silentioasa pentru lichidul de racire. Mai sap. Multumesc pentru informatie,
Adrian
0

#17 Useril este offline   scimitar 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 293
  • Inregistrat: 04-July 08

Postat 11 February 2009 - 02:49 PM

foarte silentioasa nu e dar ca exemplu: popa de dacie (stergator), poate chiar ceva de la masina de spalat...
0

#18 Useril este offline   isvflorin 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 135
  • Inregistrat: 13-October 08
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:sailing, boatbuilding

Postat 11 February 2009 - 02:54 PM

Am mai citit ca unii au folosit pompe pt acvarii, dar dc nu furnizeaza fluxul necesar poti distruge scula. Trebuie sa ai undeva datele pt necesarul de apa pe minut.
Florin
0

#19 Useril este offline   Adrianni 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 11 February 2009 - 06:03 PM

Vezi postareaisvflorin, la Feb 11 2009, 02:54 PM, a spus:

Am mai citit ca unii au folosit pompe pt acvarii, dar dc nu furnizeaza fluxul necesar poti distruge scula. Trebuie sa ai undeva datele pt necesarul de apa pe minut.



Exact asta vreau sa fac. Se gasesc pompe de acvariu cu debituri impresionante, care pot ridica lichidul de racire pana la 2m inaltime. Ceea ce nu e cazul la masina pe care o construiesc. Sper sa rezolv si asta cat de repede.

Am primit manualul de la inverter si am reusit sa fac niste modificari in modul de functionare (timp de accelerare/decelerare, etc). Stiu ca exista un mod de a controla inverterul prin Mach3, la asta lucrez acum. Am un prieten care se pricepe la comunicatiile astea prin port serial.
Chiar si numai din punctul asta de vedere (setare inverter/spindle si control din Mach3), proiectul se anunta interesant.
Adrian
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro