Modelism - RHC Forum: Intrebare de incepator - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Intrebare de incepator Vreau sa-mi iau HBK2

#1 Useril este offline   Mirc_El 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 28-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Giurgiu
  • Interests:Nu este evident? :D

  Postat 30 January 2009 - 01:34 AM

Buna seara toata lumea, sunt nou pe aici. De ceva vreme urmaresc pe ascuns ce se scrie in acest forum; pana la urma mi-am dat seama ca imi place si mi-am facut cont :)
In fine, sa trec la subiect.
Anul trecut, de ziua mea (iulie) m-am hotarat sa-mi iau un elicopter. De multi ani doresc asta, in fine inainte vroiam un avion dar mi-am dat seama ca nu prea am unde sa zbor cu el, si cum elicopterele s-au ieftinit (de la 6 mil cel mai ieftin a coborat la 1), prietena mea mi-a facut cadou (ales de mine :rolleyes: ) un heli coaxial pe 3 canale DoubleHorse Apache 9088. Mi-a placut foarte mult, m-am jucat cu el, are fixed pitch si fixed cylcic (daca exista asa ceva :lol: ) si un tail rotor orientat in sus propulsat de un mic motoras electric, care e cam slab... chiar daca nu e vant si il ridic la mai mult de 2-3 metri nu il mai controlez, motorasul nu are destula forta sa incline elicopterul in fata/spate. Odata l-am ridicat la vreo 15-20 de metri, abia daca il mai vedeam, da il ducea vantu :lol: ... in fine am aterizat in siguranta. Si acum ma mai joc cu el, l-am echilibrat cum am putut, i-am dat jos o racheta de pe o aripa ca incepuse sa se incline spre dreapta putin, dar destul cat sa accelereze constant. I-am echilibrat si acel gyro mecanic pentru orice eventualitate, chiar daca el era indreptat de forta centrifuga. L-am facut sa decoleze perfect drept; m-am jucat cu el si l-am tot lovit si i s-au ciobit un pic palele... in fine tot zboara, nu o sa i le schimb din cauza ca in singurul loc in care am gasit pale de schimb ma costa transportul cat din state pana aici... si nu se merita sa dau 50$ pentru niste pale de 5$... De asemenea, mi s-a umflat bateria un pic, iar acum capacitatea ei a scazut la jumate... mi-e cam frica cand o incarc, o pun in mijlocul sufrageriei pe o tava de inox si ii verific temperatura cu mana din 10 in 10 min. Acest elicopter si-a trait viata...
Acum vreau sa-mi cumpar un Honey Bee King 2. Sincer, mi-ar fi placut un Belt CP, dar acela costa mai mult si nu gasesc piese de schimb in romania. Am facut o intelegere cu parintii, eu platesc jumate din pret :D In fine, il iau din Romania de pe -p h o e n i x- , pentru ca nu prea am incredere in banci si sunt scarbit de posta romana. O sa-l iau cu un set de pale de rezerva, un landing skid pt incepatori si un main shaft. Deja am planuri de viitor, sa-i iau un Brushless 3900kv ala de la Esky si un ESC, iar mai apoi upgrade din aluminiu si, cand oi avea bani, o Futaba T-6EXP pe 40MHz (este buna?). Dupa aceea vad eu. Pana atunci busesc elicoptere in simulator :D am un E-fly cu FMS... Ma joc in Aerofly si in RealFlight G4.5. Cel din urma imi place mai mult, in aerofly cum busesc un pic palele de pamant, cum explodeaza, in schimb in RF reusesc (aproape) de fiecare data sa aterizez inverted cu HeliMax 400 :D Plus ca mai sunt cateva mici detalii, cum ar fi ca in RF tail motor produce o FORTA, care impinge elicopterul intr-o parte, ceea ce ma forteaza sa zbor cu el un pic inclinat pentru a sta la punct fix... in aerofly nu e asa.

---In fine, scuze pentru lunga mea istorisire, in principal, am facut postul pentru o singura intrebare: la motorul brushless spune ESC recomandat de 25A ... daca iau unul de 30A se va arde motorul? Sau amperajul acela este maximul constant care il da ESCul fara sa arda, iar motorul suge cat vrea? De asemenea, pentru ce este BEC-ul? Am vazut undeva ca vorbeau de unele servouri care necesita curent mare ca ardeau ESCurile din cauza amperajului mic suportat de BEC.

Multumesc, si imi cer scuze pentru timpul pierdut.

EDIT: Nu e complect fixed pitch... palele de sus sunt oarecum cyclic, actionate de gyro mecanic :lol:

Aceasta postare a fost editata de Mirc_El: 30 January 2009 - 01:42 AM

0

#2 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 30 January 2009 - 05:38 AM

Bine ai venit. Nu am nici o tangenta cu heli dar controlerul este ca si la aero. Chiar este recomandat sa poata debita curenti mai mari decat are nevoie motorul. I-al fara frica.
Baftaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
0

#3 Useril este offline   docmarius 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 398
  • Inregistrat: 05-July 08

Postat 30 January 2009 - 05:42 AM

Curentul pe care il "ia" un motor decurge din legea lui Ohm, I = U/R.
U e dat de baterie, R este rezistenta interna a motorului, care este un parametru constructiv.

Deci, un motor care cere 20A la o tensiune data nu are cum sa traga mai mult. Indiferent deca pe ESC scrie 10A sau 1000A.
Problema e ca peste curentul specificat pe ESC se arde ESC-ul. Acelasi lucru e valabil si la BEC.

Asa ca un ESC mai mare nu are treaba :rolleyes:

La BEC poti lua in calcul ca un servo mini papa cam 0.5A la varf, ajungand pina la 2A in caz de blocare la cele digitale. Calculu rezultat e simplu. Pentru 3 servo normale + 1 digital pe coada cam ai nevoie de de cel putin un BEC de 3A, daca nu mai mult.

Succese,
Marius
West Hobby Team
--------------------
Modele: Robbe Pitts S12, GL-450C, Pelikan X-treme, Ripmax Bossanova 15cc, Raptor 620SE
R/C: Futaba FF9C 35MHz/Jeti Duplex 2.4GHz, ESU ECoS II
0

#4 Useril este offline   Rontaila 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 324
  • Inregistrat: 29-May 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI /BERCENI
  • Interests:Tot ce zboara cu motor sau se scufunda in mare

Postat 30 January 2009 - 07:35 AM

Salut si bun venit ,

La HBK2 nu trebuie BEC este inclus in ESC , eu te sfatuiesc sa nu iei heli cu motor cu perii NU ESTE DELOC O SOLUTIE ECONOMICA si poti sa cumperi fara grije Belt CP multe piese sunt identice cu HBK2,

BAFTA,
Primul sosit ,ultimul plecat..
0

#5 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2009 - 10:08 AM

Vezi postareadocmarius, la Jan 30 2009, 05:42 AM, a spus:

Curentul pe care il "ia" un motor decurge din legea lui Ohm, I = U/R.
U e dat de baterie, R este rezistenta interna a motorului, care este un parametru constructiv.
.....


Nu prea.... ce scrie mai sus e valabil doar cand motorul sta.
De altfel, producatorii se chinuie sa faca rezistenta interna cat mai mica si la un motor ideal rezistenta interna e zero.
Motorul e echivalent din punct de vedere electric cu o rezistenta in serie cu un generator de tensiune. Tensiunea generata intern e proportionala cu turatia motorului. De aici provine un parametru important al motorului, KV, adica cate ture face pentru fiecare volt cu care e alimentat.
Curentul care trece prin motor e proportional cu cuplul dezvoltat de motor. Daca motorul nu are sarcina si neglijand frecarile, acesta e zero
Poate un exemplu mai clarifica lucrurile: alimentezi un motor in gol cu 10V, el o sa se tureze pana cand tensiunea generata de el e tot 10V. circuitul echivalent devine bateria, in serie cu rezistenta interna si apoi tot in serie cu sursa interna. tensiunea pe rezistenta e fix zero si curentul la fel
Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

#6 Useril este offline   Mirc_El 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 28-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Giurgiu
  • Interests:Nu este evident? :D

Postat 30 January 2009 - 11:39 AM

Multumesc tuturor pentru raspuns.
Dupa ce am citit ce a zis Rontaila, m-am pus pe ganduri... am cautat si am gasit Belt CP de vanzare pe un singur site romanesc ...., la pretul HBK2 + brushless & ESC... De fapt, chiar mai ieftin! Si imi si da o baterie de 1.8A in loc de cea de 1A gratis :lol: . Pare o oferta buna, si este de ~1.5 ori mai greu decat HBK deci ar trebui sa fie mai usor de zburat. Intrebarea este: chiar se merita? Nu prea am gasit in Romania piese de schimb pentru belt CP. Am citit pe helifreak ca foarte multe piese sunt compatibile cu cele de la Align (wow) si de la Blade 400. Imi e frica ca, mai apoi il busesc si il las asa, din lipsa pieselor de schimb. Oricum, planuiesc sa iau unu in Iulie, iar pana acum parca as lua belt cp. Dar ca de obiecei, mie imi trebuie un impuls de la cei care stiu :lol:
Iar, in cazul head-ului de plastic, frana ma ajuta sa opreasca palele sau mai mult strica?

Aceasta postare a fost editata de Primus: 30 January 2009 - 01:03 PM
Motiv editare: Reclama este interzisa pe forum.

0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2009 - 04:56 PM

Adaug si eu parerea mea de 2 bani.

- HBK2 si Belt CP seamana mult dar in loc de Belt CP poti sa cumperi mai ieftin o clona Trex (chiar din Harghita daca vrei neaparat sa fie din RO, pretul e OK). HBK2 are avantajul ca nu este de marimea TREX, nu are nici un rost sa ai un Trex si un Belt CP dar poti sa-ti justifici existenta unui HBK2 si un TREX.
- HBK2 si BELT CP au fost inlocuite de vreo luna cu HBK3 si Belt CP v2 - diferenta nu e mare dat e alt heli si nu ma refer doar la canopy - in mai putin de 6-9 luni nu o sa se mai vanda decat variantele noi, piese vor fi mult timp si pentru cele vechi dar totusi e mai placut sa ai un produs viu care inca se produce.
- Nu prea e nici o legatura intre piesele de Esky cu cele de Trex, sau cu cele de la Blade. Evident electronica e mai mult sau mai putin universala.
- Esc este compus din 2 parti ESC propriu zis care poate da 20-30-100 de A si BEC care alimenteaza servo si electronica. Aici vine spilul: motorul la HBK2 consuma vreo 9-14 A. Cu toate astea ESC de la ESKY de 20A iau foc in aer. De ce ? Din cauza BEC-ului. In toate ESC ieftine BEC este liniar adica coboara tensiunea de la 11V la 5V diferenta se pierde in caldura. Daca bagi intr-un astfel de ESC 4-6S sau mai mult de 4 servo il prajesti sigur pe partea de BEC. Exista 2 alternative: Un BEC separat care alimenteaza electronica care lucreaza in comutatie si poate da 5-6V, 2-5A fara sa transpire sau un ESC care are din start un BEC in comutatie. Nu sunt foarte multe. Eu am Turnigy de 40 si 60A care au BEC in comutatie si merg excelent. Mai am si un Waypoint de doar 18A dar cu BEC in comutatie; la fel, se comporta excelent. La avioane servourile nu merg continuu si un BEC liniar face fata, la heli nici vorba. Am pus de curiozitate un ESC TowerPro pe HBK2 fara motor cuplat. Am mestecat bine din telecomanda si dupa 1 minut a inceput sa miroasa a incins, de tinut mana pe el nici vorba.
- 35, 40 Mhz sunt istorie (40 Mhz e mai mult de terestru) - au aceeasi valoare ca VHS sau camerele MiniDV. Clenciul este sa alegi statia buna pentru tine in 2.4Ghz. Mie imi place Spektrum. Daca totusi cumperi o statie clasica e bine sa fie cu modul de frecventa astfel incat sa faci upgrade la 2.4Ghz (de la orice producator) fara dificultate. in categoria asta intra Hitec Optic 6 (nu cumva sport, ca e fara modul) si variata domneasca Futaba FF9 sau 10 (prea domneasca). Cei de la Futaba sunt un fel de Sony ai RC - fac produse bune dar scumpe (RX-urile in 2.4 Ghz sunt o avere, microRX-ul are mufe speciale, etc - lista mea de nemultumiri e lunga). Cand cumperi o statie e bine sa cumperi varianta de heli adica cu trotle stick smooth - aici tre sa fii atent caci nu e intotdeauna explicit in specificatii. Singurele statii care isi merita azi banii (nu cele mai bune, atentie) sunt Spektrum DX6i si Optic 6 (din cauza modulului schimbabil)

Nu o sa ramai la un singur heli. Toti, inclusiv eu, zic, dau 600 RON si gata, nu mai dau alti bani caci e o distractie si nu pot justifica astfel de cheltuieli nicicum. Si dupa 2 ani au 4 heli si 10 avioane, asta daca se abtin - daca nu, au 6 heli si 20 avioane. Intreba-l pe Primus cum e, a inceput cu PicoZ :)

Inca odata astea sunt opiniile unuia care are multe in RC dar nu e nici pe deperte meserias in a le controla - fiecare are o parere diferita - nu e un lucru rau.

Stefan

PS Si au am avut o panarama din aceea coaxiala cu motor orizontal in coada. Am dat 300 + RON la Diverta, ce teapa (la 100 RON era OK, dar Diverta are adaos 300%), dar asta m-a imbolnavit.
0

#8 Useril este offline   Mirc_El 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 28-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Giurgiu
  • Interests:Nu este evident? :D

Postat 31 January 2009 - 02:22 AM

Mersi Stefan pentru parerea ta. :D (te superi daca iti zic pe nume? nu stiu sincer daca am dreptul deoarece majoritatea de aici au varsta dubla fata de mine :) ).

Sunt fraier. Exact pe acelasi site, cu cateva randuri mai jos, e EXACT aceeasi telecomanda pe 2.4 GHz, cu 100 de lei mai scumpa evident. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/blush.gif Spektrum DX6i e cam la acelasi pret, si pare mai piperata cu setari fata de futaba, iar Hitec Optic 6 pare si mai bun... pacat ca e pe frecventa mica. Banuesc ca, atunci cand imi voi permite (undeva prin viitorul indepartat :lol: poate cand imi iau si eu o slujba, dar intai sa trec bacul) voi lua si un transmitter bun :D Momentan sunt al naibi de scumpe.

Ziceai de o clona la T-rex mai ieftina ca belt cp... Am cautat magazinul acela din Harghita si nu l-am gasit... Nu este on-line? Daca este, se poate sa mi-l dai si mie? (eventual printr-un PM daca nu se poate aici). De, acuma daca ala e mai bun imi pun graba in cui si iau barebones si o sa stau cateva luni sa-l asamblez, cumpar piese putin cate putin cum am bani. Pacat ca nu e si taica-meu cu astea, daca avea acelasi hobby eram rezolvat :lol: El e cu armele cu aer comprimat... Tot la fel, se duce cu "baietii" care vin cu "amantele" lor la poligon sa traga la tinta. Cum mi s-a pus pata pe o arma airsoft, cum mi-a luat-o :lol: In schimb, la acest hobby trebuie sa-l conving. Pacat ca acolo e mai greu cu legea, aici cum imi vine o idee cum ies cu heli afara si zbor cu el... daca am noroc omor doar un caine si nu ranesc pe nimeni :lol: In schimb nu poti sa iesi asa cu armele de nebun pe strada si sa tragi. Ce pot sa spun, efectul lor e exact opus, la heli se aduna lumea de curiozitate, la arme fuge lumea de frica si mai vine si politia si te trezesti cu dosar penal, daca nu te duci la polgon :)

In fine, scuze pentru off-topic.
Acum o luna aveam alte planuri in gand: sa-mi iau Honey Bee CP2 si pe urma TYPHOON . Limita bugetului m-a facut sa merg pe alte cai, ajungand in final la HBK2. De aici stiti povestea, dar acum a aparut o dilema: oare HBK2 chiar merita? Adica e folosit de multi, dar cum ai zis e un model vechi. Intrebarea mea este, acel Typhoon este bun (din experienta)? Asa el nu arata rau, poate sunt prea increzut dar pe hartie pare ceva intre HBK2 si Belt CP ca dimensiuni, head din plastic lol, nu ca ar fi o problema, oricum gasesc piese de schimb si upgrade pe acelasi site; are palele deasupra fly-barului, bun pentru inverted landing (ce sa zic, sunt optimist :lol: ). Sufletul tot la HBK2 ma duce, dar mi-e frica sa nu fac vreo greseala. Nu vreau sa dau $$$ pe unu si pe urma sa ma trezesc ca m-am fraierit. Daca nu erau banii o problema, imi luam T-Rex 600 si cu asta basta.


Multumesc anticipat.

Aceasta postare a fost editata de SILVIU66: 31 January 2009 - 06:28 AM
Motiv editare: grija cu reclama

0

#9 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 31 January 2009 - 06:57 PM

HBK-ul, trebuie upgrad-at. Daca o faci, zboara foarte bine. Ramine totusi un minim pentru afara.
0

#10 Useril este offline   Mirc_El 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 28-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Giurgiu
  • Interests:Nu este evident? :D

Postat 01 February 2009 - 12:25 PM

Dupa multe cautari & comparat & facut liste de preturi, am decis! Tot la Honey Bee King raman :rolleyes:
Multumesc tuturor pentru ajutorul acordat, in special lui stiganas si Alexxxandru :blush:

Aceasta postare a fost editata de Mirc_El: 01 February 2009 - 12:29 PM

0

#11 Useril este offline   docmarius 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 398
  • Inregistrat: 05-July 08

Postat 01 February 2009 - 01:26 PM

@patrocle: ietetee ca s-a inventat si situatia in care legea lui Ohm a devenit recomandare...
Ca asa-i in Romania!

Corect ar fi ca rezistenta aparenta (impedanta) variaza. Dar legea lui Ohm ramane indiferent cat ar vrea unii sa nu fie adevarat.
Si curentul tot U/R ramane. Deci nu poti "baga" curentul, ci motorul "ia" curent cat poate. La o tensiune data nu poti baga un curent mai mare sau mai mic, ci in functie de tensiune rezulta un anumit curent!

Deci ESC-ul trebuie sa accepte curenti mai mari decat curentul maxim "luat" de motor la o configuratie de pack (tensiune) data.

Iar acea tensiune de care zici e virtuala.
Corect este:

Forta = constanta1*tensiunea-pe-armaturi - constanta2*viteza-unghiulara

Contantele sunt parametrii constructivi iar energia consumata e proportionala cu forta ce se dezvolta. In gol cei doi parametrii devin egali, iar consumul e dat de ce e necesar pentru a invinge frecarile. Acel kv este parametrul care rezulta de aici, adica turatia pentru care se satisface relatia de egalitate la o tensiune de 1V.

O zi buna.
Marius

Aceasta postare a fost editata de docmarius: 01 February 2009 - 01:36 PM

West Hobby Team
--------------------
Modele: Robbe Pitts S12, GL-450C, Pelikan X-treme, Ripmax Bossanova 15cc, Raptor 620SE
R/C: Futaba FF9C 35MHz/Jeti Duplex 2.4GHz, ESU ECoS II
0

#12 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2009 - 02:04 PM

ce am zis eu acolo nu contrazice deloc legea lui Ohm....

din pacate ce ai scris prima data e complet gresit. imi cer scuze ca te-am suparat cu corectia. si din acest motiv nu mai comentez nici mesajul tau de acum...
Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

#13 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 01 February 2009 - 02:13 PM

Domnilor, va multumesc pentru argumente.. Sa pastram discutia constructiva.

Acum ca s-a hotarat Mirc_El :), sa-i uram succes la cumparaturi si sa-l ajutam sa il tina in aer..
0

#14 Useril este offline   Mirc_El 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 28-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Giurgiu
  • Interests:Nu este evident? :D

Postat 01 February 2009 - 02:50 PM

Vezi postareaPrimus, la Feb 1 2009, 02:13 PM, a spus:

Domnilor, va multumesc pentru argumente.. Sa pastram discutia constructiva.

Acum ca s-a hotarat Mirc_El :), sa-i uram succes la cumparaturi si sa-l ajutam sa il tina in aer..


Multumesc primus pentru incurajare :) Din pacate pentru mine si din fericire pentru elicopter nu il iau acum... Il iau in iulie, cand sper ca voi avea toti banii stransi. Pana atunci ma mai dau in simulator.
0

#15 Useril este offline   docmarius 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 398
  • Inregistrat: 05-July 08

Postat 01 February 2009 - 07:43 PM

@Mirc_El: Are Primus dreptate. Succese si aterizari line, ca sa te apleci numai o data dupa model :)

@patrocle: fie cum zici tu.
West Hobby Team
--------------------
Modele: Robbe Pitts S12, GL-450C, Pelikan X-treme, Ripmax Bossanova 15cc, Raptor 620SE
R/C: Futaba FF9C 35MHz/Jeti Duplex 2.4GHz, ESU ECoS II
0

#16 Useril este offline   scimitar 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 293
  • Inregistrat: 04-July 08

Postat 01 February 2009 - 08:28 PM

un belt cp=~ hbk+brusless +ceva
nu-ti luat rtf.
apropo de piese. pe un forum ziceau ca head-u de al de la 450 merge si la belt. in general elicoptere de aceeasi marime seamana mult intre ele ca piese. acum depinde si ce compari si calitatea)
cauta copter 450 al v2 (clona a lui t rex 450 v2). kit belt cp am vazut in ro la 250. cu transport de la hely guy tot cam ata ajunge sau poate un pic mai putin.
-diferenta de pret dintre un kit de hbk2 si belt cp e ...... cauta si tu si o sa vezi. mica oricum cum
-toata lumea a zis belt sau mai mare. oricum pana la vara ai timp sa meditezi. maine poi-maine te auzim ca vrei cine stie ce dihanie :))
-in legatura cu belt cpv2: ARE CINEVA?

-ce motor ar merge pe un belt luat in ideea de a fi folosit mai tarziu pe un 450 ?

-in legatura cu telecomenzile. cele optice de la hitec nu sunt bune? mai ales din cauza faptului ca sunt optice.

sa dechidem topic: cine a inceput pe picoz :))
*super tara real flight. invata sa aterizezi in el si nu o sa ai probleme. de altfel si sa decolezi. incerca vant, erori din telecomanda...

Aceasta postare a fost editata de scimitar: 01 February 2009 - 08:35 PM

0

#17 Useril este offline   Mirc_El 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 28-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Giurgiu
  • Interests:Nu este evident? :D

Postat 01 February 2009 - 10:48 PM

Citeaza

*super tara real flight. invata sa aterizezi in el si nu o sa ai probleme. de altfel si sa decolezi. incerca vant, erori din telecomanda...


De decolat si aterizat stiam dinainte. L-am instalat cu vreo 2 saptamani inainte sa-mi vina telecomanda si, disperat cum sunt, mi-am luat ppjoy si ma jucam din tastatura :rolleyes: Saream mai rau ca un cangur in hover pt ca stickuriile telecomenzii nu se duceau usor, cand apasam odata se duceau instantaneu intreaga cursa, mai repede decat poate Alan sa le miste :rolleyes:

Citeaza

apropo de piese. pe un forum ziceau ca head-u de al de la 450 merge si la belt.


Da, e pe helifreak un topic special; la belt merge pus main shaft align, da cu fundu in sus ca sa nu joace in rulment :wacko:

Citeaza

cauta copter 450 al v2 (clona a lui t rex 450 v2)

Cam toate heli barebones + electronice acceptabile ma duc cam la acelasi pret cu belt cp... fara transmitter. De aia nu ma bag. De fapt nu stiu, am gasit pe un site telecomanda esky 6 canale la 180 lei cu tot cu cristale si receptor. Dar parca mai bine iau un rtf, il reglez cum pot, il zbor, ii rup pale, il repar putin cate putin etc, ii fac upgrade decat sa-mi iau kit si sa ma impotmolesc la constructie. Nu ca ar fi cine stie ce, mi se pare ceva mai mult migalos din moment ce iti da si instructiuni, dar vreau s-o fac putin cate putin. Plus ca deja la belt cp pana nu-l am in mana sa-l vad, nu inteleg din poze cum sunt cuplate servourile la swashplate, astia pun poze numai pe bucati.

Citeaza

-toata lumea a zis belt sau mai mare. oricum pana la vara ai timp sa meditezi. maine poi-maine te auzim ca vrei cine stie ce dihanie :))

Cam ai dreptate, nu sunt prea "stabil" sa zic asa. Luna viitoare ma vezi ca fac un topic "vreau sa montez elice pe aspirator" :))

Citeaza

-ce motor ar merge pe un belt luat in ideea de a fi folosit mai tarziu pe un 450 ?

Un outruner 4200kv ? Mie ala mi se pare potrivit + pale de carbon sa nu se rupa.

Vezi postareaDin Feb 1 2009, 08:28 PM:

-in legatura cu telecomenzile. cele optice de la hitec nu sunt bune? mai ales din cauza faptului ca sunt optice.


La alea trebuie tras fibra optica pana la elicopter, si acolo un convertor care iti transforma in semnal digital :blink: Lasand gluma la o parte, singuru lucru care ma atrage la Optic 6 e faptu ca poti sa-i reglezi tensiunea la arc. Dar e pe banda mica, mai bine mai pun 1 mil si iau un Spektrum dx6 sau inca 1 mil si iau o Futaba T6EXP pe 2.4GHz cu acumulator.
0

#18 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2009 - 02:44 PM

Eu zic ca ai putea sa incerci sa pui pale de Lama pe Apache-ul ala . Bineinteles un set complet .Iar daca merge bine cumpara un set de Xtreme .isi fac banii cu varf si indesat . Bateria mai bine o arunci si cumperi alta de dimensiuni ,capacitate si mufa asemanatoare (dar nu neaparat , cu exceptia voltajului ) Mufa poti sa o recoltezi de la bateria veche , daca acumulatorul nou nu o are la fel .
Eu am belt , la cateva repere gasesc piese usor , la altele nu . Situatia pare sa se imbunatateasca dar totusi mai bine mergi pe hbk .
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#19 Useril este offline   Mirc_El 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 28-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Giurgiu
  • Interests:Nu este evident? :D

Postat 02 February 2009 - 11:53 PM

Vezi postareaAhernar, la Feb 2 2009, 02:44 PM, a spus:

Eu zic ca ai putea sa incerci sa pui pale de Lama pe Apache-ul ala . Bineinteles un set complet .Iar daca merge bine cumpara un set de Xtreme .isi fac banii cu varf si indesat . Bateria mai bine o arunci si cumperi alta de dimensiuni ,capacitate si mufa asemanatoare (dar nu neaparat , cu exceptia voltajului ) Mufa poti sa o recoltezi de la bateria veche , daca acumulatorul nou nu o are la fel .
Eu am belt , la cateva repere gasesc piese usor , la altele nu . Situatia pare sa se imbunatateasca dar totusi mai bine mergi pe hbk .



M-am uitat si pretul la baterie + 1 set de pale A si B extra-dure pentru lama sunt 100 lei cu tot cu transport. Mai bine pastrez banii pentru honeybee (daca nu voi gasi alt heli) :blink:

Pe urma, cu reglatul nu prea stiu cum o sa fac, cred ca o sa-l fac singur si va intreb pe voi ce nu stiu, pentru ca nu prea am vazut pe nimeni pe forum sa fie din Giurgiu si nici pe afara sa zboare. Imi e frica sa nu fiu singurul (sau primul) de aici care a prins microbul.

Aceasta postare a fost editata de Mirc_El: 02 February 2009 - 11:54 PM

0

#20 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2009 - 08:39 AM

Asa este , sunt cam scumpe , dar cu HBK-ul nu poti sa zbori decat pe afara (sau in spatii interioare generoase ).Daca ai unde nu e o problema dar de exemplu eu n-am mai zburat cu belt-ul de aproape doua saptamani in timp ce Lama zboara aproape zilnic . Oricum pe Lama am ciclic , e alt animal fata de Apache-ul tau , merita sa fie intretinut si reparat .
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#21 Useril este offline   ave 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1010
  • Inregistrat: 13-December 07
  • Gender:Male
  • Location:București... în weekend

Postat 05 February 2009 - 08:00 AM

Vezi postareascimitar, la Feb 1 2009, 08:28 PM, a spus:

-in legatura cu telecomenzile. cele optice de la hitec nu sunt bune? mai ales din cauza faptului ca sunt optice.

Auzi, am si eu o intrebare, nu de alta da' sa nu mor prost (poate mai exista o sansa): tu calculator si acces la internet vad ca ai; ai incercat macar O DATA sa cauti pe Google "hitec optic" inainte sa scoti formularea (ca sa fiu politicos si sa nu zic "tampenia") de mai sus?

Exemplu:
http://www.hitecrcd....ow?name=Optic+6

Sau mai multe:
http://www.google.co...h?q=hitec+optic

Faptul ca o companie isi boteaza o linie de produse "Optic" nu inseamna ca respectivul produs e... optic. Decat - POATE - prin faptul ca il vezi, deci creeaza o impresie optica pe retina. Dar cam atat...
Ave
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro