Modelism - RHC Forum: Merge un Trex 450 ca heli de inceput ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Merge un Trex 450 ca heli de inceput ? oare ....

#1 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

  Postat 25 January 2009 - 08:54 PM

Buna
Deci eu sunt cam decis ca la vara cand merg din nou in canada sa imi iau un heli ELECTRIC si dup parerea mea cel mai bun pt ce vreau eu este un t rex 450 .
Bani nu sunt chiar o problema adica voi avea la dispozitie in jur de 1200$ canadieni . Intentionez sa iau o data cu elicopterul si un spektrum dx7 si tot pt heli adica gyro , servo sunt incluse in pachetul telcomenzii, servo coada. Preturile la care le iau sunt exceptional de bune adica
T-REX 450SE V1 Kit Combo /Black 380$
DX7 DSM 7Ch MicroLite Heli Radio w/ 3-S285 400$
etc...
Toate componentele din cate stiu eu mi se incadreaza in buget (luand cel mai bun gyro si servo coada + cateva scule tot de la align)
Intrebare cruciala este :
Pot (bineinteles cu ajutorul unui care chiar se stie de la un magazin de acolo) sa reusesc FIZIC sa il fac sa zboareca un trainer ?
Fregventez simulatorul realflight 4G si pot zice ca ma stiu cat de cat si reusesc sa fac si niste crobatii si reusesc sa il tin si in hover cat vreau muschi mei sau cat ma tin ochi =))...
deci reusesc fizic ca il modelez in asa fel incat sa poata fi zburat de un incepator in heli ? si mai incolo pe cand voi fi perfectionat sa reusesc fac cu el chiar toate acrobatiile?
ca nu vreau sa dau atatia bani degeaba si sa il busesc din prima zi (desi sunt sigur ca dupa 500 ore de simulator intenziv nas face asa ceva da mnoah)...
dolarii sunt canadieni si dupa cum stiu eu 1dolar canadian e 2.6 lei
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#2 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 26 January 2009 - 08:29 AM

Mie mi se pare un bun inceput (chiar mai mult).

- pune-i tren pentru incepatori
- urmeaza cursul de la 'dream models'
0

#3 Useril este offline   kitsched 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 225
  • Inregistrat: 01-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 26 January 2009 - 03:10 PM

Bine mai con-orasene ca intrebi pe forum in loc sa-l intrebi pe ditai experimentatu' cu o prabusire la activ. :)

- Trenul de aterizare pentru incepatori ti-l donez pe al meu (de fapt erau doua bare de aluminiu puse in X).
- RealFlight cu ce-l controlezi? Ca e o diferenta intre gimball-urile telecomenzii si tastatura calculatorului. O diferenta MARE si oricum modelul fizic va fi diferit de simulator, oricat lucrii la setarile fizice din elicopter si cele din telecomanda.

Intai invata sa-l zbori: hover spate / fata / stanga / dreapta / la unghi, 8-uri, cercuri si gandeste-te abia apoi la acrobatii. Si crede-ma iti va lua ceva timp aceasta prima faza. Recomand sa nu te zgarcesti la battery pack-uri, gandeste-te ca unul te tine in aer maxim-maximorum 8 - 10 minute si e nasol cand ai timp si e frumoasa vremea dar tu tre sa fugi in casa si sa stai sa te uiti la incarcator.

In rest, bafta si ne vedem langa Italsofa. :)

Aceasta postare a fost editata de kitsched: 26 January 2009 - 03:11 PM

Aer: DJI Spark | DJI Mini 2 | ZMR250 | TBS Discovery Pro
Sol: Axial SCX10 | Axial Exo | HPI Sprint 2
0

#4 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 27 January 2009 - 09:17 PM

Maine imi ajunge simulatorul si incep un program intensiv de antrenare (cca 2 ore in fiecare zi fara exceptie) si la vara ori v1 ori v2 in functie de buget ... toate cele bune si ne vedem la italfofa janos cand imi vine axu la cessna :)( este posibil si t rex 500 dar mai putin probabil din cauza bugetului...)
Stima

Aceasta postare a fost editata de BIGfoot: 27 January 2009 - 09:18 PM

Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#5 Useril este offline   Mirc_El 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 28-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Giurgiu
  • Interests:Nu este evident? :D

Postat 31 January 2009 - 02:30 AM

Vezi ca RealFlight are la training "Heli orientation trainer". Pe mine unul m-a ajutat foarte mult, am trecut de la controale din tastatura (eram disperat, si am recurs la metode nu prea decente pana mi-am luat telecomanda http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/blush.gif ) la cele de pe transmitter prin "antena usb" in mai putin de 30 min :lol:. Te invata sa faci hover din toate directiile.

EDIT: Daca nu ma insel, si p h o e n i x sim are asa ceva, dar nu m-am jucat cu el.

Aceasta postare a fost editata de Mirc_El: 31 January 2009 - 02:31 AM

0

#6 Useril este offline   kitsched 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 225
  • Inregistrat: 01-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 13 February 2009 - 03:40 PM

Vezi postareaMirc_El, la Jan 31 2009, 02:30 AM, a spus:

EDIT: Daca nu ma insel, si p h o e n i x sim are asa ceva, dar nu m-am jucat cu el.

Intr-adevar P h o e n i x are felurite moduri de training.
Aer: DJI Spark | DJI Mini 2 | ZMR250 | TBS Discovery Pro
Sol: Axial SCX10 | Axial Exo | HPI Sprint 2
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro