Modelism - RHC Forum: Blade MCX - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Blade MCX Il am, imi place

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2009 - 04:13 PM

Am primit azi, din USA, un Blade MCX. Pentru cine nu stie, e cam cel mai mic heli RC comercial (care zbora unde vrei tu, nu ca picoz), e coaxial si e compatibil cu spektrum DSM2. De altfel se vinde si fara statie, bind and fly. Eu am deja statia Spektrum DX6i.

Am avut bafta la posta nu am platit vama desi era trecut pretul real (99 USD + shipping, de pe ebay). L-am cumparat anul trecut disperat ca nu pot zbura nici macar cu LAMA. Intre timp zbor cu LAMA si cu Walkera 4#3 si chiar si cu HBFP prin casa asa ca acum poate nu l-as mai fi cumparat.

Este simpatic, e mare cam cat Walkera 4#3, a fost gata de zbor in 3 minute si il poate zbura si un copil de 5-6 ani. Acum o sa-l tin ca sa invat orientarile (si vand LAMA). Din ce am citit este superrezistent (nu e de mirare la 28g) si in casa e loc berechet. Nu am de gand insa sa ii testez rezistenta la crash in mod intensiv.

Are baterie si incarcator (din acela cu 4 baterii AA) si mufa proprietara. Bateria este vreao 10 USD, jaf curat. Cred ca voi schimba mufa cu un JST si o sa pun baterii ieftine HK, asta daca o sa simt nevoia sa zbor non-stop. Esta ca la Cessna Minium, cine a fost pe camp la Chitila asta vara a vazut-o.

LAMA era cam la limita. Mergea in sufragerie, nu prea in dormitor. Pun si niste poze proaspete. Deocamdata ma opresc (cred) cu achizitia de heli. Sper ca pana la vara sa fiu in stare sa scot pe camp HBK2 si MT.

Stefan

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF4033.jpg
  • Imagine atasata: DSCF4035.jpg
  • Imagine atasata: DSCF4037.jpg

0

#2 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 15 January 2009 - 05:29 PM

Vezi postareastiganas, la Jan 15 2009, 04:13 PM, a spus:

Am primit azi, din USA, un Blade MCX. Pentru cine nu stie, e cam cel mai mic heli RC comercial (care zbora unde vrei tu, nu ca picoz), e coaxial si e compatibil cu spektrum DSM2. De altfel se vinde si fara statie, bind and fly. Eu am deja statia Spektrum DX6i.

Am avut bafta la posta nu am platit vama desi era trecut pretul real (99 USD + shipping, de pe ebay). L-am cumparat anul trecut disperat ca nu pot zbura nici macar cu LAMA. Intre timp zbor cu LAMA si cu Walkera 4#3 si chiar si cu HBFP prin casa asa ca acum poate nu l-as mai fi cumparat.

Este simpatic, e mare cam cat Walkera 4#3, a fost gata de zbor in 3 minute si il poate zbura si un copil de 5-6 ani. Acum o sa-l tin ca sa invat orientarile (si vand LAMA). Din ce am citit este superrezistent (nu e de mirare la 28g) si in casa e loc berechet. Nu am de gand insa sa ii testez rezistenta la crash in mod intensiv.

Are baterie si incarcator (din acela cu 4 baterii AA) si mufa proprietara. Bateria este vreao 10 USD, jaf curat. Cred ca voi schimba mufa cu un JST si o sa pun baterii ieftine HK, asta daca o sa simt nevoia sa zbor non-stop. Esta ca la Cessna Minium, cine a fost pe camp la Chitila asta vara a vazut-o.

LAMA era cam la limita. Mergea in sufragerie, nu prea in dormitor. Pun si niste poze proaspete. Deocamdata ma opresc (cred) cu achizitia de heli. Sper ca pana la vara sa fiu in stare sa scot pe camp HBK2 si MT.

Stefan



Salut Stefan,

Am cautat si io elicopter din asta.. n-am gasit decat pentru bucatarie.. in rest in baie si dormitor nu prea mergeau. Acum ma bucur ca gasesc pe cineva ca tine care apreciaza un elicopter de sufragerie.

Cristi.
DT
0

#3 Useril este offline   kitsched 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 225
  • Inregistrat: 01-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 15 January 2009 - 05:47 PM

Frumos micro-review pentru un micro-elicopter. :) M-am gandit si eu in pragul Craciunului la un mCX dar am renuntat ca am luat masina si nu vroiam sa dorm la hotel.

Spor la zbor.
Aer: DJI Spark | DJI Mini 2 | ZMR250 | TBS Discovery Pro
Sol: Axial SCX10 | Axial Exo | HPI Sprint 2
0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2009 - 06:08 PM

Primul zbor. Senzatie de imponderabilitate. Nu face nici un zgomot aproape. Este mult mai silentios comparat cu Walkera 4#3, este mai silentios decat PicoZ.
Nu este rapid fata spate, parca putin mai spinten in lateral. Este destul de spinten pe verticala dar la acceleratie maxima coada se duce intr-o parte, nu e o problema cat timp nu faci 3D.

La sfarsitul pak-ului, esc taie usor dar ferm motorul, nu poti sa te lalai ca la Walkera pana pierzi legatura radio.

Incarcatorul incarca la 300mA bateria de 135mah. O incarca repede, pe net se zice ca viata bateriei e buna in conditiile astea. Cu alte mufe poate fi incarcata cu un incarcator profi, incep sa ma intreb daca merita efortul. Am de la hobbycity vreo 4 baterii noi noute (le tin in frigider) tot de 135 mah dar au alta forma, le-am luat pentru niste microavioane pe care inca nu le-am construit inca, poate le probez pe mcx.
Se vede si in poze, cutia este una singura, comuna cu varianta RTF cu statie. Asta inseamna ca e cam mare, nu prea e buna de luat in vacanta. Cutia la Walkera e mai mica, poate fi luata mai usor in concediu.

Ma mai joc putin, sa il invat, si pun un filmulet pe youtube.

Daca nu bate vantul vin cu el si la Chitilla.

Stefan
0

#5 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 15 January 2009 - 06:22 PM

Vezi postareastiganas, la Jan 15 2009, 06:08 PM, a spus:

Primul zbor. Senzatie de imponderabilitate. Nu face nici un zgomot aproape. Este mult mai silentios comparat cu Walkera 4#3, este mai silentios decat PicoZ.
Nu este rapid fata spate, parca putin mai spinten in lateral. Este destul de spinten pe verticala dar la acceleratie maxima coada se duce intr-o parte, nu e o problema cat timp nu faci 3D.

La sfarsitul pak-ului, esc taie usor dar ferm motorul, nu poti sa te lalai ca la Walkera pana pierzi legatura radio.

Incarcatorul incarca la 300mA bateria de 135mah. O incarca repede, pe net se zice ca viata bateriei e buna in conditiile astea. Cu alte mufe poate fi incarcata cu un incarcator profi, incep sa ma intreb daca merita efortul. Am de la hobbycity vreo 4 baterii noi noute (le tin in frigider) tot de 135 mah dar au alta forma, le-am luat pentru niste microavioane pe care inca nu le-am construit inca, poate le probez pe mcx.
Se vede si in poze, cutia este una singura, comuna cu varianta RTF cu statie. Asta inseamna ca e cam mare, nu prea e buna de luat in vacanta. Cutia la Walkera e mai mica, poate fi luata mai usor in concediu.

Ma mai joc putin, sa il invat, si pun un filmulet pe youtube.

Daca nu bate vantul vin cu el si la Chitilla.

Stefan



Si io am observat ca la manevrele normale e super ok.. la 3D e complicat de tinut pe spate.
Si mai ales bateria aia care se incarca la 2.22 C e super tare.

Cu frigiderul permite-mi sa te atentionez ca n-are rost.. mai bine le lasi afara undeva agatate pe balcon (daca nu e inchis) ca afara au fost si -15 grade in frigider sunt numai -2 maxim -5 .
DT
0

#6 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 15 January 2009 - 07:24 PM

foarte buna ideea cu frigiderul nu m-am gandit inca la ea..
am si aplicat-o nasol e acum carnatul are usor iz toxic de litiupolimer..

si o intrebare de unde imi pot lua si eu o mufa proprietara..mi-ar pica tare bine

in rest ce sa mai zic felicitari pentru alegere e un reviu' excelent al acestui heli
ma gandesc foarte serios sa imi achizitionez si eu anul..dar as prefra pe roz.Nu stii se gasesc si pe roz?
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#7 Useril este offline   caius71 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 22-February 07
  • Gender:Male

Postat 15 January 2009 - 07:32 PM

Vezi postareanen77, la Jan 15 2009, 07:24 PM, a spus:

foarte buna ideea cu frigiderul nu m-am gandit inca la ea..
am si aplicat-o nasol e acum carnatul are usor iz toxic de litiupolimer..

si o intrebare de unde imi pot lua si eu o mufa proprietara..mi-ar pica tare bine

in rest ce sa mai zic felicitari pentru alegere e un reviu' excelent al acestui heli
ma gandesc foarte serios sa imi achizitionez si eu anul..dar as prefra pe roz.Nu stii se gasesc si pe roz?
Se mai gasesc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: roz.jpg

0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2009 - 08:16 PM

Pe rand.

Parca am vazut pe undeva mufe proprietare de vanzare dar eu vreau sa scap de ele nu sa ma umplu de ele. Acum am numai JST si DEAN dar ma tenteaza microDEAN, nu am avut pana acum dar par bune si mici. JST nu imi plac deloc.

Povestea cu LIPO si frigiderul e lunga. Merita un topic separat. Am studiat-o indelung. Pe scurt bateriile LIPO se stocheaza optim la incarcare app. 80% din capacitate (pentru asta ai nevoie de un charger care sa stie sa le aduca in starea asta) si la temperatura scazuta pozitiva, 2-4 Celsius, nu e bine in congelator sau afara cand sunt sub 0 grade.

Nu le tin printre carnati. Le tin sus (acolo unde se pun oule) in zip-baguri inchise etans ca sa nu prinda lipo miros de carnati. Culmea e ca nici nu sunt atat de toxice Lipo. Procedura recomandata de distrugere este sa le intepi in chiveta sa sa le lasi sa moara acolo, arunci apa la canal si bateriile la gunoi. Am facut odata chestia asta dar miroase tare urat. Acum le arunc la gunoi si gata.

Stefan
0

#9 Useril este offline   Calin 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 11-June 07

Postat 15 January 2009 - 09:07 PM

asa e! nu sunt toxice lipo! Eu cand nu mai pot folosi una din varii motive n-o arunc! O folosesc pe post de bricheta! Si nu bricheta de aprins tigarile (cine s-a gandit la asta e lipolimeriuc) ce brichete pentru mici! Tot cu cuiul le aprind! Am observat ca daca torni benzina pe ele (fiind pe gratar - neaparat NU aprins gratarul) nu mai lasa mirosul de litiu pe mici... deoarece benzina acopera tot! Si ce frumos ard! Flacara albastra, verde, galbena... o adevarata incantare.


0

#10 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2009 - 09:46 PM

Filmuletul promis mai devreme. L-am facut seara, inainte de culcarea lui cel mic. Cei din casa nu s-au prins, nu au auzit nimic. Pe perete se vad un Funjet, un Microjet si o bucatica de Cessna, cine a fost pe Chitila le-a vazut deseori, imi plac mult.

http://www.youtube.c...h?v=ZKXhsiXaims

Mai stabil de atat nu cred ca se poate.

Nu am folosit LIPO pe post de bricheta de gratar. Nu mai arunc nimic, sau aproape nimic. De la Lipo vechi adun mufele cu fire. Asa mi-am facut un pak de A123 din 2 celule, cu mufele de la un pack mort luat de la Kelemen. L-am omorat pe vremea cand nu aveam wattmetru si credeam ce scrie pe ele. Acum stiu ca astea ieftine nu duc mai mult de 10-12C. Pak-urile moarte 3s le transform de cele mai multe ori in 2s, de obicei se duce o celula. Stefan
0

#11 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 15 January 2009 - 10:03 PM

Stefane ...
ca nu esti prost ..cum pareai dupa primele 2 posturi pe mine m-ai convins ..
ca sa nu mai fi luat in ras ..redacteaza la subiect posturile ..si nu pune atata poezie in ele..

cu elicopterul roz ai 1-0
Numai bine


p.s daca au si rosu cu alb vreau si eu unu

apropo piese pt walkera ala minuscul unde gasim ..am un link ball daca ii poate zice asa ..uzat tot sare
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#12 Useril este offline   caius71 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 22-February 07
  • Gender:Male

Postat 15 January 2009 - 10:22 PM

Vezi postareanen77, la Jan 15 2009, 10:03 PM, a spus:

p.s daca au si rosu cu alb vreau si eu unu
Gata este ultima bucata :D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: MIAPILOTCANOPY_RED_MCX_800_1.jpg

0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2009 - 10:25 PM

piese de walkera gasesti oriunde mai putin in RO, de Blade mcx gasesti in US.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro