Modelism - RHC Forum: Probleme electronica CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Probleme electronica CNC Sfaturi compatibilitate controller - motoare

#1 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2009 - 09:05 PM

Salut, ma tenteaza sa construiesc un CNC si am inceput deja sa fac prosti.
Poate cineva sa ma lamureasca daca placa descrisa mai jos este compatibila
cu motoarele descrise?
Dupa mintea mea, trebuiau sa se potriveasca.
Controlerul are descris in manual conectarea motoarelor cu 6 fire. (2 bobine cu cate un fir pe mijloc)
Motoarele mele au 8 fire. Din schema ce le insoteste, e cam acelasi lucru, numai ca sunt 4 bobine.
Am zis ca bobinele respective se pot inseria 2 cate 2 si iese tot un motor cu 2 bobine cu fir in mijloc.
Ei bine am pus controlerul la treaba cu o tensiune de 9V pentru el si o tensiune de 5v
pentru motoare cum scria in manualul lui ulterior putand sa ii dau tensiune mai mare la motoare 24V, etc
Pentru inceput am conectat un singur motor. tot ce am putut obtine, a fost un bazait
imperturbabil al motorului neafectat in nici un fel de programasul de test dat cu
controlerul.
Motorul trebuia sa inceapa sa lucreze in urma comenzilor mele si nimic.
Mentinonez ca atat controllerul cat si motorul sunt insirate pe masa.
Nu sunt inca puse pe nici o masinarie, deci nu ar avea ce sa il blocheze.
Ambele sunt noi.

Acum inainte sa ma apuc sa ma duc pe la prieteni sa incerc si pe alte pc-uri (m-am gandit ca poate are
si portul meu paralel vre-o problema ceva si nici nu am alta imprimanta sau ceva sa il testez) poate imi zice
cineva daca sunt tampit sau nu. Daca sunt compatibile motorul cu controlerul...eventual daca e buna treaba
care am facut-o sa conectez motor cu 8 fire la controler cu 6 fire.

Multumesc mult daca cineva e in stare sa ma lamureasca.
Nu sunt sensibil. daca sunt tampit, spuneti-mi ca sunt tampit, dar sa invat si eu ceva din chestia asta
asa ca ziceti-mi si de ce sunt tampit :rolleyes:


The MC433 is a multi-microprocessor controlled 4 Axis 8A Unipolar PWM Stepper
Controller that attaches directly to a PC parallel port.
Each channel supports variable PWM control and can be individually set for Wave
step, Full step or Half step. Using four ATmega168 8bit RISC microcomputers the
MC433 provides user adjustable initial on time, duty cycle and duty cycle slew
rate using three potentiometers to match the drive characteristics of almost
all stepper motors. Direction and step commands are fed to each channel
through the PC compatible parallel port interface. The MC433 is designed
for high performance unipolar stepping applications. The MC433 is ideal
to drive a CNC Sherline, TAIG or similar Mill with room to spare for larger
CNC projects.



MC433 Hardware
The MC433 uses four AVR ATmega168 8 bit RISC microcontrollers to
individually control the PWM output to each of the four motor ports.
Using high speed Power MOSFETs each channel can sustain 8A and peak at
33A ensuring support for the most demanding stepper application.
Stepper input voltage may range from 7V to 35VDC.
Limit switch detection logic on each channel is routed to the parallel
port connector for host software control of stepper halt.
Four output control lines are available to control external relays
or related devices via transistor boosted pull down logic.
Power for board logic is jumper selectable from stepper motor
supply or a seperate wall mount DC adapter.




Technical Specifications

* 4 Axis PWM unipolar stepper control
* 8A continuous, 33A peak
* Dedicated processor on each axis
* PWM on time, duty cycle and duty cycle slew rate settable
* Wave, Full and Half step settable individually for each axis
* PC parallel port interface
* Individual limit switch detection on each axis (fed to parallel port)
* Four control outputs (routed to parallel port)
* I2C TWI Communication port for individual motor control
* Expansion ports for other functions
* 9-12VDC in (polarity protected)
* Dimensions 4.5x4.7 in



Si am luat si 3 motoare :

#23-305-DS8A 425oz-in bipolar rating,
305oz-unipolar rating, 4.2v, 3A, 200 S/R, 3.2mH,
Size # 23
Dual Shaft
8 wire MOST power consumed
best with idle current reduction,
Faster speed over 2A version below

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: motor.JPG
  • Imagine atasata: controller.JPG

0

#2 Useril este offline   cnc77hobby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 18-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi

Postat 08 January 2009 - 09:45 PM

Salut
Esti tampit :)
Glumeam desigur :rolleyes: deci s-o luam cu inceputul :
Motoarele pe care le ai merg conectate in ambele configuratii (unipolar si bipolar) iar ca mod de conectare se leaga cam asa 1 pe capat 2 cu 3 reprezinta firul comun iar 4 celalalt capat. Problema cu bazaitul motoarelor poate avea multe cauze :
1. Asigura-te ca portul este setat pe 378 din bios
2.Incearca sa maresti tensiunea pe partea de motoare ,asta poate fi una din cauzele bazaitului deoarece intra in limitare
3. Daca toate astea sunt corecte si tot bazaie incearca sa misti de semireglabilul de pe placa, aferent canalului pe care ai cuplat motorul ,pana cand nu se mai aude deloc .(daca se aude mai tare sucesti in celalt sens)

P.S. Ce sursa de alimentare folosesti?
Spor la lucru

Aceasta postare a fost editata de cnc77hobby: 08 January 2009 - 09:46 PM

0

#3 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2009 - 09:59 PM

chestia cu tensiunea am banuit-o si eu. bagasem la inceput 5V, apoi am bagat 12V
24 nu am momentan sa bag.
Problema e ca nu stiu sa interpretez in datele motorului ce tensiune ii trebuie.

Din asta ce sa inteleg : "305oz-unipolar rating, 4.2v, 3A, 200 S/R, 3.2mH, "
ca functioneaza cu 4.2V si consuma 3A? Nu prea imi vine sa cred.

Portul de paralel l-am trecut prin toate modificarile posiblile...am umblat si in bios...acolo are mai multe tipuri selectabile.
Nu stiu daca trebuie sa aleg ceva anume. l-am lasat asa cum il pune bios-ul cu "safe defaults"
378 este setat in bios si windowsul il detecteaza bine.
problema mea nu e ca bazaie motorul ci ca nu face nimic...nici macar bazaitul nu se modifica cand ii dau sa faca ceva de pe PC.

Iata si quick startul de la controller (la punctul 3 sunt descrisi semireglabilii care se vad in poza -intr-adevar bazaitul se modifica daca umblu la ei):

Hardware Setup
The following procedure will guide you through the setup of the MC433 – start with the board
unpowered:
1. Set the step sequence for each motor – wave, full or half step by installing jumpers on connectors
J24, J25, J26, J27. The unit is shipped with Wave step selected (no jumpers installed). Wave turns
one phase on at a time, full turns two phases on and half turns one or two phases. It may be best
to leave the default setting to ensure the motors are wired correctly.
2. Connect a DC power adapter to the Board Logic input (9-12VDC – center positive – reverse
polarity protected). The initial turn on state of the MC433 is all motors off.
3. Turn potentiometer R27 (on time) fully counterclockwise (zero on time). Turn potentiometer R28
(duty cycle) fully counterclockwise then turn clockwise half a turn (50% duty cycle). Turn
potentiometer R36 (duty cycle slew rate) fully counter clockwise. This sets on time and duty
cycle slew rate to the minimum setting and duty cycle to 50%.
4. Make sure jumper J30 (programming enable) is not installed.
5. Attach a PC parallel port cable.
6. Connect the DC Motor Main power to X1. The DC Motor Power connector is located at the top of
the board with DC+ near the board top. If 5V is available this can be used for initial testing
before connecting 12 or 24V.
7. Connect a unipolar stepper motor to the Motor X Axis connector. This is the first connector next
to the DC Motor Power connector on the top right of the board if the DB25 connector is on the
left. An easy way to verify correct motor connection is to send a one step per second pulse to the
motor and connect motor leads in different configurations until the motor steps reliably in one
direction (see SOC Machines web site for setup software).
8. Try sending a continuous step command to the controller at a 200pps rate (if you don’t have an
application that can generate this pulse sequence download the MC433Test.exe (asta l-am folosit eu)program from the SOC Machines web site).
9. Disconnect motor.
10. Repeat steps 6 to 8 for the other three axis.
11. If 5V was used in the steps above connect 10-35 volts to Motor Main power connector.
12. Attach a motor to the X Axis.
13. Send a continuous step command to the controller. Adjust initial on time, duty cycle and duty
cycle slew rate for the most reliable step operation over the full step range. Final adjustment
should be done under typical load conditions.
14. If the step sequence is changed then the potentiometers may need to be adjusted again for
reliable operation.
15. Once the potentiometers have been adjusted they shouldn’t need adjusting again.
0

#4 Useril este offline   isvflorin 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 135
  • Inregistrat: 13-October 08
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:sailing, boatbuilding

Postat 08 January 2009 - 10:38 PM

Alex,
din cit am citit pina acum un motor pas cu pas poate fi utilizat cu o tensiune de pina la 20 de ori mai mare decit cea de pe datasheet.
Eu am motoare la fel ca ale tale si vor fi alimentate cu 48V-50V

Daca te descurci bine cu engleza cauta despre controler si pe cnczone, am vazut ca acolo e destul de utilizat controlerul luat de tine.
Inca ceva - e posibil ca datasheet-ul sa fie gresit exact la motoarle pe care le-ai luat. Am vb cu producatorul si este o erata la datasheet, mai precis firele au alta culoare.
In caz ca pe motoare e o mica eticheta pe care scrie : 60hs88de103d-01 2008-08-04 s-ar putea sa fim in aceeasi oala. Erata am gasit-o pe cnczone.


Florin

Aceasta postare a fost editata de isvflorin: 08 January 2009 - 10:39 PM

Florin
0

#5 Useril este offline   cnc77hobby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 18-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi

Postat 08 January 2009 - 11:28 PM

Salut again
Desi nu mi-ai raspuns la intrebarea ce sursa de alimentare folosesti incerc sa deduc cate ceva din ceea ce spui .
Deci portul paralel trebuie setat 378 (asta inseamna ECP+EPP) ,apoi daca esti sigur ca programul ala de test trimite ceva pe port pentru a comanda motorul ,si sursa de alimentare duce cat de at in curent fara sa intre intr-un fel de limitare ma gandesc ca ramane o singura chestie si anume modul de conectare al motorului. Deci motorul are 4 bobine 1,2,3,4 , ca motorul sa se invarta trebuie respectata succesiunea bobinelor .Chiar daca datasheet-ul este gresit poti stabili bobinele cu un multimetru apoi incerci sa faci niste permutari de bobine pana ajungi la succesiunea lor corecta si de fapt atunci ar trebui sa si functioneze daca ai respectat toate celelalte conditii. Daca consideri ca este prea riscant sau ca pierzi prea mult timp imprumuta de la cineva orice motor unipolar ordinar si testeaza controler-ul si softul.
0

#6 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2009 - 10:10 AM

Vezi postareacnc77hobby, la Jan 8 2009, 11:28 PM, a spus:

Salut again
Desi nu mi-ai raspuns la intrebarea ce sursa de alimentare folosesti incerc sa deduc cate ceva din ceea ce spui .
Deci portul paralel trebuie setat 378 (asta inseamna ECP+EPP) ,apoi daca esti sigur ca programul ala de test trimite ceva pe port pentru a comanda motorul ,si sursa de alimentare duce cat de at in curent fara sa intre intr-un fel de limitare ma gandesc ca ramane o singura chestie si anume modul de conectare al motorului. Deci motorul are 4 bobine 1,2,3,4 , ca motorul sa se invarta trebuie respectata succesiunea bobinelor .Chiar daca datasheet-ul este gresit poti stabili bobinele cu un multimetru apoi incerci sa faci niste permutari de bobine pana ajungi la succesiunea lor corecta si de fapt atunci ar trebui sa si functioneze daca ai respectat toate celelalte conditii. Daca consideri ca este prea riscant sau ca pierzi prea mult timp imprumuta de la cineva orice motor unipolar ordinar si testeaza controler-ul si softul.



Scuze, nu vazusem intrebarea cu sursa.
Pentru placa o sursa de 9V 1A si pentru motoare o sursa de PC 12V cred ca are minim 4A/iesire.
Bobinele le-am descalcit si corespund cu schema data de producator(codurile de culoare ale firelor).
O sa incerc permutarea lor. In ultima instanta, o sa apelez la cine va fi dispus sa imi faca un test.
In ultima instanta pentru ca stau foarte prost cu timpul...:rolleyes:
0

#7 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2009 - 10:12 AM

Vezi postareaisvflorin, la Jan 8 2009, 10:38 PM, a spus:

Alex,
din cit am citit pina acum un motor pas cu pas poate fi utilizat cu o tensiune de pina la 20 de ori mai mare decit cea de pe datasheet.
Eu am motoare la fel ca ale tale si vor fi alimentate cu 48V-50V

Daca te descurci bine cu engleza cauta despre controler si pe cnczone, am vazut ca acolo e destul de utilizat controlerul luat de tine.
Inca ceva - e posibil ca datasheet-ul sa fie gresit exact la motoarle pe care le-ai luat. Am vb cu producatorul si este o erata la datasheet, mai precis firele au alta culoare.
In caz ca pe motoare e o mica eticheta pe care scrie : 60hs88de103d-01 2008-08-04 s-ar putea sa fim in aceeasi oala. Erata am gasit-o pe cnczone.


Florin


Good to know...verific acasa. Nu stiu exect acum ce scrie pe eticheta lor.
Merci mult. o sa vad si eu ce scrie lumea pe cnczone.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro