Modelism - RHC Forum: Probleme freza CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Probleme freza CNC

#1 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 04 January 2009 - 09:06 AM

Cred ca am facut o gresala costizitoare. Am comandat in primavara 2008 o freza CNC de la o firma din Bucuresti care dupa vreo 3 luni intirziere a aparut si in atelier.
Acum, 13250 EUR mai tirziu si multor defecte mechanice mai tirziu iar un servomotor are ax rupt. Producatorul numai raspunde la mailuri, nu trimite piese asa cum a promis si banuiesc ca trebuie sa luam calea legala.
Deci freza are defecte mechanice si pare ca nu corespunde deloc la solicitari mechanice dorite. Electrnic pare totul OK, iar partea mechanica pare este plin de solutii care nu corespund la necesitati industriale.
Nu vreau sa intru in detalii aici pana nu stiu sigur ca firma respectiva sa va misca ori sa pune utilaj in functiune si sa ne scoate din stadiu de experimentare sau sa ia utilajul inapoi si sa ramburseze bani ca sa cumparam ceva adevarat.

Mie imi trebuie acum:
-un expert pentru ar face o expertiza asupra mechanica realizata de firma bucuresteana
-o sursa de servomotoare puternice pentru ar fi legat de electronica de la "gecko" pentru o incercare de punere in functiune freza
-un furnizor serios care este in stare sa construiasca o freza CNC cu dimensiuni de lucru 4000x2000x200mm pentru prelucrare lemn

Idei si propuneri va rog prin mail sau prin mesagerie personala.
Nu o sa raspund deocamdata la intrebari dupa numele firmei sau persoanei care sint involvate.
Walter Born
rhc@born.ro
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro