Modelism - RHC Forum: Candidat platforma FPV - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Candidat platforma FPV

#1 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 December 2008 - 07:47 AM

Caut de ceva timp avionul "ideal" pentru montat o camera Aiptek.
Pentru moment, aceasta pare cea mai aproape:

http://www.rcgroups.com/forums/attachment....hmentid=2248553

Aceasta forma prezinta pe langa avantajul ca acomodeaza foarte bine forma neuzuala a Aiptek-ului, cu faptul ca platforma inferioara pe care se monteaza camera poate fi facuta mobila si castigat un grad de mobilitate, panoramarea, mult mai util decat inclinarea (tilt).
Problema care o intrevad ar fi legata de efectul care il va avea asupra zborului pivotarea unei camere ca Aiptek, care se poate transforma datorita formei si suprafetei care nu e de neglijat, intr-o adevarata deriva...
O fi posibila compensarea acesteia printr-un mix intre canalul de directie si cel al servo-ului de panoramare ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#2 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 31 December 2008 - 10:33 AM

Vezi postarearenatoa, la Dec 31 2008, 07:47 AM, a spus:

Caut de ceva timp avionul "ideal" pentru montat o camera Aiptek.
Pentru moment, aceasta pare cea mai aproape:

http://www.rcgroups.com/forums/attachment....hmentid=2248553

Aceasta forma prezinta pe langa avantajul ca acomodeaza foarte bine forma neuzuala a Aiptek-ului, cu faptul ca platforma inferioara pe care se monteaza camera poate fi facuta mobila si castigat un grad de mobilitate, panoramarea, mult mai util decat inclinarea (tilt).
Problema care o intrevad ar fi legata de efectul care il va avea asupra zborului pivotarea unei camere ca Aiptek, care se poate transforma datorita formei si suprafetei care nu e de neglijat, intr-o adevarata deriva...
O fi posibila compensarea acesteia printr-un mix intre canalul de directie si cel al servo-ului de panoramare ?



Pentru Aiptek cred ca merge un model tip canard,unde in loc de directie folosesti camera.Glumesc,am si eu una si am intors-o pe toate partile,greu se aseaza in contur,cred ca ar trebui bagata intr-o caseta,iar miscarea sa se faca in interiorul acesteia.totusi pt FPV nu cred ca este solutia ideala.
0

#3 Useril este offline   farm fly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 06-June 08

Postat 31 December 2008 - 07:05 PM

Singurul avantaj al modelului ar fi stabilitatea datorita CG-lui coborat ! Per ansamblu mi se pare un model ineficient, cu rezistenta mare la inaintare si mai suparator, sensibil la vanturile laterale.

La proportiile din imagini,influenta pozitiei Aiptek-lui va fi minima sau nesesizabila datorita dimensiunilor camerei( mica in comparatie cu fuselajul) si bratului mic fata de centrul de greutate.

Aceasta postare a fost editata de farm fly: 31 December 2008 - 07:06 PM

0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 December 2008 - 08:37 PM

Ca sa fim clari, acea din poza nu este un Aiptek!
Camera de care vorbim noi aici este de tip pistol, cu o suprafata frontala foarte mica, poate mai mica decat a unui planor clasa EG, dar nu asa fin profilata. Acest tip de fuselaj (din poza) vine exact pe grosimea si in continuarea unei camere ca Aiptek.
Suprafata laterala a lui nu ar fi asa handicap, pentru ca nu e necesar sa fie plin ca in acest caz, ci poate fi facut si din tubulatura patrata, gen Slow Stick.

Chestia cu bratul fortei e cat se poate de adevarata, dar de dimensiune ma indoiesc, am masurat si suprafata laterala a unui Aiptek este mai mare ca cea a derivei Juniorului meu !

Si cu asta sper sa inchei anul !
La multi ani !

Vezi postareafarm fly, la Dec 31 2008, 07:05 PM, a spus:

Singurul avantaj al modelului ar fi stabilitatea datorita CG-lui coborat ! Per ansamblu mi se pare un model ineficient, cu rezistenta mare la inaintare si mai suparator, sensibil la vanturile laterale.

La proportiile din imagini,influenta pozitiei Aiptek-lui va fi minima sau nesesizabila datorita dimensiunilor camerei( mica in comparatie cu fuselajul) si bratului mic fata de centrul de greutate.

... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   farm fly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 06-June 08

Postat 01 January 2009 - 02:20 PM

Cred ca nu inteleg ceva:"Bestia" are motorul inaltat asa sus tocmai ca sa scoata elicea din zona obiectivului foto. Daca folosesti Aiptek -ul gen pistol, obiectivul nu vine sus si va aparea elicea in cadru ? Daca era pentru fotografie, montai camera inveres (cu obiectivul jos) si rasturnai fotografiile la procesare, dar pentru FPV ?

Cred ca iti trebuie o "bestie"cu motorul montat pusher ca la EZ sau un bimotor daca vrei motoare tractive
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 January 2009 - 06:07 PM

De acord cu tine. Nu imi propuneam sa copiez modelul asta 100%, de asta discutam aici, sa incercam sa gasim optimul pentru Aiptek.
Evident ca solutii sunt multiple, transformarea "bestiei" in pusher, montarea upside-down cum ai zis tu si inversarea ochelarilor pe nas :), elice pliabila.
Chiar am o variatiune a ideii astea, bazata pe tubulatura patrata de slow stick, numai ca azi constatai din intamplare ce bine intra Aiptek in PushyCat-ul aflat in lucru, vezi imaginea atasata, asa ca voi pune idea asta in standby, daca vrea sa o dezvolte altcineva cu Aiptek sunt interesat sa contribui cu idei.

Vezi postareafarm fly, la Jan 1 2009, 02:20 PM, a spus:

Cred ca nu inteleg ceva:"Bestia" are motorul inaltat asa sus tocmai ca sa scoata elicea din zona obiectivului foto. Daca folosesti Aiptek -ul gen pistol, obiectivul nu vine sus si va aparea elicea in cadru ? Daca era pentru fotografie, montai camera inveres (cu obiectivul jos) si rasturnai fotografiile la procesare, dar pentru FPV ?

Cred ca iti trebuie o "bestie"cu motorul montat pusher ca la EZ sau un bimotor daca vrei motoare tractive

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMGP2964_cr.jpg

... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   farm fly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 06-June 08

Postat 01 January 2009 - 07:28 PM

Da , in Pushycat arata mult mai bine ! Ca sa scapi fara lest in bot, ar trebui sa faci botul putin mai lung, sa ajunga camera si acc cat mai in fata ! Uite cum arata primul meu model, crosetat in toamna lui 2007. A zburat fara lest !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1000440.JPG
  • Imagine atasata: P1000441.JPG
  • Imagine atasata: P1000442.JPG

0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 January 2009 - 08:06 PM

Nici vorba de lest! Sau poate da, in spate :)
Daca te uiti pe imaginea mea, o sa vezi ca CG-ul este marcat, si, original, fara camera, este neasteptat de in spate, aproape de motor, unde ar trebui sa fie in mod ideal la un pusher ! Cum or fi reusit asta? Simplu, au facut aripa in V :) Asa ca, amplasarea camerei in bot va duce la o cerinta de cateva grame in coada.

Vezi postareafarm fly, la Jan 1 2009, 07:28 PM, a spus:

Da , in Pushycat arata mult mai bine ! Ca sa scapi fara lest in bot, ar trebui sa faci botul putin mai lung, sa ajunga camera si acc cat mai in fata ! Uite cum arata primul meu model, crosetat in toamna lui 2007. A zburat fara lest !

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 01 January 2009 - 08:07 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   n_eant 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 02-October 08

Postat 15 January 2009 - 04:09 PM

http://www.vimeo.com/2640784

daca ajuta cu ceva, asta ar fi o solutie de montare a unei camere Sanyo HDA1 , cu forma si dimensiuni apropiate de ale Aiptek-ului, pe un model home made inspirat de "bestie ".
Filmarile din colectia autorului , pthompson24 , mi se par foarte reusite.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro