Modelism - RHC Forum: T-Rex 600E - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

T-Rex 600E sfaturi, reglaje..tips&triks

#1 Useril este offline   johnec 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 29-December 08
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2008 - 03:30 PM

Tocmai cand credeam ca jumatatea mea s-a saturat de machete si aeromodele, a reusit sa ma surprinda de craciun cu un t-rex 600 electric.

Nu este primul meu elicopter... am adus pana acum in stadiul de ireparabil un hughes 400 si am faultat destul de serios de cateva ori un falcon 3d. pe lanaga astea au mai fost o graoza de lama, dar alea nu se pun.

Reparatiile la care au fost supuse Hughes si Falcon au facut ca t-rex sa para foarte simplu de asamblat, mai ales ca piesele sunt mari si lucrezi foarte usor cu ele.. am montat totul conform cotelor din prospect (la subler digital :rolleyes: ), iara acum bestia zace in toata meritia ei si isi asteapta electronica... moment in care m-am cam blocat si nu prea stiu ce sa pun pe el.

Evident, nu sustin ca, daca am respectat cotele, gata reglajele, deci primesc sfaturi si la capitolul acesta!

Voi ce ma sfatuiti sa fac?
Adica, ce servouri ar fi mai bune pt el?
Avand in vedere ca diferenta de pret intre un gyro de calitate si un helicommand este relativ mica cu ce economii pot rezulta de aici, ce ar fi mai bine de pus pe el (am inteles ca in cazul in care folosesti helicomand nu mai e nevoie de gyro pe anticuplu, ca se ocupa tot helicomand si de asta)?

Iara despre zbor cu animlul'?
Cu cele doua heliuri de mai sus m-am descurcat destul de decent, toate crashurile au aparut cand m-am crezut mai dibaci decat sunt si am incercat sa ma exprim artistic... Iara in simulatoare merge traba muuult mai bine ca in realitate..
Credeti ca ar trebui sa gasesc un baiat rabdator de prin buc sa ne dam cu t-rexu cu statiile in mod instructor-elev? Sau conform teoriei ca, cu cat e mai mare, cu atat e mai stabil nu voi avea probleme?

Daca dupa Hughes sau Flacon nu imi pasa prea tare ca le distrug, de la inceput le-am considerat carne de tun pentru a intelege mai bine cum e cu heliuriile, cu t-rex lucrurile stau altfe, bestia merita respect si am pretentia de la el ca intr-o zi sa devina "scale". Cel putin UH-1, ca la mai multe pale si fenestron inca nu stiu daca sa imi permit sa visez :lol:...

Ori ce sugestie e bine venita
Decolarea este optionala... Aterizarea este obligatorie...
0

#2 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 30 December 2008 - 05:25 PM

Te salut si bine ai venit pe forum!

In primul rand as vrea sa te felicit pentru cadoul primit, sa-l zbori cu placere.
Te asteptam cu el cand va fi gata pe Chitila. Un model exact ca al tau asteapta si colegul de forum, Laur73, pasionat de FPV, care de altfel a cumparat si un Helicomand.

Ca veni vorba de Helicomand, daca merita sau nu achizitionat, asta depinde de ceea ce vre sa faci cu elicopterul. In plus de asta, la Helicomand, sunt niste setari de facut, pe cand la giro (cel putin in cazul Futaba), e aproape plug & play. Helicomand este bun in cazul in care modelul este utilizat pentru filmat/fotografiat.

Daca ai urmat manualul, ar trebui sa fie ok, doar ce am asamblat de curand si eu un Trex 500 si a fost totul clar.

In ceea ce priveste servo, eu am experienta doar cu Futaba 9452, dar sunt sigur ca vei primi si alte recomandari. Pe forumuri, noile servouri de la Align, DS610 sunt bine apreciate, eu am echipat Trex 500 cu DS510.

Pe coada , iti trebuie cel putin un servo Futaba S9254.

Sunt curios ce pack-uri vei utiliza, cunoscut faptul ca nu sunt ieftine.

Pune si niste poze sa vedem bestia :rolleyes:
Sper sa-l vedem in aer curand!

Aceasta postare a fost editata de Primus: 30 December 2008 - 05:25 PM

0

#3 Useril este offline   johnec 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 29-December 08
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2008 - 05:41 PM

La filmari/poze aeriene este putin probabil sa il folosesc, desi am dotarea necesara (camara, emitzator, receptor, ochelari) care inca isi asteapta gazda, dar asta este alta discutie, am zis in mesajul initial ca il vreau macheta zburatoare la scara, dar asta clar se va intampla incetul cu incetul! Despre zborul 3D nu stiu ce sa zic, nu prea ma atrage dar mai ma manca degetele...

Oricum la montare, aveam de ales intre niste recomandari genul mai bun la 3d sau mai bun la zbor normal, optiuni la care am optat pentru mai bun la zbor normal, mai ales ca nu pare difici de modificat. Banui ca este aceeasi poveste ca si la t-rex-ul tau (apropo am ti-am citit postarile despre el si mi-a parut rau ca nu am facut si eu poze in timpul montarii).

Ce nu am zis in primul mesaj este ca prefer sa achizitionez toate piesele din tara. Am experiente enervante cu coletaria de peste hotare care ajunge la posta romana si acolo au nevoie de 3 zile sa mute coletul de la otopeni la oficiul postal de care apartin..etc.. banuiesc ca stiti despre ce este vorba!

Postez poze cu bestia si restul flotei, cand revin de la shopping, acum sunt sclavul jumatatii :rolleyes:!
Decolarea este optionala... Aterizarea este obligatorie...
0

#4 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 30 December 2008 - 06:01 PM

Dealer-ul Align din Bucuresti are preturi bune, deci poti lua de la ei.
Tot ei te pot ajuta cu niste servouri Hitec, stiu ei ce sa iti recomande pentru Trex-ul tau, au si ei pe ale lor.
Aveau si niste giro GY401 la preturi foarte bune.
0

#5 Useril este offline   johnec 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 29-December 08
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2008 - 09:32 PM

Imagine atasata: IMG_7096.JPG

Incepand din fata cel mic este un Lama 2 de la walkera, foarte draguta jucarie, urmatorul este Walkera 4g3 care este cam cat un lama standard dar poate 3d, are mixajul ccpm la rotorul principal si motor pe coada, iara cel negru cu rosu este tot un walkera, inca ne zburat, creata pe numele lui, l-am comandat ca nu eram decis ca e momentul sa comand un t-rex si arata foarte bine jucarioara asta asa ca nu m-am abtinut :D pe t-rex il recunoasti..

Inca nu am pus abtibildurile pe el ca nu sunt hotarat daca sa le pun sau sa il iau la aerograf :lol: ?

Referitor la ce pack-uri inca nu m-am decis, heli-ul a venit cu un set de pale align si un pack robbe 22,2v 4800mAh inafara de dotarea standard a kit-ului, sigur va trebui sa mai achizitionez cateva...

Sie eu sunt nerabdator sa il vad la zbor, asa ca prima zi frumoasa din ianuarie in care sa fiu si liber, daca o sa fie echipat, il scot la zbor!

Despre dealer-ul Align in buc ce poti sa mai imi spui? Au un sediu unde pot fi vizitati? Sau doar online?
Decolarea este optionala... Aterizarea este obligatorie...
0

#6 Useril este offline   caius71 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 22-February 07
  • Gender:Male

Postat 30 December 2008 - 11:27 PM

Vezi postareajohnec, la Dec 30 2008, 09:32 PM, a spus:

Atasament IMG_7096.JPG

Incepand din fata cel mic este un Lama 2 de la walkera, foarte draguta jucarie, urmatorul este Walkera 4g3 care este cam cat un lama standard dar poate 3d, are mixajul ccpm la rotorul principal si motor pe coada, iara cel negru cu rosu este tot un walkera, inca ne zburat, creata pe numele lui, l-am comandat ca nu eram decis ca e momentul sa comand un t-rex si arata foarte bine jucarioara asta asa ca nu m-am abtinut :D pe t-rex il recunoasti..

Inca nu am pus abtibildurile pe el ca nu sunt hotarat daca sa le pun sau sa il iau la aerograf :lol: ?

Referitor la ce pack-uri inca nu m-am decis, heli-ul a venit cu un set de pale align si un pack robbe 22,2v 4800mAh inafara de dotarea standard a kit-ului, sigur va trebui sa mai achizitionez cateva...

Sie eu sunt nerabdator sa il vad la zbor, asa ca prima zi frumoasa din ianuarie in care sa fiu si liber, daca o sa fie echipat, il scot la zbor!

Despre dealer-ul Align in buc ce poti sa mai imi spui? Au un sediu unde pot fi vizitati? Sau doar online?
Salut,frumoasa colectie succes la zbor!
0

#7 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 31 December 2008 - 10:49 AM

@johnec
Daca ar fi dupa mine eu nu as mai pune abtipilduri...Fal la aerograf in doua sau mai multe nuante in degrade, iar daca ai indemanare punei niste fulgere sau flacari...DUpaia dai 1-2 straturi de lac tot cu aerografu si o sa iasa bestial...cam asa am facut si eu minititanul (uitete la subiectul cu minititanu)
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#8 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 31 December 2008 - 12:56 PM

Citeaza

Despre dealer-ul Align in buc ce poti sa mai imi spui? Au un sediu unde pot fi vizitati? Sau doar online?


Salut, poti lua legatura cu ei telefonic, si poti vedea ce au in stoc, au un atelier. Vorbeste cu Dragos Marinescu.
0

#9 Useril este offline   johnec 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 29-December 08
  • Location:Bucuresti

Postat 31 December 2008 - 02:36 PM

Vezi postareaPrimus, la Dec 31 2008, 12:56 PM, a spus:

Salut, poti lua legatura cu ei telefonic, si poti vedea ce au in stoc, au un atelier. Vorbeste cu Dragos Marinescu.


Acum cred ca stiu despre care dealer este vorba!

Merci!

La multi ani la toata lumea! Have Fun!
Decolarea este optionala... Aterizarea este obligatorie...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro