Modelism - RHC Forum: Mecanica CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Mecanica CNC ghidaje, suruburi, structura, materiale, etc...

#1 Useril este offline   isvflorin 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 135
  • Inregistrat: 13-October 08
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:sailing, boatbuilding

Postat 13 December 2008 - 06:14 PM

Ma arunc eu cu un prim post.
Cei care au folosit ca ghidaje bara rotunda fara suport - care sint dimensiunile masinii voastre si ce ati schimba la ea ? Sinteti multumiti de rigiditatea barelor rotunde ?

Postati si diametrul ghidajului sa stim despre ce vorbim, si eventual si ce prelucrati cu masina.
Florin
0

#2 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 15 December 2008 - 02:27 AM

La masina mea am o axa Z pe bare ( 16mm / 250mm) ....constructie destul de solida ( K2 ) insa intra in vibratie la prelucrat aluminiu ....
Acu' , sa fiu sincer , nu sunt sigur ca barele sunt de vina , poate fi si altceva , vreo eroare de constructie ...
Oricum , construiesc alta axa , pe ghidaje profilate ( INA KWE20 cu doi rulmenti ) , surub de precizie 14/2 .

Barele ( shaft-urile ) nu sunt bune pentru prelucrat aluminiu sau alte metale , cel putin din experienta mea . Cea mai
mica vibratie ( indiferent de unde vine ) poate compromite prelucrarea , nu mai ai precizie , finish-ul e prost .

Teoretic , la lungimi mici , ar trebui sa fie destul de rigid un ansamblu cu bare , dar jocurile de la bucsa nu se pot
elimina , de aia eu cred ca e mai bine sa folosesti sine profilate ( THK , NSK , INA , HIWIN etc ) . Macar acolo esti
sigur ca rulmentii nu au jocuri , vin cu preload din fabrica , deci nu poti da vina pe ghidaje daca " maraie " masina ....

Asa ca eu personal sunt impotriva folosirii shaft-urilor in constructia de masini CNC .... Este adevarat ca o sina standard 20mm
e mai scumpa decat un shaft de 20mm ( nu mai vorbesc de bucse/rulmenti ) , dar calitatea intotdeauna costa...

Asta e parerea mea , probabil subiectiva si in mod sigur neavizata , asa ca nu incepeti sa dati cu pietre...
0

#3 Useril este offline   cres 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 09-May 06

Postat 17 December 2008 - 06:46 PM

scuze ca ma bag si eu dar masina mea care are suprafata utila de 800*400,nu este masina portal,axa y si z cintaresc pb cam 30 kg si se misca pe bara calibrata nesprijinita de 30 nu are nici sageata si nici nu vibreaza in aschiere.am uitat sa precizez ca aschiez in aluminiu si in alama.ce am in lucru acum va avea 3 sprijine intermediare(in afara de capete).sigur e mai bine asa dar se prelucreaza ft greu barele(gauri,filete)
toate cele bune
0

#4 Useril este offline   isvflorin 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 135
  • Inregistrat: 13-October 08
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:sailing, boatbuilding

Postat 17 December 2008 - 07:58 PM

Ne trebuie sa te scuzi, pentru asta e forumul, sa aflam si noi si altii si sa invatam din experienta celorlalti.
Intrebare, spui ca nu e portal - adica se misca doar masa si are brat fix care tine Z-ul ?
Poza cumva ?

Merci,
Florin
Florin
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro